Jump to content
IGNORED

Beograd nekada


Singer

Recommended Posts

Sta bi bio Laudanov sanac i postoji li neki trag i danas?

 

Ovde se pominje par puta

 

http://www.parapsihopatologija.com/forums/index.php?showtopic=19412&page=8&do=findComment&comment=3412819

 

danas sam nesto guglao i covek ga je smestio na NBGD al je po ovome definitivno sa ove strane reke.

 

 

Bulbulder

Bulbuderom zove se onaj potok koji tece ozgo od Laudanova šanca dole ka Dunavu, prolazeci istocno od Trkališta. Preko doline toga potoka preveden je nasip na Novo groblje. Bulbul je slavuj, a dere je dolina ili potok. Dakle, bilo bi: Slavujev do, Slavujev potok ili Slavujevac.
Za austrijske okupacije (1718-1739) Bulbulder je bilo Beogradjanima to što je danas Topcider. Jedan stariji Beogradjanin kaže da je tu bilo "s mora smo-kava i od Mostara groždja".


Laudanov šanac

To je onaj veliki šanac koji je od Dunava u naokolo preko Vracara do u Savu, iskopao princ Jevdjenije protiv velikog vezira, koji je dolazio u pomoc opsadjenu Beogradu. Docnije je taj šanac obnavljao djeneral Laudan, kad je on opsadjivao Beograd.
Po ovom docnijem obnovljacu, šanac se sad zove Laudanov a princa Jevdjenija malo ko i zna.
Šanac je ovaj na mnogo mesta uravljem sa zemljom, a mestimice je ostao gotovo ceo.


Sedam kuca

Zove se kraj Beograda baš do Laudanova šanca na carigradskom drumu. Tu su najpre bile podignute kuce u polju njih sedam na broj, a sad se prinavljaju i druge, a mesto se to zove sedam kuca.


Spomenik

Izlazeci iz Beograda drumom kragujevackim, kad se predje Laudanov šanac i obori se ka potoku Mokrom lugu, na levo se vidi mali park s nekolikim grobovima i u sredi Spomenik. Taj spomennk prvi put je podigao 1848. godine knez Aleksandar junacima koji su pali pri osvajanju Beograda 29. novembra 1806, a posle je taj spomenik obnovio kralj Aleksandar I. I kuce oko toga parka zovu se "kod Spomenika". Drugi spomenik je podignut knezu Mihailu na mestu gde je bila Stambol kapija.

 

Edited by katamaran
Link to comment

nalazi se sa novobeogradske strane, imam ga na nekoj topografskoj karti

 

edit: možda ima više šanaca sa njegovim imenom, Laudon je svašta gradio

Edited by Frile
Link to comment

Laudan_Sanac.jpg
Ovo mu je priblizna lokacija po kojoj je citav potez dobio ime: jeste zaostatak ne jednog, nego vise vojnih kopanja, od kojih je verovatno jedno Laudanovo, ali kao toponim je bio ovde,

Link to comment

Nisam ga ni primetio tu :)

 

poklapa se i sa ovim

 

http://cartographic.info/names/map.php?id=454249&f=6

 

Mnogi ljudi cigansku rupu u Zemunu zovu Laudanov sanac a par mapa ga smestaju kod Bezanijskog groblja

 

http://cartographic.info/names/map.php?id=456831&f=6

 

Jedino pominjanje u nekom istorijskom tekstu (ne racunajuci ono o opservatoriji na Zvezdari) je kod Obrenovca (Zabrezje)

 

Ono u Zemunu je ogromno i opet kazem da mi je nepojmljivo da je to prokopano za neke vojne operacije. Secam se da je sredinom nekada isla pruga koja je bila davno napustena.

 

edit: kad sam ja bio u tom kraju nije bilo ovoliko vegetacije pa je delovalo jos vece

 

https://www.google.com/maps/@44.8340514,20.3907845,3a,34.5y,79.81h,77.82t/data=!3m6!1e1!3m4!1sELDuh0Yy3fNUiLSWICnUSw!2e0!7i13312!8i6656

Edited by katamaran
Link to comment

zemunski shanac je bio za zeleznicu, praktichno ide izmedju bezanijske kose i kalvarije. isto se vika laudanov. ja sam samo za taj znala, pa mi je ovaj beogradaki chudan.

Edited by gospa buba
Link to comment

5 godina sam ziveo na 100 metara od Zemunskog i ne secam se da ga je iko nazvao Laudanov. Znali smo ga kao Ciganska rupa.

 

Znali smo da presecemo kroz njega kad iz Zlatiborske idemo na 11. april i od tad pamtim uspon na drugu stranu ko na Mont Everest :)

 

Tu je poginuo onaj glumac iz Izvinjavamo se, mnogo se izvinjavamo. Ako se dobro secam par minuta pred pogibiju je ostavio neku glumicu (valjda Milena Dravic) u Prvomajskoj. Posle se zaleteo kroz Zlatiborsku i mislio da je u Marije Bursac i da ce naici na most. Ovde je sleteo

 

 https://www.google.com/maps/@44.8353096,20.3953328,3a,75y,171.19h,54.01t/data=!3m6!1e1!3m4!1sGbiRKTr-TGVBea1zVi0Kbg!2e0!7i13312!8i6656

 

edit: Slobodan Djuric

 

USEK ZA PRUGU

ZA "Cigansku rupu" u Zemunu srpska javnost je prvi put čula kada je u nju 1976. godine autom upao glumac Slobodan Đurić i poginuo. Tada se saznalo da je ova rupa nastala kao usek za železničku prugu širokog koloseka prema Zagrebu. Kada je pruga ugašena krajem šezdesetih, u nju su počeli da se doseljavaju Romi sa Kosmeta.

 

Edited by katamaran
Link to comment

Negde kod hotela Jugoslavija jos uvek valjda stoji obelezje poslednje KuK/NDH zeleznicke stanice na toj pruzi...

A Laudonov sanac su Munzeovljani ukrali Beogradu, postojao je izistinski i cinio deo opseznih zemljanih radova iz vremena kada se Freiherr von Laudon ganjao sa Turcima; cinio je deo velikih opkopa/sanceva koji su imali em zadatak da sprece ispade opsednutih Turaka, em da sprece druge Turke da opsednutima priteknu u pomoc.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...