Jump to content
IGNORED

Beograd nekada


Singer

Recommended Posts

  • 1 month later...

1915. godina kod danasnjeg Brankovog mosta

 

C0EM8THXAAA9f8v.jpg

 

Interesantno da se stub od Pobednika vidi u pozadini

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Pobednik#History

 

edit: cini mi se da je otprilike odavde slikano

 

https://www.google.com/maps/@44.8174278,20.4509114,3a,75y,336.39h,76.87t/data=!3m6!1e1!3m4!1sz52oUSGqkB-omt5UDt6jFg!2e0!7i13312!8i6656

Edited by katamaran
Link to comment

Jos jedna par desetina metara odatle

 

 

uvek mi je zanimljivo da poredim nekadasnji izgled sa danasnjim

 

https://www.google.com/maps/@44.8146959,20.4507202,3a,48.6y,188.57h,86.9t/data=!3m6!1e1!3m4!1sP8gwJEiZhZ2iCi7XZLHTMg!2e0!7i13312!8i6656

 

edit: ovaj Moler kaci jako zanimljive fotke staaaarog Beograda :)

 

taj deo oko sveto nikoljskog trga je počeo da se urbanizuje tek 40-tih godina XIX veka, posle hatišerifa, naredbom miloša obrenovića.

doneta je odluka da se hrišćansko stanovništvo planski naseli na padinu ispod današnjih terazija do ulice gavrila principa, kako bi se razdvojilo od turaka u turskom šancu.

sve što se tamo prethodno nalazilo je srušeno a ondašnji stanovnici su silom preseljeni na palilulu, duž današnjeg bulevara kralja aleksandra.

prvi planski dokument koji je donesen za taj deo je bio keningov plan beograda iz 1854.

Link to comment

A ovo, naravno, nije "kako mi zamisljamo Veneciju" nego jedna od mnogih poplava. Mislim da je zadnja (koje se ja secam) bila negde osamdesetih ili krajem sedamdesetih. Ako nije nesto bilo i u "novije" vreme - posle '95te.

Link to comment

te velike poplave su bile sredinom sedamdesetih. voda je bila do ekonomskog fakulteta. kroz karađorđevu se plovilo u gumenim čamcima. zapravo, veliki deo današnjeg bnv je bio prava močvara. tek je bešlićevim planom iz 1883 krenulo plansko nasipanje terena koje ni do današnjeg dana nije urađeno kako treba.

Link to comment

te velike poplave su bile sredinom sedamdesetih. voda je bila do ekonomskog fakulteta. kroz karađorđevu se plovilo u gumenim čamcima. zapravo, veliki deo današnjeg bnv je bio prava močvara. tek je bešlićevim planom iz 1883 krenulo plansko nasipanje terena koje ni do današnjeg dana nije urađeno kako treba.

To je onda to. Moje secanje je ne samo "do ekonomskog" nego skoro do Gavrila Principa, koji god da je deo nizi... 

Link to comment

te velike poplave su bile sredinom sedamdesetih. voda je bila do ekonomskog fakulteta. kroz karađorđevu se plovilo u gumenim čamcima. zapravo, veliki deo današnjeg bnv je bio prava močvara. tek je bešlićevim planom iz 1883 krenulo plansko nasipanje terena koje ni do današnjeg dana nije urađeno kako treba.

 

Marta 1981, slučajno sam sačuvao ondašnji NIN sa fotkama. 

Link to comment

Marta 1981, slučajno sam sačuvao ondašnji NIN sa fotkama. 

 

najzad prava informacija. hvala!

ja sam nešto bila ubeđena da su u pitanju sedamdesete.

sećam se da je bio poplavljen bul vojvode mišiča.

Link to comment

Осамдесетих је већ било насипа са НБг стране. А на овој слици давно поплављеног Београда их није било па је та страна била поплављена, није било ни Ђердапа који је подигао ниво воде, па је тај ниво воде за данашње појмове невиђено висок.

Link to comment

A ovo, naravno, nije "kako mi zamisljamo Veneciju" nego jedna od mnogih poplava. Mislim da je zadnja (koje se ja secam) bila negde osamdesetih ili krajem sedamdesetih. Ako nije nesto bilo i u "novije" vreme - posle '95te.

Po jos nekim fotkama sa tog tvitera mislim da je poplava iz 1940. godine.

 

edit:

 

 

edit 2: a a za novije vreme neko negde pomenu 1990. ako se ne varam

Edited by katamaran
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...