Jump to content
IGNORED

Beograd nekada


Singer

Recommended Posts

ja samo strepim da se istorija ne ponovi i da ne dodje opet do takvog ometanja :cry:

 

pa kada pogledaš da se ovi satrapi dovode u punu pripravnost na granici s MK... sve podseća na to

Link to comment

Negde kod hotela Jugoslavija jos uvek valjda stoji obelezje poslednje KuK/NDH zeleznicke stanice na toj pruzi...

 

Ovo?

 

https://www.google.com/maps/@44.8325868,20.4187018,3a,36y,86.21h,89.92t/data=!3m6!1e1!3m4!1segQGM2lPJ9apF5OqH6ZNIA!2e0!7i13312!8i6656

 

To su stubovi sa stanice. CIni mi se da smo kacili ovde kako je nekad izgledala.

 

hotel_jugoslavija_i_zeleznicka_stanica_z

 

Zemunrwsf.jpg

Edited by katamaran
Link to comment

Sta bi bio Laudanov sanac i postoji li neki trag i danas?

 

 

Postoji. Kada od Urgentnog krenes ka zgradi Klinickog centra (ona "nova") tacno izmedju toplane KC i Prve hirurske preci ces preko omanjeg mosta sa cije leve strane se vidi suma u nekoj kao provaliji. To ti je jedini ocuvani ostatak. Mada je toliko zarastao u podivljalo zelenilo da se malo sta zaista razaznaje.

Link to comment

Ovo?

 

https://www.google.com/maps/@44.8325868,20.4187018,3a,36y,86.21h,89.92t/data=!3m6!1e1!3m4!1segQGM2lPJ9apF5OqH6ZNIA!2e0!7i13312!8i6656

 

To su stubovi sa stanice. CIni mi se da smo kacili ovde kako je nekad izgledala.

 

hotel_jugoslavija_i_zeleznicka_stanica_z

 

Zemunrwsf.jpg

To.

Uvek se iznenadim kad vidim/setim se koliko je to bilo, pa se tek na drugu loptu setim politike/geografije: radilo se o kraju, zavrsetku 1 zeleznickog sistema, mislim na KuK i, dobro, jedno vreme NDH.

Tu se zavrsavao 1 zeleznicki sistem, a preko reke pocinjao drugi, srpski: sve je padalo u vreme izgradnje zeleznica, dakle krajem 19. veka i tek je posle WW1 i nastankom Jugoslavije izvrseno spajanje 2 sistema i pruga otisla juznije, ka zeleznickom mostu preko Save, s tim sto je Indjija ostala zeleznicki cvor u kome su se razdvajale pruge ka Zagrebu i ka NS/Subotici/Budimpesti.

Opet, Pancevacki most je druga prica.

 

A valjda i ova fotografija spada u topik, obaska sto smo pomenuli i zeleznice:

 

USA_Bomb_Bg_13_18_09_1944_Misija.jpg

 

Link to comment

Postoji. Kada od Urgentnog krenes ka zgradi Klinickog centra (ona "nova") tacno izmedju toplane KC i Prve hirurske preci ces preko omanjeg mosta sa cije leve strane se vidi suma u nekoj kao provaliji. To ti je jedini ocuvani ostatak. Mada je toliko zarastao u podivljalo zelenilo da se malo sta zaista razaznaje.

Hvala. Ne cudi me da nije vise ostalo jer jos u onom tekstu (1903. godina) kazu da je mahom zatrpan.

Link to comment

To ona arhiva narodne biblioteke? Svojevremeno je neko  iskopao reklamu za kokain u Politici ako se dobro secam :)

 

Par zanimljivih fotki u Novostima

 

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74.html:592356-Beogradske-price-Zateceni-grad-u-oku-fotografa

 

bg-zateceni-grad-(2).jpg

* 23. septembar 1914. Slavija u trenutku kada Austrougari granatiraju Dvor

 

bg-zateceni-grad-(5).jpg

* Osmatranje dejstva artiljerije iz Balkanske ulice prema Bežanijskoj kosi

 

 

Ne verujem da je ovo Balkanska. Suvise mi ravno

Edited by katamaran
Link to comment

99% zavrsilo u vodi i u njivama al jedna pogodi.

 

edit: obrisao. Suvise mi je ruzna prica za lepu temu.

Slazem se, mada i to je Beograd nekad.

A fotografiju sam stavio zbog neuobicajene orijentacije, sever, N, je okrenut u desno umesto uobicajeno 'gore'

Ipak, raspoznaje se deo Venecije, podrucje danasnjeg Sajma, lozionica (ona polukruzna gradjevina) ali nikako ne mogu da identifikujem onu veliku ulicu koja 'silazi' ka Savi i veliku zgradu u obliku cirilicnog slova P...

Ulica bi mogla da bude danasnji autoput, Fransova, Stevana Prvovencanog, kako se vec zvala, ALI: njom se do probijanja autoputa, odnosno probijanja uspona u Bubanj potoku nije ulazilo u Beograd: zaboravilo se da je do sredine 60-ih, otprilike, sav drumski saobracaj sa juga u Beograd ulazio carskom dzadom, odnosno avalskim putem od Kragujevca, ili smederevskim sa istoka.

Link to comment

@katamaran

 

jeste iz narodne ali ne sa njihovog sajta nego sken ili fotkanje novina :)

 

hmhmhm, nesto se prisecam da sam pre iks godina naletao na te reklame apotekarskih radnji ali se ne secam da li sam ih stavljao ovde

Edited by Pontijak
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...