Jump to content
IGNORED

Beograd nekada


Singer

Recommended Posts

Knez Mihajlova

 

bgd-knez-MALA2.jpg

 

Jel moguce da je ovo onaj komision kod Platoa? Mozda danas i ne postoji ali je do pre desetak godina sigurno bio tu.

 

edit: ladno ima i Knez na google street view :)

 

bio je u jednom od ova dva lokala

 

https://www.google.com/maps/@44.81779,20.457087,3a,75y,24.71h,82.03t/data=!3m4!1e1!3m2!1shG4PWvghORygGJIAHQERBw!2e0

 

verovatno sam se istripovao jer mi se bas nista od okoline ne uklapa

 

edit 2: po okolini bih rekao da je bio na mestu ove staklene zgrade

https://www.google.com/maps/@44.818626,20.45559,3a,74.5y,343.25h,89.64t/data=!3m4!1e1!3m2!1skhpL5gvNXLTo-zxa7MCjFQ!2e0

 

edit 3: to je to. Vidi se da ova zgrada pored ima 9 prozora na spratu. Komision je bio tu gde je sada Beko.

Edited by katamaran
Link to comment

Knez Mihajlova

 

bgd-knez-MALA2.jpg

 

Jel moguce da je ovo onaj komision kod Platoa? Mozda danas i ne postoji ali je do pre desetak godina sigurno bio tu.

 

Jeste taj, ali je nestao mnoogo ranije, firma Komison je umrla valjda devedesetih, a verovarno i ranije. Doduše, privatnici koji su pomažnjavali te komisione su brižljivo čuvali njihove stare firme, ne bi li na nostalgiju navukli nekog kupca.

Edited by Anonymous
Link to comment

Jeste taj, ali je nestao mnoogo ranije, firma Komison je umrla valjda devedesetih, a verovarno i ranije. Doduše, privatnici koji su pomažnjavali te komisione su brižljivo čuvali njihove stare firme, ne bi li na nostalgiju navukli nekog kupca.

 

I dalje postoji "Komision" na Bulevaru (osim ako nije nestao u poslednja 2-3 meseca), blizu onog novootvorenog Meka. Kakav kontrast izmedju ta 2 izloga...

 

Sad, ko je vlasnik, ne znam, ali radnja izgleda kao da je iz 1975. Najjace je sto pored svake stavke u izlogu stoji rucno ispisana ceduljica sta je (da se ne zbunimo) pa pored jedne rolne selotejpa (da, jedna rolna selotejpa stoji u izlogu) pise "lepljiva traka". I tako, izlog je pun najrazlicitijih mogucih stvari koje izgledaju kao da stoje tu na istom mestu bar 20 godina.

Link to comment

@ Hazard

 

Ako mislis na onaj kod nekadasnjeg Grgeca cini mi se da nije od ovih komisiona. Ta radnja prodaje zaplenjenu robu na carini i da se tu naci ponesto zanimljivo.

 

edit: ipak jeste. To je taj natpis

 

https://www.google.com/maps/@44.807352,20.471007,3a,30.2y,236.15h,86.07t/data=!3m4!1e1!3m2!1sE1jdDMNCwMFWny4u4hTdgg!2e0

 

Bese jedan iu Nusicevoj i cini mi se da je do skoro postojao

 

edit: zainteresovalo me ime "Fiseklija"

 

Vremenom, Carigradski drum je tokom 19. veka pretvoren u ulicu koja se najpre zvala Sokače kod Zlatnog topa. Kasnije je naziv izmenjen u Markova ulica, a posle 1834. dobija ime Fišeklija, po drvenim dućanima u kojima se prodavao barut u fišecima (dućani su bili duž starog Tašmajdanskog groblja).

 

 

Groblje je bilo na prostoru danasnjeg parka

Edited by katamaran
Link to comment

Vremenom, Carigradski drum je tokom 19. veka pretvoren u ulicu koja se najpre zvala Sokače kod Zlatnog topa. Kasnije je naziv izmenjen u Markova ulica, a posle 1834. dobija ime Fišeklija, po drvenim dućanima u kojima se prodavao barut u fišecima (dućani su bili duž starog Tašmajdanskog groblja).

Ne znam odakle ti ovaj navod, ali blesavost i lenjost takozvanih hronicara zna da bude idiotska: барут у фишецима није барут који се пакује и продаје у оним папирним фишецима у какве се пакује кестење, кикирики, семенке.

Фишек je papirni uradak, specijalno krojen u koji se pakovala kolicina baruta potrebna za ispaljivanje jednog metka, a pre pojave takozvanog objedinjenog zrna koje danas poznajemo, dakle zrna/metka sa caurom u kojoj su i barut i zrno.

Puska, nekadasnja, se punila tako sto se prvo u cev stavljao pomenuti фишек sa barutom, a zatim se niz cev spustalo olovno zrno i sabijalo onom sipkom da bi se spljostilo i bolje naleglo uz zidove cevi, bolje dihtovalo, pruzilo otpor barutu i iskoristilo sto vise energije barutnih gasova.

 

Cartridge_01_zpsyunlqtpf.gif

 

To se pravilo i prodavalo u Фишеклији.

Link to comment

Videh, mogao sam i da pretpostavim da je neko opstinsko PR-ovanje  :)

Ma nisam ja tebe 'napadao' ili ispravljao nego vise onako interesantnosti radi.

Niko od ovih i ovakvih sto ovo pisu ne pravi razliku, na primer, izmedju pojedinih geografskih/putnih pravaca koji su vodili iz Beograda iako je - zbog znacaja Beograda kao tvrdjave - to starinama bilo potpuno jasno i vazno.

Tako je odrednica Vidin kapija bez greske odrednica puta koji niz Dunav ide ka Vidinu, onom u Bugarskoj, dakle danasnjim Bulevarom ka Grockoj i Smederevu i to nema nikakve veze sa Carigradskim drumom koji je pocinjao kod Stambol kapije pa preko Avale, starim kragujevackim putem isao niz Moravu ka Nisu ka carskom gradu Stambolu.

Nasu danasnju percepciju tih pravaca pokvario je novi autoput koji na prvi pogled nelogicno ide od Beograda na istok, paralelno sa Dunavom skoro do Smedereva, da bi onda naglo skrenuo na jug i niz Moravu debelo promasio Kragujevac inace svojevremeno veoma znacajnu stanicu na Carigradskom putu od koga su danas, BTW, ostala samo neka imena kao sto je na primer Vladicin Han jer je bilo logicno i nuzno da se na tako vaznom i prometnom putu na razmacima od jednog dana hoda nalaze stanice - hanovi za odmor putnika.

Danas tesko moze da se zamisli da se do pre 50-ak godina iz Beograda ka Nisu putovalo bukvalno prolazeci kroz gradove, od Mladenovca, pa dalje ka Jagodini, Cupriji, Paracinu, Aleksincu...

 

Edit: ilustracije promena geografije koje je doneo moderni saobracaj: jedan od najboljih primera za koje znam je Belanovica, nekad sresko pa opstinsko mesto kroz koje je prolazio najvazniji put ka Milanovcu, Cacku...

Izgradnjom Ibarske magistrale koja je isla na Ljig, Belanovica je toliko skrajnuta da je danas od nje ostalo skoro pa nista.

Edited by namenski
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...