Jump to content
IGNORED

Beograd nekada


Singer

Recommended Posts

Quote

KARABURMA se prvobitno nazivala Kajaburma. Naziv je nastao od turskih reči kaja (stena) i burun (nos, rt) pa bi prema tome Kajaburma značila stenoviti rt. U prvoj polovini 19. veka ovde se nalazio prostor za vežbanje konjanika beogradskog vezira, dok je obradivo zemljište korišćeno za uzgajanje bostana. Kasnije će Karaburma postati gradsko gubilište, pokraj koga je niklo groblje pogubljenih osuđenika. Na posebnom delu ovog prostora vršena je egzekucija nevernih žena, pa se on nazvao Rospi Ćuprijom, što bi u prevodu sa turskog značilo most kurvi. Naselje se najpre formiralo oko današnje Bogoslovije, a nakon Drugog svetskog rata se planski gradi stambeno radničko naselje koje dobija naziv Nova Karaburma.

 

"Porekla naziva beogradskih naselja"

http://citymagazine.rs/clanak/porekla-naziva-beogradskih-naselja-prvi-deo

http://citymagazine.rs/clanak/porekla-naziva-beogradskih-naselja-drugi-deo

 

Ima i po koja stara slicka :)

Link to comment

podsetilo me ovo da pitam jel se ima gde naci po kome su beogradske ulice dobile imena?

 

 

bio sam ubedjen da sam nekad pre nasao po kome se zove ulica u kojoj zivim (i da je u pitanju ucesnik nob), medjutim pre neki dan mi opet to nesto palo na pamet i google nije od pomoci. onda pokusam naci i za nekoliko okolnih ulica i ispostavi se (pored toga sto su meni potpuno nepoznata imena) da ni za jednu nisam nasao odgovor

 

pada mi na pamet da su u pitanju lokalne liscnosti, ali ne znam gde bih se uverio u to

Link to comment
18 hours ago, pbg12345 said:

 

bio sam ubedjen da sam nekad pre nasao po kome se zove ulica u kojoj zivim (i da je u pitanju ucesnik nob), medjutim pre neki dan mi opet to nesto palo na pamet i google nije od pomoci.

O kojoj ulici se radi?

Link to comment
  • 2 weeks later...

Apsolutno bi opet trebalo posaditi ovo drvece

 

DZ2VV6hW4AUFPc4.jpg

 

Ovu ogradu oko Skupstine su valjda razneli crveni funkcioneri. Citao sam nesto da su ogradjivali vikendice sa njom.

 

 

Edited by katamaran
Link to comment

Nazalost nemam ni okvirnu ideju. Pretpostavljam negde pred WW II. Ako se ne varam ogradu su odmah posle skinuli.

 

edit: 1933-1956

 

http://www.parlament.gov.rs/građani/edukativni-centar/izložbe/stogodišnjica-izgradnje-doma/dom-narodne-skupštine.1121.html

 

Quote

kao i dekorativna ograda, čiji su sastavni deo bile i dve stražare sa stilizovanim fenjerima na vrhu. Ograda se nalazila oko skupštinskog zdanja do 1956. godine, kada je upotrebljena za ukrašavanje vile „Biljana“ na Ohridu i ogradu oko „Belog dvora“ na Dedinju.

edit 2: mozda moze preciznije da se odredi po onoj zgradi na vrhu Vlajkoviceve (danas je tu park). Mislim da ona nije potrajala dugo poslw rata.

 

edit 3: Dom sindikata zavrsen 57. Ne uklapaju se datumi al su po svemu sudeci pedesete godine u pitanju.

 

Ovo je negde pred skidanje ograde i pred zavrsetak gradnje Sindikata.

Edited by katamaran
Link to comment
On 4/3/2018 at 12:39, katamaran said:

Apsolutno bi opet trebalo posaditi ovo drvece

 

DZ2VV6hW4AUFPc4.jpg

 

Ovu ogradu oko Skupstine su valjda razneli crveni funkcioneri. Citao sam nesto da su ogradjivali vikendice sa njom.

 

 

Gde si citao?

U Pogledima?

 

Bolje da si otisao da je vidis gore kod Belog dvora, odneo je kralj Aca, toliko bi morao da znas :fantom: 

Link to comment
3 hours ago, namenski said:

Gde si citao?

U Pogledima?

 

Bolje da si otisao da je vidis gore kod Belog dvora, odneo je kralj Aca, toliko bi morao da znas :fantom: 

I da si procitao par postova ispod....

 

http://www.parlament.gov.rs/građani/edukativni-centar/izložbe/stogodišnjica-izgradnje-doma/dom-narodne-skupštine.1121.html

 

Quote

kao i dekorativna ograda, čiji su sastavni deo bile i dve stražare sa stilizovanim fenjerima na vrhu. Ograda se nalazila oko skupštinskog zdanja do 1956. godine, kada je upotrebljena za ukrašavanje vile „Biljana“ na Ohridu i ogradu oko „Belog dvora“ na Dedinju.

Nisu bas pogledi, nadam se da si zadovoljan izvorom...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...