Jump to content
IGNORED

Beograd nekada


Singer

Recommended Posts

Vlado, ono nije hala 14, ono je deo hale 1, sa terasom i restoranom: hala 14 je podignuta mnogo kasnije, dodata negde cini mi se sredinom 70-ih ili pocetkom 80-ih  na fotografiji joj nema ni traga, nije bila jos ni u planu i bila je - odmah po pojavi - najinteresantnija po tome sto su u njoj - za vreme Sajma tehnike, negde u maju - izlagali tada avangardni kompjuterasi.

 

 

Interesantno je za nekoga ko poznaje takozvane prstenove u hali 1, da su se, pored dela u kome su magacini i instalacije, u samim prstenovima nalazile prostorije za smestaj radnika koji rade na uzradi standova s obzirom da se to nije radilo kao danas, ocas posla.

Sobe, spavaonice, zajednicka kupatila - koja su danas pretvorena u toalete ili zapustena: danas su tu uglavnom kancelarije, izdavanja poslovnog prostora, taj rad.

Link to comment

i bila je tadasnje cudo tehnike: u onim okruglim stubovima u kojima su danas ulazi, nalazile su se velike hidraulicne dizalice koje su na tlu izgradjenu krovnu konstrukciju podizale na potrebnu visinu.

Inace, mislim da je hala 1, ona velika okrugla, centralna u svakom slucaju, pod nekom zastitom kao spomenik od znacaja, taj rad: ona je jedan od primera upotrebe prednapregnutog betona u gradjevinarstvu, profesor Zezelj...

U njoj je, pored ostalog, radjana i moderna jugoslovenska kosarka: prve utakmice pod krovom su igrane tu i to tako sto su se na pod polagala specijalna i veoma teska postolja od hrastovine...

Edited by namenski
Link to comment

i bila je tadasnje cudo tehnike: u onim okruglim stubovima u kojima su danas ulazi, nalazile su se velike hidraulicne dizalice koje su na tlu izgradjenu krovnu konstrukciju podizale na potrebnu visinu.

Inace, mislim da je hala 1, ona velika okrugla, centralna u svakom slucaju, pod nekom zastitom kao spomenik od znacaja, taj rad: ona je jedan od primera upotrebe prednapregnutog betona u gradjevinarstvu, profesor Zezelj...

U njoj je, pored ostalog, radjana i moderna jugoslovenska kosarka: prve utakmice pod krovom su igrane tu i to tako sto su se na pod polagala specijalna i veoma teska postolja od hrastovine...

Hala 14, tada još hala 4, do pre desetak godina nije imala valjanu ventilaciju, pa je u vreme Sajma tehnike, a on je po kalendaru padao početkom maja, unutra bilo kao u sauni. Ko je imao zlu sreću da mora da nosi odelo sa kravatom (ja ne, hvala na pitanju), obično je izgledao kao da se upravo bacio u Savu. I kada je ventilacija sređena, ostao je nauk da se i u vreme Sajma knjiga, dakle skoro u novembru, na štandu može komotno boraviti u majici kratkih rukava. Kada je reč o gradnji hale 4, koliko se sećam, krovna i spratna kostrukcija su najpre izvedene u nivou terena i potom hidraulikom dizane na nivo na kome će konačno biti postavljene. Čini mi se da je hala 1 dugo vremena bila građevina sa najvećim izvedenim slobodnim rasponom kupole, kao i da je bilo podosta nevernih Toma koji nisu verovali da ju je moguće sagraditi.

Link to comment

 Čini mi se da je hala 1 dugo vremena bila građevina sa najvećim izvedenim slobodnim rasponom kupole, kao i da je bilo podosta nevernih Toma koji nisu verovali da ju je moguće sagraditi.

 

Trebalo bi da je to još uvek najveći raspon na svetu za kupole od prethodno napregnutog betona...

Link to comment

Za sad sam u tehnickom mandatu pa eventualno mogu da se ogranicinm na papricice i lokalni patriotizam. Postavicu ako naletim. Naletao sam cesto na forumima gde se kace stare BGD slike.

 

edit: ovo je pre '45 al mi se cini da do sad nije bila.

 

belgradeview2-620x413.jpg

 

jos jedna starija zanimljiva

 

11975786193_83e5ce2e92_o.jpg

Edited by katamaran
Link to comment

Aj ako se vratiš nekad na forum postavi (ako nađeš, ja numem da nađem) neke fotografije Beograda iz vazduha iz perioda između '45. i '80.

Evo jedne iz vazduha, americke mislim: dobro se vidi onaj sprud sa kucama - levo od mosta - koji pokazuje kako se i koliko Sava razlivala pre regulacije obale.

 

Sava-mostovi_zpsy4mcaus3.jpeg

Link to comment

Za sad sam u tehnickom mandatu pa eventualno mogu da se ogranicinm na papricice i lokalni patriotizam. Postavicu ako naletim. Naletao sam cesto na forumima gde se kace stare BGD slike.

 

edit: ovo je pre '45 al mi se cini da do sad nije bila.

 

belgradeview2-620x413.jpg

 

jos jedna starija zanimljiva

 

11975786193_83e5ce2e92_o.jpg

 

katamarane oladi malo sa tim odlaženjem sa foruma <_<

odlične fotke i ove tvoje i namenskog.

kačite dalje čim nešto nađete

Link to comment

Ne znam sta da ti kazem...

 

Sve i da ostanem sa totalnim ignorom najtoksicnijeg dela foruma kad-tad bih ga otvorio i opet usao u vrzino kolo. Sve i da ostanem gledacu da drasticno smanjim prisustvo iako i dalje mislim da bi mi najzdravije i najprakticnije bilo da isprovociram Radisu i Hosta za trajni ban. Idealno bi bilo da Flegma stisne dugme jer bi njemu verovatno najvise znacilo :)

 

edit: sinoc sam kao otisao i od tada 50-ak puta otovrio forum  :ph34r:

 

Najsporiji demonstrativni odlazak like ever

Edited by katamaran
Link to comment

Ne znam sta da ti kazem...

 

Sve i da ostanem sa totalnim ignorom najtoksicnijeg dela foruma kad-tad bih ga otvorio i opet usao u vrzino kolo. Sve i da ostanem gledacu da drasticno smanjim prisustvo iako i dalje mislim da bi mi najzdravije i najprakticnije bilo da isprovociram Radisu i Hosta za trajni ban. Idealno bi bilo da Flegma stisne dugme jer bi njemu verovatno najvise znacilo :)

 

edit: sinoc sam kao otisao i od tada 50-ak puta otovrio forum  :ph34r:

 

Najsporiji demonstrativni odlazak like ever

Hoćeš da te banujem samo sa sporta? A da po ostatku možeš da pišeš?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...