Jump to content
IGNORED

Malogradjanstina


Verterdegete

Recommended Posts

 Uopšte uzev, čini mi se da domaća rnr scena dosta pati od malograđanštine.

Ne znam šta je to hipster, ali primećujem da je to postalo opšte mesto u malograđanštini - upirati prstom u hipstere.

 

+ koliko hoces

Link to comment
  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kobni zelaya

    8

  • Lord Protector

    8

  • Аврам Гојић

    6

  • Utvara

    6

iz dosadašnje rasprave se uveravam u jednakost pojmova "malograđanin" i "konformista". voleo bih da se sve ilustruje primerima kvintesencijalnih (kakav malograđnski izraz?) malograđana i malograđanskih pojava u javnom životu. na mojoj listi su vuk jeremić, zdravko šotra, istok pavlović, dnevne novine blic, aca stojanović, bg sindikat...

Link to comment

iz dosadašnje rasprave se uveravam u jednakost pojmova "malograđanin" i "konformista". voleo bih da se sve ilustruje primerima kvintesencijalnih (kakav malograđnski izraz?) malograđana i malograđanskih pojava u javnom životu. na mojoj listi su vuk jeremić, zdravko šotra, istok pavlović, dnevne novine blic, aca stojanović, bg sindikat...

 

Malograđanština i konformizam nisu isto. Konformizam može da bude legitiman ljudski stav bez negativnih konotacija. Može da bude čak i filozofski pravac (epikurizam) ili umetnički, dendijevski iskaz. Suprotnost konformizmu, napadno čistunstvo znano kao puritanizam je česta karakteristika malograđanstva.

Edited by slow
Link to comment

Malograđanština i konformizam nisu isto. Konformizam može da bude legitiman ljudski stav bez negativnih konotacija. Može da bude čak i filozofski pravac (epikurizam) ili umetnički, dendijevski iskaz. Suprotnost konformizmu, napadno čistunstvo znano kao puritanizam je česta karakteristika malograđanstva.

 

Jos je prostije - konformizam je pre svega licni fenomen (i puritanizam je tako definisan); malogradjanstina je prosirivanje licnog konformizma na okolinu.

Link to comment

Jos je prostije - konformizam je pre svega licni fenomen (i puritanizam je tako definisan); malogradjanstina je prosirivanje licnog konformizma na okolinu.

 

Ne znam na šta si mislio pod pojmom proširivanja? Ako je u pitanju farisejsko kritizerstvo kod puritanizma ono uvek prelazi granice i karakteristika je malograđanštine. Pravi konformizam može da pređe lične granice zato što pravom konformisti nije stalo do potvrde sopstvene ispravnosti iskazane od strane drugih ljudi. Epikur je tako nervirao i provocirao antičku malograđansku sredinu... što pokazuje da je malograđanština stanje svesti i slobode pre nego ličnih postupaka i dela, u stvari je manjak samosvesti i slobode. Konformizam nije problem ako je sproveden sa stilom i ako ne povređuje slobodu drugih ljudi. Malograđanin i kad je konformista uvek misli na reakciju drugih, šta će reći, kako će reagovati, ili kako će ih zadiviti i zaseniti. Pravi epikurejac će misliti na sebe i na svoj trenutak zadovoljstva, kao i na ljude koji su mu bitni i koje voli. Čaršija i njena malograđanska reakcija ga ne zanimaju.

Edited by slow
Link to comment

Jednostavno čovek kako stari, nema kapacitete niti živaca da proučava i duboko spoznaje stvari oko sebe, postavlja se sve više automatski, konzervativno i malodušno, po liniji manjeg otpora.

 

uopšte nisi u pravu, često je upravo suprotno

pogotovo ako iz priče isključimo one stare koji su na rubu egzistencije (naši penzioneri) jer to nije stanje koje se može uzimati kao relevantno za bilo šta

tj. kada se čovek bori za puki fizički opstanak

Link to comment

@slow

taj manjak samosvesti i slobode sto pominjes je upravo definicija konformizma i meni nije poznat neki drugi, vrliji konformizam.

konformista ce pod naletom mase da odstupi od bilo kakvog principa i povesce se za nenormalnostima kao sto je rijaliti sou i sl. kulturne aberacije ili ce se nepristojno ponasati onda kad se svi oko njega ponasaju nepristojno.

 

tako da taj "pravi i nepravi konformizam" to ti je malo no true scotsman. mislim u materiji nema nesto da se ne slazem ali mi ta terminoloska opfuskacija bode oci - konformizam je pravi ako je konformizam sa stilom. a konformizam vulgaris to je nepravi. prosto ne pije vodu, pojmovno.

Edited by Krošek
Link to comment

uopšte nisi u pravu, često je upravo suprotno

pogotovo ako iz priče isključimo one stare koji su na rubu egzistencije (naši penzioneri) jer to nije stanje koje se može uzimati kao relevantno za bilo šta

tj. kada se čovek bori za puki fizički opstanak

 

To je onda nekakav penzionerski superheroj koji nije glasao za Slobu. Verovatnoća je da 90% penzića jesu malograđani, a 10% da su Borislav Pekić, građanin sveta.

Iako je konkretno njegova kćerka ogrezla u malograđanštinu!

Moja teorija drži vodu. :fantom:

Link to comment
  • 2 weeks later...

Pojam hedonizma  bi možda bio bliži onome što sam imao na umu, kao i malograđansko zgražavanje nad istim. 

konformizam

konformizam (lat.), društv. prilagodljivost, oportunističko prihvaćanje nekoga stajališta, sustava, doktrine ili politike bez iskrena uvjerenja.

 

 

Ne cini mi se da je ova definicija, kako se najcesce i koristi u ragovoru, u skladu sa Epikurovim hedonizmom.

Stavise, vrlo je bliska pojmu malogradjanstine, s tim sto je konformista tu pasivno bice koje prihvata vecinske vrednosti a malogradjanin onaj ko ih agresivno namece.

 

No, samim cinom prihvatanja bilo cega i nedostatka otpora konformista, drustvena stetnost je jednaka. Prica, recimo, namenski o tim konformistima a la Dusko Mihajlovic ili Tahir Hasanovic na topiku o Vucicu.

Link to comment

Kakve veze ima ko za koga glasa sa malogradjanstinom? Povezivanje ta dva pojma sugerise zakljucak da su penzioneri bili malogradjani sto je ..glupo

 

Secam se da su 1997. godine bili predsednicki izbori. Izbor je bio izmedju Milutinovica i Seselja. Ja sam prvi put tada glasao, te sam se odlucio za Seselja. Da li sam ja malogradjanin?

Edited by odmor
Link to comment

konformizam

konformizam (lat.), društv. prilagodljivost, oportunističko prihvaćanje nekoga stajališta, sustava, doktrine ili politike bez iskrena uvjerenja.

 

 

Ne cini mi se da je ova definicija, kako se najcesce i koristi u ragovoru, u skladu sa Epikurovim hedonizmom.

Stavise, vrlo je bliska pojmu malogradjanstine, s tim sto je konformista tu pasivno bice koje prihvata vecinske vrednosti a malogradjanin onaj ko ih agresivno namece.

 

No, samim cinom prihvatanja bilo cega i nedostatka otpora konformista, drustvena stetnost je jednaka. Prica, recimo, namenski o tim konformistima a la Dusko Mihajlovic ili Tahir Hasanovic na topiku o Vucicu.

 

 

Da, došlo je do terminološke zbrke. Ja sam mislio na komfor (comfort (or comfortability, or being comfortable) is a sense of physical or psychological ease, often characterized as a lack of hardship.) pa sam dodao izam i to je dobilo drugačiju konotaciju. Epikur voli komfor ali nije komformista, on je suprotnost od toga.  

Link to comment

Da, došlo je do terminološke zbrke. Ja sam mislio na komfor (comfort (or comfortability, or being comfortable) is a sense of physical or psychological ease, often characterized as a lack of hardship.) pa sam dodao izam i to je dobilo drugačiju konotaciju. Epikur voli komfor ali nije komformista, on je suprotnost od toga.  

 

Razjasnjeno.

 

Za konformizam/malogradjanstinu, Moravija preko Bertolucija i Tretinjana "Il Conformista".

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...