Jump to content
IGNORED

Malogradjanstina


Verterdegete

Recommended Posts

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kobni zelaya

    8

  • Lord Protector

    8

  • Аврам Гојић

    6

  • Utvara

    6

Da li je hipster - malograđanin? Ja bih rekao da jeste.

Upravo se ovde nećemo složiti, da ne ulazim u dalju analizu onoga što si napisao, jer je prepuno opštih mesta i predrasuda.

Ako šta može da odredi malograđanina danas, to je što ovaj upire prstom u drugog čoveka i govori: "Ovo je hipster".

Pojmovima hipstera i malograđanina je zajedničko svakako jedno - hipster je uvek neko drugi, malograđanin je uvek neko drugi. However, ljudi koje najčešće smatraš hipsterima ne pokazuju na ove druge i ne govore: "Ovo je malograđanin", a još manje "Ovo je hipster".

I naravno, suština stvari je u tome da ljudi koji se percipiraju kao hipsteri pripadaju, hteo to neko da prizna ili ne, alternativnoj kulturi i alternativnom viđenju sveta, dok se malograđani nalaze u centru svega i prihvataju ono što je mainstream svog vremena, na bilo kom polju.

 

Jer više normativ srednje klase nije duhovna superiornosti nad radničkom u kulturnoj i estetskoj pojavi, u jednom elitizmu. Jer sve samo da nismo seljaci koji lome čaše u kafani "Proleter".

A upravo ljudi koje smatraš hipsterima sede u Topličinom vencu i sličnim rupama. Dobro, bez lomljenja čaša koje samo po sebi nije neka pozitivna pojava.

 

I, usput, slažem se za Jelicu Greganović, samo, da li je ona hipster?

Link to comment

Pripadnost alternativnoj kulturi je nešto samo po sebi "dobro", dok je mainstream "loše"?

Ne, nego malograđanština pripada mejnstrimu po definiciji, a ljudi koje zovu hipsterima pripadaju alternativnoj kulturi.

Link to comment

To je neka tvoja definicija malograđanina, koja odstupa od one sa prve dve strane.

Prihvatam da sam se odmakao od konkretnih primera u generalizaciji hipstera.

 

Bojim se i da sam ja pomutio vodu, ali prosto sve te definicije zahtevaju ovaploćenje u praksi. Da vidimo - šta je malograđanin, ko je malograđanin? Da li je Ceca malograđanka? Aca Lukas? "Geto, tajni život grada" Čavke?
 

To što je neko "u alternativi" ne apsolvira ga od etikete malograđanina. I pokondireni hipster bez prebijene pare i  bahati i rasipni skorojević sumnjivog nasledstva su takođe malograđani? Malograđanstvo je karakterna osobina, ekonomsko-socijalna kategorija ili samo stanje duha?

Link to comment

Nimalo ne odstupa od one s prve dve strane - alternativna kultura nije nešto što se može svrstati pod, kako kaže Vasa/Benjamin "umetnost bez ikakve distance prema konzumentu, spremna za momentalnu konzumaciju".

 

Ovo drugo mi je teško - jbg. teško mi je da prozivam konkretne ljude (koje ne poznajem) da su malograđani. Mogu ovako da ti kažem, na primer: Moja prijateljica koja se bavi umetničkim zanimanjem je ćerka nekadašnjeg visokog funkcionera JUL-a. Zbog toga je imala ozbiljne probleme da se bavi svojim poslom (i ako sama nije imala nikakve veze s JUL-om), a ljudi koji su joj to pravili zbog oca su sigurno malograđani.

Čavketa ne poznajem, ali je svakako Geto, tajni život grada jedno veoma malograđansko ostvarenje. Uopšte uzev, čini mi se da domaća rnr scena dosta pati od malograđanštine.

Ne znam šta je to hipster, ali primećujem da je to postalo opšte mesto u malograđanštini - upirati prstom u hipstere.

Malograđanština je, što se mene tiče, stanje duha, ako već moram da biram od ta tri.

Link to comment

neka moja razmisljanja -

 

Malogradjani ne postoje.

 

Postoji osobina malogradjanstine koja je neravnomerno podeljena medju ljudima.

 

Neki ljudi je imaju vise, neki manje. Medjutim niko je nije lisen, niti je iko ekskluzivno poseduje.  Svaki covek ima porive sasvim suprotne tome stagod bila malogradjanstina.

 

Otud i nelagoda kada pokusavamo da uperimo na 'malogradjanina' i imenujemo ga. Covek ogresi dusu svaki put kada kaze - osoba A je malogradjanin.

 

Isto za sponzorstvo (sponzoruse ne postoje)..

Link to comment

E to, to, odmore, lepo si upro prstom u ono što meni smeta kod priča "malograđanin je ovakav, on je onakav", valjda zato što te porive u manjoj ili višoj meri prepoznajem kod mnogih ljudi koji su inače osobe na mestu po mnogo kriterijuma, evo ja na primer ili hella  :fantom:

Edited by Ariel
Link to comment

malogradjanin je srednja klasa za kojom mnogi zale da je nema ili da je nestala poslednjih dvajes5 godina.

 

zasto olako vredjati malogradjanstinu?? ona je osnovna celija svakog uspesnog drustva. i svakog revansa i verovatno rata. 

srednja klasa tj malogradjanstina ima stav o svemu sto je "hehehe" ali pruza "drugima" ono sto joj ne treba. samo ono sto joj ne treba. kad zaderes u "interes" padne neki sukob ili podrska desnici

malogradjanstini je samo "komunizam" doakao posle toliko stoljeca.u stvari on je bio samo iskra, gledajuci odavle.

ovo je npr malogradjanski forum i to nije nista lose. 

arhiva foruma kazuje sve.

Edited by bradilko
Link to comment

Hipstera ne karakteriše toliko razmetljivost u oblačenju i konzumaciji u fizičkom, ekonomskom, pojavnom smislu. Ali vidim jednu duhovnu malograđanštinu. Peer pressure, okolnostima odrastanja i afiniteta prema određenoj kliki i društvu. To je kada duh jednog vremena očvrsne i okameni se u jednom karakteru. Ovde momenat novca i potrošnje nije toliko bitan, bitan je objekat potrošnje koji mora biti elitistički, izvanredan. Mora biti hip, hipsterski. Dakle, to je jedna aproprijacija kulturnog modela drugih, bez suštinskog razloga, to nije prosto frizura i moda, pogibeljno modiranje i kupovanje iphone6 po svaku cenu, nego ima i duhovnu komponentu koja uz to ide.

 

Pravi hipster koristi nokiu 5110, a ne iphone 6 :sleep:

 

I hipsteri su nekako benigni, slobodni i otvoreni (i skoro niko ih ne voli), pa mi se ne uklapaju u diskurs o malogradjanima.

 

Edit: ali sad sam dalje razmislio o tvom postu. Neke od ideja koje su bas karakteristicne za hipsterski pokret ako se on tako moze uopste nazvati, pricam dakle iz iskustva u drugoj po velicini hipsterani na svetu posle NY, dakle teme kao ekologija, odrzivost, ishrana, opsednutost vintage kulturom... nalaze neselektivno put u jedan (malo)gradjanski sloj koji sad pocinje da se hvali kako kupuje iz lokalne bakalnice i deli vegan recepte po fb, a u tu kupovinu idu svojim suv tenkom obuceni u pradu.

Edited by burekdzija
Link to comment

malogradjanin je srednja klasa za kojom mnogi zale da je nema ili da je nestala poslednjih dvajes5 godina.

 

zasto olako vredjati malogradjanstinu?? ona je osnovna celija svakog uspesnog drustva. i svakog revansa i verovatno rata. 

srednja klasa tj malogradjanstina ima stav o svemu sto je "hehehe" ali pruza "drugima" ono sto joj ne treba. samo ono sto joj ne treba. kad zaderes u "interes" padne neki sukob ili podrska desnici

malogradjanstini je samo "komunizam" doakao posle toliko stoljeca.u stvari on je bio samo iskra, gledajuci odavle.

ovo je npr malogradjanski forum i to nije nista lose. 

arhiva foruma kazuje sve.

 

Nema ovaj forum veze sa malogradjanstinom vec sa seljoberijom. vecina su sluzbenici, zaposleni po malim kladionicama etc, nemaju nikakva sredstva za proizvodnju nemaju stanove i sl pa cak ni ovi po inostranstvima. Dobar deo je i deca bivsih titinih pukovnika i sl tzv. srednja klasa u socijalizmu. 

 

 

 

Sitna buržoazija (francuski petite bourgeoisie) je izraz koji se u 18. vijeku i početkom 19. vijeka koristio za siromašnije slojeve građanske klase.

Kasnije se pod utjecajem marksističke ideologije taj izraz počeo primjenjivati na pojedince i društvene grupe koje u kapitalističkim društvima za život zarađuju radeći pomoću vlastitih sredstava za proizvodnju. Klasična definicija je uključivala trgovce i obrtnike koji su posjedovali radnje.

Marksistička ideologija je sitnu buržoaziju nastojala razlikovati od prave (hauteburžoazije po tome što je ona zbog relativnog siromaštva bila u podređenom položaju prema vladajućoj klasi, a samim time i čest saveznik radničkoj klasi u klasnoj borbi. Stoga su neki marksistički teoretičari čak bili spremni sitnu buržoaziju uključivati u proletarijat.

Međutim, pripadnici sitne buržoazije su jednako tako pokazivali sklonost da se - prema mišljenju marksista - stavljaju na stranu kapitalista, odnosno da ljubomorno čuvaju svoj u pravilu superiorni društveno-ekonomski položaj u odnosu na radnike. Za razliku od radničke klase, koja je bila prijemčivija za radikalne i revolucionarne socijalističke i komunističke, pripadnici sitne buržoazije su pokazivali veću sklonost prema reformi, a ponekad i stajali na stranu kontrarevolucije i reakcije.

Stoga se kod marksista za sitnu buržoaziju počeo koristiti izraz malograđanstvo, koje je u srpskohrvatskom govornom području poslužilo kao izvor pejorativnog izraza malograđanština.

Sitna buržoazija se - kod ne-marksističkih, a rjeđe marksističkih autora - obično vezuje uz koncept srednje klase ili niže srednje klase.

Link to comment

Nema ovaj forum veze sa malogradjanstinom vec sa seljoberijom. vecina su sluzbenici, zaposleni po malim kladionicama etc, nemaju nikakva sredstva za proizvodnju nemaju stanove i sl pa cak ni ovi po inostranstvima. Dobar deo je i deca bivsih titinih pukovnika i sl tzv. srednja klasa u socijalizmu. 

 

 

 

Braaate...

Link to comment

Nema ovaj forum veze sa malogradjanstinom vec sa seljoberijom. vecina su sluzbenici, zaposleni po malim kladionicama etc, nemaju nikakva sredstva za proizvodnju nemaju stanove i sl pa cak ni ovi po inostranstvima. Dobar deo je i deca bivsih titinih pukovnika i sl tzv. srednja klasa u socijalizmu. 

 

 

brilliant.gif?w=300&h=175

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...