Jump to content
IGNORED

Kritika savremenog hrišćanstva


bigvlada

Recommended Posts

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Zhota

    21

  • ToniAdams

    7

  • Agni

    7

  • bigvlada

    6

nisam ni ocekivao da ce 1 nabedjeni i neduhoviti pseudointelektualac-smarac lisen pronicljivosti poput tebe razumeti bilo sta sto mu se ne nacrta na papiru... :)
 

...ali da ipak probam preko monitora

 

1) nigde nisam napao vernike kao glupe, vec sam upotrebio jednu studiju koja ima te pretenzije prema onima koji "veruju u teorije zavere" da pokazem kako je tako nesto idiotski

 

2) napao sam hriscanstvo kao organizovanu religiju i crkvu kao instituciju

 

3) objasnio sam zasto mislim da vasilije mesa babe i zabe

Link to comment

duboko se ne slazem. :) ovi koje ja znam su ili caknuti (vecina), ili imaju u sebi nekog crva koji ih tera da kopaju za znanjem, ali su neobrazovani i tesko im je da vide zasto neka konkretna teorija nema sanse da bude tacna, ali umeju da saslusaju i promene misljenje. 

 

ovima koji se bave ogovaranjem ispred prodavnice i umeju da pricaju jedino o tome i o sportu ne pada na pamet da razmisle o bilo cemu sto nema najdirektnije moguce veze sa njima samima. mislim da ne moram da objasnjavam koja od te dve grupe mi se vise svidja.

 

Ne slažem se, te dve grupe su ti u suštini iste, i uglavnom se svode na ma to su Amerikanci m*** im ***m, nema tu bitne razlike.

Link to comment

hriscanstvo kao organizovana religija je cenzura, konzervativnost i jednoobraznost, anti-intelektualizam i anti-progresivnost. ali iznad svega cenzura.

 

od samog pocetka, naglasavam: od samog pocetka, crkva kao organizacija je institucija moci koju crpi iz neznanja masa i trudi se da ih u istom i odrzi. ona je uvek na pogresnoj strani i sav progres je nacinjen uprkos, a nikad zahvaljujuci njoj.

 

ko ovo ne shvata, a ima vise od dvadeset godina, dzabe je naucio da cita i pise.

el moze neki primer neorganizovane religije?

ozbiljno pitam.

Link to comment

ako aludiras na to da je izraz koji sam upotrebio pleonazam, izvoli pa se uveri da se zaista koristi.

 

 

 

Organized religion (or organised religion—see spelling differences), also known as institutional religion, is religion as a social institution,[1] in which belief systems and rituals are systematically arranged and formally established.[2] Organized religion is typically characterized by an official doctrine (or dogma), ahierarchical or bureaucratic leadership structure, and a codification of rules and practices.

The term organized religion is frequently used in the mass media to refer to the world's largest religious groups,[3][4] especially those known by name internationally, and it also refers to organizations with which one can legally or officially affiliate oneself or not.[5]

Organized religion is distinguished from the broader idea of religion especially in anthropologysociology, and philosophy. American philosopher William Jamesdescribes that

Religion... shall mean for us the feelings, acts, and experiences of individual men in their solitude... in relation to whatever they may consider the divine. Since the relation may be either moral, physical, or ritual, it is evident that out of religion in the sense in which we take it, theologies, philosophies, and ecclesiastical organizations may secondarily grow.
[6]

 

izraz se upotrebljava da bi se jasno podvukla razlika izmedju licnog verovanja (personal belief, personal religion) i institucionalizovanih (hijerarhijskih) religija.

 

elem, za wicca se moze reci da je "neorganizovana religija".

Link to comment

hriscanstvo je dobro dok spava, zajebano je kad pocne da spaljuje knjige...

 

ne vidim ja često te spaljene knjige

 

za to su u XX veku bile zadužene ideologije

Link to comment

ako aludiras na to da je izraz koji sam upotrebio pleonazam, izvoli pa se uveri da se zaista koristi.

 

 

 

izraz se upotrebljava da bi se jasno podvukla razlika izmedju licnog verovanja (personal belief, personal religion) i institucionalizovanih (hijerarhijskih) religija.

 

elem, za wicca se moze reci da je "neorganizovana religija".

nema potrebe da se ljutis i aludiras na to sta aludiram, ozbiljno sam te bitao, buduci da smatram da je vec vrlo jasna razlika izmedju religije i verovanja (jel moze biti drugacije nego licno?)

a po cemu je vika neorganizovana religija, i da li je uopste religija?

Link to comment

@zugurosh

 

pa kako da vidis, s tom nemani smo se nekako izborili. jes' da nam je trebalo vise od milenijum i po, ali dobro sad...

 

@toni

 

da li je wicca uopste religija? ne znam zasto ne bi bila. istina, ne ispunjava uslove za organizovanu religiju, ali postoji grupa ljudi koja sebe zove vernicima, postoje odredjeni rituali, skupovi...

 

ti nemoj da se ljutis, uzasno sam tanak sa zivcima, a ovaj forum izvlaci ono najgore iz mene. nije mnogo pogresio eraser. izvini, eraseru.

Edited by Zhota
Link to comment

el moze neki primer neorganizovane religije?

ozbiljno pitam.

 

Taoizam. U okviru taoizma postoje tu i tamo i organizovane zajednice (napr manastiri), ali gledano kao celina radi se vise o skupu srodnih verovanja (i rituala) nego o organizovanoj religiji.

+

 

wikipedia:

 

Religions that are not considered organized, or only loosely so, include many indigenous and folk religions, such as traditional African religions, Native American religions, and prehistoric religions, as well as personal religions including most strands of Hinduism.

 

Link to comment

nema potrebe da se ljutis i aludiras na to sta aludiram, ozbiljno sam te bitao, buduci da smatram da je vec vrlo jasna razlika izmedju religije i verovanja (jel moze biti drugacije nego licno?)

a po cemu je vika neorganizovana religija, i da li je uopste religija?

 

Kako bi definisao religiju?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...