Jump to content
IGNORED

Kritika savremenog hrišćanstva


bigvlada

Recommended Posts

edit: ono sto je glupo do bola je ta prica da nas truju amerikanci, da nas prashe iz vazduha, da nam menjaju klimu, zato sto smo najstariji narod, da nas mrze zato sto smo pravoslavci, zato sto imamo istoriju, a oni ne, you name it. e ti sto to pricaju imaju tendenciju da budu vernici.

 

Glupa je do bola i prica da farmaceutske kompanije izazivaju epidemije, ljudi koji zapravo nesto znaju o tome (tipa 5 godina studija sa prosekom 10 + specijalizacija + rad u struci od 10+ godina) zagrcnu se od smeha ili besa kad cuju tako nesto.

 

jos jedna teorija zavera za lenje u glavu, nista vise.

Edited by Грешни Василије
Link to comment
  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Zhota

    21

  • ToniAdams

    7

  • Agni

    7

  • bigvlada

    6

Nema konkretno sa religijom veze to bih i ja rekla ali necega ima posto znam dobar broj ljudi koji 'veruje' da zemlja nije starija od 5-6000 godina a da je sve ostalo izmisljotina naucnika. Argument im je da su milioni godina prosto previse za poverovati i nema logike da je zemlja toliko stara.

 

a "ima logike' da je svemir beskrajan?

 

ne, takve stvari ne padaju ljudima tek tako na pamet.

Link to comment

@Zhota

mogu da budu ali i ne moraju. ja mislim da je Vasilije baš hteo da kaže da možda i nisu, tj. da to što ljudi imaju verovanja koja su opskurna, ili međusobno kontradiktorna, ili refleksiji nikad podvrgnuta, ili prilično iracionalna, itd. nešto što može da postoji (i postoji) sasvim nezavisno od verskih stavova.

Edited by malkin
Link to comment

kad smo vec kod toga, takvo razmisljanje je u sustini duboko racionalno jer odrazava 1 istorijski opravdano nepoverenje prema ljudima koji odlucuju o nasoj sudbini. da ne bude zabune, ne kazem da stvari stoje bas tako, ali istina je da verujem da je zavera model koji najbolje opisuje svet u kome zivimo.

 

Zavera je pre svega model koji ti omogucava da ustedis na razmisljanju, tako sto veoma slozene pojave svodi na nameru jednog ili vise svesnih bica, sto je upravo model na kojem pocivaju religije.

 

 

a "ima logike' da je svemir beskrajan?

Pa (valjda) nije beskrajan.

Edited by Agni
Link to comment

Glupa je do bola i prica da farmaceutske kompanije izazivaju epidemije, ljudi koji zapravo nesto znaju o tome (tipa 5 godina studija sa prosekom 10 + specijalizacija + rad u struci od 10+ godina) zagrcnu se od smeha ili besa kad cuju tako nesto.

 

jos jedna teorija zavera za lenje u glavu, nista vise.

 

o teorijama zavere razmisljaju ljudi koji su sve samo ne lenji u glavu. (caknuti su, istini za volju, najbrojniji.) obican gradjanin koji misli samo na posao, pice i eventualno fudbal (dakle, najdosadnija sorta od svih) ne zamara mozak nikakvim pitanjima i teorijama.

 

inace, prica, iako najverovatnije netacna, nije uopste glupa do bola, vec je logicna posledica izreke: "ko se na mleko opece, i u jogurt duva".

Edited by Zhota
Link to comment

o teorijama zavere razmisljaju ljudi koji su sve samo ne lenji u glavu. (caknuti su, istini za volju, najbrojniji.) obican gradjanin koji misli samo na posao, zenu, decu i eventualno fudbal (dakle, najdosadnija sorta od svih) ne zamara mozak nikakvim pitanjima i teorijama.

 

 

Uh ala gresis ovde. Teorije zavera se uglavnom nekriticki usvajaju, bez razmisljanja, putem uzajamnog milovanja idiotskih glava!

Link to comment

 

Zavera je pre svega model koji ti omogucava da ustedis na razmisljanju, tako sto veoma slozene pojave svodi na nameru jednog ili vise svesnih bica, sto je upravo model na kojem pocivaju religije.

 

da, ako pod time podrazumevamo neki strasno uprosceni model, kao kod ovih popularnih teoreticara. ne govorim ja o tome, vec kazem da ce grupe ljudi koje imaju vecu moc u odnosu na ostale uvek teziti tome da tu moc prosire i da je sacuvaju za sebe ne prezajuci ni od cega i da ce to raditi tajno i dogovarati se "u cetiri oka" (zavera). 

 

 

 

 

Pa (valjda) nije beskrajan.

 

je l' da?  :huh:

Link to comment

inace, prica, iako najverovatnije netacna, nije uopste glupa do bola, vec je logicna posledica izreke: "ko se na mleko opece, i u jogurt duva".

tom izrekom možeš da opravdaš svaku kilavu indukciju; uzorak komada jedan, npr. ne bih se mnogo oslanjao na ono što odatle logički sledi.

 

ono što nikako logički ne sledi je zaključak da je zavera adekvatno objašnjenje za događaj x iz pretpostavke da je x u nečijem interesu (makar taj neko bio vrlo moćan).

Link to comment

Uh ala gresis ovde. Teorije zavera se uglavnom nekriticki usvajaju, bez razmisljanja, putem uzajamnog milovanja idiotskih glava!

 

duboko se ne slazem. :) ovi koje ja znam su ili caknuti (vecina), ili imaju u sebi nekog crva koji ih tera da kopaju za znanjem, ali su neobrazovani i tesko im je da vide zasto neka konkretna teorija nema sanse da bude tacna, ali umeju da saslusaju i promene misljenje. 

 

ovima koji se bave ogovaranjem ispred prodavnice i umeju da pricaju jedino o tome i o sportu ne pada na pamet da razmisle o bilo cemu sto nema najdirektnije moguce veze sa njima samima. mislim da ne moram da objasnjavam koja od te dve grupe mi se vise svidja.

Link to comment

tom izrekom možeš da opravdaš svaku kilavu indukciju; uzorak komada jedan, npr. ne bih se mnogo oslanjao na ono što odatle logički sledi.

 

ono što nikako logički ne sledi je zaključak da je zavera adekvatno objašnjenje za događaj x iz pretpostavke da je x u nečijem interesu (makar taj neko bio vrlo moćan).

 

naravno da ne sledi, ali ponekad moze da bude dobra polazna tacka.

 

uostalom, udaljili smo se dobrano od teme.

Link to comment

o teorijama zavere razmisljaju ljudi koji su sve samo ne lenji u glavu. (caknuti su, istini za volju, najbrojniji.) obican gradjanin koji misli samo na posao, pice i eventualno fudbal (dakle, najdosadnija sorta od svih) ne zamara mozak nikakvim pitanjima i teorijama.

 

inace, prica, iako najverovatnije netacna, nije uopste glupa do bola, vec je logicna posledica izreke: "ko se na mleko opece, i u jogurt duva".

Hm, ovde su istrazivaci, na osnovu americkog uzorka, utvrdili da postoji veza izmedju verovanja u zaveru (glede napada 11. septembra) i izmedju ostalog obrazovanja.

Link to comment

da, ako pod time podrazumevamo neki strasno uprosceni model, kao kod ovih popularnih teoreticara. ne govorim ja o tome, vec kazem da ce grupe ljudi koje imaju vecu moc u odnosu na ostale uvek teziti tome da tu moc prosire i da je sacuvaju za sebe ne prezajuci ni od cega i da ce to raditi tajno i dogovarati se "u cetiri oka" (zavera).

 

Ok, ali teorije zavere obicno precenjuju inteligenciju, sposobnost i stepen organizovanosti politickih i ekonomskih elita, praveci od njih nadcovecanski kolektivni um koji je u stanju da isplanira i kontrolise dogadjaje poput sirenja epidemija, ekonomskih kriza, ratova itd.

Link to comment

Ok, ali teorije zavere obicno precenjuju inteligenciju, sposobnost i stepen organizovanosti politickih i ekonomskih elita, praveci od njih nadcovecanski kolektivni um koji je u stanju da isplanira i kontrolise dogadjaje poput sirenja epidemija, ekonomskih kriza, ratova itd.

 

tako je, ali to je reakcija na mainstream diskrurs koji nas ubedjuje sa svih strana da su svi nasi vladari benevolentni. dve strane iste medalje, od kojih je verovanje u teorije zavere manje zlo.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...