Jump to content
IGNORED

gone girl


Sundance Kid

Recommended Posts

Ovo je jedna od onih kritika koja gradi vrlo razrađenu i detaljnu teorijsku konstrukciju kako bi obasnila film, ali avaj, problem je što sama konstrukcija nema veze s filmom. Ja bih rado gledao film o kojem ovaj lik piše, ali to nije Gone girl. Inače, braniti svaku eklektičnu zbrku klišea, tako što ćeš da kažeš - ne razumete, it's postmodern! - is sooo 90's.

 

Na stranu što je najbolja šansa za odbranu Gone girl upravo da se igra na njegove žanrovske kvalitete - to je triler, sa još nekim žanrosvkim dodacima, zabavan je i eto, šta ćeš više. Najgori način da se on brani jeste da se tvrdi da film ima nešto značajno da kaže o nekim savremenim fenomenima - medijima, odnosu polova, coupledom-u, itd., jer to prosto nije istina.

 

Uzmi samo ovo, autor piše, "If the myth of the perfect marriage is poisonous, then so is the myth of the continual “war of the sexes.” The question the movie asks is: Are there any stories that we can tell ourselves about marriage that ring true?", i to bi onda trebalo da bude ta vajna postmodernost o kojoj se piše - sve su samo narativi, istina ne postoji, truć-bluć. Ali nije tako. Film uopšte nema dilemu oko toga koji je narativ o braku istinit - istinit je onaj koji kaže da je brak institucija koju čine manipulativna, sociopatska žena i pritupasti, izmanipulisani muškarac. To što je taj narativ tako neuverljiv, nije znak suptilne postpmoderne strategije koja dovodi u pitanje svaki narativ, nego prosto nesposobnost autora da uverljivo ispriča svoju priču.

Link to comment
  • Replies 254
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ToniAdams

    48

  • Turnbull

    25

  • Hippie

    17

  • Ajant23

    15

kako god, Flynn je takodze pisala scenario za film..... misim da je sve na gledaocu/citatelju i njegovom ukusu.. ako izuzmemo to sto je Fincher malko zabrljao, Pajkova sto se nije malo vise potrudila i jos pride kojecega.. kao npr kako je neiskorischen 1 briljantan sauntrek -- moglo je to bolje cak i za pesmice koje su namerno pravljene da ne budu catchy.......

 

 

 

za utisak se slazem. sinoc je nas cetvoro gledalo, dvoje koji su citali su bili mnjah, treca je stigla do pola, njoj je bilo odlicno, a cetvrti koji nije citao, odusevljen.

 

kod mene je sizofrenija, sve sto inace ne volim mi super.

idem suprotno od tebe. fincera ne volim skoro nikako, ovde mi je odlican. zanatski vrlo ok, nema umetnicarenja, cak mi je i super sto je tako hladno.

 

geza mi prvi put posle chasing amy simpatican, cak i dobar. nora koju cu od sad da zovem go je super, steta sto je malo ima.

pajkova mi je ok u ovakvoj verziji price, losa mi je ako je gledam prema liku iz knjige.

 

i nije mi bilo dosadno, cak mi se i dopada taj dosta hladan odnos prema svemu, bez nametanja stavova o blablabla drustvu i te dosadne gluposti.

i svaka cast finceru i flin, izdrzah dva i po sata sa malom kesom kokica i fantom od pola litre, bez muke.

 

ne kapiram ove primedbe za mizoginiju, verovatno ne znam sta tacno mizogenija znaci, ali je ne videh ovde nigde.

ono sto mi smeta ima veze sa tim sto sam previse vezana za knjigu

 

u kojoj se zaljubih u ejmi kao sto sam se ko klinka zaljubila u maju malu domacicu i mrzela nika sto je kriznosrednjedobni muskarac mamin sin i sve to.

 

u stvari, sad mi cak i super sto su odtvistovali drugacije, kao hardkor i mejnstrim verzija nekog spota.

 

nervira me flin sto malo nije poradila na vizuelnom karakteru likova, kapiram da ne moze svaku dojajnu lajnu iz knjige da ubaci, ali bas nije morala karikaturno da pravi mamu i tatu ratne zlocince, pa cak i ove voditeljke.

 

 

 

Link to comment

Jbt kad pocnete da cepate o narativima, izgubim se skroz :/

 

Meni je film iskreno bio uzbudljiv iako ima mane, prosto mi je prijalo gledanje. Sad, nisam otisla da gledam film jer ga je rezirao Fincer, vec zato sto mi se gledao neki potencijalno dobro uradjen trilercic i nista vise. Razne stvari u filmu su bile predvidive, ali recimo onaj drugi preokret kad Ejmi pozove Dezija mi je bio skroz super, a poslednji kad se vrati kuci, zagonetan i samo isao u prilog tome da nema objasnjenja za njena dela sem da je tako, malo, psihopata.

 

Inace mislim da se gresi oko Ejmi i pitanja samoubistva. (Pricam o filmu, knjigu nisam citala) Ejmi vise nije imala nameru da se ubije, kako je sve vise stvari islo po zamisljenom planu, ona je skidala nalepljene natpise sa kalendara. Sve bi mozda bilo bajno da se nije opustila - dok je bila nezadovoljna planirala je savrseni zlocin i sta sve ne ali cim je pocela da likuje u sebi desila joj se velika greska i dalji put filma.

 

Ja ne vidim mizigoniju u filmu ali ne bih da se mesam u tu pricu vise, prosla sam jednom kroz Jagten i neka hvala.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

ejmi nikad nije ni htela da se ubije. to jest, ona zeli da ubije amazing amy.

Okej, ali onda pravi novu Amazing Amy od sebe posle povratka, ne?

Link to comment

Ja bih rekao da se baš tu krije motivacija za Amyne postupke. Pokazala je da je amazing time sto je uradila, sebi je pružila validaciju u odnosu na idealozovani alter ego nametnut joj od strane roditelja. Sad, to što postoje razne vrste amazinga...

Link to comment

meni je skroz slatko bilo kada su u biblioteci i pričaju o džejn ostin

a rozamund je glumila džejn benet u P&P :)

 

da, da. to je super link. nocas sam nasla i neku vezu za kim dikens, za lost, treme i ovo, ali proslo dejstvo.

 

Okej, ali onda pravi novu Amazing Amy od sebe posle povratka, ne?

 

ja volim da verujem da je tako. ne mogu da procenim da li se to dovoljno vidi u filmu, jer mi je prejak uticaj toga iz knjige, ali mi se cini da jeste zbog onih par pogleda razmenjenih pogleda sa gezom na predstavljanju knjige i razgovor sa fanovima.

 

i to mi je sasvim dovoljna motivacija za njen :narativ: 

Link to comment

Imala je lažno detinjstvo preko Amazing Amy i na kraju je samo nastavila u istom stilu. 

 

Sjajan film, napet, dobra gluma, dobra režija, nema tu mnogo zamerki. Jedina (i krajnje neozbiljna i nebitna) mi je bila na samom počeku, film kreće 5. jula rano ujutro, a nigde nikakvog traga posle proslave 4. jula :lol:

Link to comment

Ja bih rekao da se baš tu krije motivacija za Amyne postupke. Pokazala je da je amazing time sto je uradila, sebi je pružila validaciju u odnosu na idealozovani alter ego nametnut joj od strane roditelja. Sad, to što postoje razne vrste amazinga...

Da, momenti "I'm that bitch", ~"Who is good writer now" kada prica o dnevniku i slicni...

Ali opet, mislim da je ona htela da pokaze sebi i svom muzu od kog je kova a ne roditeljima (jer kako bi oni ista znali, kao sto na kraju ni nisu) i kada je to definitivno uspela, onda mi se cini da je ponovno vracanje u ulogu neka vrsta koraka unazad? Zasto bi se iko "normalan" vratio nazad u ulogu kada moze da bude svoj? Pa..zato sto je taj neko tinuninu. Zato napisah onako u prvoj poruci. (Mada naravno ne znamo da li bi novi zivot zbilja bio moguc)

 

Ja inace nisam mogla da se setim odakle mi je poznato lice ove glumice i malo pre scene u biblioteci shvatih da sam je gledala u P&P tako da je taj detalj bio super, ali da li je to ubacio reziser ili ga ima i u knjizi?

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Film nisam gledao, knjigu procitah pre desetak dana, I da, Ejmi je I te kako planirala tj. htela da se ubije. Nije sve ispalo onako kako je planirala, mislim da je to bitno da se naglasi.

Link to comment

za utisak se slazem. sinoc je nas cetvoro gledalo, dvoje koji su citali su bili mnjah, treca je stigla do pola, njoj je bilo odlicno, a cetvrti koji nije citao, odusevljen.

 

kod mene je sizofrenija, sve sto inace ne volim mi super.

idem suprotno od tebe. fincera ne volim skoro nikako, ovde mi je odlican. zanatski vrlo ok, nema umetnicarenja, cak mi je i super sto je tako hladno.

 

geza mi prvi put posle chasing amy simpatican, cak i dobar. nora koju cu od sad da zovem go je super, steta sto je malo ima.

pajkova mi je ok u ovakvoj verziji price, losa mi je ako je gledam prema liku iz knjige.

 

i nije mi bilo dosadno, cak mi se i dopada taj dosta hladan odnos prema svemu, bez nametanja stavova o blablabla drustvu i te dosadne gluposti.

i svaka cast finceru i flin, izdrzah dva i po sata sa malom kesom kokica i fantom od pola litre, bez muke.

 

ne kapiram ove primedbe za mizoginiju, verovatno ne znam sta tacno mizogenija znaci, ali je ne videh ovde nigde.

ono sto mi smeta ima veze sa tim sto sam previse vezana za knjigu

 

u kojoj se zaljubih u ejmi kao sto sam se ko klinka zaljubila u maju malu domacicu i mrzela nika sto je kriznosrednjedobni muskarac mamin sin i sve to.

 

u stvari, sad mi cak i super sto su odtvistovali drugacije, kao hardkor i mejnstrim verzija nekog spota.

 

nervira me flin sto malo nije poradila na vizuelnom karakteru likova, kapiram da ne moze svaku dojajnu lajnu iz knjige da ubaci, ali bas nije morala karikaturno da pravi mamu i tatu ratne zlocince, pa cak i ove voditeljke.

 

 

 

 

nisi imala problem sa glumom Rozemund Pajk? ja i dalje misim da bi mi se film malko vise svideo da mi je makar njena gluma bila uverljivija.... sto se tice Finchera, slozismo se - stvar ukusa..... evo, stojim postojano za slucaj da neko oche da me gadza paradajzovima, ali kolko god da sam fan Fajt Klaba i Sevn-a, meni je nekako The Social Network.. pa tu negde, oko samog vrha.... sve skupa.. ne samo prica, ne samo kamera, ne samo ovo i ne samo ono..... daklem film kao film, sve skupa

Link to comment

Sad se vratio sa filma. Fincer pokidao jos jedared. Ben kastovan zbog brade, to je jasno :D ali da ne gresim dusu, dobra je bio. Vidim da je povika na Rosamund, ali meni bila odlicna, na kraju me bas bilo stra' od nje. Letimicno sam pogledao topic, kasnije cu detaljnije citati, ali vidim da se Turnbull zali na Ejminu motivaciju. Meni je njena motivacija kristalno jasna i u filmu odlicno i efektno izlozena. Da li je ta motivacija dovoljno jaka, to je drugo pitanje, u stvari sustinsko pitanje filma. 

 

O muzici vise nema smisla ni trositi reci, ljudi kidaju. U scenama u letnjikovcu kraj jezera je toliko dobra da sto se mene tice moze jos jedan Oscar da padne.

Link to comment

Розамунд је откровење, филмородица, на њој се управо цео филм и држи.

ово је много слабије од Клуба шибаџија али ипак много боље од тупавости попут Зодијака.

највећи проблем је што Финчер није покушао да сними филм него да исприча причу по не баш најсрећније скрпљеном, нефилмичном скрипту аутора. има ту небулоза као што је појављивање Афлековог оца и маса нелогичности али све у свему један добар бископски филм. штета што се ДеПалма није овога дочепао на време.

 

Лола Кирк је врућа ко плотна

 

936full-lola-kirke.jpg

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...