Jump to content
IGNORED

Usvajanje dece


JozoMujica

Recommended Posts

odnos romska deca - bolesna deca je dosta komplikovan. postoje socijalni radnici vrlo spremni da izvuku onima koji zele da usvoje dete statistike po kojima romi zive znacajno krace, pa je velika verovatnoca da "jos ces jednog dana ti njega da sahranjujes, sta ti to treba..."

Link to comment
  • Replies 550
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sailorman

    52

  • ToniAdams

    42

  • Giga Moravac

    33

  • Notorious

    33

ahm, bolje po cigance je da ne bude usvojeno, kako da ne.

 

Lepo je biti hrabar na papiru. Svaka čast svakom ko se odluči na usvajanje nekog deteta, sad još učitavati rasizam zato su usvojili ovo ili ono dete je malo mnogo.

Edited by Time Crisis
Link to comment

To da li si "razmišljala" nema veze sa stvarnim učešćem u procesu, fizičkim i emotivnim. Nisi upoznata sa procesom usvajanja i svime onome kroz šta i usvojitelj i dete prolaze u tome.

 

Što se tiče poređenja sa prajdom - pa isto tako ja mogu sa strane, kao nezainteresovana strana da konstatujem da prajderi greše što pristaju na prajd koji im organizuje Vučić kao što ti konstatuješ da ovaj ili onaj ne treba da usvoji dete.

 

Treće i poslednji put - ne čini ga rasistom. Usvajanje romskog deteta u Srbiji nije isto kao usvajanje neromskog deteta, i to nema veze sa rasizmom već sa okolnostima u kojima se dešava.

 

Jao, sad sam se setila da si ti onaj što iznosi generalne tvrdnje o rodnoj diskriminaciji na osnovu sopstvenog iskustva. Ne vredi, jbg.

 

Drugo, naravno da možeš da izneseš svoj stav po pitanju Prajda, pobogu.

 

Treće, ostajem pri stavu da takvim ljudima ne treba omogućiti usvajanje. 

Link to comment

Lepo je biti hrabar na papiru. Svaka čast svakom ko se odluči na usvajanje deteta, sad još učitavati rasizam zato su usvojili ovo ili ono dete je malo mnogo.

meni je samo problem ne nazivati stvari pravim imenom.

ne razumem o kakvoj hrabrosti na papiru pricas.

Link to comment

Neka Jozo dopuni iz prve ruke, ali Socijalni radnik i ostali koji ucestvuju u proceni biraju dete za par na osnovu preferenci koje su izneli i njihovih referenci. Kapiram da jednostavno moraju da pitaju da li bi par prihvatio bolesno dete, dete druge nacionalnosti ili rase, itd. Znam par koji je zeleo da usvoji devojcicu, posle nekog vremena su ih zvali da da pitaju da li bi mozda usvojili bliznakinje iako su zeleli jedno dete, oni su prihvatili i imaju dve predivne cerke koje su sad vec tinejdzerke.

Kapiram ja sta ti pricas, samo mislim da kidas zile za stvari koje su najmanji problem u celoj prici.

I da budem precizna, da me ne razvlacite, naravno da i gej parovi treba da imaju pravo usvajanja.

 

Ne znam da li si primetila, ali upravo si strpala u isti koš biti Rom i biti bolestan. Sigurna sam da je nesvesno, ali je i indikativno.

Link to comment

Nije mi jasno kako si to uspeo da iščitaš. 

pa procitaj sta si napisala.

 

usvajanje je po meni najlepsi moguci cin.

i nemam nista protiv ako se neko odluci za jedno odredjeno dete, bezobzira na razlog.

ali pricati da neko nece da usvoji cigance samo zato sto se brine kako ce ono biti prihvacenu u vrticu je :D

Link to comment

To da li si "razmišljala" nema veze sa stvarnim učešćem u procesu, fizičkim i emotivnim. Nisi upoznata sa procesom usvajanja i svime onome kroz šta i usvojitelj i dete prolaze u tome.

 

Što se tiče poređenja sa prajdom - pa isto tako ja mogu sa strane, kao nezainteresovana strana da konstatujem da prajderi greše što pristaju na prajd koji im organizuje Vučić kao što ti konstatuješ da ovaj ili onaj ne treba da usvoji dete.

U procesu usvajanja najbitnija je dobrobit deteta, a ne možeš da kažeš da je za dete loše to što ga je usvojio neko ko zbog različitih razloga koje su ljudi ovde već naveli ne želi romsko dete.

 

Treće i poslednji put - ne čini ga rasistom. Usvajanje romskog deteta u Srbiji nije isto kao usvajanje neromskog deteta, i to nema veze sa rasizmom već sa okolnostima u kojima se dešaa.

E, ajde molim te bez lupetanja - Vučić nije organizovao prajd, zna se tačno koje su organizacije organizovale prajd. Vlast ne organizuje prajd, ona samo treba mora da zaštiti pravo organizatora da se taj prajd desi. Svaka vlast.

Edited by kobni zelaya
Link to comment

:isuse: Ne mogu se deca zaštititi od mnogo čega, od čitavog niza predrasuda, ne samo rasističkih. Ako misliš da nisi u stanju da se nosiš sa tim što će ti dete odrastati u društvu punom predrasuda, onda opet ne treba da usvajaš.

 

I stvarno me živo zabole da li ti je Jozo Mujica pouzdaniji izvor, ne misliš valjda da ću se suzdržavati od kritike sistema zato što ja eto nisam u proceduri usvajanja?

 

Ne, nego ako neko misli da ne moze da se nosi sa predrasudama okoline ne treba da se posto-poto uvaljuje u tako nesto. Ja smatram da ljudi treba da budu svesni sebe na prvom mestu, sopstvene snage, slabosti, talenata, ne-talenata, pa onda da odlucuju na osnovu toga kako ce kroz zivot. Ovo sto ti pricas moze da se prebaci na bilo koju grupu ljudi za bilo sta, ako nisu sposobni da se nose sa izazovima zivota neka se lepo pobiju svi. Tako isto mozes i da kazes za majku bilo kog napustenog deteta "sto ga je radjala kad ne moze da ga izdrzava". Naravno da svako ima pravo da kritikuje sistem, ali ti si uhvatila buvu i pretvorila je u slona. Pa ako neko eksplicitno ne zeli da usvoji romsko ili bilo koje drugo dete zbog sopstvenih predrasuda, smatram da to i ne treba da radi, a da li ce uspeti da usvoji neko bas prema svojim kriterijumima je veliko pitanje. Na kraju, rasisti, teski konzervativci i sl. jako retko i usvajaju bilo kakvu decu jer to nije njihova krv najprostije receno.

Link to comment

pa procitaj sta si napisala.

 

usvajanje je po meni najlepsi moguci cin.

i nemam nista protiv ako se neko odluci za jedno odredjeno dete, bezobzira na razlog.

ali pricati da neko nece da usvoji cigance samo zato sto se brine kako ce ono biti prihvacenu u vrticu je :D

 

Pomenula sam razloge potencijalnih usvojitelja, ne svoj stav. Ljudi imaju pravo da procene sa čim su spremni da se suoče a sa čim ne, to je bolje i za dete i za njih. Moguće je da su njihova obrazloženja racionalizacija rasističkih stavova, izraz nesposobnosti da se izbore sa potencijalnim izazovima ili nešto peto. Odbijam da sudim o tome.

Link to comment

van glavnog toka diskusije, ne razumem zasto bi usvojeno romsko dete bilo podlozno diskriminatorskim predrasudama sredine, hocu reci - kako neko moze tacno da zna ko je koje nacionalnosti na osnovu izgleda.

Link to comment

Neka Jozo dopuni iz prve ruke, ali Socijalni radnik i ostali koji ucestvuju u proceni biraju dete za par na osnovu preferenci koje su izneli i njihovih referenci. Kapiram da jednostavno moraju da pitaju da li bi par prihvatio bolesno dete, dete druge nacionalnosti ili rase, itd. Znam par koji je zeleo da usvoji devojcicu, posle nekog vremena su ih zvali da da pitaju da li bi mozda usvojili bliznakinje iako su zeleli jedno dete, oni su prihvatili i imaju dve predivne cerke koje su sad vec tinejdzerke.

Kapiram ja sta ti pricas, samo mislim da kidas zile za stvari koje su najmanji problem u celoj prici.

I da budem precizna, da me ne razvlacite, naravno da i gej parovi treba da imaju pravo usvajanja.

 

Ne samo to, već postavljaju i potpuno besmisleno pitanje - da li bi usvojili dete druge vere. :D

odnos romska deca - bolesna deca je dosta komplikovan. postoje socijalni radnici vrlo spremni da izvuku onima koji zele da usvoje dete statistike po kojima romi zive znacajno krace, pa je velika verovatnoca da "jos ces jednog dana ti njega da sahranjujes, sta ti to treba..."

 

Ovakva iskustva ja nisam imao, naprotiv. Jednom od parova sa kojima smo bili na grupnim sastancima koji su se izjasnili protiv usvajanja romskog deteta su objašnjavali da ne postoje takvi rizici u odnosu na neromsku decu. Treba imati u vidu da ni deca neromskog porekla koja su za usvajanje najčešće nemaju baš blistavu zdravstvenu istoriju - očevi su često nepoznati, majke često narkomanke, prostitutke, psihički bolesnici...

 

Jao, sad sam se setila da si ti onaj što iznosi generalne tvrdnje o rodnoj diskriminaciji na osnovu sopstvenog iskustva. Ne vredi, jbg.

 

Drugo, naravno da možeš da izneseš svoj stav po pitanju Prajda, pobogu.

 

Treće, ostajem pri stavu da takvim ljudima ne treba omogućiti usvajanje. 

 

Ne znam na šta misliš što se tiče rodne diskriminacije, moje iskustvo je takvo da češće viđam oglase "Izdajem sobu za devojke" nego "Izdajem sobu za muškarce", tako da moje iskustvo govori u prilog rodne diskriminacije muškaraca.

 

E, ajde molim te bez lupetanja - Vučić nije organizovao prajd, zna se tačno koje su organizacije organizovale prajd. Vlast ne organizuje prajd, ona samo treba mora da zaštiti pravo organizatora da se taj prajd desi. Svaka vlast.

 

Nije organizovao, nego ga omogućio. Nije šija nego vrat.

Edited by JozoMujica
Link to comment

Ne, nego ako neko misli da ne moze da se nosi sa predrasudama okoline ne treba da se posto-poto uvaljuje u tako nesto. Ja smatram da ljudi treba da budu svesni sebe na prvom mestu, sopstvene snage, slabosti, talenata, ne-talenata, pa onda da odlucuju na osnovu toga kako ce kroz zivot. Ovo sto ti pricas moze da se prebaci na bilo koju grupu ljudi za bilo sta, ako nisu sposobni da se nose sa izazovima zivota neka se lepo pobiju svi. Tako isto mozes i da kazes za majku bilo kog napustenog deteta "sto ga je radjala kad ne moze da ga izdrzava". Naravno da svako ima pravo da kritikuje sistem, ali ti si uhvatila buvu i pretvorila je u slona. Pa ako neko eksplicitno ne zeli da usvoji romsko ili bilo koje drugo dete zbog sopstvenih predrasuda, smatram da to i ne treba da radi, a da li ce uspeti da usvoji neko bas prema svojim kriterijumima je veliko pitanje. Na kraju, rasisti, teski konzervativci i sl. jako retko i usvajaju bilo kakvu decu jer to nije njihova krv najprostije receno.

 

Prvi bold: Da, ti ljudi koji misle da ne mogu da se nose sa predrasudama koje će okolina imati o njihovom detetu ne treba da usvoje ne samo romsko dete, nego ne treba da usvoje dete. Zamisli, usvoje čistokrvnog Srbina, a čistokrvni postane gej. Kako će se nositi sa predrasudama, kuku lele?

 

Drugi bold: Pa vidiš da usvajaju, kažu oćemo belo, nećemo crno.

Link to comment

...zabrinutost za način na koji bi dete druge rase bilo prihvaćeno od strane okoline (park, vrtić, škola...)...

 

Romi i Srbi su ista rasa.

a i danas je deplasirano uopšte koristiti takav izraz.

 

 

edit:

:isuse:

kako je to vera urodjena

djizs

 

popisivač me pitao za veroispovest mog deteta koje je tada imalo 6 meseci.

rekao sam mu da napiše kako se još nije izjasnila.

Edited by garcia
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...