Jump to content
IGNORED

Usvajanje dece


JozoMujica

Recommended Posts

znas li kakvi su uslovi u domovima za decu bez roditelja?

koliko si takve dece usvojio, ne ideoloski, vec za stvarno?

 

Znaš li da u Srbiji, trenutno, na jedno dete koje je moguće usvojiti (roditelj/roditelji su se odrekli roditeljskog prava) dolazi 8-9 parova koji čekaju na usvajanje? Znaš li da se na usvajanje deteta čeka i po nekoliko godina? Ne valja ti taj argument.

Link to comment
  • Replies 550
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sailorman

    52

  • ToniAdams

    42

  • Giga Moravac

    33

  • Notorious

    33

Veruj mi, u postupku sam usvajanja.

 

"Nezbrinuto dete" ne znači da nema dete nema roditelje, već da roditelji ne mogu da ga zbrinu (staraju se o njemu).

Da bi se dete usvojilo, roditelj mora da se odrekne roditeljskog prava ili da mu ga sud oduzme, što se vrlo retko dešava.

Edited by JozoMujica
Link to comment

Znaš li da u Srbiji, trenutno, na jedno dete koje je moguće usvojiti (roditelj/roditelji su se odrekli roditeljskog prava) dolazi 8-9 parova koji čekaju na usvajanje? Znaš li da se na usvajanje deteta čeka i po nekoliko godina? Ne valja ti taj argument.

a znas li zasto je to tako?

znas li da mozes sutra da usvojis dete koje je romsko?

znas li koji dzip vozi direktor doma za nezbrinutu decu i koliko grama ima zlatna kajla koja mu visi oko vrata?

Link to comment

Znaš li da u Srbiji, trenutno, na jedno dete koje je moguće usvojiti (roditelj/roditelji su se odrekli roditeljskog prava) dolazi 8-9 parova koji čekaju na usvajanje? Znaš li da se na usvajanje deteta čeka i po nekoliko godina? Ne valja ti taj argument.

 

i? jel mislis da ce iko, pogotovo u srbiji, dati prednost gej paru nad hetero parom? 

Link to comment

Veruj mi, u postupku sam usvajanja.

 

"Nezbrinuto dete" ne znači da nema dete nema roditelje, već da roditelji ne mogu da ga zbrinu.

Da bi se dete usvojilo, roditelj mora da se odrekne roditeljskog prava ili da mu ga sud oduzme, što se vrlo retko dešava.

 

Je l' imaš neke podatke ili govoriš samo na osnovu svog ličnog primera? Ako kažeš da je odnos jedno dete na 8/9 parova to zvuči egzaktno, pa bi bio red da se potkrepi nekim validnim podacima.

Link to comment

Veruj mi, u postupku sam usvajanja.

 

"Nezbrinuto dete" ne znači da nema dete nema roditelje, već da roditelji ne mogu da ga zbrinu.

Da bi se dete usvojilo, roditelj mora da se odrekne roditeljskog prava ili da mu ga sud oduzme, što se vrlo retko dešava.

pa okej, znaci da je svakako problem u administraciji a ne u manjku nezbrinute dece.

Link to comment

istina je ovo sto tvrdi mujica, vecina dece u domovima ne moze da se usvoji, vec da se samo uzme privremeno na 'foster care'. procedura odricanja od deteta je komplikovana i vecina (mladih, preplasenih, neobrazovanih) majki to ne uradi. a cak i kad se odrekne, ima sest meseci da se predomisli (ili je bar bilo tako pre desetak godina kad sam cula o tome), tako da vrlo male bebe ne mogu da se usvoje. legalno.

 

ali istina je i ovo sto kaze aram, romsku decu niko nece.

potvrda i od mene

Link to comment

i da, znam za slucaj nekoga ko je uzeo malu devojcicu na foster care, a onda kad je poodrasla dovoljno da moze da pomaze oko mladje brace i sestara (sa nekih 13 godina), bioloska majka se vratila po nju. uzas.

Link to comment

a znas li zasto je to tako?

znas li da mozes sutra da usvojis dete koje je romsko?

znas li koji dzip vozi direktor doma za nezbrinutu decu i koliko grama ima zlatna kajla koja mu visi oko vrata?

 

Ovo prvo (za romsko dete) nije tačno, a što se tiče direktora i kajle, ne znam kakve veze nezbrinuta deca imaju veze sa decom koju je moguće usvojiti.

Zdrava deca koja se usvajaju se u 99% slučajeva nalaze u hraniteljskim porodicama a ne u domovima.

 

 

i? jel mislis da ce iko, pogotovo u srbiji, dati prednost gej paru nad hetero parom? 

 

Neće, i ne vidim kakve to ima veze sa mojim pobijanjem konstatacije da postoji gomila dece koja čekaju na usvajanje.

 

Je l' imaš neke podatke ili govoriš samo na osnovu svog ličnog primera? Ako kažeš da je odnos jedno dete na 8/9 parova to zvuči egzaktno, pa bi bio red da se potkrepi nekim validnim podacima.

 

Ne postoji moj lični primer, ja sam samo prezentovao podatak koji sam dobio u razgovoru sa socijalnim radinikom, psihologom i pedagogom iz centra za socijalni rad. Prošle godine je u Srbiji bilo valjda oko stotinak dece za usvajanje, a na listi čekanja se nalazi preko osamsto parova.

 

pa okej, znaci da je svakako problem u administraciji a ne u manjku nezbrinute dece.

 

Ne, nije problem u administraciji. Problem je u tome što ne možeš tek tako nekom da oduzmeš roditeljsko pravo, samo zato što nije u stanju da izdržava dete.

Link to comment

i nema uopste dece za koje ne postoji taj problem kod usvajanja?

 

Koji? Što su romska? Ne, koliko sam ja informisan. Na usvajanje se isto čeka bez obzira da li se prilikom prijavljivanja navede da li ti je bitna nacionalna pripadnost deteta.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...