Jump to content
IGNORED

Advokatura


Tribun_Populi

Recommended Posts

Prilican klasterfak  U Srbiji je to sve uravnotezenije. Advokati jednako kao pre rade ugovore, a notar im daje potrebnu formu i predstavlja mehanizam svojevrsnog nadzora nad prometom takav da se pazi da se moze izvrsiti upis (upravo ono: "stranke upisane u ZK raspolažu svojim (su)vlasničkim dijelom, tabularna izjava, tačno označene nekretnine i ZK uložak u koji su upisane + elegantno resava poski aspekt tako sto prikuplja podatke za poresku i salje ih katastru koja ih prosledjuju poreskoj a ljudi dobiju poresko resenje postom) i da nema duple prodaje i falsifikata (i da nema pranja novca). Teret naknada pada na stranke, da plate i jedno i drugo, i tu advokati i notari interesno nisu u koliziji.

 

Takodje, notar pazi da je zasticen interes bracnog druga tj da je u prakticnom smislu zemljisnoknjizno sprovodiv rezim zajednicke imovine, sto advokat nikako ne moze da radi dosledno i rutinski (moze da se onako uzgredno zanima tim pitanjem ali ne moze da sluzbeno utvrdi da je neko u braku i da se upis ima izvrsiti na oba bracna druga)

Edited by Krošek
Link to comment
5 minutes ago, Tribun_Populi said:

Sad mi reci samo jedno, da li se notarska obrada odnosila na potvrđivanje sadržine privatne isprave o pravnom poslu (tzv solemnizaciju), kao što je u Makedoniji, Crnoj Gori i posle štrajka advokata i u Srbiji od 2015. godine; ili je notarska obrada bila to da notar sam jedini sastavlja ispravu o pravnom poslu?

 

 

Nije bilo solemnizacije (to je bio prijedlog zakona) nego isključivo obrada notara, od A do Ž. Ugovor ispod 278,00 KM ne znam da sam vidio, onaj baš najjednostavniji poklon, a zavisno od odokativne vrijednosti predmeta ugovora je to išlo i više. Neka notar ima 300 ugovora godišnje, prosječne vrijednosti 400,00 KM, to je 120.000,00 KM prihoda, bez ovjera i ostavinskih postupaka. Neka su mu doprinosi 700,00 maraka mjesečno (neću da mu računam radnike jer a) najčešće su to članovi najuže porodice ili b) uposlenici Notarske komore), to je finih 100-njak hiljada maraka godišnje na koje plati 10 posto poreza. Bogovski. Ne mora razmišljati hoće li mu stranka ući ili ne jer mora. Ne mora razmišljati ni o konkurenciji jer je broj notara ograničen brojem stanovnika općine.

 

Notarima je i taj monopol bio malo pa su dobili ostavinske predmete (hajde, to mi je sasvim OK, neka se rastereti sud; ja bih im bacio i jednostavna komunalna izvršenja), a na ugovorima su muzli, sisali i šišali stranke svim sredstvima. Tipa, 6 braće, svi mogu jednim ugovorom pokloniti nekretnine jedni drugima, ali notar pravi 6 isprava. To je 6 puta najmanje 278,00 maraka + 6 taksi za knjiženje ugovora u katastru + 6 taksi za knjiženje ugovora u ZK.

Link to comment

Dobro, vi ste tu baš najebali, ovde je to rešeno štrajkom još pre 7 godina. U CG i Makedoniji nisu ni pokušavali tako nešto da uvode.

Tu se sad postavlja pitanje koliko se tu čega dobilo, ali o tome se može diskutovati, pošto ovde zakon kaže da mora po jedan notar u svakoj opštini, a mislim da bar 50% opština nema notara. Imenovani su samo tamo gde je veći promet i koncentracija ljudi (gradovi), logično i zašto.

U Srbiji važi sistem jedinstvene katastarske evidencije (katastar zemljišta i registar prava na nepokretnostima), koji je, ispostaviće se, fijasko, pošto se na upise (uknjižbe, predbeležbe i zabeležbe) u pojedinim područnim katastarskim službama čeka po godinu i više, a na odluke po žalbama i po pet godina. Prioritetno se rade samo predmeti koje notari šalju, a notari šalju po službenoj dužnosti svaku solemnizovanu ispravu koja podleže upisu. Predsednik notarske komore je ex pravnik iz katastra, i sa svojom bivšom firmom su u javnom ratu, mada lično mislim da ispod žita dilovi dosta dobro rade.

I oko ovoga što kaže Krošek, i ja sam to tako isprva zamišljao. U praksi se to svede na varijantu da notaru advokati pripreme ugovor, on spakuje klauzule o potvrđivanju u koje stavi sve moguće ograde i otklone od odgovornosti da je upozorio stranke na ovo ili ono, i overi ispravu. Dešavalo se da su overavane kupoprodaje sa laesio enormis, klasično oštećenje preko polovine i povreda načela jednake vrednosti uzajamnih davanja, pa posle padali na sudu. Tako da se u pravnoj sigurnosti nije preterano mnogo dobilo.

Hrvatska, Slovenija, Austrija, Mađarska, Češka i Slovačka furaju i dalje prostu overu potpisa. U Češkoj i Mađarskoj može overa i kod notara i kod advokata, bilo gde.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Link to comment
  • 4 weeks later...

Verovatno ću morati da tužim jednu zdravstvenu ustanovu i/ili doktora koji je tokom operacije naneo nepopravljivo telesno oštećenje. Da li se neko od forumskih advokata bavi ovakvim tužbama?

Link to comment
  • 1 month later...

Zanima me mišljenje o advokatu Vesni Josić, vidim da je angažovana u jednom sporu protiv "države" pa me zanima da li je to "maska" ili ona može/ima mameru da nešto uradi tu.
Ako nije javnost brišite, a može odgovor i na PM.




....shiit has hit the fan.
Link to comment
  • 1 month later...

Pitanje za kolege advokate koji su više upoznati sa presudama u Strazburu.

 

Spoiler

Treba da napišem apelaciju u predmetu Zakona o zaštiti od nasilja u porodici.

 

Zastupam čovjeka koji je dobio zaštitnu mjeru uhođenja i uznemiravanja supruge. Nije to toliki problem koliko to što je

 

prvostepeni sud, suprotno zakonom taksativno nabrojanim obaveznim elementima izreke rješenja, izostavio činjenični opis radnje kojom je isti počinio Nasilje u porodici;

 

drugostepeni sud potpuno ignorisao taj moj navod iz žalbe i odbio istu.

 

 

Praksa US BiH je takva da obesmišljava žalbe i apelacije. Maltene kakvo god sranje da odrade prva dva stepena US podrži.

 

Ima li šta iz Strazbura da mi pomogne?

 

Hvala!

Link to comment

@ArleKino

 

mogao bi probati sa povredom prava na delotvoran pravni lek jer se apelacioni sud nije izjasnio o primarnom žalbenom razlogu pa je samim tim lišio tvog klijenta prava.

 

član 13 konvencije

Edited by nautilus
  • Hvala 1
Link to comment
4 hours ago, nautilus said:

@ArleKino

 

mogao bi probati sa povredom prava na delotvoran pravni lek jer se apelacioni sud nije izjasnio o primarnom žalbenom razlogu pa je samim tim lišio tvog klijenta prava.

 

član 13 konvencije

 

Hvala.

 

Rado, ali tu je problem što je Ustavni sud na strani kantonalnih sudova u svim apelacijama koje sam iščitao (sve odluke US se mogu naći onlajn). Čak i ondje gdje se apelanti pozivaju na kršenje prava na djelotvoran pravni lijek po logici, imao si žalbu, a nije kantonalni kriv što ti je nije usvojio.

 

Meh.

 

Nego, ono što sam prethodno okačio je bio pretposljednji ekser u notarski monopol u FBiH. Posljednji će biti uspostava knjiga ovjera po općinskim sudovima. AK FBiH je već poslala dopis svim sudovima sa zahtjevom za uspostavu tih knjiga i onda ćemo moći raditi ugovore kako je oduvijek i trebalo da bude.

Link to comment
  • 1 month later...

Više volim da komuniciram sa katastrom nego sa pravnicima iz banaka. Kakav je to skup imbecila, formalista, cepidlaka i zakerala bez imalo kreativnosti, smisla za posao i razuma, to je fascinantno.

  • Haha 1
Link to comment
53 minutes ago, napadaj said:

Više volim da komuniciram sa katastrom nego sa pravnicima iz banaka. Kakav je to skup imbecila, formalista, cepidlaka i zakerala bez imalo kreativnosti, smisla za posao i razuma, to je fascinantno.

Jesi upoznao računovođe iz banaka? :fantom:

 

Kad ih upoznaš, pravnici će ti izgledti kao raspojasana dečurlija na livadi...

 

 

Link to comment
10 hours ago, napadaj said:

Više volim da komuniciram sa katastrom nego sa pravnicima iz banaka. Kakav je to skup imbecila, formalista, cepidlaka i zakerala bez imalo kreativnosti, smisla za posao i razuma, to je fascinantno.

 

Uh, mrtva trka. Kod katastra su teže posledice ako ne usvoje tvoj stav, dok u bankama ima puno "gde je postavljena skrivena kamera" nebuloza poput "ovo punomoćje je izdato pre 6 meseci i dva dana, morate da donesete novo".

Link to comment

 Мени су у обреновачком катастру одбацили захтев за укњижбу јер нисам скенирао пресуду у колору. Одбацивање је стигло три дана пошто сам, на захтев клијента, послао е ургенцију за решавање. 
 

Исту пресуду, буквално исти фајл, по истом захтеву је Земун укњижио без проблема. У ствари, два пута сам морао да пишем жалбу јер нису умели да израчунају разломке, али су је решавали у првом степену

  • Haha 3
  • Tužno 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...