Jump to content
IGNORED

Advokatura


Tribun_Populi

Recommended Posts

On 29.6.2022. at 11:45, napadaj said:

Kakva vam je situacija sa pripravnicima? Kod nas horor, javlja se 20 puta manje ljudi u poređenju sa periodom pre 8-9 godina, mnogi su već u tridesetim, čak i kad neko deluje dobro, ispostavi se da nije čitav ili da ne zna ništa, baš ne znamo šta da radimo.

 

 

 

Loša, ne znam kako ćemo namaći dva pripravnika da zamene dvoje koji odlaze da spremaju pravosudni.

 

 Odnos pripravničkog iskustva (prekovremen rad, 10-15 slobodnih dana, plata u rangu 200-500e, osim u svega nekoliko kancelarija) sa potencijalnom "nagradom" je svake godine sve nepovoljniji. Više ni ne znam koliko advokata ima u Beogradu. 

Link to comment

Говорите о корпоративној адвокатури?  Мој први приправник ће радити од 1.9 за 200 евра месечно (плус после НСЗ), али неће морати да долази код мене у канц када немамо састанке са клијентима. Може да ради од куће. Имаће мало пешачког посла, касније ће да крене и сам на рочишта када стекне довољно искуства (до тада иде са мном). Не верујем да ће имати прековременог рада превише. Имаће прилике да види разне ствари и да научи понешто

Link to comment
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
za koju vrst sporova ti drzava obezbedjuje dzabe advokata ako nemas para?
Država u načelu ne obezbeđuje džabe advokata, već ako opština/grad priznaju pravo na besplatnu pravnu pomoć rešenjem ako su ispunjeni zakonski uslovi (socijala, samohrane majke, žrtve porodičnog nasilja, invalidi, teški bolesnici itd), prvo gleda da uvali opštinskog/gradskog pravnika, koji piše akta (tužbe, žalbe, prijave, predloge, zahteve) a stranke šalje na sud da se same zastupaju. Advokatima se ti ljudi upućuju samo izuzetno, i jako retko.

U 2020-oj godini država je po osnovu besplatne pravne pomoći angažovala advokate u 123 slučaja u celoj zemlji.

Smehotres.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka


  • Hvala 1
Link to comment

Meanwhile, prilično nezapaženo je prošla vest o tome da je VKS napravio još jedan salto mortale, i za 180° obrnuo prethodno usaglašenu praksu u parnicama po tužbama radnika javnih službi, koji su po posebnom režimu plata u javnim službama primali ispod minimalca shodno ZOR. Ćiribu-ćiriba, i usvajajuće postadoše odbijajuće.

Toliko o prošlogodišnjem neopravdanom protestu i štrajku.

Kontam ja da je ovo posao individualaca koji prvenstveno gledaju svoju guzicu da namire, kontam i da je korporativcima i krivičarima sev'o paja za "banderaše i masovke" i da im šište jajca i dalje, ali baš toliku kratkovidost, sečenje grane na kojoj se sedi i turanje kite na panj nisam iskreno očekivao. Reklo bi se da se od profesije šatro intelektualaca koji za sebe vole da misle da su mirisni cvetići u rajskoj bašti na koje se ne primenjuju zakoni ovoga sveta, očekivalo malo više proaktivnosti i promućurnosti. Ćorak.

BTW. komora je pre par nedelja plakala u dopisima ministarstvima finansija i pravde zbog poreza, jer u vreme kad je nova uredba donošena 2019. šatro nije se mogao očekivati ovoliki rast prosečnih zarada. Tako da kad prestane uvećanje po 10% svake godine i krene puna primena uredbe tj. od januara naredne godine, vi u Beogradu i Novom Sadu očekujte rešenja u nivou 400-600 evra mesečno. Onda će svi, kad ih opauči po džepu, kao kurve da se sete svih državnih nepodopština - i bankarki, i tetkica i poreza i smanjio se posao aaaaaaa, protest, protest...!

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Link to comment

@Tribun_Populi

 

ja ni sada nisam daleko od 400 evra (upisao se u komoru pre par meseci). konkretno 37.800 din što dođe oko 320, možda koji evro više, u Beogradu na Čukarici (doduše premeštam se na Savski venac, već sam iznajmio kancelariju sad treba i da je opremim, a i tamo će biti ista cifra).

 

što se tiče ovih tužbi koje pominješ, to su čuveni regresi za godišnji odmor i naknade za topli obrok zaposlenima u javnim službama koji su na minimalcu (a veliki ih je broj). danas sam baš držao neki vebinar i jedan deo sam posvetio i ovome (jedva sam se suzdžao da ne počnem da psujem). ja nisam verovao kada sam prvi put video presudu Kasacije. inače sam davao potpuno suprotna pravna mišljenja od tog nakaradnog stava, koja su bila na liniji onoga što su prvostepeni sudovi i počeli da dosuđuju. nije tu bilo nikakve potrebe za ujednačavanjem prakse pošto je ista bila ujednačena. prvi stepen je u 95% slučjeva presudio u korist zaposlenih.

 

klasičan primer kada sud ustaje u zaštitu budžeta koji je ugoržen nezakonitim radom poslodavaca u javnom sektoru. epilog je da će ljudi koji su na minimalcu sada morati da plaćaju troškove postupka i sve ostalo. pri čemu je ovo problem Kasacije, prvostepeni sudovi su radili kako treba. 

 

 

Edited by Ted
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...