Jump to content
IGNORED

Advokatura


Tribun_Populi

Recommended Posts

Oni su ovde udarili i po banderasima koji su glavni protivnici sadasnjeg rukovodstva. Ne mogu da zaključim ko im je glavni protivnik.

 

Ko skuplja potpise ispred sudova za smenu rukovodstva komore? Vidjam samo neke klince na štandovima a mrzelo me da prilazim i da razgovaram. 
 

Uzgred, znamo i ko je potpisao dopis…

Link to comment

Izgleda da je jedini problem deoba para... 

A kriminalci i partijski vojnici u redovima advokature ce i dalje da se useravaju u zivot postenim ljudima, da namestaju postupke, manipulišu dokazima... , ali bitno je da se istera na cistac da li neko placa taksu za klijenta... 

 

Link to comment
3 hours ago, Uskebasi said:

ali bitno je da se istera na cistac da li neko placa taksu za klijenta... 

 

 

Da ne govorimo o tome da bi strani klijent, da bi mogao da plati taksu za bilo šta u Srbiji, prvo morao da otvori nerezidentni bankarski račun u Srbiji, za šta mora u bilo kojoj banci da skrpi tonu dokumentacije i prođe bankarske KYC i AML procedure.

 

Zamisli sad, investicioni fond koji je vlasnik Airbus aviona koji hoće da iznajmi Air Serbia-i mora da plati taksu Privrednom sudu u Beogradu za rešenje o dozvoli upisa aviona u Registar vazduhoplova od recimo 50 evra, a da bi to uradio mora da otvori nerezidentni račun, za šta mora skupi dokumentaciju o svojoj celokupnoj vlasničkoj strukturi iz 5 zemalja (sa sve apostilima) i stvarnim vlasnicima kojih ima X, jer Privredni sud prima uplatu samo u dinarima. Samo novčani trošak skupljanja te dokumentacije je jedno 100 puta veći od same takse, i za njeno skupljanje je potrebno 2-3 meseca. Još ako Privredni sud neće da da klauzulu pravnosnažnosti dok se taksa ne plati (ovo je bilo nekada, sada više ne pratim da je to tako), Air Serbia ne može da upiše avion u Registar vazduhoplova sa domaćom registracijom i ne može da počne da leti njime. Milionska šteta zbog par desetina evra takse.

 

Kažem ja, Komorom upravljaju ljudi odvaljeni od realnosti, koji pojma nemaju kako funkcioniše ceo jedan segment advokatskog posla i čiji se svet svodi na parnicu, krivicu i ostavinu.

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
4 hours ago, Uskebasi said:

Izgleda da je jedini problem deoba para... 

A kriminalci i partijski vojnici u redovima advokature ce i dalje da se useravaju u zivot postenim ljudima, da namestaju postupke, manipulišu dokazima... , ali bitno je da se istera na cistac da li neko placa taksu za klijenta... 

 

 

Замисли да постоји етички кодекс кога би се адвокат морао придржавати по цену избацивања из коморе и затворске казне а да у њему пише да није баш све дозвољено што се ради за клијента, рецимо прибављају фалсификовани докази или преко политике утиче на судију.

  • +1 1
Link to comment

Mene je deo oko takse podsetio na velike "kancelarije" koje plaćaju takse klijentima domaćim pravnim licima u mnogobrojnim predmetima izvršenja. Ovaj prvi pasus me više podseća na Aleksiće nego na banderaše.

 

Pronašao sam se, kao i svi koji su radili/rade privredu.

 

S jedne strane je potpuno odvojeno od realnosti, sa druge, ni ta realnost u privredi nije bez problema, posebno deo o de facto radnom odnosu.

Link to comment

Nemoguće je tačno odgovoriti na ovo pitanje. Mnogo se razlikuju korporativna i individualna advokatura, da li si početnik ili advokat pred penzijom, da li radiš pretežno parnicu ili krivicu, da li si u korporativnoj advokaturi partner ili saradnik, itd. Ima ljudi koji ne mogu da dobace više od par stotina evra mesečno, a ima i onih koji zarađuju više desetina hiljada mesečno.

 

Btw, mit je da su usluge advokata u Srbiji skupe, pre će biti da su ovde zarade male. Satnice korporativnih advokata u Beogradu su među najnižima u Evropi, u rangu Bugarske recimo, ispod su samo manje ex-Yu republike koje nisu u EU i npr. Moldavija i Albanija. Sa druge strane, Beograd je iza Bukurešta, Budimpešte i Zagreba, dalje da i ne govorim. U individualnoj advokaturi je situacija još teža, tu vlada sveopšti damping i rad na procenat, naročito u građanskim stvarima. U krivici je nešto drugačija psihologija, ali je i set veština i kontakata koji je potreban za dobru karijeru krivičara znatno drugačiji. Stara je priča kako klijenti nemaju problem da plate notara ili sudsku taksu, ali im je advokat stalno skup.

  • +1 2
Link to comment
18 minutes ago, Ayatollah said:

Nemoguće je tačno odgovoriti na ovo pitanje. Mnogo se razlikuju korporativna i individualna advokatura, da li si početnik ili advokat pred penzijom, da li radiš pretežno parnicu ili krivicu, da li si u korporativnoj advokaturi partner ili saradnik, itd. Ima ljudi koji ne mogu da dobace više od par stotina evra mesečno, a ima i onih koji zarađuju više desetina hiljada mesečno.

 

Btw, mit je da su usluge advokata u Srbiji skupe, pre će biti da su ovde zarade male. Satnice korporativnih advokata u Beogradu su među najnižima u Evropi, u rangu Bugarske recimo, ispod su samo manje ex-Yu republike koje nisu u EU i npr. Moldavija i Albanija. Sa druge strane, Beograd je iza Bukurešta, Budimpešte i Zagreba, dalje da i ne govorim. U individualnoj advokaturi je situacija još teža, tu vlada sveopšti damping i rad na procenat, naročito u građanskim stvarima. U krivici je nešto drugačija psihologija, ali je i set veština i kontakata koji je potreban za dobru karijeru krivičara znatno drugačiji. Stara je priča kako klijenti nemaju problem da plate notara ili sudsku taksu, ali im je advokat stalno skup.

Cekaj bilo kakvo poredjenje sa bogatijim zemljama nema smisla. Advokata ima ko kusih pasa. Usluge su preskupe. Inace pravni sistem je nefikasan tj,sprdnja manje vise.

Link to comment
51 minutes ago, Miki_belavista said:

Cekaj bilo kakvo poredjenje sa bogatijim zemljama nema smisla. Advokata ima ko kusih pasa. Usluge su preskupe. Inace pravni sistem je nefikasan tj,sprdnja manje vise.

 

OK, pa evo kažem ti da su manje cene usluga nego u Rumuniji, ne znam gde bi dalje. Ne poredim sa Švajcarskom gde je advokatski sat 300 franaka kod osrednjih advokata. Advokata u Srbiji ima otprilike isto ili manje kao u zemljama regiona - npr. Mađarska ima oko 12,5 hiljada advokata, Bugarska oko 14 hiljada, Hrvatska malo manje od 5 hiljada, Srbija mislim da ima manje od 10 hiljada, ali sada ne mogu da nađem neki pouzdan broj. To što je ljudima u Srbiji skupo da za neki ozbiljan posao plate advokata par stotina evra, ali im nije skupo da daju hiljadu evra za Iphone ili za alu felne za auto je samo stvar mentaliteta, zato posle često i upadaju u nerešive probleme i plate/izgube mnogo više. 

  • +1 5
Link to comment

individualni advokat mora da zaradi minimum 500 evra mesečno da bi na kraju meseca bio na nuli. ljudima nije teško da plate molera, keramičara ili majstora za veš mašine ali je uvek problem kada se treba platiti advokat, i uvek je mnogo. u stvari, kada tražiš premalo misle da nemaš pojma.

 

da li je mnogo ako liku koji je na drogi trebalo da zaradi par stotina hiljada evra i koji je zbog količine realno mogao da dobije 5+ godina zatvora izboksujem manje delo, ublažavanje i godinu i po zatvora uzmem za odbranu 4500 evra? ja mislim da nije. bilo gde u svetu bi ga to koštalo 10k evra kao ništa.  

 

hiljadu puta sam poželeo da promenim struku. da se ne bakćem sa srpskim pravosušem.

  • +1 2
Link to comment

Advokatura je cudna sto se tice zarade. Dosta variraju plate a ego je u proseku veoma visok pa se svasta misli a realnost je drugacija.

 

Ja sam celu gimnaziju radio kao IT help desk kod tetke i nekoliko advokata. Iz onog koliko sam imao uvid ( a imao sam sasvim dobar) mnogi su fejkovali da zaradjuju ogromne pare. A opet bilo je nekoliko koji i nisu tako izgledali i odavali utisak a vrteli su bas velike cifre.

 

Ja imam za lika iz Bosne koji ima dva klijenta (jedan inostrani, jedan iz Srbije), radi udarnicki sa dva pripravnika i zaradi barem 20 000  evrica mesecno.

 

Ovde u Austriji kad se uzme koliko sati rade i sva odricanja i nije neka plata pogotovo dok nemas nekih 45+ godina. Najsmesnije mi je kad predstave cenovnik sa taktom od 15 min.

Edited by bags
Link to comment
2 hours ago, Ayatollah said:

 

OK, pa evo kažem ti da su manje cene usluga nego u Rumuniji, ne znam gde bi dalje. Ne poredim sa Švajcarskom gde je advokatski sat 300 franaka kod osrednjih advokata. Advokata u Srbiji ima otprilike isto ili manje kao u zemljama regiona - npr. Mađarska ima oko 12,5 hiljada advokata, Bugarska oko 14 hiljada, Hrvatska malo manje od 5 hiljada, Srbija mislim da ima manje od 10 hiljada, ali sada ne mogu da nađem neki pouzdan broj. To što je ljudima u Srbiji skupo da za neki ozbiljan posao plate advokata par stotina evra, ali im nije skupo da daju hiljadu evra za Iphone ili za alu felne za auto je samo stvar mentaliteta, zato posle često i upadaju u nerešive probleme i plate/izgube mnogo više. 

 

Nemam nista protiv advokata. Ne krviim njih za stanje naseg pravosudja. Znam ih dosta svi mi se zale da nemaju posla. Kazu da rade po tarifi komore,da ima posla onda bi bilo ok. Inace Iphone od 1000 jura je stvar izbora,ako te tuzi drzava pa ti prete robijom to nije stvara izbora.

Link to comment
2 hours ago, nautilus said:

individualni advokat mora da zaradi minimum 500 evra mesečno da bi na kraju meseca bio na nuli. ljudima nije teško da plate molera, keramičara ili majstora za veš mašine ali je uvek problem kada se treba platiti advokat, i uvek je mnogo. u stvari, kada tražiš premalo misle da nemaš pojma.

 

da li je mnogo ako liku koji je na drogi trebalo da zaradi par stotina hiljada evra i koji je zbog količine realno mogao da dobije 5+ godina zatvora izboksujem manje delo, ublažavanje i godinu i po zatvora uzmem za odbranu 4500 evra? ja mislim da nije. bilo gde u svetu bi ga to koštalo 10k evra kao ništa.  

 

hiljadu puta sam poželeo da promenim struku. da se ne bakćem sa srpskim pravosušem.

 

advokata ima podosta,naci keramicara nije lako. advokat sa diplomom Pravnog Bg faksa moze u Evropi ili na gradiliste ili da cisti klonje. Nisu ostali ovde iz rodoljublja.

Link to comment
58 minutes ago, Miki_belavista said:

 

Nemam nista protiv advokata. Ne krviim njih za stanje naseg pravosudja. Znam ih dosta svi mi se zale da nemaju posla. Kazu da rade po tarifi komore,da ima posla onda bi bilo ok. Inace Iphone od 1000 jura je stvar izbora,ako te tuzi drzava pa ti prete robijom to nije stvara izbora.

 

Ni odlazak kod lekara obično nije stvar izbora, pa opet ljudi u Srbiji često i sami časte lekare i da im se ne traži, i plaćaju razne nezvanične tarife i preglede po privatnim bolnicama, i to doživljavaju potpuno normalno (da ne ulazimo sada u to da jto često ima i elemente krivičnog dela). Međutim, kada neko treba da te izvadi iz pritvora u pola noći, ili da te vrati na posao posle nezakonitog otkaza ili da ti navuče dva stana u ostavinskom postupku, onda je skupo da se plati. Advokatura, i pravo generalno, imaju tu nesreću da se pričaju običnim jezikom, pa onda svaka šuša misli da može time da se bavi, ali bavljenje pravom na visokom nivou zahteva ozbiljno školovanje, znanje i iskustvo (a često i veze), i onda usluga koja se pruža pod takvim pretpostavkama nikako ne može da bude jeftina. Tu IT-jevci i lekari mnogo bolje prolaze, jer njihov jezik običan svet ne razume.

 

Btw, ja sam advokat koji samo može da se požali da ima previše posla. Doduše, ja se ne bavim klasičnom advokaturom, pa i nisam dobar primer.

  • +1 3
Link to comment
35 minutes ago, Miki_belavista said:

 

advokata ima podosta,naci keramicara nije lako. advokat sa diplomom Pravnog Bg faksa moze u Evropi ili na gradiliste ili da cisti klonje. Nisu ostali ovde iz rodoljublja.

 

S tim da ono što ti uradi keramičar možeš uvek da olupaš i da zoveš drugog da ti popravi ako je urađeno loše, dok ono što ti uradi advokat često ne može nikada da se popravi ili samo delimično, pa zato i advokat koji to radi ima mnogo veću odgovornost nego keramičar koji lepi pločice. Zato advokat i košta - ja prvi neću da prihvatim odgovornost za to da odeš u zatvor ili da pukneš neke desetine hiljada evra u zamenu za nekakav kikiriki, ako ti rešavam životna pitanja, onda za to moram da imam i odgovarajuću satisfakciju.

 

Za bold - nemaš pojma koliko ovde nisi u pravu. Ja znam više ljudi sa diplomom Pravnog u BGD koji imaju odlične karijere po stranim advokatskim firmama ili su menadžeri u multinacionalkama napolju. I meni samom je za dlaku izmakla takva pozicija pre par godina, samo zato što nemam EU državljanstvo. Nije pravilo, ali nije ni da ih nema. 

  • +1 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...