Jump to content
IGNORED

Advokatura


Tribun_Populi

Recommended Posts

Plata sudije Osnovnog suda je bila 100.000 dinara, sa smanjenjem je 90.000. Sudija je 3.089, advokata je 9.600. Sudijski pomoćnik (dip. pravnik sa položenim pravosudnim i popriličnim radnim iskustvom) ima 65.000, sa smanjenjem 58.500 dinara. Pravnici sa istim kvalifikacijama po državnim organima i javnim službama od 40 do 60.000.

 

Mnogi advokati zarade sudijsku platu za jedan dan. Nijedan ne zarađuje ispod plate sudijskog pomoćnika. Štaviše, niko zvanično i ne zna koliko advokatura u globalu i u proseku zaradi, jer se u 80% slučajeva knjige ne vode a pazar ne uplaćuje na račun (iako mora po zakonu).

 

Advokati svoje usluge nude na tržištu. Ko ume i zna bolje - više će zarađivati, ko ne taj će manje, ali advokatu niko zaradu ne garantuje. A advokati ipak zarađuju mnogo više čak i u odnosu na svoje kolege po drugim branšama, a kamo li na prosečnog građanina Srbije. Sve to zahvaljujući činjenici da im je tako nešto omogućila opet država, koju sad napadaju jer im je uskratila nešto što smatraju svojom dedovinom izgleda.

 

Zato i ovakva izjava bode oči i iritira ljude. Jbt, od početka krize do sad je bez posla ostalo više od 200.000 ljudi. Ne bez manje posla, nego bez posla. Pa nisu paralisali državu.

Link to comment

Plata sudije osnovnog suda ce nakon ovog smanjenja™ biti povecana, jer im se ukida solidarni porez. I sa umanjenjem plata nece pasti ispod 100k.

U bajke o mnogim advokatima koji za jedan dan zarade 100k ne veruje ni Selakovic. Ima onih koji zaradjuju ogromne pare, ali veliki broj advokata ima male, ili nikakve sanse da zaradi sudijsku platu. Pri tom, kad govorimo o zaradi govorimo o onom sto advokatu ostane kad plati sve obaveze i troskove. Veliki problem je naplata od stranaka gde malo koji advokat ima mogucnost da naplati odmah, po tarifi za preduzetu radnju. Vecina njih zavisi od ishoda spora i novac naplacuje kad i ako stranka naplati svoje potrazivanje. U tom kontekstu je razumljiva ona izjava da im reforme™ reformi™ pravosudja ne idu na ruku. Tome dodaj neplacanje od strane drzavnih organa za sluzbene odbrane i dobices prilicno tesku i neizvesnu situaciju za advokate, narocito za one mlade i one koji tek pocinju sa praksom.

Link to comment

Sve ovo što pišem, pišem iz ličnog iskustva nekoga ko je u toj advokaturi radio, u manjem gradu u Srbiji. Pritom, ja uopšte ne govorim o dohotku, već o dobiti, profitu, čistoj zaradi.

 

Radio sam u kancelariji gde se znalo zaraditi i tri sudijske plate za jedan dan. Na ruke, u kešu, bez PDVa. Sa svom tom argumentacijom, čekanjem na pare po ishodu parnice, čekanjem da se država smiluje pa plati za odbrane po službenoj dužnosti ili troškove postupka na teret budžeta u slučaju oslobađajuće presude, advokati opet mnogo bolje prolaze nego sveukupno pravosuđe. To nemoj da se lažemo, a i pored svih manifestacija luksuza koje se mogu videti bilo bi bezobrazno prema svima tvrditi da nije tako.

 

Tim mladim početnicima sam bukvalno okružen, te znam i koliko oni zarađuju. Nijedan nije ispod državne plate od prosečnih 50.000, odgovorno tvrdim. A i sve više se potvrđuje moja hipoteza da kad advokat kuka kako je mnogo teško, ustvari kuka što onaj drugi vozi BMW a on samo Fiat Stilo.

Sve što pišem pišem baš zbog tih mladih koji tek treba da počnu, jer sam i sâm u takvoj situaciji. Bojim se da će mi je sad ovi stariji, iskusniji, drčniji i alaviji, koji su se u međuvremenu izgleda iščašili iz realnosti u kojoj žive, još više otežati.

Link to comment

Pa sto nisi ostao u advokaturi i zaradjivao 300k dinara dnevno?

Ako nije tajna kojim poslovima su se bavili ti advokati koji su zaradjivali 60k evra mesecno?

Čemu sad to karikiranje? 1 običan ugovor o kuporpodaji je drugar drugarski naplatio 500 evra. I nije problem, dok je ovaca biće i džempera, mene interesuje koliki su paušali koje plaćaju advokati, kako se to određuje?

Link to comment

Ako polemisemo o mesecnoj zaradi advokata, onda cinjenica da za jedan dan moze da se zaradi i 5000 evra ne doprinosi toj raspravi. "Mnogi advokati zarade sudijsku platu za jedan dan" implicira da se radi o najnormalnijoj stvari koja se podrazumeva u toj meri da suprotnom tvrdnjom advokati "razjaruju ljude".

Nekim advokatima se desi da u pojedinim mesecima ne zarade ni dinar, pa bi bilo prilicno glupo da tvrdim da "mnogi advokati ne zarade ni dinar mesecno".

Link to comment

Što sam bio adv.pripravnik sa platom od 100€ mesečno.

 

P.S. A propos paušalnog poreza i doprinosa, advokat iz BG sa 7 godina staža plaća 20.000 dinara mesečno, sa sve povećanjem. Dakle, pretpostavljena neto zarada mu je između 30 i 40 hiljada dinara.

 

A ostalo nemam nameru ni da komentarišem.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

 

 

Mnogi advokati zarade sudijsku platu za jedan dan. Nijedan ne zarađuje ispod plate sudijskog pomoćnika

 

 

 

ja ne zaradjujem toliko. najvecu kintu sam uzeo kad sam utuzio 300k za sluzbene odbrane a onda sve sutradan potrosio tako sto sam platio dug za penziono. drugu veliku kintu sam uzeo kada sam ponistio hipotekarnu izjavu, 2k evra i to me je izvuklo na pocetku, posto nisam imao nikakvog posla a trebalo j eplacati troskove. ogroman broj ljudi rade nesto sa strane, prevodioci su, tumaci ili tako nesto. 

 

mnogo su cesci meseci kada se ne zaradi nista. 

 

i da, drzava mi je duzna mnogo vise nego sto sam ja duzan njoj. samo sto ih je briga da to plate na vreme.

Link to comment

ja ne zaradjujem toliko. najvecu kintu sam uzeo kad sam utuzio 300k za sluzbene odbrane a onda sve sutradan potrosio tako sto sam platio dug za penziono. drugu veliku kintu sam uzeo kada sam ponistio hipotekarnu izjavu, 2k evra i to me je izvuklo na pocetku, posto nisam imao nikakvog posla a trebalo j eplacati troskove. ogroman broj ljudi rade nesto sa strane, prevodioci su, tumaci ili tako nesto. 

 

mnogo su cesci meseci kada se ne zaradi nista. 

 

i da, drzava mi je duzna mnogo vise nego sto sam ja duzan njoj. samo sto ih je briga da to plate na vreme.

Ma da, to što TP priča o advokaturi, to je u nekom lalalendu...

 

Moja žena, kada je izlazila je imala dug države prema njoj od preko 10K, plus kamate... Nešto više d 2 godine nije plaćen nijedan službenjak, bilo sudski ili policijski...

 

A treba od nečeg živeti... I onda se pričaju bajke o zlim advokatima koji marišu nečuju godišnju platu za jedan dan...

Link to comment

Ne sumnjam. Opet, kažem, branša je takva da posluje po (polu)tržišnim principima. Ko se snađe - snađe se, ko ne može da opstane, taj beži negde drugde. I to je tako.

 

To što advokati imaju manje posla može da znači dve stvari - da su država, privreda i građani postali odgovorni i ažurni, ili da je privredna aktivnost i ekonomska moć opala. Pošto znamo da nije ovo prvo, logično je da je ovo drugo.

 

Pa sad - jebi ga, dešava se.

 

Edit: Ne znam u kojim vi lendovima vi živite, ali ovde kod mene se protiv države zbog neplaćenih odbrana po službenoj dužnosti uredno pokreću prinudna izvršenja. Koja prođu posle 5-6 meseci, ali ipak prođu, i to uvećana za troškove IP.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

To koliko ko zaradi je individualna stvar. Ali ako je ovo tačno što Tribun piše da se pretpostavlja da advokat u BG zarađuje 40 hiljada onda je jasno što se toliko gicaju na uvođenje fiskalnih kasa. Mada su i kase sranje, nema nama sreće dok se kod obračuna poreza ne počnu ukrštati imovina i prihodi.

Link to comment

 

Edit: Ne znam u kojim vi lendovima vi živite, ali ovde kod mene se protiv države zbog neplaćenih odbrana po službenoj dužnosti uredno pokreću prinudna izvršenja. Koja prođu posle 5-6 meseci, ali ipak prođu, i to uvećana za troškove IP.

U onom lalalendu, gde ako pokreneš prinudno izvršenje protiv suda, više nema šanse da dobiješ službenjak... Protiv policije još i ide, nekako... U tom lalalendu, koji se zove NS...

Link to comment

Pa vidiš da u drugim lendovima baš i nije tako. Štaviše, intenzivno se kuka kako se sa državom ne može dogovoriti da se preknjižavaju potraživanja po osnovu toga sa obavezama po osnovu poreza i doprinosa. Što je bullshit, jer ima neki pravilnik još iz 2003; koji nije najsjajniji ali ipak postoji.

 

A komora ga je otkrila tek 2011; kad je u ZPP uneta odredba da se država ne može odmah tužiti, nego mora predlog za vansudsku nagodbu pravobranilaštvu uz rok za odgovor od 90 dana.

 

I opet se ne priča o tome da se pravilnik izmeni, nego mi nemamo posla, dajte nam. Missim...

Link to comment

 

Ostavka ministra Selakovića i dalje jedan od zahteva

Slobodan Šoškić je izjavio da je ostavka Nikole Selakovića i dalje jedan od zahteva kojim advokati uslovljavaju povratak na posao. On je pojasnio da na sastanku dve strane koji je bio održan u petak nije rekao da advokati ne žele lično ostavku ministra Selakovića, već da nema ničeg ličnog u zahtevu za njegovom ostavkom.

- See more at: http://www.danas.rs/danasrs/drustvo/pravo_danas/pravosudje_ostaje_u_blokadi_.1118.html?news_id=291439#sthash.7fD90ISd.dpuf

 

Ja ovo nisam video, au! Da nisam svojim očima video i čuo na snimku RTSa, pa 'ajde. Ali braaaate :isuse:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...