Jump to content
IGNORED

Advokatura


Tribun_Populi

Recommended Posts

Ma da jasno, nisam mislio bukvalno da sa obrascima sa sajta mozes da osnujes ado npr, ali moja poenta je bila druga, da je drzava pravnicima oduzela pravo na ekskluzivnost u tim poslovima, kao sto i agencije za promet nekretninama rade ugovore o kupoprodaji za par hiljada dinara, pa sad razmisli koliko si se jebavao da polozis obligacije na faxu ili das gradjansko na pravosudnom i nekako ti ne bude pravo kad tvoje znanje, trud i praksa budu obezvredjeni i srozani na nivo privatne ekonmoske skole u kolasinu, al sta je tu je idemo dalje

  • +1 3
Link to comment
22 hours ago, ultra plasticni said:

drzava pravnicima oduzela pravo na ekskluzivnost u tim poslovima, kao sto i agencije za promet nekretninama rade ugovore o kupoprodaji za par hiljada dinara, pa sad razmisli koliko si se jebavao da polozis obligacije na faxu ili das gradjansko na pravosudnom i nekako ti ne bude pravo kad tvoje znanje, trud i praksa budu obezvredjeni i srozani na nivo privatne ekonmoske skole u kolasinu, al sta je tu je idemo dalje

Kad bi advokati imali monopol na sastavljanje kupoprodajnih ugovora da li bi i snosili stetu u slucaju da nesto podje po zlu?  Kao npr. odgovorni projektant staticar kad se srusi krov. 

Link to comment

Zavisi šta pođe po zlu i zavisi koja vrsta štete.

Posle nacrta kupoprodajnog ugovora sadržaj istog potvrđuje notar, pa zatim katastar i poreska.

 

A naravno da bi trebalo da snose svoj deo odgovornosti ako nisu radili sa pojačanom pažnjom dobrog stručnjaka koja se u poslu zahteva.

Link to comment
  • 3 weeks later...
On 17.4.2021. at 20:17, ultra plasticni said:

Ma da jasno, nisam mislio bukvalno da sa obrascima sa sajta mozes da osnujes ado npr, ali moja poenta je bila druga, da je drzava pravnicima oduzela pravo na ekskluzivnost u tim poslovima, kao sto i agencije za promet nekretninama rade ugovore o kupoprodaji za par hiljada dinara, pa sad razmisli koliko si se jebavao da polozis obligacije na faxu ili das gradjansko na pravosudnom i nekako ti ne bude pravo kad tvoje znanje, trud i praksa budu obezvredjeni i srozani na nivo privatne ekonmoske skole u kolasinu, al sta je tu je idemo dalje

Ali možda i nije nužno da svo to silno stećeno znanje i trud (koje je prethodilo dobijanju statusa advokata) bude upregnuto u konkretnom slučaju? Advokata treba zvati za komplikovanije stvari, zato vam je tarifa tako visoka, uostalom.

 

Mene kao korisnika zanima da uslugu dobijem kvalitetno; zato sam prilikom kupovine stana konsultovao advokata oko nekih dilema koje sam imao, pored proviziije koju sam platio agenciji. Dakle, da me ne razumete pogrešno, razumem i vaš ugao gledanja. Ali on je formiran time da se nalazite na strani "ponude" usluge. Zato vam i nije problem da kažete kako "povećanje tarife nije big deal". Pogoduje vam direktno, molim da to sve vreme imamo u vidu. Dalje, ovo što kažete "naplatiti preduzetu radnju, izdati fakturu". Pa u redu, ali problem sa advokatskom tarifom je to što ona postavlja istovetnu cenu za napisan podnesak, gde nema razlike da li je taj podnesak napisan odlično, dobro, osrednje ili loše. A od toga zavisi kako će se posle postupiti po podnesku.

 

Advokatska tarifa je neki čudni kombo radne teorije vrednosti i rent-seekinga (jer je advokaturi povereno ekskluzivno ovjašćenje da utvrdi cenu usluge koju pruža). 

 

Ako advokatura treba da funkcioniše po principu fakture (sa ili bez fiskalne kase - to je sporedno jer svakako plaćate porez), hajde onda da i na strani ponude i tražnje postoji tržišni princip, kao i prateća regulacija tržišnih osnosa. A ne da jedna strana diktira uslove saradnje, obavezujućim cenovnikom objavljenim u Službenom glasniku.

 

Edited by pacey defender
Link to comment
Ali možda i nije nužno da svo to silno stećeno znanje i trud (koje je prethodilo dobijanju statusa advokata) bude upregnuto u konkretnom slučaju? Advokata treba zvati za komplikovanije stvari, zato vam je tarifa tako visoka, uostalom.
 
Mene kao korisnika zanima da uslugu dobijem kvalitetno; zato sam prilikom kupovine stana konsultovao advokata oko nekih dilema koje sam imao, pored proviziije koju sam platio agenciji. Dakle, da me ne razumete pogrešno, razumem i vaš ugao gledanja. Ali on je formiran time da se nalazite na strani "ponude" usluge. Zato vam i nije problem da kažete kako "povećanje tarife nije big deal". Pogoduje vam direktno, molim da to sve vreme imamo u vidu. Dalje, ovo što kažete "naplatiti preduzetu radnju, izdati fakturu". Pa u redu, ali problem sa advokatskom tarifom je to što ona postavlja istovetnu cenu za napisan podnesak, gde nema razlike da li je taj podnesak napisan odlično, dobro, osrednje ili loše. A od toga zavisi kako će se posle postupiti po podnesku.
 
Advokatska tarifa je neki čudni kombo radne teorije vrednosti i rent-seekinga (jer je advokaturi povereno ekskluzivno ovjašćenje da utvrdi cenu usluge koju pruža). 
 
Ako advokatura treba da funkcioniše po principu fakture (sa ili bez fiskalne kase - to je sporedno jer svakako plaćate porez), hajde onda da i na strani ponude i tražnje postoji tržišni princip, kao i prateća regulacija tržišnih osnosa. A ne da jedna strana diktira uslove saradnje, obavezujućim cenovnikom objavljenim u Službenom glasniku.
 
Meni tu izgleda kao da je to redak primer gde "regulacija" ide na korist onome koga "reguliše".
Kad je neka roba pod "regulisanim" uslovima obično je to da se ne dozvoli dizanje cena.
Ovde mi izgleda da je advokatima od strane države data "zaštita", ali u smislu da mogu da dižu cene koliko hoće?
Ili se varam?

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Vama ta tarifa mozda izgleda kao nesto vau skupo, ali u realnosti ona je u vecini slucajeva nenaplativa. Advokat ima pravo da te nagrade koje su tarifom propisane spusti do 50%, tako da je u praksi placanje cesto stvar dogovora sa klijentom. Od fizickih lica, 70% ljudi nema para da plati po tarifi i ne placaju.

 

Mislim da je puna naplativost tarife moguca samo kada su ti klijenti pravna lica tj. firme. Njima samo fakturises i miran si. A sa fizickim licima je velika zajebancija da im naplatis i taj iznos koji se dogovorite.

Edited by bejzbolka
  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, pacey defender said:

Ali možda i nije nužno da svo to silno stećeno znanje i trud (koje je prethodilo dobijanju statusa advokata) bude upregnuto u konkretnom slučaju? Advokata treba zvati za komplikovanije stvari, zato vam je tarifa tako visoka, uostalom.

 

Mene kao korisnika zanima da uslugu dobijem kvalitetno; zato sam prilikom kupovine stana konsultovao advokata oko nekih dilema koje sam imao, pored proviziije koju sam platio agenciji. Dakle, da me ne razumete pogrešno, razumem i vaš ugao gledanja. Ali on je formiran time da se nalazite na strani "ponude" usluge. Zato vam i nije problem da kažete kako "povećanje tarife nije big deal". Pogoduje vam direktno, molim da to sve vreme imamo u vidu. Dalje, ovo što kažete "naplatiti preduzetu radnju, izdati fakturu". Pa u redu, ali problem sa advokatskom tarifom je to što ona postavlja istovetnu cenu za napisan podnesak, gde nema razlike da li je taj podnesak napisan odlično, dobro, osrednje ili loše. A od toga zavisi kako će se posle postupiti po podnesku.

 

Advokatska tarifa je neki čudni kombo radne teorije vrednosti i rent-seekinga (jer je advokaturi povereno ekskluzivno ovjašćenje da utvrdi cenu usluge koju pruža). 

 

Ako advokatura treba da funkcioniše po principu fakture (sa ili bez fiskalne kase - to je sporedno jer svakako plaćate porez), hajde onda da i na strani ponude i tražnje postoji tržišni princip, kao i prateća regulacija tržišnih osnosa. A ne da jedna strana diktira uslove saradnje, obavezujućim cenovnikom objavljenim u Službenom glasniku.

 

Prvi bold - nije samo jasno kako će laik kome je potrebna usluga da proceni šta je komplikovano, a šta nije. Naveo sam gore primer osnivanja privrednog društva, kao nečeg što danas rade manje-više svi, od advokatskih kancelarija visokog profila do raznoraznih nadripisarskih agencija za poslovne usluge sa ćoška, kao radnje koja na prvi pogled izgleda sasvim jednostavno kad se posmatra iz laičke perspektive, a u suštini ume da bude jako komplikovana. Ti što tu uslugu završavaju za par hiljada dinara po pravilu registruju društvo u APR-u i tu se njihova usluga završava, a gomilu pratećih radnji koje moraju da se odrade tom prilikom ne uradi niko ili ne budu urađene kako treba, i onda tu kreću najraznovrsniji problemi - poput npr. iniciranja prekršajnih postupaka ili parnica između članova društva zbog nejasno definisanih međusobnih prava i obaveza, pa sve do pucanja dilova sa potencijalnim kupcima takvih društava zbog početnih gluposti, što sam ja imao priliku da vidim kao najekstremniju eskalaciju nestručno urađenog osnivanja. Pri ovome je primer sa osnivanjem društva najjednostavniji moguć, potpuno je sumanuto šta sve ljudi procenjuju kao prostu radnju koju mogu sami da urade, a onda ubace sebe u probleme koji ih koštaju višestruko para i vremena i nebrojeno živaca, često sa neizvesnim krajem. Niko ne kaže da advokat treba da ide za klijenta da overava kopije ili vadi uverenja (mislim, može i to ako će klijent da plati, ali je to bacanje para i vremena), no ostaviti to samo klijentu na ocenu je najštetnije za samog klijenta.

 

Drugi bold - razjašnjenje onoga što mnogi klijenti ne znaju - advokatska tarifa nije fiksna cena za usluge koje se preduzimaju za klijente, već samo preporučena cena, a naplaćivanje po preduzetoj radnji nije jedini način na koji se može vršiti naplata advokatske usluge. Pored naplate po radnji, AT (uz određena ograničenja) dozvoljava i druge vidove naplate, poput naplate po satu rada (tzv. hourly rate), po ostvarenom uspehu u nekoj radnji (tzv. success fee) ili na periodičnom nivou, obično mesečno (tzv. retainer), s tim da je naplata po radnji kod nas najčešći vid naplate, dok je na Zapadu najčešća satnica. Takođe, ako se naplaćuje po radnji, cena usluge može da se kreće u rasponu od 50% do 500% od propisane tarife. Drugim rečima, oko cene usluge advokata i te kako može i da se sada pregovara. 

 

Dodatno, treba reći da je Frenk ovde bio na tragu odgovora, tj. da AT kod nas postoji, između ostalog, i da bi se klijenti zaštitili od arbitraranosti advokata i da bi se dao neki okvir realne vrednosti usluge, ali i da bi se zaštitila sama struka. Dosta evropskih zemalja (o US i da ne pričam) nema nikakvu propisanu tarifu za usluge, pa su tamo usluge advokata značajno skuplje nego u Srbiji, jer advokati mogu sami da formiraju cenu za koju im se isplati da rade. Hoćeš da te u nekom postupku zastupa vrhunski advokat - nikakav problem, ali je njegov sat EUR 500, pa ti vidi. Hoćeš nekog malo manje poznatog, isto nikakav problem, on je EUR 300 po satu. Ako nemaš ni za jednog, onda može neki početnik za EUR 150 po satu. Kada bi se ukinula tarifa u Srbiji, brzo bi došlo do totalnog raslojavanja, naravno sa nižim cenovnim nivoima od ovde navedenih, ali i ovde bi ti top nivo advokature teško radio za manje od EUR 150 po satu, dok bi sa druge strane damping cena kod advokata nižeg profila doveo do ekonomske neodrživosti njihove advokature.  

  • +1 3
Link to comment

Na D/AT/CH je definitivno satnica glavni nacin. Mada na najvecim poslovima je success fee. Problem je sto moras biti dovoljno velika kancelarija da izguras taj projekat bez isplata izmedju. (ili eventualno da uspes dogovoriti barem neki nacin rata) Ali zato kad te konacno isplate si skoro pa zavrsio karijeru. (naravno vlasnici kancelarije, ostali dobiju eventualno neki smesan bonus)

PS.

Ovo je iz iskustva moje zene u srednjoj kancelariji od 20ak advokata.

Link to comment
5 hours ago, pacey defender said:

Ali možda i nije nužno da svo to silno stećeno znanje i trud (koje je prethodilo dobijanju statusa advokata) bude upregnuto u konkretnom slučaju? Advokata treba zvati za komplikovanije stvari, zato vam je tarifa tako visoka, uostalom.


..

 

 

Advokata treba zvani za jednostavne stvari. Stvari postanu komplikovane najcesce upravo jer se nije na vreme zvao advokat, a onda je i tarifa visoka.

Link to comment

@Ayatollah

 

Jedna stvar me zanima, a tice se zemalja koje nemaju tarifu, posto nisam bas upoznat sa tim uporednim resenjima.

 

Kako se dolazi do visine troskova po okoncanju postupka, u parnici recimo, ako nema tarife?

Edited by bejzbolka
Link to comment

@bejzbolka Nisam zaboravio na tvoje pitanje, nego me posao zatrpao, pa ne stižem da pogledam. Pogledaću, i mene zanima.

 

Btw, u vezi izbora u AKB u subotu, čisto da znate da smo dobili po većim kancelarijama za koje redne brojeve da glasamo (grupisani su počev od uvaženog gospodina predsednika AKB pa skoro do kraja) i radnu obavezu da idemo da glasamo. @nautilus pretpostavljam da bi tebi ovo moglo biti posebno zanimljivo...Ide i neki propagandni tekst uz to, o onima koji hoće da nas vrate u ružnu prošlost, da ne kačim sada to ovde...

Edited by Ayatollah
Link to comment
[mention=12721]bejzbolka[/mention] Nisam zaboravio na tvoje pitanje, nego me posao zatrpao, pa ne stižem da pogledam. Pogledaću, i mene zanima.
 
Btw, u vezi izbora u AKB u subotu, čisto da znate da smo dobili po većim kancelarijama za koje redne brojeve da glasamo (grupisani su počev od uvaženog gospodina predsednika AKB pa skoro do kraja) i radnu obavezu da idemo da glasamo. [mention=163]nautilus[/mention] pretpostavljam da bi tebi ovo moglo biti posebno zanimljivo...Ide i neki propagandni tekst uz to, o onima koji hoće da nas vrate u ružnu prošlost, da ne kačim sada to ovde...
Uhhh "radna obaveza"?
Dotle došlo?

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Pa ne baš tim rečima, ali to je suština. Gledam spisak tih likova za koje bih kao trebao da glasam, i za 85% njih nisam čuo nikad, a i za polovinu preostalih bolje da nisam čuo. Ništa bolje nije ni sa onima koji nisu sa tog spiska, pa mi se čini da ću imati pametnija posla u subotu od odlaska u Sava Centar.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...