Jump to content
IGNORED

Advokatura


Tribun_Populi

Recommended Posts

Čitam juče prepisku sa nekom advokatskom firmom iz Novog Sada, imaju klijenta koji je nešto zamislio, overio to kod notara i sad misle da to tako može. Matična banka ga odjebala (možda još neka) i došao kod nas...

Taj nivo umišljenosti, neznanja, pasivne agresije...uskličnici na kraju rečenice, pasusi u različitim bojama :happy:, pa malo latinskih fraza, hvatanje za gluposti (zajam i kredit nisu isto, važi), kao da su na suđenju pa brane nekog na sve moguće načine.

Na kraju smo ih odjebali i uputili na NBS ako nisu zadovoljni odgovorom, mada mislim da tamo bolje da se ne pojavljuju, može im klijent dobiti i neku prijavu.

Link to comment

Ako se pojave u NBS, lansiraće ih u visoku orbitu. Najumišljeniji državni organ pun egomanijaka, privlače ih tamo kao magnetom, ne možeš više ni normalna pitanja da im postaviš. Mi smo stalno zvali neku ženu iz NBS za konsultacije oko brojnih dilema koje imamo u vezi primene govnarskog Zakona o deviznom poslovanju i nakaradnih tumačenja NBS, to je saznao njen šef i kaznio je, sada se više nikome ni na poziv ne javlja.

 

In other news, predao sam APR-u tri prijave za potpuno istu stvar u tri privredna društva (prenos 1% udela) po osnovu potpuno istog ugovora o prenosu udela, zaključenog između istih strana pred jednim notarom u roku od 15 minuta, samo sa izmenjenim imenima društava. Naravno, dobio sam tri potpuno različite odluke - jedno usvajanje, jedan odbačaj i jedan poziv od osobe koja radi na predmetu da dostavim dokaz o isplati cene za udeo, iako taj dokaz nije potreban za registraciju prenosa udela. Srb'ja...

Link to comment

Nešto najbolje što sam pročitao je predlog dogovora koji je pisala advokatica iz Višnjičke Banje, ako se dobro sećam, koja je u poslednjem pasusu poentirala tako što je napisala da je najbolje da se lepo dogovorimo oko svega, pošto je to u interesu naših klijenata, jer "dok jedna stranka vuče kravu za glavu, a druga za rep, advokat je muze". :lolol:

 

 

A NBS sada traži 10.000 dinara po svakom pitanju, to im je tarifa za davanje mišljenja. Bukvalno više ništa ne žele da kažu pre nego što im uplatiš te pare. Prošle godine sam ih pitao nešto u vezi sa primenom Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, koji ima niz nepreciznih odredaba, ali nije bilo šanse da dobijem odgovor, iako je moglo da se odgovori samo sa da ili ne. Čak su mi na predlog zakazivanja sastanka odgovorili da nemaju slobodne termine, ali da mogu da im uplatim 10k, pa će da mi kažu sve što me zanima.

Link to comment

10 hiljada je ništa za mir koji dobiješ. Mi smo pre 4-5 godina tražili mišljenje NBS o neophodnosti overe ugovora o kupoprodaji nepokretnosti kod notara i držim ga ko ikonu na zidu jer svako malo se javi neko ko ne želi da plaća notara, A gde to piše, ja ikonu cap sa zida, na, tu piše. potpisala Jorgovanka, teraj se kod notara.

 

 

 

Link to comment

Poslovnim bankama je krovna institucija NBS, koja sprovodi eksterne kontrole. Kada dođu u kontrolu pozivaju se na svoje tumačenje zakona (koje ne mora da se poklapa sa mišljenjem Ministarstva finansija, npr.) i onda je dobro da radiš po njihovom tumačenju bilo kog zakona, pa i tog o kojem pričaš. 

 

Link to comment

Ma ok za komplikovane bankarske stvari. Ali ovo sa nekretninama je da se traži mišljenje ministarstva pravde da krivični zakon zabranjuje ubistvo. 

 

Neko hoće da kupi nekretninu a neće da solemnizuje ugovor kod notara?

Link to comment
Prekršajni sud, danas

Sudija mi se  obraća "Branioče, danas je zakazano suočenje, zašto ste došli, nisam Vam uputila poziv, mogu samo da Vas konstatujem kao javnost..."

hahahahahaha

Branioci, smejali se vi ili ne analogija sa ZKP ne šljaka kod ZOPa, potvrđeno tumačenjem i praksom Prekršajnog apelacionog suda.

 

Naime, ZOP ne propisuje eksplicitno da je sud dužan da pozove branioca radi prisustva saslušanju (pa i suočenju) svedoka, već da "upozna" okrivljenog i branioca sa sadržinom datih iskaza. To se u praksi realizuje tako što se okrivljenom ili braniocu ako ga ima valjda dostavi zapisnik, pa onda on ako ima primedbe ili pitanja za svedoka ista dostavlja sudu kako bi sud tražio dopune i pojašnjenja iskaza.

 

Neko bi rekao da je to in flagranti povreda prava na odbranu jer se time kvalifikovanom braniocu uskraćuje mogućnost neposrednog postavljanja pitanja svedoku prilikom davanja iskaza, ali u prekršajnom je bukvalizam odvajkada dominantna metoda tumačenja zakona pa i ne treba da čudi. Ono što dodatno treba imati u vidu, nesrećnike od prekršajnih sudija, do juče navikle da su službenici tj. opštinski organ™ za prekršaje i nenavikle da narod tu dolazi sa braniocem, jako boli advokatska zarada. Pa su naravno to jedva dočekali da nas odnemaju kad i gde god mogu.

 

Mene je sudija bukvalno najurila iz sudnice kad je saslušavala svedoka koga sam ja predložio.

 

P. S. Jedini slučaj kad je sud dužan da pozove branioca da prisustvuje izvođenju dokaznih radnji jeste kad zakaže i održi glavni pretres, koji je za razliku od krivičnog u prekršajnom postupku izuzetak a ne pravilo, i čije održavanje prekršajne sudije po pravilu gledaju da izbegnu. Stoga bombardujte dokazima i tražite pretrese, nek nauče jednom da su sudije a ne prefarbana milicija.

 

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

 

 

 

Link to comment
10 hours ago, Tribun_Populi said:

Branioci, smejali se vi ili ne analogija sa ZKP ne šljaka kod ZOPa, potvrđeno tumačenjem i praksom Prekršajnog apelacionog suda.

 

Na prekršajni postupak shodno se primenjuju odredbe Zakonika o krivičnom postupku, ako ovim ili drugim zakonom nije drukčije određeno.

 

A nije.

Edited by Godfrey
Link to comment
  • 2 weeks later...

Klijent napravio ugovor na engleskom u američkom formatu ugovora, a merodavno pravo je pravo Srbije, pa poslao meni na komentare. Sad se jebavam sa gomilom divnih klauzula, poput one da se ugovorne strane odriču prava da imaju suđenje sa porotom, i slične stvari, kao da smo u Džordžiji :frust:

 

Dobra stvar je da mi je rok za komentare sreda, i to samo zato što me nešto mrzi da radim danas. Da mi je rok ponedeljak, tačno bih se roknuo od muke što moram da kometarišem američki ugovor na 45 strana subotom...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...