Jump to content
IGNORED

Advokatura


Tribun_Populi

Recommended Posts

nemoguće da je ovo već na redu?

 

Rekli su oni da će o tome preko reda.

 

Nego,

 

 

Objavljeno: Subota, 1 Novembar, 2014 - 09:53   Izvor: Vecernje Novosti
Zbog štrajka Srbija „uvozi“ advokate uz Crne Gore

Pojedini pritvorenici u Srbiji očajni što su postali taoci propalih pregovora između Ministarstva pravde i advokatskih komora, i što po mesec, pa i tri sjede u pritvoru duže nego što bi morali, počeli su da angažuju crnogorske advokate, saznaju Večernje novosti.

 

Srbija, naime, ima sporazum i sa Crnom Gorom i sa Republikom Srpskom da branioci mogu da postupaju u tim državama, i obratno. Crnogorski advokati bili su dugo solidarni sa srpskim kolegama, međutim polako su počeli da se odazivaju na vapaje pritvorenika u Beogradu, jer se štrajk odužio.

Link to comment

Guraju krivičari, oni sa razlozima štrajka (sem poreza, što je i rešeno) nemaju mnogo veze. Tu lako može i pući solidarnost, a ogroman problem će biti kasnije povreda prava na pravnu pomoć pritvorenicima.

 

Ko će tu da nadoknadi štetu?
 

Link to comment

Verovatno zato što se 1%, čak i 10% teško može prevesti u mnogi.

 

Kao i u svakom drugom poslu - 1% onih koji imaju kombinu, 1% iskusnih i 1% koji su zaista bolji od drugih

 

Ali stoji i ono što je Joko Ono izgovorila o advokatima:

 

 "A lawyer would send a letter to the directors, but instead of sending it to me, he would send it to John or send it to my lawyer. You'd be surprised how much insult I took from them initially. There was all this 'But you don't know anything about law; I can't talk to you.' I said, 'All right, talk to me in the way I can understand it. I am a director, too.'"

Link to comment

 

Predsednik Advkatske komore Srbije Dragoljub Đorđević rekao je da ministarstvo pravde svojim delovanjem svakog dana sve više ujedinjava advokaturu u njenim zahtevima i istrajnosti.

"Čuo sam danas mnogo reči o ministru pravde, ja ga neću napadati. Ja sam advokat i ja ću ga braniti", rekao je Đorđević navodeći da "ministar ima loše savetnike i da ne razmišlja svojom glavom".

 

On je ocenio da državi odgovara protest advokata jer će, kako je naveo, sutra moći da okrivi advokaturu za loše stanje u pravosuđu.

Za "saučešće u udruženom zločinačkom poduhvatu" sa državom za uvođenje javnog beležništva u Srbiju optužio je nemačku organizaciju GIZ koja je finasirala brojne pripreme i marketing za javne beležnike.

Protest advokata traje 54 dana.

 

OK, sad je bar jasno da je ovo protest protiv notarijata uopšte.

Link to comment

ako može neko da mi objasni - kako se ovaj štrajk ispoljava na mikro nivou. da li sudovi zakazuju ročišta uopšte, ili bukvalno sve stoji?

Sudovi zakazuju, pa odlazu rocista u postupcima gde stranke imaju advokata. Nema bas nekog zakonskog osnova tamo gde nije obavezno prisustvo advokata, ali neki precutni dogovor je da se rocista odlazu ukoliko stranka to zahteva.

Link to comment

Čitam transkripte sa jučerašnje rasprave u skupštini, kaže Selaković:

 

 

Da li znate da u beogradskom Okružnom zatvoru imate lice koje 54 dana čeka izricanje svoje oslobađajuće presude? Zbog čega? Pedeset četiri dana je duže u pritvoru. Zbog čega? Zato što neko neće da se pojavi pred sudom i omogući tom licu izricanje oslobađajuće presude i da izađe.

Link to comment

koliko znam nije neophodno prisustvo advokata izricanju presude. glavni pretres je okoncan. 

 

U pravu si, nije nužno prisustvo branioca prilikom objavljivanja. Sud verovatno ne zakazuje ročište za objavljivanje presude zbog obustave rada, jer očigledno okrivljeni ima angažovanog branioca.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

nije nužno ni prisustvo okrivljenog. imao sam slučaj gde je jedan od okrivljenih otišao u obrenovac i sudija tadašnjeg okružnog suda nije htio izreci presudu. držao nas je čitav dan u sudu i zakazivao izricanje presude na svakih sat vremena.  na kraju ga je kolega namolio pa je otišao do drugog sudije po savjet i ovaj mu je objasnio da prisustvo okrivljenih nije neophodno.

 

danas sudi u specijalnom sudu.

Link to comment

Ma to je tema za roman, više jadikovku.

 

Nego, nešto mi se čini da se igra na kartu stare zavade AKB i AKS.

 

 

Ko je pokušao da stavi advokaturu pod svoju kontrolu? Pokušao je onaj koji je donosio zakon iz 2011. godine. Upravo ono što nije pošlo ni Brozu za rukom, pošlo je onome ko je doneo Zakon o advokaturi 2011. godine. Tom Zakonu o advokaturi koji je ukinuo samostalnost i nezavisnost regionalnih advokatskih komora, tom Zakonu o advokaturi u kojem su donete neustavne odredbe kojim je Komora Srbije mogla da oduzima javna ovlašćenja regionalnim komorama. Kako može da oduzme neko nekome ono što mu nije ni dao? Ne daje Komora javna ovlašćenja. Javna ovlašćenja jedino može da poveri država. Samo država.

 

Podsećanja radi, pošto je pomenut taj štrajk iz 2011. godine, šta je tada omogućeno Zakonom o advokaturi? Toga se sećaju dobro svi, naročito beogradski advokati. Tada je Advokatska komora Srbije, jednim potezom pera zbrisala legalno izabrano rukovodstvo Advokatske komore Beograda, organizovala skupštinu sa 300 ljudi, izabrala neko svoje rukovodstvo, tada legalno i legitimno izabranog predsednika Advokatske komore Beograda Slobodana Šoškića izbacila na ulicu, a Ministarstvo pravde, tadašnje, šta je radilo? Ono je ćutalo. Ministarstvo pravde koje treba da nadzire sprovođenje javnih ovlašćenja je ćutalo.

 

Ustavni sud je kasnije ocenjivao te odredbe Zakona o advokaturi, oglasio ih za neustavne i stavio van snage.

Dakle, neko je tada napao na izbornu volju advokata. Neko je tada advokatima koji su na do tada najbrojnijoj izbornoj skupštini Advokatske komore Beograda na kojoj je bilo gotovo 1100 advokata, nikada se ranije nije to dogodilo, napao izbornu volju advokata, prekrojio je i doveo potpuno drugo rukovodstvo Advokatske komore Beograda. Nadležno ministarstvo je ćutalo.

 

transkript
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...