Jump to content
IGNORED

Winter is coming - energetska kriza 2014/15


Аврам Гојић

Kako se grejete?  

60 members have voted

  1. 1. Kako?

    • Električna energija
      13
    • Daljinsko grejanje (toplana)
      29
    • Etažno grejanje
      3
    • Budžim nešto svake godine, kvarcne peći, uljani radijatori...
      1
    • Mazut/lož ulje
      1
    • Drva
      9
    • Ugalj
      2
    • Gas
      8
    • Nešto drugo
      1
    • Nije mi potrebno grejanje, ja sam Lancia
      2


Recommended Posts

pocelo je praznjenje kopa zapadna tamnava pre 10ak dana treba da se  zavrsi za tri meseca. nagradno pitanje, pogodite ko stoji iza firme koja je dobila taj posao vredan oko 20 i kusur miliona evra.

 

Bolje ikad nego nikad.

Link to comment

U stanu u kom živim (42m2) struja je jedina realna opcija (2 kaljeve na struju plus zidna grejalica u kupatilu), trošio sam do 5k na račune u decembru i januaru. Klimu (obična, Samsung) sam koristio dok je bilo preko 0, nisam je drndao za - period.

 

Kući (60m2) je druga priča, izolacija je osrednja, ali čim negde nije kako treba brzo poništava efekat (dakle - ili sve ili ništa). Grejanje je bilo na ugalj, pre par godina sam uzeo Vaillant-ov kotao od 9kw. Prošle godine su računi bili negde 18-20k za tri udarna meseca, temperatura podešena na 19 stalno, sem kad dolaze zimogrožljivi gosti :). Imam kotao i na ugalj ali to više nije opcija (zauzet prostor za ugalj, mora da se izađe iz kuće pa u garažu pa u podrum, majka ima artritis i nije joj nimalo zgodno da loži). Ušteda je onako, 10-20k godišnje ali je cimanje veliko.

 

Pošto mi se ne plaćaju toliki računi, plan je da majku koja živi tamo prebacim u stan da bude veći deo zime ovde, besmisleno je da sedi sama tamo i plaća tolike račune. 

Link to comment

"norveški" radijarori proizvedeni u valjevu pre 20 godina. instalisano 1,5 + 1,2 + 0,8 kW u tri sobe, greje 58 m2 unutar plave tarife. već 20 godina.

 

sada, malo tako u gepratovoj, malo na drva u selu. nema frke.

 

zanimljivo je da se ne postavlja pitanje zbog čega ispumpavanje iz kolubarsko-tamnavske rupe počinje 4 meseca posle pujenja. čuo sam čoveka koji nam uliva nadu da će sve biti OK za 90 dana (pred Sv. Nikolu) jer ima i 1 pumpu u rezervi. stvarno, čija firma je dobila posao?

Link to comment

Sto se Kragujevca tice, situacija je otprilike sledeca: dobar deo grada, sto ce reci naselja koja cine stambene zgrade, pokriven je centralnim gradskim grejanjem iz toplane, dok se ostatak grada (kuce), uglavnom greje na gas, struju ili drva/ugalj. Grejanje na gas prilicno se rasirilo poslednjih 10ak godina.

 

Uslugu centralnog grejanja preko toplane vrsi preduzece Energetika. Ono sto je zanimljivo (osim ako se nesto nije promenilo u poslednjih par godina, nisam bas 100% u toku) je da kragujevacka toplana radi na mazut (a ima i ugalj nekog udela, ne znam tacno kako, zasto i koliko), a ne na gas kao, koliko znam, vecina u Srbiji, tako da, na primer, tokom one gasne krize u zimu 2008/2009. zbog ukrajinskog duga za gas prema Rusiji, oni koji su u sistemu centralnog grejanja taj problem nisu ni osetili, dok su, naravno, oni koji su se grejali na gas imali velikih problema, kao i dobar deo Srbije tada. Energetika, pak, ima nekih drugih problema, veliki broj duznika (pre svih iz privrede, mada dosta duguju i gradjani), nereseno pitanje vlasnistva (valjda je jos uvek drustvena firma, pominjala se privatizacija, odnos sa opstinom, koja se i dalje tu dosta pita), itd. Kvalitet grejanja, koliko znam iz iskustava drugih ljudi po gradu, varira od dela do dela grada, ali ja mogu, iz licnog iskustva, da kazem, da je bar kod mene u zgradi, odlicno. One gadne zime 2012. grejali su non-stop onih najkriticnijih dana (bez pauze nozcu, koja je inace normalna) i stvarno smo prosli ko u cezama. A moram reci da su cak vrlo azurni kad je u pitanju odrzavanje mreze i sanacija kvarova u toku i van sezone, i pored hronicnog nedostatka para, naravno. Pre neki dan su nam na ulazna vrata zgrade istakli obavestenje da pocinju sa pripremama za ovu grejnu sezonu i  da obratimo paznju na to da li cure radijatori i da svaki eventualni problem prijavimo na vreme radi pravovremenog otklanjanja istog. 

 

Kako ce biti ove zime i da li ce sve ovo imati uticaja i na KG, videcemo. Ako ima neko od kragujevcana koji bolje i detaljnije poznaje situaciju moze da me ispravi ili dopuni.

Link to comment

Ja se grejem na struju i racuni me ubivaju. Opet, kad preracunam, da na ovu povrsinu imam gradsko CG to bi bilo daleko skuplje ipak mi je ovo povoljnije. Za slucaj vanredne situacije imam i kraljicu peci i malo drva, recept iz 2012

Link to comment

Ja isto kao i Kapetan. Na struju me ubi, ali smo računali da bi nas uvođenje i kasniji računi još više izašli.

 

Problem je što nemam izolaciju, a kuća je stara (mada i kao takva dosta dobra). Dosta bi se time uštedelo, planiram to za koju godinu da investiram.

 

Dodatni trošak su mi visoki plafoni koje ne mogu da spustim, jer prozori dopiru do vrha, te je ogromna kubikaža.

 

Mada, kad nam je hladno, uključimo peć i baš nas briga, ne zavisimo od toplane/grejne sezone i sl. Zimi nas odere struja, ali leti je kul, retko kada i palim klimu.

Link to comment

Meni je dobra izolacija u stanu tako da zimi struju ne placam puno. Sad gledam racun za struju i u januru sam najvise potrosio - oko 800-850 kWh.

Inace, ovde grad ucestuje u troskovima izrada novih fasada na zgradama tako da ima sve vise zgrada sa dobrom izolacijom. Moja zgrada jos nije dosla na red ali i bez toga, nemam problema zimi. Zimi TA pec palim jednom u dva dana.

Link to comment

ako bude frka prioriteti su domacinstva, toplane i prioritetna industrija

Osim ako se nesto bitno nije promenilo, ne postoji mogucnost da se struja iskljucuje po zgradama. Kao, dve stambene u nizu ce imati, a likovna galerija u trecoj zgradi nece. Taman da domacinstva i budu prioritet. A nece biti, ma sta ove neuroticne marionete laprdale.

Kakva korist od struje u toplani kad tvoja podstanica nece raditi zbog blokovskog iskljucenja?

 

Ako ne mogu da pobegnem od predvidjanja, predvidjam da ce pribeci odomacenom potemkisanju: izgleda kao, taman toliko da mogu da se prave da jeste. Mozda ce uvesti grupe za restrikcije, ili nesto slicno, i/ili smanjiti temperaturu u stanovima, prostorijama. Davno poznati gore mlaki, a dole hladni radijatori.

Dobro staro mrcvarenje i pridavljivanje macke. Niko nece moci da kaze da ne greju. Sad, sto vam je prohladno do hladno, prehlade, zivot u jakni i pod cebetom... krivi su rusi, amerikanci, sao tome i principijanci. I nebo, sto salje poplave. I suse. I vreme, uopste.

A mi? Mi pravimo planove kako da nas se deset smesti u dve sobe, da u 21. Veku nabavimo sporet na drva (na drva!), kako da dovedemo roditelje ili male rodjake da prezime.

 

Poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment

centralno grejanje + struja kada je prelaz imedju zvanicnog pustanja grejanja. 

 

bice nama hevi, nekako verujem tvojoj intuiciji vasilije i to mi nije dobro. glupo mi je [ako budu restrikcije i ne budemo imali redovno grejanje ili slabo ili kako vec] da bilo sta kazem za sebe, koliko bi mi to predstavljalo problem, buduci da sam zimogrozljiv, zbog drugih koji ce mozda imati zesce probleme zbog toga. 

Link to comment
Srbiji je, zbog ukrajinske krize, za 20% smanjena isporuka gasa iz Rusije. Nadležni navode kako  je energetska situacija u toj državi osjetljiva, ali da snabdijevanje tim energetnom neće biti dovedeno u pitanje.
 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...