Jump to content
IGNORED

Inkluzija


kud u maglu Simoviću

Recommended Posts

ne znam da li se sećate priče o malcu s nbgd koji ima aids; živi s bakom; roditelji druge dece organizovali protest kad su saznali; na kraju je bio sam s učiteljicom

 

razumem neobaveštenost, al pička im materina 1 smrdljiva

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ i još dokle god možeš da zamisliš

Link to comment

Personalnalnog asistenta ne moze da priusti 95% porodica u Srbiji. Personalni asistent za decu sa posebnim potrebama nije prica za par godina, vec decenija a uglavnom i za celi zivot.

 

Ovde u NS asistenta za dete sa autizmom finansira gradska uprava preko centra za socijalni rad, a na osnovu mišljenja Interresorne komisije. Vodi ga u školu, prisustvuje časovima ili čeka ispred učionice - u zavisnosti od dogovora sa učiteljicom, i vraća kući. Plaćaju ih po satu, ne znam koliko, pošto nam je ovo prvi mesec. 

Link to comment

Ovde u NS asistenta za dete sa autizmom finansira gradska uprava preko centra za socijalni rad, a na osnovu mišljenja Interresorne komisije. Vodi ga u školu, prisustvuje časovima ili čeka ispred učionice - u zavisnosti od dogovora sa učiteljicom, i vraća kući. Plaćaju ih po satu, ne znam koliko, pošto nam je ovo prvi mesec. 

Jako malo. Devojka mog brata radi to, plata je bedna.

Link to comment

I ja sam tako čula :( . Pripremili smo ovog našeg, pa se ni on ne nada previše. Što se njega tiče, ja sam za sad jako zadovoljna. Doduše, dete ga je već poznavalo i imali su jako lep odnos i pre.

Link to comment
  • 9 months later...

 

Korisnici Centra u Kulini uskoro odlaze u porodice

 

Autor M. Vučić Izvor Južne vesti | Aleksinac
naslovnakulina
Korisnici Centra zadovoljniji kada su u porodicama, kažu nadležni; foto: kulina.org.rs

U narednih desetak dana deset korisnika Centra za smeštaj odraslih lica ometenih u razvoju u Kulini otići će iz ove institucije i, nakon godinu dana pripreme, započeti novi život u hraniteljskim porodicama. Neke od njih u svojim domovima zbrinuće radnici ovog Centra.

Ovi korisnici Centra već godinu dana žive u 9 stanova u jednoj stambenoj zgradi u Kulini, u kojima ih radnici ove institucije pripremaju za samostalniji život. Sve je to organizovano u okviru projekta “Put od institucija do samostalnog života”, kaže koordinator Dragan Miletić.

Učili smo ih kako da koriste svakodnevne predmete, kako da uključe peglu, ringlu, da održavaju ličnu higijenu. Odlazak iz institucije je veoma važan i pozitivan za njih, jer oni koji su otišli u hraniteljske porodice izgledaju zadovoljnije i smirenije. U Centru se odlično brinemo o njima, ali to nije isto što i život u porodičnom okruženju - kaže Miletić.


U Centru se, kažu, o korisnicima odlično staraju, ali lepše im je u porodicama; foto: kulina.org.rs

Trenutno se, kaže, radi na osamostaljivanju tridesetak korisnika. Najmanje 13 njih će, objašnjava, izaći čim se nađu odgovarajuće hraniteljske porodice koje, inače, za brigu o ovim ljudima mesečno dobijaju novčanu naknadu.

Neki od njih su se vratili svojim biološkim porodicama, a kao naročito zanimljivo Miletić ističe i to što će sedmoro korisnika uskoro svoj novi dom pronaći kod sadašnjih i bivših radnika ovog Centra, koji su poželeli da se staraju o njima.

Radnici koji su preuzeli naše korisnike neke od njih poznaju od rođenja, čak i po 20 godina. Jednostavno, postoji snažna emotivna veza između njih, zavoleli su se - kaže Miletić.

 

 

Srbiji se, eto, omakne i poneka ohrabrujuca vest. Vredi je podeliti.

  • Hvala 1
Link to comment
  • 3 years later...
  • 2 months later...

Није само аутизам у питању. Посебни индивидуални планови се пишу и за децу из социјално угроженимаЕнох средина. Педагошке асистенте у принципу нема ко да плати. 

Ништа се не ради без пристанка и потписа родитеља.

У пракси, просветни радници  највећем броју случајева сами плаћају тзв акредитовани програме за стручну обуку.

Много текста, а ефекти пројекта, како кад и како који.

Link to comment

iz kontakta sa svim i svačim, moj utisak je da pitanje odnosa i volje za integracijom zavisi najpre od ličnog odnosa pojedinca koji se svodi na dva uopštena kraka "može i mora" i "ne može i sve ima svoje", a što u krajnjoj liniji zavisi od krajnje subjektivnih momenata, nekakvih individualnopsiholoških predispozicija u odnosu prema autoritetu. autoritetlije su može i mora, a falš-skeptici, otelotvoritelji svagdašnje anomije, su večita kontra, kao što su i antivakcinaši. stvarni stavovi struke i neka realna pamet niđe.

Link to comment
3 hours ago, Krošek said:

iz kontakta sa svim i svačim, moj utisak je da pitanje odnosa i volje za integracijom zavisi najpre od ličnog odnosa pojedinca koji se svodi na dva uopštena kraka "može i mora" i "ne može i sve ima svoje", a što u krajnjoj liniji zavisi od krajnje subjektivnih momenata, nekakvih individualnopsiholoških predispozicija u odnosu prema autoritetu. autoritetlije su može i mora, a falš-skeptici, otelotvoritelji svagdašnje anomije, su večita kontra, kao što su i antivakcinaši. stvarni stavovi struke i neka realna pamet niđe.

А живот свакодневни, шта то беше? Не знају деца за појам ауторитета, ни за појам фалш скептика. То треба одраслима, да се орјентишу, јер их систем школовања тако усмерио. Деци треба неко да га питају неко питање. Више тешко него лако што би рекао Душан Радовић.

 

Link to comment
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...