Jump to content
IGNORED

Pogodi koje je ovo motorno vozilo...


namenski

Recommended Posts

1 minute ago, Indy said:

Ups, a ja taman nadjoh ovaj gore:)

A jes' lep...

:D 

Daj ga, nema veze, vazno je da se nesto igra na ovu koronu... :) 

A i zanima me, racunao sam da ce i guglanje teze da pomogne.

Link to comment
16 minutes ago, Indy said:

Pegaso Z-102

Google image search:(

Svaka cast, na stranu Google, potcenio sam ga uzdajuci se u 'prezime' auta kome je puno ime i prezime Pegaso Z-102B 2.8 Saoutchik Coupe...

I to zbog boldovanog, dakle: Jacques Saoutchik, Maître Carrossier, zanatlija, umetnik, sramota bi bila, politicki nekorektno nazvati ga dizajnerom.

To neka ostane italijanskim skorojevicima koji su dosli posle njega: covek koji je pravio verovatno najlepse automobile svih vremena i to u vremena kada su imena poput Hispano Suiza, Delahaye, Duesenberg, Bugatti, Talbot, Delage, Minerva, Bucciali znacila - automobil.

Skorojevici poput Mercedesa i Cadillac-a su imali da cekaju u redu...

Ali, da stvar bude interesantnija, iza imena Jacques Saoutchik krio se: Яков Савчук, beloruski emigrant potomak porodice koja se generacijama bavila obradom drveta i koji je u Francusku dosao negde pred sam kraj 19. veka...

SAO-pg-74.jpg

Kao arbajter...

 

Saoutchik-1907.jpg

... pa vec neka 1907. i prva samostalna zanatska radnja...

 

Saoutchik-1920s.jpg

... pa 1920, kao vec ozbiljan covek, od priznatog ugleda i renomea...

 

SAO-page-322-all.jpg

Dvadesete i tridesete, vrhunac slave, bez obzira na krizu, da bi - kao svi aristokrati od pravog zanata - neke 1955. batalio jer to vise nije bilo - to.

 

Ovaj posleratni Amerikanac, Saoutchik Graham bio je samo pokazna vezba, egzibicija:

Saoutchik-Graham-00-1500.jpg

 

Saoutchik-Graham-01-1500.jpg

 

Saoutchik-Graham-03-1500.jpg

 

 

Ovaj Saoutchik Hispano-Suiza H6C Dubonnet Xenia Streamliner iz 1938. godine takodje...

Saoutchik-Hispano-Suiza-H6-C-Dubonnet-Xe

 

Saoutchik-Hispano-Suiza-H6-C-Dubonnet-Xe

 

Dok se enterijeru za kraljevsku i drugu plavokrvnu, ali i hohstaplersku karijeru poklanjala duzna paznja kako i dolikuje ozbiljnom svetu, uostalom Hispano Suiza nije bez nista bila firma kojoj su zavideli i neki tamo Rolls Royce ili Bentley:

SAO-pg-778-bottom.jpg

 

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...