Jump to content
IGNORED

Notari i muke sa istima


nautilus

Recommended Posts

katastar je source of truth da je investitor vlasnik stana osam

 

ono sto treba notaru je source of truth za jedan fakticki sled stvari koji seze u proslost: da je ono sto se gradilo pod oznakom "sedam" zapravo sadasnji stan osam u katastru, jer on bez bez mogucnosti da objektivno, dakle iz nekih papira, a ne iz price, utvrdi identitet predmeta ugovora i ugovornih strana (zato mu trebaju oni ugovori izmedju investitora pretpostavljam) to sto ti njemu predajes na solemnizaciju kao aneks ne moze da smatra da je aneks. na vama, ugovornim stranama, je da bukvalno dokazete da je to sto vi nazivate aneksom zaista aneks.

 

zvuci nezgodno, ali to je uvek tako, jer ono sto ti notar trazi je isto kao da je cela ova situacija bila recimo 2020. godine, gradila se zgrada, vise investitora u nekoj sukcesiji ili kako vec, zavrsila se i promenio se broj stana. jedino sto bi tad osnovni ugovor vec ionako bio zakljucen kod nekog notara, pa bi cela ona gradjevinska papirologija bila u njegovoj arhivi, pa bar sa te strane ne bi bilo pitanja gde moze da se nadje dokumentacija

 

onda bi taj isti notar ili neki drugi koji bi solemnizovao aneks uzeo projekat arhitekture, video aha na prvom spratu je stan broj sedam na toj i toj poziciji, sto se vidi iz te i te specifikacije i crteza, onda bi uzeo elaborat etaziranja i trazio u njemu stan na tom istom spratu, na toj istoj poziciji te iste (priblizne) povrsine i uverio se da je to to. nista mu ne bi znacilo sto je zgrada upisana u medjuvremenu. 

Link to comment
6 minutes ago, Krošek said:

katastar je source of truth da je investitor vlasnik stana osam

 

ono sto treba notaru je source of truth za jedan fakticki sled stvari koji seze u proslost: da je ono sto se gradilo pod oznakom "sedam" zapravo sadasnji stan osam u katastru, jer on bez bez mogucnosti da objektivno, dakle iz nekih papira, a ne iz price, utvrdi identitet predmeta ugovora i ugovornih strana (zato mu trebaju oni ugovori izmedju investitora pretpostavljam) to sto ti njemu predajes na solemnizaciju kao aneks ne moze da smatra da je aneks. na vama, ugovornim stranama, je da bukvalno dokazete da je to sto vi nazivate aneksom zaista aneks.

 

zvuci nezgodno, ali to je uvek tako, jer ono sto ti notar trazi je isto kao da je cela ova situacija bila recimo 2020. godine, gradila se zgrada, vise investitora u nekoj sukcesiji ili kako vec, zavrsila se i promenio se broj stana. jedino sto bi tad osnovni ugovor vec ionako bio zakljucen kod nekog notara, pa bi cela ona gradjevinska papirologija bila u njegovoj arhivi, pa bar sa te strane ne bi bilo pitanja gde moze da se nadje dokumentacija

 

onda bi taj isti notar ili neki drugi koji bi solemnizovao aneks uzeo projekat arhitekture, video aha na prvom spratu je stan broj sedam na toj i toj poziciji, sto se vidi iz te i te specifikacije i crteza, onda bi uzeo elaborat etaziranja i trazio u njemu stan na tom istom spratu, na toj istoj poziciji te iste (priblizne) povrsine i uverio se da je to to. nista mu ne bi znacilo sto je zgrada upisana u medjuvremenu. 

U principu tačno, jedino što notar teško da bi gledao crteže, nego bi citao specifikacije i dozvole (tekstualni deo)

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Evo da ispričam priču pa možda nekom bude korisno:

Trebalo mi je da za neki dokument koji treba da predam u katastar uradim potvrdu da je kopija verna originalu.
Odem kod notara kažem i dam original, a ona će :
"Gde su vam dve kopije?
Mi ne kopiramo."

Srećom krenem da rondam po papirima i vidim dve kopije krljave nikakve ali eto vam!

Kad sam već bio tu ja poneo cedulju iz suda da pitam kad će ostavina koju je sud dodelio ovom notaru.
Sačekao malo on se "zavuče" u orman sa fasciklama iskopa predmet i kaže :
Ajmo 30.08 jel može?
Može naravno.
Cenim da nismo došli da bi bilo ko zna kad...
Dakle ako vam se žuri, moj utisak je treba do suda pa kod notara, mislim da to ubrzava postupak.



....shiit has hit the fan.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Očekuje me ostavina kod notara.
Koje troškove mogu očekivati?
Ostavina je iza premiinule majke.
Jedini sam naslednik.
Utiče li vrednost nekretnina koje nasleđujem na cifru?



....shiit has hit the fan.

Link to comment
  • 4 weeks later...

Bio za ostavinu iza caleta u sredu... juce mi zvoni telefon, zove notar da pokupim resenje :smiley_hail:

 

Imao sam sve papire, sestra i ja jedini naslednici, nije bilo "sukoba interesa"... nasledio ostatke penzije i 1/6 stana neuknjizenog... ceh oko 20.000 dinara za notarsku taksu.

 

 

Edited by Milosh76
Link to comment

E da pitam:
Jel može negde da se vidi to na osnovu čega ti notari određuju tu svoju nadoknadu. Da je javno dostupna npr. vrednost kvadrata stana i vrednost zamljišta na primer...



....shiit has hit the fan.

Link to comment
54 minutes ago, Frank Pembleton said:

E da pitam:
Jel može negde da se vidi to na osnovu čega ti notari određuju tu svoju nadoknadu. Da je javno dostupna npr. vrednost kvadrata stana i vrednost zamljišta na primer...



....shiit has hit the fan.

 

Jeste dostupna, opstine imaju odluke o prosecnim cenama kvadrata za porez na imovinu, i notari se najcesce vode time jer je najjednostavnije

 

npr. za beograd http://www.sllistbeograd.rs/pdf/2021/110-2021.pdf#view=Fit&page=1

 

ta odluka se azurira svake godine, a ima drugi akt koji govori sta je koja zona, koji se menja po potrebi, redje

 

http://www.sllistbeograd.rs/pdf/2013/55-2013.pdf#view=Fit&page=1

 

ovo je povoljno jer su te "cene" ocigledno ispod realnih, trzisnih, cena, a nepovoljno jer se ne racuna amortizacija kao sto to radi poreska uprava kada odredjuje osnovicu. notari zato nekada koriste (ili su koristili) poreska resenja umesto da sami izracunavaju.

  • +1 1
Link to comment

Kako moze osoba A iz Beograda najbrze dati punomocje osobi B iz Banja Luke? Moze li A otici kod notara u BG da sastavi punomocje bez prisustva B? Da li BG notar onda to salje osobi B, ili nekom BL notaru, ili A salje postom? 

Link to comment
2 hours ago, Lucia said:

Kako moze osoba A iz Beograda najbrze dati punomocje osobi B iz Banja Luke? Moze li A otici kod notara u BG da sastavi punomocje bez prisustva B? Da li BG notar onda to salje osobi B, ili nekom BL notaru, ili A salje postom? 

 Za šta vam je potrebno punomoćje? Možda uopšte nije potrebno da idete kod notara.

 

Ako je potrebno notarsko punomoćje, onda samo davalac punomoćja ode kod notara (ne mora punomoćnik da bude prisutan) i kasnije pošalje poštim punomoćje u Banja Luku. Apostil nije potreban, jer BiH i Srbija imaju bilateralni sporazum o oslobađanju od legalizacije, isto tako nije potreban ni prevod punomoćja i notarske klauzule. 

Link to comment

može li se na gruntovnom ulošku tj  zemljišno knjiškom ulošku iščitati jel nekada na jednoj istoj parceli sa nekretninom došlo do toga da je nekretnina npr srušena i sagrađna nova?

list B prati istorijat vlasništva nad tom parcelom ali ovakve stvari nisu upisivane?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...