Jump to content
IGNORED

Notari i muke sa istima


nautilus

Recommended Posts

 

e da ajatolase, da se vratim na tvoj posl post. to mi je ludnica kao kada npr neko u sudu opunomoci drugo lice da u njegovo ime za njegov racun otvori i raspolaze racunom u banci, ali onda banka to ne priznaje vec trazi da taj neko dodje u banku licno kako bi otvarao racun i davao ovlascenje. 

 

Naš posao (barem u Srbiji) je pun tih sitnih idiotizama, koji ljudi koji nisu u poslu ne mogu ni da shvate, ni da razumeju, niti bi ih ja shvatao i razumevao da nisam pravnik. U toj apsudrnoj formalizaciji, začudo, ne prednjače uvek državni organi (premda u katastru ili opštini stvarno znaju da nekada nabiju pritisak do plafona). Iz mog iskustva, ubedljivo su najgore banke i revizorske kuće, i to nekada ide u potpuni besmisao.

 

Ja sedim u nekoliko Odbora poverilaca stečajnih dužnika sa raznim bankama, i mi to uopšte ne možemo da radimo bilo šta (npr. da damo saglasnost za prodaju neke robe neposrednom pogodbom, gde imamo kupca koji hoće da kupi ceo pokretni inventar, umesto da prodajemo 500 stvari pojedinačno), zbog formalnih procedura unutar banaka. Ja dam mišljenje u roku od 24 sata (imam tu i dosta autonomije, pa je lakše), a banke ni u roku od 24 dana. Ovo zato što pravnici banaka moraju da njihovim Izvršnim odborima napišu izveštaj sa mišljenjem, uz koji prilažu desetine priloga od kojih većina nema apsolutno nikakvog smisla (npr. uputstvo za upotrebu mašine pakerice proizvedene 1975. godine), i onda čekaju nedeljama na bilo kakav odgovor, koji je najčešće zahtev za dopunu izveštaja, itd. Do tada se kupac naravno pokupi i ode. O vađenju krštenica iz Nemačke za Generalnog direktora, traženju da Skupština akcionara da punomoćje licu koje upisano kao zakonski zastupnik (iako nije u pitanju posao velike vrednosti), zahtevu da Generalni direktor STADE da  saglasnost za konstituisanje bankarske garancije i sličnim budalaštinama da i ne govorim. Sva je sreća da smo mi veliki klijent, pa možemo ova sranja često da regulišemo i telefonom, mogu misliti koliko drkaju fizička lica (sva sreća, pa ne koristim, niti ću koristiti bankarske "proizvode", osim tekućeg i štednog računa).

 

Ista sranja imam i sa revizorima, ali tu je, češće nego kod banaka, formalizam posledica nestručnosti lica koje revizorske kuće šalju. Od toga da im dam odluku Generalnog direktora o tome da je zadatak određen nekom ranijom odlukom završen (valjda su im rekli da za sve treba odluka, pa ne znaju), preko molbe da se obratim sudu i tražim akt o okončanju parničnog postupka, iako sam pre toga dostavio presudu sa potvrdom pravnosnažnosti, do zahteva da od Ustavnog suda zatražim pravno mišljenje o tome da državni organ, čiji smo akt poništili u upravnom sporu pred Upravnim i Vrhovnim kasacionim sudom, ne može da podnese ustavnu žalbu zbog kršenja njegovih ljudskih prava (da, dobro ste pročitali, kršenje ljudskih prava državnog organa, čak su pitali da li bi organ mogao da tuži u Strazburu sopstvenu državu). Sa njima teže izlazimo na kraj, jer nesuvisle zahteve obično podrže njihovi menadžeri (koliko sam razumeo, to im je neka poslvna politika), pa onda zajebavaju oko davanja mišljenja na finansijske izveštaje. Često to mora da se diže na jako visok nivo, ali je nešto bolje od kada je CFO STADE zvao centralu revizora, i objasnio im da oni nisu jedini veliki koje mi možemo angažovati, i da nas ne zamajavaju glupostima.

Link to comment

banke su po prirodi konzerva institucije sa tim raznim nivoima odlucivanja, narocito kod nas gde bez beca i dr centrala ne smeju ni vetar da puste, ali neverovatno mi je da i kod jasnih sudskih dokumenata i isprava (punomoci, pravosnaznih i izvrsnih presuda) oni kao da ih ne konstatuju, nego i dalje furaju svoje, tj postavljaju se iznad.

Link to comment

cuo sam prilicno pouzdanu, a i realnu pricu da je cifra za stupanje medj notare bila od 50 do 200 tisuca evra stranci, u zavisnosti od lokacije. u bg blize manjem iznosu, u manjim mestima blize visem. na pocetku su kao imali fiksne iznose haraca, ali je posle bilo kao u onom vicu kad prodavacica ljubavi kaze musteriji moz za 1500, ili za 1000. onda on pita sta je za 1000, a ona mu odgovori 1000 je ako nemas 1500. 

Link to comment

pa u manjim mestima tako nešto sebi mogu da priušte jedino poznati imućni i imućni™ građani. jebo mater ludu ako će onaj čist kriminal i u jebene notare da upliva. a kakve tek mogućnosti mahinacija to može da otvori...

Edited by Malvo
Link to comment

Moja drugarica, inače advokat, htela je pre godinu -dve da se sprema da polaže za notara, ali je odustala. Kada sam je pitala zašto, rekla mi je da je atmosfera oko svega toga takva da ne želi da se upetljava .

Tada mi se činilo da preteruje, ali iz današnje perspektive, rekla bih da je mudro postupila. 

Link to comment

au jbt, kakav fleš mi sad došao u vezi sa prethodnim postom... čujem skoro priču iz mog malog mista u unutrašnjosti: čovek se zadužio kod zelenaša iz obližnjeg mesta, neka smešna suma, ali narasla do nekoliko hiljada evra, što je u kontekstu nastavka priče jednako smešno. ovi mu dolazili na kuću i u poslednjem dolasku načinili neku vrstu pravne pogodbe - koristim ovu konstrukciju jer ne znam šta je bilo u pitanju, ali navodno je bilo nekakvih potpisa - da im ustupa kuću (koja je gotovo u centru grada, na atraktivnoj lokaciji i u mestu gde postoji potražnja za nekretninama, daleko prevazilazi sumu) ukoliko do određenog perioda ne plati dug. e sad, to nekako saznaju lokalni polugangsteri (određenje "pola" je da često biju, ali još uvek ne ubijaju), dva brata, osuđivani kriminalci, odskora biznismeni i još svežije članovi znamo već koje stranke (editovao sam da me ne juri neka ana marija sa tužbama), koji sa ovim nesrećnikom sklope dogovor da on njima da kuću, gde će oni da izgrade zgradu, a oni njemu u zamenu jedan stan. svašta tu bilo još, ovi zelenaši prošli sa teškim telesnim povredama kad su došli sledeći put, ali mi sad pade na pamet ovo za notare... od kad su oni počeli sa radom?

 

jbt, ako je to stvarno bila "tarifa", onda je u mnogim mestima situacija takva da su notarstvo preuzeli zajebani ljudi i time maltene direktno dobili kontrolisanje situacije sa nekretninama u svojoj opštini, tačno znaju kad neko prodaje ili kupuje nešto i za koliko para :ph34r:

Edited by Malvo
Link to comment

Pretpostavljam da je logično da se u potpuno korumpiranoj državi plaća bogatstvo da bi se došlo do rente u sektoru u kome vlada monopol, pa uopšte ne sumnjam u ove iznose.

 

Ovde će morati da se strelja kad se završi sve ovo.

Link to comment

mnogo važnije je ko se i kako tu upetljao u posao i šta očekuje od njega. ako oni drže taj rudnik zlata, onda može to i da se razjebe jednog lepog dana; ako su ga za navedene sume "iznajmili" ko zna kakvom ološu - jer koji advokat ima tek tako da grune 100.000+ evra? - onda je to novi stadijum raspada ovog govneta od države, rusija devedesetih.

Edited by Malvo
Link to comment

Nikome od njih nece pasti na pamet da se zeza sa mafijasima i da rizikuje pecat. Svaki mito je, prosto, suvise mali. 

 

Ugrubo, mislim da nisu ispod 1000 Evra dnevno. 

Link to comment

onda je to novi stadijum raspada ovog govneta od države, rusija devedesetih.

 

i meni je ovo palo na pamet, nisam imao pojma da se ovolike pare vrte.

 

inace ne treba ocekivati da ce se bilo koji medij baviti ovim. za ove pare se ne lome noge, vec se ubija.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

mnogo važnije je ko se i kako tu upetljao u posao i šta očekuje od njega. ako oni drže taj rudnik zlata, onda može to i da se razjebe jednog lepog dana; ako su ga za navedene sume "iznajmili" ko zna kakvom ološu - jer koji advokat ima tek tako da grune 100.000+ evra? - onda je to novi stadijum raspada ovog govneta od države, rusija devedesetih.

Nisu svi platili.

 

Ti koji određuju ko će da radi takve poslove nisu glupi ljudi. ALi, ti koji nisu platili, isto kao i kod izvršitelja, imaće velike probleme sa kojima će morati da se bore.

Link to comment

ako su ga za navedene sume "iznajmili" ko zna kakvom ološu - jer koji advokat ima tek tako da grune 100.000+ evra? - onda je to novi stadijum raspada ovog govneta od države, rusija devedesetih.

 

Idu priče da su tu u igri bili i određeni procenti, što stvar izdiže na veoma veoma visok i ogavan nivo. Pominjao sam već, evo mogućeg rešenja koje već postoji u praksi, bukvalno najpravičnijeg mogućeg da notarijat opstane u Srbiji (jer ima itekako svoju opravdanost), a da istovremeno budu u nekom delu zaštićeni i advokatura i građani.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...