Jump to content
IGNORED

Notari i muke sa istima


nautilus

Recommended Posts

Trenutni stav je da se overavaju u smislu javnobeleznickog zapisa samo uknjizene nekretnine (sto je dovoljan i jedini dokaz njihove legalnosti), a za koji dan bice poznat i stav sta kako ce notari postupati u slucaju nelegalnih, nekretnina koje nisu upisane u katasru, ili se nalaze u postupku legalizacije.

 

izvini, a čiji stav?

pošto sam, recimo, čitala stav uvaženog notara, doktora krivičnih nauka, o tome da punomoćja za zaključenje ugovora o prodaji nepokretnosti koja su data pre 1. septembra 2014. godine u (u to vreme) odgovarajućoj formi više ne važe ($#@&%$%*^), jer se po novom zakonu traži forma jb zapisa za prodaju nepokretnosti, a punomoćje mora da ima paralelnu formu. brate mili, a šta je sa zabranom retroaktivnosti, zaštitom stečenih prava, zakonom propisanim načinima na koje prestaje punomoćje, uslovima za punovažni nastanak pravnog posla, etc. i čovek bluzira na tri strane i šalje to svoje mišljenje drugim notarima i oni "primaju riječ", in awe i zauzima se Stav ... temeljan problem biće ustvari to što your average notar joe nema pojma, a sam je na ledini. pa oni su deponovali štambilje?! helou?! pa idi deponuj u sudu onaj pečat iz kinder jajeta. slobodno. mislim, šta fali?!

Edited by gagorder
Link to comment

Nisam se pravilno izrazio. Rec je o "stavu" novouvedenog kartela institucije javnih beleznika. U vezi pomenute punomoci, ja konkretno imam problem, jer covek koji je ranije u inostranstvu overio punomoc i platio tu overu 50eur, mora sad opet to da ucini i da plati novih 50-60eur + cimanje (to se valjda podrazumeva), jer g-din notar nece da prihvati ranije overenu punomoc, a ja ispadam extremno neozbiljan sa realnom mogucnoscu da ostanem i bez klijenta, ni kriv ni duzan, a zbog koga

Link to comment

 

g-din notar nece da prihvati ranije overenu punomoc

 

mora da je primi.

 

gde ti je taj notar?

pripreti mu blamom u komori.

mislim, stiže istina i do notara, to komplikovano pitanje vremenskog važenja zakona - objašnjava im se, biće im objašnjeno, kako god, jebiga

Edited by gagorder
Link to comment

Evo kako izgleda resenje o postavljenju javnog beleznika.

 

http://ge.tt/6XbSstt1/v/0?c

 

 

Obrazlozenje je smijesno, nigdje odlucnih cinjenica, misljenja komisije itd.... Nevjerovatna arogancija dragog nam ministra.

 

 

edit: ispravio link

Pa čekaj, ti si očekivao drugačija rešenja od te spodobe?Najjače je što je "cenio rezultate ispita i poslove koje je obavljao kandidat".  Mene ne bi iznenadilo da se kroz koju godinu ispostavi da najmanje trećina od novo imenovanih notara ne poznaje sva slova azbuke a to jebiga nije bio deo ispita.

Link to comment

Kakve bre budalaštine sa paralelonom formom :O

Treba možda sutra da mi dođe neki lik da mu sastavim punomoćje kojim njegova majka ovlašćuje rođaku da proda neku nepokretnost u CG pa to da šalje u CG. Jel i tamo ima ovakvih budalaština?

Link to comment

Oh, cekaj samo. Da vidis tek budalastine s predugovorima i mesnom nadleznoscu :D

Kao, Stav je, da se i na predugovor za zakljucenje ugovora o prodaji neppkretnosti primenjuje posebno pravilo o nadleznosti iz ZPN, a ne opste pravilo o mesnoj nadleznosti iz ZJB. Dakle, ljudi ne kapiraju da predugovor ne moze biti osnov sticanja, pa se ne predugovor ne primenjuju pravila o mesnoj nadleznosti za zakljucenje ugovora upravljenih na prenos prava svojine.

Edited by gagorder
Link to comment

Pa čekaj, ti si očekivao drugačija rešenja od te spodobe?Najjače je što je "cenio rezultate ispita i poslove koje je obavljao kandidat".  Mene ne bi iznenadilo da se kroz koju godinu ispostavi da najmanje trećina od novo imenovanih notara ne poznaje sva slova azbuke a to jebiga nije bio deo ispita.

 

Pazi kad kandidati koji nisu prošli nisu ni dobili nikakvo rešenje da nisu primljeni. Čak ni rang listu na koju bi se mogli žaliti. Poslali su im rešenja o postavljenju sve i jednog notara na opštinama na kojima su aplicirali, ono, dobili su 20+ rešenja o postavljenju drugih ljudi, ali ne i rešenje kojim se odlučuje o njihovom zahtevu. (konkursom je predvidjeno da se primenjuje ZOUP)

Link to comment

Pazi kad kandidati koji nisu prošli nisu ni dobili nikakvo rešenje da nisu primljeni. Čak ni rang listu na koju bi se mogli žaliti. Poslali su im rešenja o postavljenju sve i jednog notara na opštinama na kojima su aplicirali, ono, dobili su 20+ rešenja o postavljenju drugih ljudi, ali ne i rešenje kojim se odlučuje o njihovom zahtevu. (konkursom je predvidjeno da se primenjuje ZOUP)

To, to. Arogancija+neznanje. I uskratili ljude za mogućnost da ostvaruju svoja prava, koja imaju po Zakonu.

 

Šta će sve iz ovoga da se izrodi, bog te pita.

Link to comment

Vratio se danas sa Susreta pravnika u privredi, u Vrnjačkoj Banji. Nije mi jasno zbog čega se ta manifestacija tako zove, jer je manje od 5 % učesnika došlo iz privrede ili je u njoj ikada radilo. Dominira profesorska bulumenta, na čelu sa Mirkom Vasiljevićem, Žikom Bujuklićem i Nebojšom Jovanovićem, razni docenti i asistenti sa pravnih fakulteta od Pala do Kosovske Mitrovice, aktivne i penzionisane sudije VKS i PAS, advokati, izvršitelji, itd. Kolega i ja smo valjda bili jedini iz neke realne privrede, pored nas je bilo nešto ljudi iz banaka i osiguranja.

 

Ceo skup je u suštini bio epohalno gubljenje vremena - nikakve prakse, nikakvih pitanja, već samo teorijski naučni i stručni radovi. 30 predavača za pre podne, svako ima 10 minuta da kaže par rečenica, a ostatak u zborniku radova. Koncept prevaziđen pre 30 godina, kao i hoteli u kojima smo bili.

 

Elem, juče popodne je održana debata o novim pravosudnim profesijama - izvršiteljima i beležnicima. Ako se po jutru dan poznaje, nama se, na osnovu onoga što sam juče čuo na debati, približavaju crni dani. Osnovna emocija koja je na debati preovlađivala je bila arogancija. Prvo su išli izvršitelji -  Predsednica Komore izvršitelja, Aleksandra Trešnjev, je tupila deset minuta o tome kako oni nisu privatni izvršitelji, već samo izvršitelji, kako bi trebali da budu javni izvršitelji, kako oni nemaju dovoljno poštovanja od stanovništva i podršku države, kako je posao težak, a cene niske. Na to su se nadovezali Mirko Vasiljević i Jovan Kordić (predsednik Privrednog suda u Beogradu), pričom kako je sudsko izvršenje neefikasno i skupo, kako su izvršne sudije nezainteresovane za predmete, a sudski izvršitelji neuke budale skupljene sa koca i konopca. Naravno, zaključak je bio da postupak izvršenja treba u potpunosti izmestiti iz sudova, i da sudovima treba oduzeti čak i pravo da donose rešenje o izvršenju, a da cene usluga izvršitelja treba povećati.

 

Mislio sam da od toga ne može gore, ali onda su izašli beležnici, i tada sam shvatio da je i to moguće. Glavni govornik je bio neki Suljević, predsednik Komore notara BiH (ili Federacije BiH, nisam siguran), retko odvratan i antipatičan lik (podseća na Sarkozija), i jedan od konsultanata na izradi Zakona o javnom beležništvu. Čovek je pola sata kenjao o tome kako je javno beležništvo vrhunska profesija, kako bez nje nema pravne sigurnosti, kako su advokati mahom prevaranti, kako Nemačka za kvalitet svoje privrede i veliki izvoz može da zahvali visokom stepenu pravne sigurnosti koji obezbeđuju notari (hteo sam da ga pitam koliko se uvećao izvoz Bosne i Hercegovine od kada postoje notari, ali sam se uzdržao), kako su oni plemenita profesija (tim rečima !!!) koja pomaže neukim ljudima itd. Tome se zdušno priključio Mirko Vasiljević, kritikujući osnivanje APR i spajanje katastra i zemljišnih knjiga, govoreći kako bi to sve trebali da vode notari, kako bez njihovog učešća ne bi smelo da se osnuje privredno društvo, i slične gluposti. Ono što je bio najveći skandal jeste saglasnost govornika da bi nadležnosti beležnika trebalo ZNAČAJNO POVEĆATI, na sastavljanje novih vrsta isprava i kada se radi o upravljanju privrednim društvima, odnosno da bi beleženje sednica organa upravljanja uvek trebali da rade beležnici (sada samo vode zapisnike sa Sednice Skupština akcionara akcionarskih društava sa više od 100 članova).

 

Naravno, niko od njih nije imao odgovore na neka sasvim jednostavna pitanja (npr. iz banaka su pitali zašto se sada overa založne izjave za konstituisanje hipoteke naplaćuje po vrednosti nekretnine, a ne kao overa obične izjave volje, pa im korisnici stambenih kredita dolaze i situacije da plate dva puta po nekoliko stotina evra za notara, itd.). Svi odgovori su se svodili na to da oni za sve garantuju svojom ličnom imovinom, i da mi nemamo šta da brinemo, jer su oni ljudi visokog morala, a ne kao mi ostali crvi. Mislio sam da me više ništa ne može u poslu iznenaditi, ali sam grdno zajebao - ovaj sastanak i jedan nacrt Zakona (o privremenom ograničenju licima da stiču funkcije u privredi, koji država zdušno gura, a mi iz privrede se protiv istog borimo svim silama) me je uverio da je samo nebo granica.

Link to comment

Nisam se pravilno izrazio. Rec je o "stavu" novouvedenog kartela institucije javnih beleznika. U vezi pomenute punomoci, ja konkretno imam problem, jer covek koji je ranije u inostranstvu overio punomoc i platio tu overu 50eur, mora sad opet to da ucini i da plati novih 50-60eur + cimanje (to se valjda podrazumeva), jer g-din notar nece da prihvati ranije overenu punomoc, a ja ispadam extremno neozbiljan sa realnom mogucnoscu da ostanem i bez klijenta, ni kriv ni duzan, a zbog koga

 

ja za jednu firmu overavam kupoprodajne ugovore nekada, i u skladu sa tim imam specijalne punomoci gde je naveden svaki konkretan ugovor sa podacima o predmetu kupoprodaje (kako je sud i inace trazio ranije). kod poslednje koju mi je dir te firme overio u sudu namerno sam dodao da me osim kod suda opunomocuje da ugovore mogu overiti i kod javnog beleznika, ali oni mi sad naravno seru kako mora nova punomoc. djubrad. 

Link to comment

Juce sam prisustvovao katedri koju je organizovala AKV i ..... nista novo ni pametno nisam saznao. Bio je prisutan i gdin JB, koji je zeleo samo da mu se postavljaju pitanju o iskustvima iz dosadasnjeg 10-odnevnog rada. Na pitanja o zak.resenjima nije zeleo da odgovara (u stilu to je to sto pise i ja moram da primenjujem).

 

Npr. o prodaji stanova u izgradnji imaju 2, kako sam rece "kontradiktorna" stava. Prvi je da overavaju samo potipse na predugovoru koji stranke same zakljuce (sto nije dovoljno za upis u katastar), drugo je da oni sastavljaju ugovor o kupovini stana u izgradnji (koji gle cuda, opet nije osnov za upis). WTF!!!

 

By the way, punomoci iz inostranstva za promet nekretnina koje su se do sada overavale kod lokalnog notara, od sada moraju da se overe u Dipl. Konz. Pred. R. Srbije u formi JB isprave (sto za nekoga moze da znaci da mora preci 200-300 km, uz opasnost da sluzbeno lice u DKP odbije da mu overi punomoc, jer to lice nije JB, kao ni sudija, koji bi trebao da overava isprave u smislu jb zapisa u opstinama gde nema JB )

 

O Srbijo.....

Edited by zikson
Link to comment

ja za jednu firmu overavam kupoprodajne ugovore nekada, i u skladu sa tim imam specijalne punomoci gde je naveden svaki konkretan ugovor sa podacima o predmetu kupoprodaje (kako je sud i inace trazio ranije). kod poslednje koju mi je dir te firme overio u sudu namerno sam dodao da me osim kod suda opunomocuje da ugovore mogu overiti i kod javnog beleznika, ali oni mi sad naravno seru kako mora nova punomoc. djubrad. 

 

Ovo je bilo jedno od pitanja na skupu. Svi su bili jednoglasni u oceni da su ranije overena punomoćja za raspolaganje nekretninama prestala da važe početkom primene Zakona o javnim beležnicima, jer je sada neophodno da pravni posao bude u formi beležničkog zapisa, pa samim tim mora i punomoćje.

 

Da stvar bude još luđa, povela se sasvim ozbiljna rasprava o tome da li SUDOVI imaju PRAVO da zakazuju vanparnična ročišta radi davanja založnih izjava, u skladu sa Zakonom o hipoteci. Pojedinci su čak bili mišljenja da su založne izjave, overene od strane suda na ročištu, pravno nevažeće i da se ne mogu koristiti za upis hipoteke u katastar. Mislim, WTF, kako neki dokument, pravnosnažno donet od strane suda može da bude pravno nevažeći, meni stvarno nije jasno.

Link to comment

u punomoci pise da sam ovlascen da potpisem i pred sudom/javnim beleznikom overim ugovor izmedju pere i djoke ciji je predmet nekretnina ta i ta. nigde ne pise da li overavam "obican" ugovor ili taj koji je sacinio beleznik, niti je to potrebno. sad ce tu istu punomoc prepisanu da mi overava notar. jos jedan nacin za izvlacenje para i haracenje na raznim taksama. 

Edited by Aće
Link to comment
  • 3 weeks later...

idem u sredu kod notara da mi nakalemi kako je moguce da se overi kupoprodajni ugovor za nezavrsenu, pa samim tim i neuknjizenu nekretninu. a receno mi da su pre desetak dana dobili direktivu da  to moze samo u slucaju kad postoji min upotrebna dozvola. bice zanimljivo.

 

e da ajatolase, da se vratim na tvoj posl post. to mi je ludnica kao kada npr neko u sudu opunomoci drugo lice da u njegovo ime za njegov racun otvori i raspolaze racunom u banci, ali onda banka to ne priznaje vec trazi da taj neko dodje u banku licno kako bi otvarao racun i davao ovlascenje. 

Edited by Aće
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...