Jump to content
IGNORED

Notari i muke sa istima


nautilus

Recommended Posts

U opstini se, valjda, nije placalo, u sudu je bilo nesto smesno i moglo je vise istih kopija o jednom trosku. Sada ne naplacuju uz potvrdu o nezaposlenosti iz NSZ-a, sto znaci da se postenom coveku isplati da da otkaz nakratko i onda ih zatrpa gomiletinom papira koje moraju da odrade bez tzv. "nagrade". Najjace sto bi taj dvostruki apsurd izgleda bio po propisima u ovoj ludoj zemlji.

Edited by Malvo
Link to comment

ljudi, treba da se prekvalifikujem a dokumenta su mi na faksu jos uvek, zvanicno sam nezaposlena. hocu da upisem medicinsku skolu i treba da im nosim svedocanstva i diplomu, naravno moram da ih prvo podignem na revers itd....ali ono sto me zanima je sledece:

s obzirom da je u pitanju upis u srednju skolu, da li cu placati overu svedocanstava i diplome ako im odnesem potvrdu sa biroa da sam nezaposlena?

 

Link to comment
  • 6 months later...
  • 4 months later...

Jel' zna neko koji je postupak promene dodeljenog notara u slucaju ostavinske rasprave?

Idioti kojima sam "pripao" nisu u stanju 2 meseca da pribave podatke o jedinom tekucem racunu preminule kod poslovne banke.

Link to comment
  • 1 month later...

Pozdrav... Da li je moguce na neki nacin traziti od notara odstetu za greske pri sastavljanju bitnih dokumenata. Desilo nam se da je notar dva puta pogresno upisao podatke koje je investitor prosledio u procesu kupovine stana. Pogresni podaci su otisli u katastar, pa u resenje koje je izdao katastar, da bi na kraju pravna sluzba banke vratila dokument natrag. Notar je "ispravio" greske izjavom koju je poslao katastru, ali su u nju opet uneli pogresne podatke. Znaci notar dva puta gresi u prekucavanju podataka, a obzirom da se I zakazivanje od notara I izrada resenja u katastru cekaju, ceo proces se oduzio I napravio probleme sa pravnom sluzbom banke, da ne pricam o tome kako se mi kao stranke osecamo.

Link to comment

Pa tesko ces moci da ga tuzis za naknadu nematerijalne stete a ako je ispravka radjena bez ikakve nadoknade i ako banka zbog toga nije nista dodatno naplacivala onda nemas ni materijalnu stetu.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
  • 1 month later...

Ima li neko ideju kako da pribavim prepis (ne overenu kopiju, nego baš prepis) dvojezičnog ugovora od strane notara u Srbiji, a koji mi treba za priznanje strane arbitražne odluke pred domaćim sudom, u skladu sa Zakonom o arbitraži? Prepis same arbitražne odluke sam dobio od Arbitražnog suda, koji je i izdavalac odluke, ali niko od 4-5 notara u Beogradu koje sam kontaktirao neće da mi izda prepis samog ugovora sa arbitražnom klauzulom, svi iz različitih razloga - mogu da izdaju prepise samo dokumenata koje su sami izdali ili treba da se prekucava ceo ugovor kod njih, a oni za to nemaju vremena ili uopšte ni ne izdaju prepise (iako po Zakonu o overi piše da izdaju), itd.

 

Ako ne budem uspeo da pribavim prepis, podneću overenu kopiju, pa šta mi Bog da, iako imam u praksi situaciju da je PAS ukinuo rešenje o priznanju strane arbitražne odluke jer je podneta u overenoj fotokopiji, a ne u prepisu. Btw, strancima sam jedva objasnio šta je prepis, jer ta forma izgleda napolju i ne postoji, imaju samo kopije.

Link to comment

jel postoji mogucnost da neko (protivpredlagac) istakne prigovor u tom pravcu? u rs se kod prznanja strane sudske odluke  moraju oznaciti predlagac i protivpredlagac. nakon sto se prijedlog preda  sudu, dostavlja se protivpredlagacu na odgovor.

Link to comment
Ima li neko ideju kako da pribavim prepis (ne overenu kopiju, nego baš prepis) dvojezičnog ugovora od strane notara u Srbiji, a koji mi treba za priznanje strane arbitražne odluke pred domaćim sudom, u skladu sa Zakonom o arbitraži? Prepis same arbitražne odluke sam dobio od Arbitražnog suda, koji je i izdavalac odluke, ali niko od 4-5 notara u Beogradu koje sam kontaktirao neće da mi izda prepis samog ugovora sa arbitražnom klauzulom, svi iz različitih razloga - mogu da izdaju prepise samo dokumenata koje su sami izdali ili treba da se prekucava ceo ugovor kod njih, a oni za to nemaju vremena ili uopšte ni ne izdaju prepise (iako po Zakonu o overi piše da izdaju), itd.

 

Ako ne budem uspeo da pribavim prepis, podneću overenu kopiju, pa šta mi Bog da, iako imam u praksi situaciju da je PAS ukinuo rešenje o priznanju strane arbitražne odluke jer je podneta u overenoj fotokopiji, a ne u prepisu. Btw, strancima sam jedva objasnio šta je prepis, jer ta forma izgleda napolju i ne postoji, imaju samo kopije.

 

Ne kapiram kako prepis ugovora? Ko je sastavljao ugovor i jel uopšte overavan kod notara? I jel ima uopšte kod nas dvojezičnih notara da znaju oba jezika na kojima je ugovor napisan (u šta sumnjam), da bi overili prepis?

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

 

 

 

Link to comment
8 hours ago, BWA said:

jel postoji mogucnost da neko (protivpredlagac) istakne prigovor u tom pravcu? u rs se kod prznanja strane sudske odluke  moraju oznaciti predlagac i protivpredlagac. nakon sto se prijedlog preda  sudu, dostavlja se protivpredlagacu na odgovor.

Takvu situaciju smo imali u praksi - da je dokumentacija za priznanje strane arbitražne odluke podneta u overenoj kopiji Privrednom sudu. Protivnik predlagača je odmah istakao da ne može u overenoj kopiji, ali je Privredni sud ipak doneo rešenje o priznanju arbitražne odluke, da bi po žalbi protivnika predlagača PAS ukinuo rešenje o priznanju strane arbitražne odluke, uz obrazloženje da odluka i arbitražna klauzula moraju biti podneti ili u izvorniku ili u overenom prepisu. Zahtev je odbačen u ponovljenom postupku, jer predlagač nije mogao da pribavi prepise u roku koji mu je ostavio sud, niti je hteo da priloži originale uz zahtev, a posle toga je i odustao od cele priče.

 

Čini mi se da su i u Srpskoj slični zahtevi, ali, koliko mi je poznato, po Zakonu o notarima su izjednačeni overena kopija i prepis nekog dokumenta, pa je to znatno jednostavnije. U Srbiji se ove dve forme strogo odvajaju, pri čemu je potpuno nejasno kako pribaviti prepis arbitražne klauzule, jer izgleda da notari u Srbiji ne žele da izdaju prepise privatnih isprava, iako po zakonu imaju to ovlašćenje.

Link to comment

jeste. izjednacena je ovjerena kopija i prepis. nisam do sada imao problema sa priznanjem stranih sudskih odluka jer su protivpredlagaci bili saglasni sa prijedlogom. nista, guraj tako, valjda se protivpredlagac nece sjetiti ove ludosti sa prepisom.

Link to comment
3 hours ago, Tribun_Populi said:

 

Ne kapiram kako prepis ugovora? Ko je sastavljao ugovor i jel uopšte overavan kod notara? I jel ima uopšte kod nas dvojezičnih notara da znaju oba jezika na kojima je ugovor napisan (u šta sumnjam), da bi overili prepis?

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

 

 

 

Postoji osnov da notar overi prepis neke isprave (čl. 21 do 24 Zakona o overavanju), ne ograničava se ta mogućnost samo na javne isprave ili isprave izdate u određenoj formi, već može prepis bilo koje isprave. Ovaj ugovor nije overavan kod notara, jer takva forma nije bila uslov njegove punovažnosti, i Arbitražni sud nije imao nikakve komentare sa tim u vezi kada je donosio odluku, a nisu ni strane u postupku. 

 

Ima notara u Beogradu koji su istovremeno i sudski tumači za traženi drugi  jezik, pa sam njih i ciljao, ali sam popio pedalu svuda gde sam pitao. Navodno, notari to neće da rade jer im je neisplativo - po pravilu, morali bi da prekucaju ceo ugovor, za šta treba dosta vremena, a mogu da naplate honorar samo u visini od 2 poena po strani, kao za overu kopije. Nudio sam i da mi prekucamo ugovor u kancelariji i pošaljemo im Word fajl, a oni samo da uporede sa originalom, ali ni to nije upalilo.

Link to comment
1 hour ago, Ayatollah said:

Postoji osnov da notar overi prepis neke isprave (čl. 21 do 24 Zakona o overavanju), ne ograničava se ta mogućnost samo na javne isprave ili isprave izdate u određenoj formi, već može prepis bilo koje isprave. Ovaj ugovor nije overavan kod notara, jer takva forma nije bila uslov njegove punovažnosti, i Arbitražni sud nije imao nikakve komentare sa tim u vezi kada je donosio odluku, a nisu ni strane u postupku. 

 

Ima notara u Beogradu koji su istovremeno i sudski tumači za traženi drugi  jezik, pa sam njih i ciljao, ali sam popio pedalu svuda gde sam pitao. Navodno, notari to neće da rade jer im je neisplativo - po pravilu, morali bi da prekucaju ceo ugovor, za šta treba dosta vremena, a mogu da naplate honorar samo u visini od 2 poena po strani, kao za overu kopije. Nudio sam i da mi prekucamo ugovor u kancelariji i pošaljemo im Word fajl, a oni samo da uporede sa originalom, ali ni to nije upalilo.

Prijavi ih komori da su odbili da urade našto što je u njihovom delokrugu... Nije neka vajda, ali ko ih jebe...

Link to comment



po pravilu, morali bi da prekucaju ceo ugovor, za šta treba dosta vremena, a mogu da naplate honorar samo u visini od 2 poena po strani, kao za overu kopije. Nudio sam i da mi prekucamo ugovor u kancelariji i pošaljemo im Word fajl, a oni samo da uporede sa originalom, ali ni to nije upalilo.


Pogledah baš zakon, šta bre seru, poenta i jeste da stranka sama donese prepis tj. prekucan tekst a oni provere istovetnost (do u zarez) i potvrde da je veran originalu. Ako već ima notara koji znaju oba jezika, onda nema prepreke sem njihovog uskurčivanja da neće to da rade za 360 dinara po strani.

E pa bato nema hoćeš-nećeš, ako si već dobio monopol da lapaš ogromne pare, nekad moraš da odradiš i nešto džabe ili za sitnu lovu. Jbmga, ispadosmo mi najveći volovi i budale u celom širem pravosudnom sistemu. Za ovo kratko vreme sit sam se naradio na dođem ti nekad, sve pravdajući se pred samim sobom u fazonu greh od boga, čovek ima pravo pa pomozi, kad ovamo ono neće da radi od države povereni posao jer mu malo para. Mnogo brzo zinulo dupe...

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...