Jump to content
IGNORED

Only Lovers Left Alive, Jim Jarmush


Аврам Гојић

Recommended Posts

oni to imaju? mislim, vampiri postoje, jel? koje druge strane karaktera vampiri imaju, i po kojim to izvorima? kako je on to video, poznaje neke vampire? šta nam je otkrio???

film je lepo snimljen i režiran, i kasting je odličan. ali je besmislen, mislim kad već tretiraš vampire kao da zaista postoje. onda možeš da nam otkrivaš i otkrivaš i otkrivaš. niko ništa ne zna o njima zaista, sve što uradiš je neko otkrivanje. big deal.

 

Pa da, ovde pričamo o igranim filmovima. Opusti se...

Link to comment

evo ovako. oko vampira postoji kanon, mitologija. i vidi se da je Džarmuš poznavalac kanona. dosta toga je tu, maskarada, tj. održavanje tajnosti, potom odnos sa smrtnim slugama, a Džarmuš je to lepo i inteligentno rekontekstualizovao.

 

Pritom se na pametan način pozabavio činjenicom da su dugovečni i šta dugovečnost sve može da pruži. Pa, eto, na primer, da imaš jebeno najbolju kolekciju nečega - bilo čega! Super! Nakon gledanja filma osetio sam se kao dete koje izleće iz bioskopa i viče: "mama, mama, 'oću i ja da budem vampir!"

Edited by rezwalker
Link to comment

ne, ali ovde se ne radi o tome da mi je isključen suspension of disbelief, upravo suprotno. ovo su filmska pitanja. šta znamo o vampirima? ja nisam poznavalac kanona jbg, meni je njihova senzualnost (u onolikoj meri), a u isto vreme ljudska običnost (mislim ona leti avionom), preterana. oko alegorije nemam problema, ali to je moglo i bez vampira, tj. pomoću nekog/nečeg drugog. prosto je čovek dosadan i gotovo redovno besmislen. ok, umetnost radi umetnosti, ali ljudi plaćaju kartu za bioskop, ne jebi ih. piši knige jbt ako ti je do filozofije ili slikaj. nemoj biti dosadan, molim te. daj bar nešto (osim predivne tilde) da ima smisla. ovo je totalno na silu urađeno (posebno imajući u vidu ranije njegove filmove i teme) (hmm koje teme?)

Link to comment

onda nemoj

 

gledaj ferraru

Mislim da sam gledao sve vampirske filmove koji su koštali više od 10.000 dolara.

Addiction je zaista dobar film.

Link to comment

Mislim da je nekorektno određenje "vampirski film". Mnogo korisnije je konstatovati da OLLA nije horor. U suštini, tu su vampiri samo vrsta metafore - OLLA je film o rokerima. Ja razumem negde Mocine primedbe, jer film nema priču, kao što smo ranije to i rekli. Ako neko ne pripada generacijski i kulturno ovom filmu, njemu ovaj film nema šta da ponudi - ako ne sluša rnr, na primer, neće moći da uživa u muzici i u uvodnoj sekvenci koja je ovde više puta s razlogom hvaljena. OLLA je u stvari sličan film Vudijevom Midnight in Paris, gde se gledalac privlači kulutrnom identifikacijom. Sa stanovišta scenarija, priče film je šala, ali vidimo da može i tako.

Link to comment

Mislim da je nekorektno određenje "vampirski film".

suštinska primedba. uopšte nije vampirski film. sad, ni ovo rokerski mi ne pije vodu totalno, meni dekadencija prvo što pada na pamet (mada se i tu RNR na neki način uklapa). umorni su od svega, kao da je JJ hteo da kaže da je umoran od sve ove nove američke zombi/vampire produkcije. to je samo jedna od stvari, bitnija je ova o dekadenciji, ali to je već rađeno i bolje i lepše i kao što vidimo kod pomenutog ferare 20 godina ranije. i to sa mesom, ne sa koskama, kao u ovom slučaju. lep film, kao što rekoh umetnost radi umetnosti, ali to na filmu ne sme da se radi. film nije ta vrsta umetnosti.

Link to comment

Pa što ne sme, imaš publiku za to, imaš stvaraoce koji u to veruju, dakle sme. Pa ko voli nek izvoli. :)

dobro sme, ali da se ograniči na art house bioskope, dakle da se naglasi da ćete baciti pare ako niste ljubitelji JJ-ovske taštine praznine.

 

da, da iskoristim da kažem dok nisam zaboravio, abel ferrara je ono što je jarmusch hteo da bude kad poraste.

Edited by MocaVukotic
Link to comment

Zato i ne čudi da Adam živi u Detroitu, u gradu koji ljudi napuštaju.

Meni ovo čist kič, često imam takve utiske kod Džarmuša i ovo mi ne uliva nadu da će i sa ovim filmom biti drugačije.

 

Kako je moguće da mi je Derek Jarman bio kvalitetan kada sam kao klinac zapamtio i Tildu Swinton, a da su mi sada ovakvi kastinzi za nju totalno odbojni, i da mi je Jarmusch uglavnom kič mnogo-mnogo veći od, recimo, Paula Schradera...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...