Jump to content
Verterdegete

Afera JAT/Etihad

Recommended Posts

yolo

Ja imam načelnu primedbu oko dugovanja. Ako Etihad ne treba da interesuju raniji dugovi Jat-a, država (valjda) na isti način treba da se postavi i prema npr."Simpu", zaboravi na sve one poreske obaveze i takvog (debalastiranog svih tih dugova) ga ponudi dalje.

pa ni to ne menja nista bitno stvar u vezi simpa.

privatizacije nisu tacka na kojoj opozicija koja je bila na vlasti od 2000. godine moze bilo sta da kapitalizuje. slucajevi privatizacija koje su bile uspesne za ovu drzavu su zaista retki, nema puno primera da su nekome odrali kozu sa ledja kao sto su to uradili telenoru za mobtel. naprotiv, vecina privatizacija je bila za 1 evro, ili sa sustinski slicnim marifetlucima gde je iz kompanija prvo ispumpan kapital pa onda kupljeno za kikiriki. mozda DS misli da je NIS gazpromu prodao DSS ali se u percepciji prosecnog glasaca period vladavine u srbiji deli na zute (2000-2012) i na naprednjake, tako da nije slucajno vucic krenuo da vitla ugovorom za NIS, jer ce mu on sluziti kao kvisko za sve buduce DS napade na njegove dilove. a od tog dila se nije moglo gore. letenje je mala beba kao biznis u odnosu na preprodaju nafte, sta god ovde pisao ravaneli.

bottom line za prosecnog gradjanina koji povremeno (2-3x godisnje) leti je da AS ima vec sada mnogo bolji servis nego sto je to u poslednjih 20 i kusur godina imao JAT i da je dostupnost destinacija (mreza, cene) skoro pa neverovatna. ostalo je da rese severnu ameriku i da sto sto tice destinacija beograd bude brutalno pokriven. ja nikada ne bih leteo dva puta u dve godine u japan plus hong kong po besmislenim cenama koje su bile pusti san dok je biznis ovde drzala LH, TY i emirati. etihad je oborio cene za tacno cetvrtinu u odnosu na prethodni prosek, svuda gde ima konkurenciju. u krajnjoj liniji, ne znam koliki je put do plusa, cak stavise malo verujem u to, ali ako na jednoj strani stavim sve to plus minus koji drzavi pravi AS a sa druge strane prethodno izdanje JAT-a plus minus koji je pravljen, sasvim sam siguran sta je bilo gore. 

cak i ako je katastrofa, sigurno je manja od one koja je bila i okoristicemo se ovih 5 godina o nju.

ovo nema nikakve veze sa vucicem, itd, niti je ovo bio njegov (licno) dil. ovo je napravio sinisa mali, kompletno od pocetka do kraja, pa ako nekome istovarujute krivicu ili kredit, cisto da se zna. 

Edited by gazza1

Аврам Гојић

- Ovde ne mogu da odgovorim sa da/ne jer odgovor zavisi od mnogo bitnih faktora (inostranih i domaćih). Mislim da ni CEO Etihada nema ovaj odgovor. Jako je osetljiva i volatilna industrija.

Dakle zavisi od konjunkture, tj. može da ostvari profit isto koliko i bilo koji drugi igrač na tržištu. To mi dođe nešto kao "da".

Ravanelli

Npr. ako se to isto pita za Fijat, prvo je verovatno tačno, drugo? Ako premijer kaže "da smo mi to potpisali, verovatno bismo bili optuženi za najteži kriminal", nešto baš ne deluje da smo dobro prošli.

odgovore na pitanje broj dva ne zna niko. to ti je alhemija.

imaju eksel model. on ima nešto izvučeno za prihodnu i rashodnu stranu.. ako su išli u posao, verovatno su imali pozitivne pokazatelje (mada kreteni iz vlade srbije to isto nisu uradili za fijat). tu su razne pretpostavke prihodne strane (tipa rasta tržišta, broja letova, otvaranja linija, prihoda po karti... jbg, ne znam koji su sada ključni pokazatelji za tu industriju) i rashodne strane (optimizacije troškova i sl. što je u ovom slučaju bio popust na diferencijal goriva i aerodromske takse recimo).

tu može 500 stvari da ode po kurcu. što je bolja ekipa koja radi, to može da predvidi više strana i da kvalitetnije izvuče model.

and that's how it works.

da bi ti neko dao odgovor, morao bi jako dobro da barata insajd ciframa

Edited by Ravanelli

Muwan

Eto, sad bi i tebi neko mogao da kaze da se bavis populizmom. Ako niko nije hteo da kupi besperspektivnu kompaniju za 35 miliona, a koja ima 5 puta veci dug, to ne znaci da im imovina ne vredi nista. Bar smo u prethodnih 15 godina videli da sve sto moze da se rasparca, rasproda i ugasi, i pored dugova i nedostatka perspektive ipak ima neku vrednost. Preteruje s iznosima? OK. Ali ako kaze da nije objavljeno sve, onda ne mozemo da pricamo o tome.

Ja nisam rekao da vredi ništa nego da vredi jako malo (nekretnine i flota), a ono najvrednije što je ostalo (slotovi) nije procenjeno i bilo je u opasnosti da jednostavno nestane u procesu likvidacije. Etihad je dao 40 miliona USD za 49% firme koja iza sebe ima decenije raspada, gubitaka i katastrofalnog vođenja, u zemlji ogromne korupcije i pravne nesigurnosti, i u industriji u kojoj dobrog investitora moraš svećom da tražiš. 

Time Crisis

^^Ovde odlično ide citat od Sv. Avgustina :)

Understanding is the reward of faith. Therefore, seek not to understand that you may believe, but believe that you may understand.

Muwan

Dakle zavisi od konjunkture, tj. može da ostvari profit isto koliko i bilo koji drugi igrač na tržištu. To mi dođe nešto kao "da".

Više mu dođe kao: "Moguće je"  :)

"Da" bi značilo da su svi preduslovi tu, samo ne treba zabrljati u realizaciji. Ali nisu svi preduslovi tu i dosta toga će zavisiti od sposobnosti rukovodstva (koje srećom postavlja Etihad) da stvore sve što treba stvoriti.

Аврам Гојић

Hvala.

Ravanelli

Više mu dođe kao: "Moguće je"  :)

"Da" bi značilo da su svi preduslovi tu, samo ne treba zabrljati u realizaciji. Ali nisu svi preduslovi tu i dosta toga će zavisiti od sposobnosti rukovodstva (koje srećom postavlja Etihad) da stvore sve što treba stvoriti.

da otpočnem: pitanje je pogrešno.

ja ne vidim da je pitanje da li će to "praviti pare". plusa će svakako biti. da ga nema to bi bio kompletan fijasko, koji sa ovim preduslovima teško mogla da zasere i ekipa iz vlade.

tu postoje samo tri pitanja:

- da li će praviti dovoljno para da pokrije investiciju? - ovo je i najvažnije

- da li će kompanija isplaćivati dividende koje su jedini način direktnog povraćaja novca u budžet? (jebeno komplikovano bi bilo ovo predvideti, pogotovo obzirom na loans kojih će biti, po kojoj će stopi biti davani i da li će biti korišćeni za izvlačenje novca)

- koliki su posredni benefiti imanja nacinalnog avio-prevoznika? (profit preko aerodroma rcm)

iskreno, ima mnogo mesta za sumlju™

Edited by Ravanelli

pacey defender

pa ni to ne menja nista bitno stvar u vezi simpa.

privatizacije nisu tacka na kojoj opozicija koja je bila na vlasti od 2000. godine moze bilo sta da kapitalizuje. slucajevi privatizacija koje su bile uspesne za ovu drzavu su zaista retki, nema puno primera da su nekome odrali kozu sa ledja kao sto su to uradili telenoru za mobtel. naprotiv, vecina privatizacija je bila za 1 evro, ili sa sustinski slicnim marifetlucima gde je iz kompanija prvo ispumpan kapital pa onda kupljeno za kikiriki. mozda DS misli da je NIS gazpromu prodao DSS ali se u percepciji prosecnog glasaca period vladavine u srbiji deli na zute (2000-2012) i na naprednjake, tako da nije slucajno vucic krenuo da vitla ugovorom za NIS, jer ce mu on sluziti kao kvisko za sve buduce DS napade na njegove dilove. a od tog dila se nije moglo gore. letenje je mala beba kao biznis u odnosu na preprodaju nafte, sta god ovde pisao ravaneli.

bottom line za prosecnog gradjanina koji povremeno (2-3x godisnje) leti je da AS ima vec sada mnogo bolji servis nego sto je to u poslednjih 20 i kusur godina imao JAT i da je dostupnost destinacija (mreza, cene) skoro pa neverovatna. ostalo je da rese severnu ameriku i da sto sto tice destinacija beograd bude brutalno pokriven. ja nikada ne bih leteo dva puta u dve godine u japan plus hong kong po besmislenim cenama koje su bile pusti san dok je biznis ovde drzala LH, TY i emirati. etihad je oborio cene za tacno cetvrtinu u odnosu na prethodni prosek, svuda gde ima konkurenciju. u krajnjoj liniji, ne znam koliki je put do plusa, cak stavise malo verujem u to, ali ako na jednoj strani stavim sve to plus minus koji drzavi pravi AS a sa druge strane prethodno izdanje JAT-a plus minus koji je pravljen, sasvim sam siguran sta je bilo gore. 

cak i ako je katastrofa, sigurno je manja od one koja je bila i okoristicemo se ovih 5 godina o nju.

ovo nema nikakve veze sa vucicem, itd, niti je ovo bio njegov (licno) dil. ovo je napravio sinisa mali, kompletno od pocetka do kraja, pa ako nekome istovarujute krivicu ili kredit, cisto da se zna. 

Iz sužene perspektive nas koji koristimo usluge JATa (Air Serbia) ovo je super ugovor. Imamo niže cene, nove destinacije, bolju uslugu. 

Iz perspektive onih 80% građana koji u narednih pet godina neće ući u avion (ali i svih nas poreskih obveznika), jedino što ih (nas)  tangira je, koliko će para biti isplaćeno iz budžeta za podršku avio kompaniji, koliko će para biti propušteno da se zaradi putem oslobađanja od taksi, i nasuprot tome, koliko će keša vratiti ovakva investicija. 

Na mnoga ova pitanja se ne mogu dati decidni odgovori jer je u pitanju takmičenje na tržištu. Ali na neka pitanja bismo mogli dobiti odgovore ako bi svi ugovori i aneksi bili objavljeni i kada bi postojalo interesovanje da se otvori debata o sadržaju dogovora.

Još nešto.... dogovor sa Etihadom oko JATa je deo šire priče i šireg dogovora sa "arapima" čija je osnovna karakteristika netransparentnost. Mi ne možemo znati šta je sve dodatno ispregovarano, ispod stola, ali možemo da naslutimo da su delovi međudržavne i međutajkunske pogodbe Beograd na vodi, onaj hotel, zemljište po Vojvodini. Sve su to vrlo mutne stvari. Krivicom svaka čast Vučiću, za samo par meseci uspeo je da....

Edit: možda je Siniša Mali glavni bio u ovom dogovoru, možda nije, ne znam, nebitno je u kontekstu kome ide tovarenje na glavu ili davanje pohvala. Siniša Mali je.... ko tačno...? Neki lik koji će sutra otići u još neku stranku iz vlasti, lik koji nikada nije izašao na izbore, lik koji me apsolutno ne interesuje. Ovo je u političkom smislu Vučićev posao. Kao i uostalom sve u ovoj zemlji. 

Edited by pacey defender

Muwan

ja ne vidim da je pitanje da li će to "praviti pare". plusa će svakako biti. da ga nema to bi bio kompletan fijasko, koji sa ovim preduslovima teško mogla da zasere i ekipa iz vlade.

Plusa uopšte ne mora da bude. Avioni srču gorivo, plate i još svašta nešto, tako da moraju biti popunjeni da bi doneli plus. Čak ni dobra popunjenost nije garancija plusa jer je kvaka u tome po kojoj ceni prodaješ karte. Margina je, kao što sam rekao, negde oko 1%.

Pri tome Er Srbija trenutno osvaja potpuno novo tržište (transferno) i to čini niskim cenama i velikom ponudom kapaciteta. To će potrajati neko vreme i praviće minus koji verovatno ni oni popusti na aerodromske takse i diferencijal gotiva neće moći da ispeglaju. Još ako se bude investiralo u letove ka Severnoj Americi...

Tek nakon prve dve godine eventualno će moći da se prave prvi koraci u kapitalizovanju tržišnih pozicija pa će biti napuštena damping politika i krenuće se u maksimizaciju profita. Prvi kandidat za profitabilnu godinu bi tu bila 2016. - godina sa kojom po trenutnom investicionom planu prestaju subvencije i davanja.

Pri tome Etihadu nije toliko bitno da Er Srbija bude profitabilna koliko im je bitno da im funeluje masu putnika u Abu Dabi (pa čak i Rim, sada kada su ušli u Alitaliju) na presedanje ka dalekim destinacijama. Jer u dugolinijskim letovima čuči glavna kinta. Njima će biti dovoljno da Er Srbija bude na nekoj nuli, da bude samoodrživa i da drži jaku regionalnu poziciju. Srbiji će ostati indirektni benefiti od takvog prevoznika.

Edited by beowl

Prospero

IMHO, i samo indirektni benefiti su dovoljno dobri u odnosu na ono što je JAT bio ili na opciju da nema flag carrier-a ili jakog non-LC igrača.

Inače, na LYBE-u raste i Wizz sa brojem putnika i pored zezanja sa aerodromom i konkurencije Air Serbia-e.

reginald

Po mom sudu sasvim je opravdano kritizirati netransparentne ugovore. Imas prezaduzenu drzavu koja ulaze ogromne pare u taj biznis. I sad vas par pametnih kazete kako bi moglo biti ovako ili onako, ali vam je ok ulupati tolike pare iz budzeta radi nekakvih indirektnih benefita.

Ima li profita u tom biznisu? Nema. Mozete li kvantificirati te benefite? Ne mozete.

Nije jedini Jovic pisao o tome. Clanak do Jovicevog na pescaniku takodjer se bavi ovim i ima vise konkretnih podataka. Uostalom, Jovic se bavio Kuljisem.

ljakse

+1

Još nešto.... dogovor sa Etihadom oko JATa je deo šire priče i šireg dogovora sa "arapima" čija je osnovna karakteristika netransparentnost. Mi ne možemo znati šta je sve dodatno ispregovarano, ispod stola, ali možemo da naslutimo da su delovi međudržavne i međutajkunske pogodbe Beograd na vodi, onaj hotel, zemljište po Vojvodini. Sve su to vrlo mutne stvari. Krivicom svaka čast Vučiću, za samo par meseci uspeo je da....

Indy

Odličan pejsi, pa ispada da narod subvencioniše bolje letenje rel. malog broja (već) privilegovanih. A posle će biti, trickle down? Or, jok.

Prospero

Pa to je radio od kad je JAT osnovan, manje-više.

• Create New...