Jump to content
IGNORED

Dobrovoljno davanje organa


Time Crisis

Recommended Posts

ja ne bih, znali bi oni da ih odnekud prekorno gledam

jbg, to je ono što bih ja želela, šta ima oni da se mešaju

 

a u ovom konkretnom slučaju nisam sigurna da je čovek imao donorsku karticu, već je sve bilo na porodici

 

 

Ja nisam sugurna ni koliko ljudi kod nas ima donorsku karticu, ali nema [anse da je neki značajan broj. Ja je ni ovde nisam htela da potpišem, iako nemam ništa protiv da u pu-pu slučaju doniram organe, jednostavno posle Srbije potpuno sam paranoična oko ulaženja u neki registar.

 

Ono kako u BGu rade je ovo što si rekla, kad kod nekoga nastupi moždana smrt u razgovoru sa porodicom im se prvo to saopštava a onda i traži odobrenje za transplantaciju organa. U principu mislim da dosta ljudi pristaje. Ne znam kako je kad neko ima karticu, da li se i tad traži pristanak porodice ili ne.

Link to comment

Нажалост је лето сезона кад доста људи постане кандидат за (не)добровољног даваоца органа.

Најчешћи је случај да се неко удави, касно га реанимирају и наступи мождана смрт.

Такве даваоце могу да држе на апаратима, док не добију (не)сагласност за трансплантације.

 

Парадоксално, зими је могућа успешна реанимација после дављења после доста дужег времена.

Link to comment

e hvala ti sto koristis normalne nazive, jebote, donor.

 

imam karticu vec dugo, ali pre jedno dve godine mi neko rece za tu mogucnost da porodica moze da promeni odluku, te sam, po savetu advokata, spakovala i papirce overeno u sudu da niko nema prava da je ospori.

Link to comment

e hvala ti sto koristis normalne nazive, jebote, donor.

 

imam karticu vec dugo, ali pre jedno dve godine mi neko rece za tu mogucnost da porodica moze da promeni odluku, te sam, po savetu advokata, spakovala i papirce overeno u sudu da niko nema prava da je ospori.

 

Moram of, kako se postaje davalac i kako se to sa advokatom brani?

 

I je l' ima kod nas fora da telo ostaviš npr. medicinskom fakultetu da se vežbaju deca?

Link to comment

Moram of, kako se postaje davalac i kako se to sa advokatom brani?

 

I je l' ima kod nas fora da telo ostaviš npr. medicinskom fakultetu da se vežbaju deca?

 

samo preko vma, koliko znam. javis se, posalju ti formular (ili mozes da odes tamo), onda te pozovu na lekarski (ne moze ako postoji maligno oboljenje, dijabetes ili neurolosko/psihijatrijsko oboljenje). koliko znam, ima oko 100,000 ljudi sa karticama. a to za papir, ne znam, nosim ga zajedno sa karticom, u knjizici mi pise isto da sam davalac, pa sam nalepila i "bez pogovora", nije mi nista drugo palo na pamet. mada nema ko da se buni, ali opet)

 

a za medicinski faks, ne znam.

 

heh, vidim da je sad zvanicno donor. jebala ih lenjost.

Link to comment

stvarno? jbg, mozda je to nesto novo, ja sam je izvadila 2001. recimo i tad je moralo. obican sistematski pregled sa vadjenjem krvi, nista spektakularno.

mada, kao i sve ostalo, ne postoji poseban sajt, ne postoji neprestana kampanja, sve ono sto je potpuno normalno da postoji.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...