Jump to content
IGNORED

Dobrovoljno davanje organa


Time Crisis

Recommended Posts

Jedino što je sigurno jeste da se SPC treba odreći usluga™ ovog matorog seronje.

 

+1

 

Trebalo bi da zauzmu jasan stav. Kad su mogli da ga zauzimaju po pitanju Parade ponosa, mogu i povodom ovoga. Episkop Lavrentije je zavestao svoje organe jos pre par godina.

Link to comment

mogli su oni svasta nesto, npr. da u jeku histerije trazenja smrtne kazne izdaju saopstenje ili neku beseduTM u kojoj objasnjavaju zasto je to necovecno.

 

samo sto od toga nemaju nikakvu vajdu, a od parade ponosa imaju (polarizacija drustva, zbijanje stada, prilika da demonstriraju svoju moc).

Link to comment

 

 

zabranio je porodici preminulog muškarca da donira srce teško bolesnoj majci troje dece.

 

 

 

Mali off, a mozda i nije: koliko vas zna kako se tačno vrši transplantacija organa? Odnosno, kako se to sa umrlog uzima organ i donira zivom primaocu?

 

Bez ikakve namere da branim mahnitog popa i njegovu metafiziku, naprotiv, ali mislim da se tema doniranja organa ne poznaje baš u svim svojim aspektima...

Link to comment

Mali off, a mozda i nije: koliko vas zna kako se tačno vrši transplantacija organa? Odnosno, kako se to sa umrlog uzima organ i donira zivom primaocu?

 

 

 

mislimd a se radi o nepreciznosti u samom tekstu. verovatno je u pitanju bila moždana smrt.

Link to comment

tako je druže Koksy. Što znači, da neki drugi organi rade ali da je mozak mrtav. Pacijenti mogu tako da žive još izvesno vreme, nekad i jako dugo. A ima i primera da se probude iz moždane smrti i nastave život.

 

Dakle, da bi se nekom transplantiralo srce, donator mora da bude isključen sa aparata koji vrše moždanu funkciju. Tj. da se verifikuje smrt organizma na svim nivoima. Tako se vrše presađivanja, da nemate dileme. Sa mrtvog pacijenta se ne uzimaju organi jer dolazi do trenutnog zgrušavanja krvi u sudovima zbog čega organ ne može da se dalje presađuje...

Link to comment

tako je druže Koksy. Što znači, da neki drugi organi rade ali da je mozak mrtav. Pacijenti mogu tako da žive još izvesno vreme, nekad i jako dugo. A ima i primera da se probude iz moždane smrti i nastave život.

 

Nisam nikad cuo da se neko probudio iz "mozdane smrti". Iz kome, to da.

Link to comment

u pravu si. mea culpa. bude se iz duboke kome. nešto drugo mi je bila poenta koja možda može da posluži za razumevanje otpora prema transplantaciji: donator mora da se "isključi" iz održavanog stanja kakvog-takvog života.

 

a ne znam da li se za transplantiranje biraju isključivo moždane smrti ili ponekad i duboke kome.

Link to comment

Isključivo moždana smrt.

 

Pravilnik o medicinskim kriterijumima, načinu i postupku utvrđivanja smrti lica čiji se deo tela može uzeti radi presađivanja.

 

Član 2.

Medicinski kriterijum za utvrđivanje smrti lica čiji se deo tela može uzeti radi presađivanja jeste nepovratni prestanak rada mozga (u daljem tekstu: moždana smrt).
Član 3.

(1) Moždana smrt je smrt koja nastaje usled nepovratnog gubitka svih moždanih funkcija.

(2) Moždana smrt se utvrđuje kod lica koje se nalazi u dubokoj komi, koje nema spontano disanje, a kod kojeg postoji jasno dokazan uzrok koji može da objasni ovo stanje: povreda mozga, cerebrovaskularna bolest, dekompezovani intrakranijalni tumor jasno dokumentovana anoksija mozga.

(3) Odredba stava 1. ovog člana ne odnosi se na stanja izazvana intoksikacijom, prethodnom hipotermijom, metaboličkim, endokrinim ili zapaljenskim bolestima.

Edited by halloween
Link to comment

 

 Posebno smo razočarani zbog toga što znamo da SPC u načelu podržava doniranje organa - kaže za “Blic” kardiolog na Klinici za kardiohirurgiju Kliničkog centra doktor Emilija Nestorović.

 

..

 

Ovo " u načelu"  zvuči besmisleno ( as in "malo je trudna").

Edited by Sir Oliver
Link to comment

Ovo " u načelu"  zvuči besmisleno ( as in "malo je trudna").

 

Још је гора та комбинација "у начелу подржава", јер само чекаш оно "али" са списком прилика када се нећемо држати начела. Ако ће да одлучују од случаја до случаја, који ће им андрак начела?

Link to comment

sto se mene tice, porodica moze kako god hoce sebi da olaksava situaciju kad i ako jednog dana umrem, pa ako joj ne lezi dobro ideja da im neko raskupusa pokojnika, nek me salju u komadu.

mislim, teski su to momenti za porodicu, uvazila bih im slabost.

Link to comment

ja ne bih, znali bi oni da ih odnekud prekorno gledam

jbg, to je ono što bih ja želela, šta ima oni da se mešaju

 

a u ovom konkretnom slučaju nisam sigurna da je čovek imao donorsku karticu, već je sve bilo na porodici

Link to comment

+1

 

Trebalo bi da zauzmu jasan stav. Kad su mogli da ga zauzimaju po pitanju Parade ponosa, mogu i povodom ovoga. Episkop Lavrentije je zavestao svoje organe jos pre par godina.

 

Zauzeće ga, ko što su ga zauzeli u vezi Pahomija.

 

Cenim da će ga unaprediti u vladiku.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...