Jump to content
IGNORED

jalova generacija


MancMellow

Recommended Posts

a i većina onog što se nasledi, bolje da se ne nasledi :(

Svaka generacija faktički kreće gotovo od nule. Nasleđivanje minimalno ili ne postoji.

 

druže bea, pa nemoj sad niske udarce, da nam udaraš na fatalističke emocije :) .

 

poz

Link to comment
  • Replies 549
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    71

  • rajka

    34

  • Leia

    32

  • Notorious

    27

uspo je jedan (dobar?) deo generacije 70-75 da se nametne u tranziciji. to su danšnji rukovodioci/menadžeri ovih većih i manjih stranih kompanija koji dobro zarađuju i još bolje žive za naše standarde.

 

to je samo zato sto je prosto normalno da ljudi u 40-45 godina budu...na nekakvim polozajima. Mada, po nekoj logici stvari na vodecim polozajima u drustvu bi sada trebalo da budu oni, tako, 63-68/9, ali njih skoro da nema nigde, jer koliko god da su 70-75 emigrirali, ti iz 60-tih su jos mnooogo vise. 

Link to comment

zaključak: ko je ovde uhvatio normalnu deceniju, srećan je. ko je zakačio dve - srećan je u pičku materinu.

 

Тај сам, а из сјебане генерације 1955. Срећна околност, прошли кроз те танке педесете немајући појма, уживали у сталном расту свега и свачега шездесетих и седамдесетих. Гледао како цео комшилук пролази кроз набавку првог телевизора, увођење водовода, набавку првих кола, асфалтирање улице, улично неонско, одласке на летовање, обнову куће (све биле оне банатске класичне од набоја, свака је пресвучена у циглу), шверц до Румуније, и на крају, више не знам којим редом, тротоар и телефон.

 

И онда се ту негде дипломирало, умро Тиле, чекао се посао (како ко, доста мојих се ладно испозапошљавало), кренуло се у дивљу градњу (јер скоро ниједан град није имао довољно одвојеног простора за то), кућило се мало помало, и онда су дошле деведесете.

 

Овде прескачем 20 година - деведесете нису гледале на генерацију, а наредну деценију сам био преко. Кад сам се вратио, просечни вршњак је муку мучио да однекуд измузе још 3-5-8 година стажа до пензије, незапошљив, често без деце, а још чешће без унучади.

 

За годишњицу матуре је неко изашао са тезом да смо ми невидљива генерација. Немамо никог ко је познат у граду (осим једног пиздека који је био еспеесов градоначелник деведесетих и кога и данас сви избегавамо), нисмо директори, нисмо власници фирми (био ја сувласник, деведесетих, што не бих бројао), нема нас нигде.

 

Разлика између историје је што те зајеб стиже у различита времена.

Link to comment

malo poezije

 

GRAD

Kažeš: “ Poći ću u neku drugu zemlju,

poći ću do drugog mora.

Naći će se drugi grad bolji od ovog.

Svaki moj napor je ovde proklet, osuđen;

i srce mi je – kao leš – pokopano.

Dokle će mi um ostati u ovoj tmini.

Kud god da okrenem pogled, kud god da pogledam,

crne ruševine svog života spazim, ovde,

gde sam proveo tolike godine, proćerdao ih i upropastio.“

Nove zemlje nećeš naći, nećeš pronaći druga mora.

Ovaj grad će te pratiti. Ulicama ćeš se kretati

istim. U istom ćeš susedstvu ostariti:

u istim ćeš kućama osedeti.

Uvek ćeš u ovaj grad stizati. Da nekud drugde odeš- ne nadaj se -

nema za teba broda, nema puta.

Kao što si svoj život ovde proćerdao, u ovom tako malom kutu,

straćio si ga i na celoj kugli zemaljskoj.

 

zbog boldovanog se ne slazem. kako godine prolaze sve me vise nesto vuce na more. uopste se ne osecam vise kao kontinentalac, zapravo mi polako postaje zlo od nepreglednog kopna. 

Link to comment

uopste mi se ne dopada defetizam na ovom topiku.

mislim ok jeste nam rat pokvario mladost al sta sad, jel treba kukati zbog toga do kraja zivota?

narocito mi iz beograda koji smo rat uglavnom gledali na tv, onu smejuriju od bombardovanja stvarno i ne racunam u poredjenju sa bosnom i hrvatskom, iako sam zivela 200 metara od generalstaba.

Link to comment

nije samo kuknjavam, ovo je i sociolosko istrazivanje -_- osim toga, cemu defetizam, evo Vucic je 70-to ^_^

ma ok kao istrazivanje i razmena iskustava, ali mi se ne dopada ideja da lose iskustvo mora da me obelezi ili cak definise kao licnost.

 

a dobra opservacija za vucica, i jos niz slicnih, da se malo prodrma mit o ah tako urbanim i cool 71-75 generacijama kao takvim.

uvek je bilo i bice i ok ljudi i onih drugih, ima ih i sad naravno samo smo mi omatoreli pa se vise ne krecemo u tim krugovima :)

Edited by Leia
Link to comment

ma ok kao istrazivanje i razmena iskustava, ali mi se ne dopada ideja da lose iskustvo mora da me obelezi ili cak definise kao licnost.

 

a dobra opservacija za vucica, i jos niza takvih, da se malo prodrma mit o ah tako urbanim i cool 71-75 generacijama kao takvim.

uvek je bilo i bice i ok ljudi i onih drugih, ima ih i sad naravno samo smo mi omatoreli pa se vise ne krecemo u tim krugovima :)

 

A sta fali toj generaciji?

Link to comment

ne znam za dalje unazad, ali od početka 20. veka, iz porodičnog albuma:

 

generacija deda i baba kači prvi i drugi svetski;

brđanska grana između ratova emigraciju u ameriku, bjut, montana - ko se uopšte vratio, jedva se vratio; sitnu decu i ljutu sirotinju bez pauze; kolonizacione muke prvih godina u vojvodini

prečanska grana: sremski front; zadruge...

 

generacija roditelja:

drugi svetski,oskudacija pedesetih, lagano i rastuće stezanje kaiša i atakovanje na pamet osamdesetih; devedesete, životarenje posle 5. 10.

 

mi - već znamo.

 

zaključak: ko je ovde uhvatio normalnu deceniju, srećan je. ko je zakačio dve - srećan je u pičku materinu.

 

poz

 

ja sam potkačila tri decenije koje su mi tada delovale normalno i sada sam srećna u tri pičke materine.

evo već četvrti mesec čekam poštara da mi donese rešenje za penziju. pojma nemam kolika će biti i da li ću od nje moći da živim.

a naradila sam se u životu za tri žene.

Link to comment

Ne treba kao monolit, definitvno, samo statisticki. Coolness je relativna stvar, ali iole, iole, ok opste obrazovanje su, kao grupa, poslednje dobile generacije iz 70-tih, posle toga je sve licni trud (sto je mozda i vise za postovanje, ne kazem). Mislim, sretao sam osobe sa diplomama i sasvim dobrim srednjim skolama, kojima sam morao da objasnjavam da je krit istocno od sicilije, a ne obrnuto, i sta je deklinacija. Ali ok, posto je u jednom slucaju bila jedna vise nego prijatno izgledajuca osoba, nisam insistirao previse :D

Link to comment

Разлика између историје је што те зајеб стиже у различита времена.

nisam razumela "razlika između istorije".

inače, zajeb nikad ne spava. mož te stigne i više puta -_-

 

Mada, po nekoj logici stvari na vodecim polozajima u drustvu bi sada trebalo da budu oni, tako, 63-68/9

zbog boldovanog se ne slazem. kako godine prolaze sve me vise nesto vuce na more.

ja rukovodim samo sobom, a i to ne redovno. al me zato povuklo. da li se može reći da mi je čaša do pola puna?

 

jos jedan primer: posle 5. 10. u Instituciji je na čelo došla ekipa kraj 1950-ih, prva pol. 1960-ih. u naponu snage, što se kaže. frustrirana što je pre toga godinama morala da sedi i vrti prste, da briše prašinu sa svog znanja i zamisli, bacila se naglavačke da se "nadoknadi propušteno i da uhvatimo korak sa svetom". radili ljudi, i dobro, i loše - kao svako ko radi. tako desetak godina. onda druga nastala nahija i eto njih razbacanih koekude. sad se bliže šezdesetim i taman da u srbiji sutra osvane raj, oni ne mogu da ponove film od pre petnaestak godina. mislim, akcione scene.

 

a naradila sam se u životu za tri žene.

i još ćeš, ne brini. jesi žena, ili nisi :)

 

poz

Link to comment

Ne treba kao monolit, definitvno, samo statisticki. Coolness je relativna stvar, ali iole, iole, ok opste obrazovanje su, kao grupa, poslednje dobile generacije iz 70-tih, posle toga je sve licni trud (sto je mozda i vise za postovanje, ne kazem). Mislim, sretao sam osobe sa diplomama i sasvim dobrim srednjim skolama, kojima sam morao da objasnjavam da je krit istocno od sicilije, a ne obrnuto, i sta je deklinacija. Ali ok, posto je u jednom slucaju bila jedna vise nego prijatno izgledajuca osoba, nisam insistirao previse :D

Bilo nesto, kazuj bre brzo  :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...