Jump to content
IGNORED

Interstellar


Ajant23

Recommended Posts

  • Replies 448
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ToniAdams

    48

  • Weenie Pooh

    36

  • kobni zelaya

    25

  • morgana

    19

da ali ne znaju u kojim terminima i salama,nemam pojma tako kaze seka na salteru..kaze zovite prepodne taj dan kad hocete da gledate..jos cu videti sutra..

Edited by ivy
Link to comment

ja pustih suzu na "hey dad... you son of bitch" cray2.gif

 

i kraj.... joj cry_zpsde1eca11.gif

 

a sad ozbiljno.. posto se ja uvek totalno prepustim filmu jer volim bijoskop, pa mu tek posle sudim.... daklem vrlo zanimljivo, al s koliko propusta jao jao....... prvo i osnovno; moch vizuelizacije vs ljudi i emocije.... daklem ovo dvoje su od pocetka do kraja u sukobu ovde.. za ovakav film i ovako mochnu sliku ovo je nedopustivo... neki momenti su preglumljeni, neki pak "nedoglumljeni" [cini mi se da ova rec postoji].. ne znam dal je ovo samo malko zbrzano il Nolan prosto ne veruje svojoj publici.... 1 veliki plus ide na zvuk, svaka cas momcima! da ne volim toliko editovanje zvuka [i muziku iz filma], bilo bi mi zao sto ovoliku paznju nisu posvetili tamo di je najvise trebala

 

kako god, meni je film drzao paznju.. svih skoro 3 sata... za suzice su uglavnom krivi zvuk i slika [ne razumem sta je s ovim glumcima danas].. i slazem da je prelepa bajka, bas ta rec.. jer u dobrom sf-u ne moze da ima vakih propusta

Link to comment

Cekao sam da jos neko ko je gledao prokomentarise, pa da kazem i ja nesto vise. Preksinoc sam gledao film i jos uvek sam pod utiskom, otpilike je osecaj kao posle nekog koncerta, adrenalin i koji vec sve hormoni (srece) se i dalje luce u velikim kolicinama :D Nisam sanjao svemir, jer nisam bas nesto dobro ni spavao, kad ono sve sljasti i bruji onoliko ne moze ni da se zaspi lako. 

 

Ovaj film je verovatno Nolanov najveci rizik i najveca kocka do sada, iako je prica prilicno straightforward, zato sto trazi najvise vere od publike i zato sto polaze najvise vere u publiku. Hippie, kod ovoga se ne slazem s tobom, mislim da bas veruje svojoj publici, toliko da se nada da ce ga ona ispratiti u namerama do kraja. Film u je u potpunosti zavisan od toga kako ce publuka uci u njega i, kako to kazu na engleskom, sta ce sa sobom poneti u gledanje ovog filma. Naravno, on se i upustio u takav rizik u ovom trenutku zahvaljujuci tom ranije stecenom poverenju i koristi to da bi realizovao ovakvu vrstu filmske avanture. U ovom kratkom klipu je najbolje opisao svoje zelje i namere i, iako je Odiseja posluzila kao inspiracija, pre svega za neke vizuelne momente i opsti osecaj grandioznosti svemirskog putovanja, nije fer prema Interstellaru porediti ga sa Odisejom, jer prosto nisu ista vrsta filma. 

 

Slazem se sa Boyciem da je ovo "prelepa bajka danasnje generacije". Danasnji klinci koji ovo budu gledali moraju se zaljubiti u svemir, pa tako mozda i u SF zanr i nakon ovoga upustiti se u istrazivanje istog. "Bajka" je mozda i najbolja odrednica za ovaj filma, nesto sto ce mozda najbolje pripremiti buduce gledaoce (narocito forumase) na to sta da ocekuju, dok ulaze u bioskopsku salu. Da li reci "SF bajka", to je pitanje? Mislim, da.

 

Sto se tog "SF" dela price tice, dolazimo na klizav teren. Sa jedne strane, ovde ima prostora za vinisanje toliko da je pitanje da li Vini ovo uopste treba da gleda, jer moze doci do kvara usled pregrevanja :D Sa druge, pak, strane, ovo je film kojem vinisanje uopste nije potrebno, da ne kazem da mu nema mesta ovde, sto nas vraca na onu pricu odozgo o poverenju, prepustanju i majndsetu za gledanje, te da ako je Vini spreman na tako nesto moze se i on sasvim fino provesti. Pitanje koje se sad namece jeste da li Nolan uspeva da nas zavede i kreira taj majndset da bismo mogli da se opustimo i uzivamo. Mislim da uspeva, kod mene svakako, a evo i kod Boyciea i Hippie, a vidim po netu i kod jos dosta ljudi. Ono gde se opet necu sloziti sa Hippie jesu glumci, koji su jedna od najvaznijih stvari za uspeh tog zavodjenja. Pocetak filma, tj ekspozicija je, po meni, mozda i najbolji deo ovog filma, zato sto je svedena i jednostavna, skucena na jako malom prostoru i zahteva od nas da poverujemo slepo i bezuslovno, sto se postize upravo zahvaljujuci glumcima. Mekonahi i devojcica koja igra mladu Murph (Mackenzie Foy) su sa jako malo dijaloga uspeli da izgrade odnos koji je sustina filma i na kom pociva sve ostalo. Na to se kasnije odlicno nadovezala Dzesika.

 

Nolan nije savrsen filmadzija, niti tezi perfekcionizmu (npr. to je covek koji, iako na raspolaganju ima 200-250m$ budzeta, snima najvise 3-4 dubla i snimanja zavrsava pre roka i trosi manje para nego sto je planirano), ekspozicije su mu uvek problematicne, zbrzane i neujednacenog ritma, cesto postavku bukvalno izgovaraju likovi (umesto show, don't tell, on radi upravo suprotno), da se prosto covek zapita kako on, na tako klimavim temeljima, uspe da napravi nesto sto u nastavku filma potpuno zgrabi gledaoca i izvoza ga za sve pare. Ima covek neku magiju, nema drugog objasnjenja. Ovde je, medjutim, situacija drugacija. Od samog pocetka mi je sve teklo glatko i bilo na svom mestu. Iako i ovde ima ekspozicionih dijaloga, nisu bili zamarajuci, nego sasvim na mestu. Zanimljivo je da ta svedenost i jednostavnost u oslikavanju sveta u kom se radnja filma desava, to sto taj svet upoznajemo kroz jednu malu porodicu koja skoro usamljenicki zivi na nekoj farmi, udaljena od zajednice kojoj pripada, a koja jedva da vise i postoji u okolnostima koje su ih zadesile, to sto taj svet vidimo njihovim ocima, iznenadjujuce bolje stvara sliku i atmosferu tog sveta nego da nam je do detalja prikazivano i objasnjavano sta se i kako tacno dogodilo da do toga dodje i sta se trenutno dogadja u ostalim krajevima planete sa to malo (malo u poredjenju sa danasnjom svetskom populacijom) ljudi koji su jos zivi i ziv(otar)e na planeti. Nama je ostavljeno da domastamo sta i kako, dati su nam samo obrisi i naznake, ali ono sto nas uvlaci je emocija koju upravo glumci prenose, ne samo na pocetku, naravno, vec i kroz ostatak filma. Uspevaju to da nose sa sobom kroz citavu misiju oni koji su u nju krenuli, kao i oni koje pratimo na Zemlji. A najlepse od svega mi je to sto se ta intimna, da ne kazem mala, prica ugradjuje u jednu veliku, da ne kazem grandioznu i megalomansku, ali ostaje njena srz i prakticno je nosi sve vreme. 

 

Nolan je svoje najjace oruzje, pracenje i preplitanje vise tokova radnje, ovde doveo do savrsenstva, rekao bih. To prakticno traje od trenutka

kada Mekonahijev lik napusta porodicu i odlazi u misiju.

I opet su glumci ti koji mu to omogucavaju. Nije ni cudo sto ima ogromno postovanje za svoje glumce, sto ih drzi kao malo vode na dlanu i sto mu se oni rado vracaju.

 

Slozio bih se sa Hippie oko muzike i zvuka, cak mi nije smetalo ni to sto su u pojedinim trenucima bili bas glasni. Takodje, za Nolana novi, direktor fotografije Hoyte Van Hoytema uradio je sjajne stvari, pogotovu u scenama na Zemlji, u poljima, kuci i u Murphinoj sobi. 

 

A slozio bih se i sa jednim drugarom, najjaci lik u filmu je TARS :D Drago mi je sto se nastavlja tradicija da u SF filmovima roboti budu najbolji likovi,

a posebno mi je drago sto je TARS tezak pozitivac.

Uopste, tehnologija je u filmu jako pozitivno predstavljena, sto je zanimljivo za tako oldfashioned momka kao sto je Nolan, mada i dobre stare knjige i rucni mehanicki casovnici imaju svoje, bitno, mesto.

 

Interstellar je mnogo vise spilbergovski, lukasovski, kameronovski i ridliskotovski, nego sto je kjubrikovski ili tarkovskijevski™ film. Sam kraj, poslednjih 5-10 minuta je i previse spilbergovski i to je jedino sto bih mozda izbacio, odnosno ne izbacio,

posto je susret izmedju cerke i oca jako bitan i trebalo ga je prikazati,

nego uradio drugacije. I dobro, za moj ukus ima previse pominjanja reci ljubav i spasavanje sveta, ali oprastam. 

Edited by Sludge Factory
Link to comment

ne znam, Sladzo... poruka ovog filma bi trebalo da bude nesto kao love is all.... kad je bese peti element snimljen, recimo, a njegova poruka nam je ubedljiva i jasna ko dan.... Interstellar jeste prelep, al fakat zbrzan... Nolan je definitivno trebao da radi vise s glumcima... ne kazem da je to lose, samo da tome nije posvecheno dovoljno paznje

Link to comment

Interstellar :Hail:

 

Meni su ova 3 sata prosla u sekundi i zaista je bila fenomenalna zabava. Mislim da je film bas napravljen s mjerom, ni cega ni previse ni premalo, drago mi je da nisu otisli u preveliku patetiku na kraju. Taman dovoljno da te dirne, ali da ne smori i postane degutantno. Mekonahi je bog, i ove godine mu Oskar moze izmaci samo slucajno. Prije pola sata sam se vratio iz bioskopa pa sam jos "vruc". Mozda kasnije napisem nesto konkretnije i detaljnije.

Link to comment

Upravo se vratih iz Cineplexxa sa Interstellara, i da budem iskren, osećanja su mi malo pomešana. Ovo svakako nije jedna od budalaština, tipa npr. "Dana nezavisnosti", u pitanju je u svakom pogledu film koji je nekoliko klasa bolji od toga. Sa druge strane, ovo nije ni remek delo tipa "Odiseje", u svakom pogledu je film koji je nekoliko klasa ispod toga.
 
U osnovi meni su u filmu jako smetale tri stvari. Prvo, što je film soft SF u najnegativnijem smislu te reči, odnosno što je naučno potpuno nerealan, i to je moguće videti u mnogim detaljima, od kojih bi ja izdvojio, npr.

cirkanje piva na tremu u situaciji kada na celoj planeti uspeva samo kukuruz (jedino ako postoji kukuruzno pivo, a da ja ne znam), potpuno nekoherentan prikaz vremenske dilatacije (uporediti protek vremena na prvoj planeti, koji ima smisla, i na horizontu događaja, koji nema smisla i gde bi u sekundi trebali da protiču vekovi), nerealan prikaz uticaja gravitacije na tom istom horizontu događaja (tu gravitacija rastavlja atome na sastavne delove, bilo šta što se kreće tu bi se pretvorilo u snop elementarnih čestica koje usisava crna rupa, a ne ovo što je u filmu prikazano),

itd. Tu je reditelj i prilično nekoherentan, jer u nekim delovima insistira na naučnoj podlozi, dok u nekim drugim delovima istu potpuno zanemaruje.

 

Drugo, što je tok filma prilično predvidljiv, i predstavlja n-to prežvakavanje veoma poznatih klišea i iz filma i iz književnosti. Za pojedine događaje sam odmah kada su se dogodili sa velikom dozom sigurnosti znao kako će se do kraja razviti. Takođe, rasplet je pomalo fantastičan i (meni) neubedljiv, i tu ne mogu dati neke pohvale.

 

Treće, i najbitnije - ovaj film predstavlja papazjaniju svega i svačega iz SF žanra. Ja sam u njemu pronašao elemente  iz Odiseje i iz Rame Artura Klarka, iz Kontakta Karla Sagana,  iz Kapije Frederika Pola, pomalo Asimova. Neko ko poznaje SF bolje od mene bi verovatno mogao da prepozna još ponešto. Nekako, ceo film je imao neki "deja vu" osećaj, kao da sam to već negde i kod nekoga gledao ili čitao.

 

Sa druge strane, film ima mnogo dobrih karakteristika. Pre svega, ima feeling pravog, literarnog SF-a, što veoma malom broju filmova uopšte i polazi za rukom (premda mislim da se oko toga retko ko i trudi). Nadalje, ima dobar ritam, drži pažnju od prvog do poslednjeg trenutka, a da se to gotovo nikada ne radi nekim nerealnim akcionim scenama. Takođe, ima dosta dobro portretisane likove i sam setting u kojem se radnja odvija, pri čemu se to radi jednim nenapadnim i minimalističkim konceptom, koji se ne nameće gledaocu, već se dopusti da on uplovi u njega. Gluma solidna, o tehničkim aspektima ne treba ni trošiti reči.

 

U svakom slučaju, vredi dva i po sata vremena, nije baš da se ovakvi filmovi mogu gledati u bioskopu svaki dan 

Edited by Ayatollah
Link to comment

Ekekeke, pola sale 1 u Cinemaxxu večeras sa PPP :lolol:

 

Odlična zabava, tri sata ne osetiš (na Hobitima sam se vrpoljio onoliko, na jednom sam i dremnuo pred kraj :P  ), i naročito mi se sviđa milion sitnih referenci na staaaari SF (ne bih ja to okarakterisao kao "papazjaniju", nikako). Pogledaću ga ponovo sigurno, baš da bi obratio više pažnje na detalje.

 

Btw, Centralne i Južne Amerike dosta i odavno cepaju kukuruzno pivo ^_^

Edited by Skyhighatrist
Link to comment

 

onaj kraj, misim heart.gif mogo je bar 1 poljubac da padne girl_sigh.gif

 

 

Svaka čast svakom režiseru koji ne ubaci poljubac onda kada ga svi očekuju :Hail:

 

Inače, jedva čekam da gledam... Msm da ću podno bioskopa već u ponedeljak.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...