Jump to content
IGNORED

Ebola v2014


Аврам Гојић

Recommended Posts

 

ajd sad, polako da uspostavimo hronologiju dogadjaja - 
 
Ebola koja je inače endemska bolest se javlja u Gvineji pa onda Liberiji i Sijera Leoneu. što su valjda tri najveće kloake u oštroj konkureciji na Afričkom kontinentu. Epidemija kreće da besni, a niko ništa ne čini mesecima, izuzev uobičajenog mlaćenja prazne slame WHOa i rudarskog posla na terenu pojedinih organizacija tipa Lekari Bez GRanica, raznorazne misije itd. Granice se ne zatvaraju, nema organizovane pomoći, nema čak ni konsultacija i uključivanja zemalja koje se poslovno bore sa ebolom godinama unazad /Zair, Sudan, Čad..../.
6 meseci kasnije, dve od tri zemlje su na ivici kolapsa, histerija kreće da trese svet, bolest se lagano širi, a sve novine udaraju u reklamu kako nema leka i kako će biti sranja. 
Odjednom - Bam, pojavljuje se američka biotehnološka firma koja na svojoj stranici nema vesti starije od 2012. i koja se gotovo isključivo bavi filovirusima /čitaj Ebolom/, i to, ni manje ni više nego u saradnji sa US Army - koja šalje tri misteriozne ampule pravo u Liberiju. Od tog superleka dobri američki doktor se trenutno nanoži, a verovatno  će i dobra američka sestra ozdraviti. Ovog prevog prevoze u USA što je prvi put da se tamo uvozi Ebola, a CNN pravi brejking njuz. E da, preko dobrog CNNa je i "procurila" vest o leku. 
 
a Ebola i dalje besni Afrikom. 
 
PS meni sve ovo počinje teško da miriše po psini™.
 
PSs Ja samo da ugazim još malo dublje u paranoju pa da vas podsetim da smo u posldnjih 12 godina imali makar 5 novootkrivenih virusa koji su hteli da nas zbrišu - h1n1, SARS, h7n9 i MERc - koji su imali visoku smrtnost /oko 50%/ ali su slabo prenosili - i još jedan h5n1 koji se odlično prenosio, al imao vrlo malu smrtnost.
 Ovaj najnoviji ima isto smrtnost od 50% - a to je bitno zato što prosto nije dobro kad virus ima visoku smrtnost jer ne može da se širi - prosto pobije sve na šta naidje, vrlo je strašan i medijski odlično pokriven 
 
jbga, kao da mi nije dovoljna samo paranoja zbog Ebole nego moram još i da smišljam teorije zavere... :(
mada mi sad lakše kad sam podelio ovo s vama :D

 

 

Meni ovo uopste ne zvuci kao teorija zavere. US army finansira krsinu istrazivanja ne bi li svoje vojnike i vojnu tehniku ucinili boljim. S druge strane da bi se lek uveo u upotrebu od trenutka od kada ga smatraju dobrim u tamo nekoj laboratoriji do samog uvodjenja ima da prodje ohohoho godina. Sasvim je moguce da su ovi bili blizu faze gde treba da se testira na zivim subjectima a namestilo im se da se razbole americki gradjani koji su verovatno dali pristanak, jos neko potego veze za eksperimentalni lek i eto ti ga. 

Zasto nisu ponudili afrikancima da budu prvi zamorci? Pa valjda zato sto africki zivoti ne vrede dovoljno da bi se kvarila procedura.

Link to comment
  • Replies 244
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • steins

    29

  • Аврам Гојић

    19

  • Прслин

    17

  • Krampa

    9

Meni ovo uopste ne zvuci kao teorija zavere. US army finansira krsinu istrazivanja ne bi li svoje vojnike i vojnu tehniku ucinili boljim. S druge strane da bi se lek uveo u upotrebu od trenutka od kada ga smatraju dobrim u tamo nekoj laboratoriji do samog uvodjenja ima da prodje ohohoho godina. Sasvim je moguce da su ovi bili blizu faze gde treba da se testira na zivim subjectima a namestilo im se da se razbole americki gradjani koji su verovatno dali pristanak, jos neko potego veze za eksperimentalni lek i eto ti ga. 

Zasto nisu ponudili afrikancima da budu prvi zamorci? Pa valjda zato sto africki zivoti ne vrede dovoljno da bi se kvarila procedura.

 

 

Da sam ja afrički građanin bila bih vrlo skeptična prema novom američkom leku. A USA jako ceni i živote svojih građana, tu i tamo pa se sad izvinu za to što su ih inficiravali sifilisom i raznim drugim bolestima, i držali bez tretmana pretvarajući se da ih leče. Verovatno ni pola onoga što rade na tom polju nikad neće stići ni do te faze izvinjenja.

Link to comment

Juce javili da je u Lagosu preminula medicinska sestra i da ima jos 5 zarazenih koji su bili u kontaktu sa liberijcem koji preminuo. Meni sad vec pomalo frka posto sam trenutno u Port Harcourt-u.

Edited by BarryWhite
Link to comment

To su sve slučajevi koji su bili u direktnom kontaktu sa indeksnim pacijentom. budi pažljiv i biće ok.

Nigerija tražila od Amerike super lek, ovi ih napušili.

a onaj u saudijskoj Arabiji izgleda ipak nije imao ebolu, osim ako ne lazu

 

s telefona

Edited by steins
Link to comment

i naravno, ako je iko sumnjao......

 

 

Klinička ispitivanja vakcine protiv smrtonosnog virusa ebole bi trebalo uskoro da počnu, a široka primena te vakcine bi mogla da otpočne već u prvim mesecima 2015, saopštila je Mari-Pol Kjeni, zamenica generalne direktorke Svetske zdravstvene organizacije (SZO).


 

 

Njen kolega Žan-Mari Okvo Bele, šef odseka za vakcine SZO, je ranije za francuski radio RFI rekao da će britanska farmaceutska kompanija "Glakso Smit Klajn" kliničko ispitivanje vakcine protiv ebole otpočeti u septembru i da je on optimista u pogledu stvaranja uslova za njenu dostupnost na tržištu, prenosi AFP. 

Kjenijeva priznaje da, s obzirom na situaciju sa ebolom, vakcina za tu bolest sigurno neće biti testirana tako rigorozno kao što je to slučaj sa drugim vakcinama i lekovima jer bi to bilo nemoguće. 

Verovatno je da će ova vakcina biti puštena na tržište nakon provere njenih rezultata i bezbednosti na manjem broju ljudi nego što je to uobičajeno, ističe Kjenijeva. 

Ona je napomenula da su na izradi vakcine za ebolu angažovani brojni istraživači kako bi se olakšao i ubrzao njen razvoj, ali je dodala da je vrlo važno ubrzati i odobrenja vlada afričkih zemalja za prvu fazu testiranja, što u tim državama može da potraje i mesecima.

Kjenijeva ipak izražava nadu da zbog hitnosti situacije testiranje vakcine za ebolu neće imati tretman kao kad je u pitanju bilo koja druga vakcina ili lek.

 

 

 

naravno, svaka sličnost sa h1n1 je slučajna :fantom: 

 

 

oni stvarno nisu normalni, zbog profita će nas sve pobiti

 

mene sad muči samo jedno pitanje - da li će ovo biti dovoljno hajpa ili će ipak ići na pandemiju.....:unsure:

Link to comment

jbga nešto ne mogu da editujem post....

 

 

elem, Gvineja je zatvorila svoju granicu prema Liberiji i Sijera leoneu posle 8 meseci od izbijanja epidemije i izvoza iste u ove dve države  :frust:  ovo bi moglo da znači da je tamo ebola stavljena pod kontrolu obzirom da po poslednjem izveštaju WHOa tamo nije bilo novoinficiranih. 

 

a kad sam već kod geografije - niti jedna zemlja koja se graniči sa ovima /uključujući Obalu Slonovače koja se graniči sa čak dve od tri/ nije prijavila niti jedan jedini slučaj. 

Link to comment

Jbmti koji je raspad u Liberiji - 5 bolnica ne radi zbog nefostatka radnika - svi pobegli s posla zbog nedostatka zaštitne opreme. Da nema inostranih lekara i misija, potpuno bi se raspali

Link to comment

Hvala bogu nisam. Ali pratim sve te zajebancije, to mi dodje neki perverzni hobi.

E: interesantno je da nemci i dalje 5 para ne daju zs vanrednu situaciju™

Edited by steins
Link to comment

U Nigeriji zeznuta situacija, mnogo bolja situacija sto se tice opremljenosti bolnica i broja lekara ali su bili nespremni za ovo.

Za sad troje ljudi umrlo ukljucujuci i liberijca koji je doneo virus, mada mi sad vozac u povratku sa posla pominje da je cetvoro ljudi umrlo.

 

Potvrdjeno ukupno 11 slucajeva ukljucujuci i preminule. Evo ovde malo detaljnije o situaciji:

 

 ‘Ebol drug’ arrives Nigeria today 
An experimental drug for treatment of Ebola has been provided by a Nigerian in diaspora and will arrive the country today, health minister Onyebuchi Chukwu, has said. The drug, called “Nanosilver”, can now be used following the approval by the World Health Organisation (WHO) that experimental treatments are ethical in the case of the Ebola pandemic. The Nigerian government authorised the use of experimental drugs on Wednesday. The US sent ZMapp, another experimental drug, to Liberia on Wednesday, while Canada has decided to donate 1,000 vaccines to the affected countries. According to Chukwu, the experimental drug is a donation from a Nigerian scientist who was concerned about threat of Ebola in his home country. “The drug will reach Nigeria today,” he said. Chukwu disclosed that the 169 secondary contacts were still under surveillance, while in all Ebola 11 cases had been recorded, including the index case, Patrick Sawyer, and the two Nigerians who died of the disease. “Some of the people under surveillance have completed the 21 days incubation period, and we have to let them go,” he said. The minister said the nurse, who is a primary contact, who had travelled to Enugu had not developed the symptoms as of the time of her trip, dispelling fears that she might have infected other people. “In Enugu yesterday, there were 21 secondary contacts with the nurse, but after investigations, there are only six secondary contacts now,” he stated. “The nurse who is newly-wedded had no symptoms of the disease when she travelled to Enugu, and while coming back to Lagos she travelled in a special ambulance with her husband. Her husband is under quarantine now.” Chukwu maintained that only Lagos state has recorded Ebola cases.
Link to comment

nigerija je ozbiljna drzava pa mi je nejasno kako su  mogli da naprave ovoliki gaf da osobi koja je pod epidemioloskom prismotrom dopuste putovanje u drugi grad. 

sad čitam da je četvoro preminulo u Nigeriji jer su pili nekakav narodni lek protiv ebole. 

 

 

Poznajem lekara koji je medju prvima tamo 72ge video onog lika sa variolom. Čim se utvrdilo šta je popio je kućni pritvor u trajanju od tri nedelje (i on i supruga), svako jutro im je lik sa maskom i rukavicama na vrata donosio namirnice a ispred vrata im je dežurao pandur. No tad smo bili ozbiljna država

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...