Jump to content
malkin

Belgija - SAD, 01.07. 22:00

Belgija - SAD  

31 members have voted

1. 1. Ko prolazi u četvrtfinale?

Recommended Posts

bergasa19

Nije fer pičati o tika taku na zalasku, a ne spomenuti kako je taj Bajern bio pregažen. Mogli su da im daju 10 golova da su hteli. I da, tika taka je imala uzuzetni jak ritam. Ili ti misliš da je lako igrati viktorije bez jakog tempa?

Upravo na primeru Čilea možeš da vidiš razliku u trčanju ekipe sa top Ćavijem i bez njega.

189-

Anri je u Arsenalu bio više nego igrač. Bez njega Arsenal bi bio potpuno drugačiji tim, a i uzeo je SP. Van Basten je bio za mene najbolji igrač onog strašnog Milana prepunog velikih igrača i uzeo je EP. Del Pjera stvarno ne želim objašnjavati. Mateus je bio glavni igrač svetskog prvaka u fudbalu i mnogo previše  toga drugog. Mihael Laudrup je za mene jedan od najboljih igrača, Ako se držimo devedesetih, harao je sa Barsom u španskoj ligi i uzeo je ligu prvaka, bio treći sa Danskom na EP i nije hteo da učestvuje na EP kad je Danska uzela titulu jer nije želio da se švercuje nezasluženo. Ostavili su veliki trag u fudbalu.

Da čujem tebe.

od svih igraca ovde koje si nabrojao jedino mateus moze da se uporedi po velicini kad ronaldo zavrsi karijeru. a ronaldo ako ovako nastavi ni mateus nece biti problem. mada, ne bih ronalda uporedjiivao sa mateusom zbog pozicjie.

henry je bog ali i u tom skoro savrsenom sistemu wengera uzeo samo dve title sampiona i neki kupcici. realno premalo za takvu karijeru u arsenalu i imajuci u vidu koliko dugo je igrao tamo. cini mi se da si ti bas pricao o individualnosti za kolektiv. 

van basten? zavrsio karijeru sa koliko 30 godina? dao milion golova u prejakoj holandskoj ligi i posle u milanu koji je imao mega ekipu. btw, ronaldo kao krilni igrac ima za malo manji prosek golova po mecu od jednog od najboljih spiceva evrope.

del piero? zaista nema sta da se objasnjava.

za laudrupa zaista ne znam sta da ti kazem. nije blizu ronalda realno.

a ovaj ronaldo o kojem mi pricamo, kao sto sam vec rekao pre neki dan, osvojio sve sto se moze osvojiti sa dva razlicita kluba u dve najjace lige. sa 19 vicesampion evrope. bukvalno 10 godina sam vuce ovaj raspad od portugala gde mu je najbolji saigrac 1 nani. u poslednje cetiri sezone daje 50 golova po sezoni. vec deset godina je medju tri najbolja igraca sveta konstantno. 

nije odigrao 4 dobre sezone kao neki vec igra i igrace ako bog da 15 vrhunskih, ne pravi cirkus u svom klubu kako bi on igrao spica a saigraci nek se snalaze. ne sabotira svog trenera samo zato sto ga je izvadio iz igre. ne dolazi na trening sa plasticnom kasisicom za kafu jer mu se ne trenira. ne trazi od predsednika kluba da njegov trener dobije otkaz. ne pravi nikakve scene na i van terena. ni jedan jedini eksces nije imao tokom karijere, nema probleme sa zakonom kao neki. ne krade nego daje...

on dolazi prvi i odlazi prvi sa treninga. konstantno radi na sebi da bude jos bolji. jel mozes da zamislis kakav stav i kakvu radnu naviku mora da ima neko ko je i ovako najbolji igrac na svetu i pored toga konstatno ima zelje i motiva da napreduje....ali i dalje ce mnogima biti ogavan zato sto na svakoj sledecoj utakmici ima drugaciju frizuru.

dok je bio u mancesteru igrao je u najjacoj ligi na svetu i osvojio tri titule prvaka. otisao u real, igra u istoj ligi sa jednim od najjacih ekipa ikada. da ne pricam o tome kakav se fudbal igra sada a kakav pre 20 godina.

bergasa19

Koje veliko finale je Ronaldo odlučio?

Edited by bergasa19

crtamOrasi

Nije fer pičati o tika taku na zalasku, a ne spomenuti kako je taj Bajern bio pregažen. Mogli su da im daju 10 golova da su hteli. I da, tika taka je imala uzuzetni jak ritam. Ili ti misliš da je lako igrati viktorije bez jakog tempa?

Upravo na primeru Čilea možeš da vidiš razliku u trčanju ekipe sa top Ćavijem i bez njega.

Fudbal stalno evoluira i nije zamrznut u vremenu. Svaka ekipa koja napravi minimalan iskorak u dotadasnjem poznavanju i primeni taktika ima ozbiljnu i gotovo uvek odlucujucu prednost u odnosu na konkurenciju. Barca i Spanija su suvereno dominirale pristojan broj godina na konto taktike gradjene oko Xavija i mora se odati priznanje na tome. Ne znam o kom gazenju Bayerna pises, ali ono koje ja spominjem je iz proslogodisnje zavrsnice lige sampiona. Tacno je da je mogao da bude dvocifren broj golova, ali u mrezi Barce. Tikataka nije na zalasku zato sto je Xavi na zalasku, ali Xavi jeste zato sto tikataka jeste (moram priznati da sam sam sebe odusevio ovim :lolol:  hvala na forsiranju u tom smeru).

Nekome je palo na pamet da sa dovoljno inteligentnog i racionalnog trcanja moze da konstantno izlazi na linije dodavanja i da pritiska dublje na terenu i tu im bese kraj. Izvadi Xavija iz konteksta i on se snalazi kao riba na suvom. Pirlo je isti kakvu god pricu da fura njegova ekipa. To je i dokazao pod gomilom poprilicno razlitih trenera, od onih koji su razmisljali tipicno zabarski i oslanjali se na njega da inicira tranziciju, do onih kojima je imperativ drzanje lopte u posedu.

Sto se ritma tice, naravno da je bio visok, ali daleko do toga da je to bio faktor koji je presudjivao. Uzmi ovo sto Nemci furaju kao primer (proslogodisnji Bayern i kompletni Dortmund), razlika je nebo i zemlja. Ponovo ti kazem, veliki broj dodavanja i besomucno forsiranje trouglova nije isto sto i visok tempo. U slucaju Xavija i Barce/Spanije obicno nije. Jeste u odnosu na prosecnog spanskog primeraligasa (to nikada nije ni bilo merilo u ovoj prici), ali nije u odnosu na druge evropske ale. Visok tempo je uporan presing i tranzicija, tikataka je jedan stepenik ispod tog nivoa. 

Koje veliko finale je Ronaldo odlučio?

Kapiram da se iz ovakvih rasprava nikad ne moze izaci sa konkretnim rezultatima, ali mi se cini da nikako ne mozes omalovazavati igraca koji redovno trpa toliki broj golova toliki broj sezona. Brojke su obicno nedovoljne da bi se pokazala poenta, ali ovde jesu. Kad pogledas njegove i Messijeve u poslednjim sezonama ne moze da ti ne bude jasno da je rec o fudbalskim gigantima. Poslednje 4 sa po preko 50 golova (ej, pedeset!), a pre toga jos 4 sa vise od 30 u proseku. Prvenstva se uglavnom dobijaju tako sto se reseta boranija, da je lako svako bi to mogao.

bergasa19

Malo mi je glupo da čitam duga pisma o načinu igre koji je harala. Na žalost fudbala tada nije postojala ekipa koja bi mogla da im tempom parira, i da ne izgubi loptu posle par sekundi.

Bajern je primio četiri gola u prvih dvadestetak minuta, ako me pamćenje ne vara. Bilo je to brutalno gaženje.

http://youtu.be/VRTxN3rebvA

Edited by bergasa19

Zhota

Mislim da je problem u nacinu na koji Zhota razmislja, a koji je vredan hipoteza u doktoratu Dr Sline. Suvise opstih mesta i tautologija.

Recimo ovo.

Napadac se nece videti, ako protivnici imaju dobru odbranu. Zamisli.

ne radi se ni o kakvoj tautologiji. iz ovog tvog posta ispada da se pristojnim odbranama ne mogu davati golovi i da protiv njih napadaci ne mogu da se vide, sto je nebuloza.

moja teza je od pocetka bila (a to pricam vec odavno) da ronaldo ume da puni busne odbrane, ali da se protiv organizovanih ekipa koje pristojno igraju odbranu slabo snalazi. pogotovo kad je on taj koji treba da nesto resi i kad se od njega ocekuje da bude najbolji od svih. i pogotovo kad nema oko sebe najbolje igrace na svetu.

@crtamOrasi, tih pedeset golova u sezoni mene nimalo ne cudi, s obzirom na to koji je kvalitet odbrane koji poseduje vecina ekipa u primeri. kad se tome doda nikad veca razlika izmedju reala i barse i ostalih timova (sa izuzetkom atletika), dobijas to sto dobijas. naravno da to nije lako, lik je zver, sto ovde umelju ljudi da kazu, ali ja to ni ne osporavam, ovde ljudi mesaju babe i zabe, pricamo da li je u rangu fudbalskih legendi kao sto je mihael laudrup.

kralj

Koja god da je fora sa M. Laudrupom, rekao bih da se nepravedno izostavljaju Tomas Brolin i Aron Vinter.

Zhota

pa dobro, nije da bi sad mogao da bude profesionalni fudbaler pored ovakvih velikana kakve imamo prilike da gledamo na ovom SP, ali nemoj da preterujes, ipak je bio maaalo veci fudbaler od te dvojice. ili treba i ovo da shvatimo kao ocigledno karikiranje, kao sa bergomijem i barezijem, ciju tehniku poseduje desni bek norica, ali ga ipak vise cenis od tijaga silve i vidica zajedno ili koji god kurac si hteo da kazes?

dillinger

od svih igraca ovde koje si nabrojao jedino mateus moze da se uporedi po velicini kad ronaldo zavrsi karijeru. a ronaldo ako ovako nastavi ni mateus nece biti problem. mada, ne bih ronalda uporedjiivao sa mateusom zbog pozicjie.

henry je bog ali i u tom skoro savrsenom sistemu wengera uzeo samo dve title sampiona i neki kupcici. realno premalo za takvu karijeru u arsenalu i imajuci u vidu koliko dugo je igrao tamo. cini mi se da si ti bas pricao o individualnosti za kolektiv. 

van basten? zavrsio karijeru sa koliko 30 godina? dao milion golova u prejakoj holandskoj ligi i posle u milanu koji je imao mega ekipu. btw, ronaldo kao krilni igrac ima za malo manji prosek golova po mecu od jednog od najboljih spiceva evrope.

del piero? zaista nema sta da se objasnjava.

za laudrupa zaista ne znam sta da ti kazem. nije blizu ronalda realno.

a ovaj ronaldo o kojem mi pricamo, kao sto sam vec rekao pre neki dan, osvojio sve sto se moze osvojiti sa dva razlicita kluba u dve najjace lige. sa 19 vicesampion evrope. bukvalno 10 godina sam vuce ovaj raspad od portugala gde mu je najbolji saigrac 1 nani. u poslednje cetiri sezone daje 50 golova po sezoni. vec deset godina je medju tri najbolja igraca sveta konstantno. 

nije odigrao 4 dobre sezone kao neki vec igra i igrace ako bog da 15 vrhunskih, ne pravi cirkus u svom klubu kako bi on igrao spica a saigraci nek se snalaze. ne sabotira svog trenera samo zato sto ga je izvadio iz igre. ne dolazi na trening sa plasticnom kasisicom za kafu jer mu se ne trenira. ne trazi od predsednika kluba da njegov trener dobije otkaz. ne pravi nikakve scene na i van terena. ni jedan jedini eksces nije imao tokom karijere, nema probleme sa zakonom kao neki. ne krade nego daje...

on dolazi prvi i odlazi prvi sa treninga. konstantno radi na sebi da bude jos bolji. jel mozes da zamislis kakav stav i kakvu radnu naviku mora da ima neko ko je i ovako najbolji igrac na svetu i pored toga konstatno ima zelje i motiva da napreduje....ali i dalje ce mnogima biti ogavan zato sto na svakoj sledecoj utakmici ima drugaciju frizuru.

dok je bio u mancesteru igrao je u najjacoj ligi na svetu i osvojio tri titule prvaka. otisao u real, igra u istoj ligi sa jednim od najjacih ekipa ikada. da ne pricam o tome kakav se fudbal igra sada a kakav pre 20 godina.

I Samjuel Eto je uzeo sa Barsom i Interom isti broj nacionanih šampionata, osvojio jednu Ligu Šampiona više, pritom odlučio dva finala kako Ronaldo nikad nije niti će. Nije ti neki protivargument

189-

znaci daju ljudi 50,60,70 golova po sezoni a nekima na ppp to i nije neko dostignuce.

sad sam proverio sva finala koje je ronaldo igrao. 13 utakmica 7 golova od koja su 3,4 dosta vazna gola. polufinala vec nisam proveravao ali cenim da ti mecevi i onako nisu nesto preterano vazni. pogotovo za ppp standarde.

Kapiram da se iz ovakvih rasprava nikad ne moze izaci sa konkretnim rezultatima, ali mi se cini da nikako ne mozes omalovazavati igraca koji redovno trpa toliki broj golova toliki broj sezona. Brojke su obicno nedovoljne da bi se pokazala poenta, ali ovde jesu. Kad pogledas njegove i Messijeve u poslednjim sezonama ne moze da ti ne bude jasno da je rec o fudbalskim gigantima. Poslednje 4 sa po preko 50 golova (ej, pedeset!), a pre toga jos 4 sa vise od 30 u proseku. Prvenstva se uglavnom dobijaju tako sto se reseta boranija, da je lako svako bi to mogao.

ovako nesto sam jos hteo napisati juce.

Edited by 189-

kralj

I ja bih se složio, ali mislim da je Ronaldo među poslednjim igračima koji bi trebalo brojke da priziva u pomoć.

Atletski besprekorno spreman, brz i jak, gruva levom, desnom, glavom, punom, spoljnom, maltene je patentirao novi način udarca, kreativan, atraktivan i što se često zaboravlja igra verovatno najbolji presing na poslednju protivničku liniju. U tom pročitaš zamera mu se što nestaje sa velikih utakmica. Pa majka mu stara, nije da ne treba da prođe 50 godina ne bi li se pojavio igrač koji daje golove u CL finalima sa različitim timovima. Ups, i to je bio Ronaldo.

Posebni respekt u ime zavidnog i konstantnog napretka tokom cele karijere.

dillinger

Pa njegov, a bogme ni Mesijev klupski rekord ne prati i onaj reprezentativni. Tamošnji proseci su im iza Viljinih ili sad Nejmarovih npr. To ipak govori i o tome u kakvim klubovima igraju i kakav status u istima imaju. Naročito Ronaldo koji izvodi i sve kaznene udarce i koji uzima šuteva kao nijedan drugi igrač na planeti. Fejlovao je u toliko velikih utakmica, nikad zapravo nije presudio, u tom segmentu su već pomenuti Eto pa čak i Forlan bolji, a tek o poređenju sa starim Ronaldom ili Zidanom nema govora.

kralj

Pa njegov, a bogme ni Mesijev klupski rekord ne prati i onaj reprezentativni. Tamošnji proseci su im iza Viljinih ili sad Nejmarovih npr. To ipak govori i o tome u kakvim klubovima igraju i kakav status u istima imaju. Naročito Ronaldo koji izvodi i sve kaznene udarce i koji uzima šuteva kao nijedan drugi igrač na planeti. Fejlovao je u toliko velikih utakmica, nikad zapravo nije presudio, u tom segmentu su već pomenuti Eto pa čak i Forlan bolji, a tek o poređenju sa starim Ronaldom ili Zidanom nema govora.

Nije mi najjasnije šta ovime želiš da kažeš. Nisam lud da osporim da ne postoji igrač koji će svoj tim učiniti pobedničkim bez obzira na ostalih 21 igrača na terenu. To što igraju u najboljim timovima sveta i što imaju status kakav imaju, govori valjda u prilog afirmativnosti njihovih kvaliteta. Ditto i za broj šuteva koje igrač uzima.

Ne znam tačno statistiku velikih utakmica i uopšte ne sumnjam da postoje podaci koji favorizuju raznorazne slabije igrače u odnosu na neke neuporedivo bolje, ali nećemo valjda sad dokazivati da to što u Busketsovoj vitrini klupske karijere maltene ne bi bilo mesta za mizeriju Maradoninih pehara, ne implicira da je ovaj bolji igrač. U tom smislu i fejlovanje u velikim utakmicama je puki trivia fact. Da znaš samo koliko sam se u trenutku bitnih utakmica setio na kojima je debeli Ronaldo fejlovao. O tome je govorio i Saša Đorđević. Njegovog nijednog bitnog promašaja se ne sećam, a sam kaže da ih je bilo neuporedivo više nego pogodaka.

Deco

Viljin skor u reprezentaciji upravo dobrim delom i zavisi od kvaliteta saigrača, da je Mesi pristao da igra za Španiju (a nuđeno mu je) verovatno bi dao upola više golova igrajući na tom mestu...

A ovo vezano za velike utakmice, ovi trenutno aktuelni igrači su prilično u centru pažnje i ljudi se sećaju svakojakih stvari. Desetak godina pošto prestanu aktivno da se bave fudbalom zaboraviće se uglavnom sve loše/neubedljive partije a zapamtiće se one najbolje. Svi se (opravdano) sećaju Zidana sa EC 2000 i WC 2006, a malo ko spominje da je bio prilično očajan 2002 i dobrim delom 2004....To je valjda i prirodno u neku ruku, verovatno je i Maradona imao fair share loših značajnih utakmica u Kalču, kupu UEFA i kupu šampiona.

ArleKino

Anri je u Arsenalu bio više nego igrač. Bez njega Arsenal bi bio potpuno drugačiji tim, a i uzeo je SP. Van Basten je bio za mene najbolji igrač onog strašnog Milana prepunog velikih igrača i uzeo je EP. Del Pjera stvarno ne želim objašnjavati. Mateus je bio glavni igrač svetskog prvaka u fudbalu i mnogo previše  toga drugog. Mihael Laudrup je za mene jedan od najboljih igrača, Ako se držimo devedesetih, harao je sa Barsom u španskoj ligi i uzeo je ligu prvaka, bio treći sa Danskom na EP i nije hteo da učestvuje na EP kad je Danska uzela titulu jer nije želio da se švercuje nezasluženo. Ostavili su veliki trag u fudbalu.

Da čujem tebe.

Kao neko ko obožava Henryja i smatra ga najboljim igračem Arsenala ikad (čak i ispred Bergkampa), mislim da si promašio. Henry je bio dominator u engleskoj ligi, davao nevjerovatne golove u Ligi prvaka i u bitnim mečevima Premiershipa, ne znam ni ja koliko utakmica bukvalno sam dobio tako što je predriblao kompletnu suparničku odbranu i penetrirao u mrežu dok žene u prvom, drugom i trećem redu tribina bivaju oplođene od seksnosti™ gola. Međutim, u oba finala Lige prvaka je bio ispod svog nivoa (ispromašivao se protiv Barce sa Arsenalom, a ni protiv Uniteda sa Barcom nije briljirao), a najbitnije utakmice na EP i SP u oba francuska naslova su rješavali neki drugi igrači. Za repku je od velikih golova dao po jedan Španiji i Brazilu 2006.godine te iznudio penal u polufinalu za pobjedu protiv Portugala. Na SP 2002.godine je došao sa duplom krunom iz Arsenala, ali je usrao motku protiv Urugvaja. Umjesto da povuče Francusku u izostanku Zidanea, povukao ju je dublje na dno.

Cristiano Ronaldo igra za mediokritetski Portugal u kojem je uvjerljivo najbolji igrač i u kojem nema nijednog normalnog centarfora sa kojim može surađivati pa je u isto vrijeme i lijevo krilo i centarfor. Noktima, zubima, glavom i nogama ih je odvukao na prvenstvo kraj kralja fudbala Zlatana Ibrahimovića (okruženog, doduše, i sa gorim suigračima nego što ih ima Ronaldo) tako što je dao sva četiri gola u baražu. U baražu za EURO 2012 je Portugal odveo preko nas, između ostalog i dalekometnim projektilom u Begovićevu mrežu. U Realu godinama daje 50-ak golova po sezoni. Ej, 50-ak golova po sezoni! Prirodno je da CR7 ide na kurac ljudima zbog svoje narcisoidnosti, ali isto tako nema smisla da se ne uvaži činjenica da je od 2008.godine gol-mašina i da je po svojim kvalitetama prototip savršenog fudbalera. Ono, da nas svemirci izazovu na fudbal k'o u "Space Jam", u tim koji bi im izašao na 1 megdan™ bi prvo izabrali Ronalda. Ronaldovo preseravanje u finalu Lige prvaka je navelo ljude da zaborave četvrtfinale (Real razbio Borussiju 3:0 u utakmici u kojoj je Ronaldo igrao, a u onoj bez njega fasovali 2:0 i šutirali se u guzicu do Madrida od sreće što nisu izgubili bar pet razlike) i polufinale (1:0 i 4:0 protiv Bayerna uz Ronaldovu doppietu na Allianz Areni).

E, da, ovo što je kralj napisao je potpuno tačno. Nemojte mi spominjati debelog Ronalda kao primjera čovjeka za velike utakmice. Uz dužno štovanje™ za njegovo razbijanje najboljih odbrambenih igrača svijeta, da nije bilo najraspalijeg SP ikad (2002) na kojem je Brazil u najbitnijim momentima vukao Rivaldo i Primere 2002-03. u kojoj je Realu glavni konkurent bio 1 Real Sociedad sa Kovačevićem i Nihatom Kahvecijem, otišao bi u penziju sa "flekom" da bolje prolaze timovi koji Ronalda prodaju (PSV, Barcelona, Inter) ili ga ne koriste (Brazil 1994) nego oni u kojima je najbolji igrač.

Kad već rješavam 1 vječne dileme - na pitanje "Xavi ili Pirlo?" tačan odgovor je "Iniesta". :)

• Create New...