Jump to content
IGNORED

academic slavery


kgmr

Recommended Posts

Šta je 6 godina, rok za doktoriranje ili maksimalan period isplaćivanja asistenske plate/doktorske stipendije pa de facto ostajanje bez posla.

ne umem tachno da ti kazem, kod nas ce se tek pojaviti doktoranti bolonjske vrste koji su potroshili zakonski rok za zavrshetak doktorata. mislim da chak nikome i nije sasvim jasno shta se u tom sluchaju deshava (osim shto ce doktorant vec nekako da najebe, ako vec nije samom chinjenicom da nije zavrshio nishta, pod uslovom da nije njegovom krivicom), jer su druge zakonske stvari svako malo u koliziji sa njihovim statusom. to mislim u smislu projektnog finansiranja, ne asistentskih pozicija na faksu. to mi je nepoznat teren. 

 

ali imam 1 sluchaj u najavi, koji posmatram.

Edited by gospa buba
Link to comment

Zakon kaže od 3 do 5 rokova, dakle fax može da kaže 3, ajd nek su 2 semestralna i 1 popravni. Zašto masa faxova cepa 6 i 7 godinšnje, možemo da nagađamo.

 

I tih 3 do 5 sto je uvek postojalo (januarski, junski, septembarski) je neko izmislio.

 

Odakle takav sistem?

 

U dva razlicita sistema u kojima sam radio ni broj rokova da polazes ispit kad oces, ni uslov i preneseni ispiti, ni usmeni ispiti ne postoje.

 

Je li to neka ruska, francuska ili nemacka sema?

Link to comment

^^^ Moze 3 + 3 godine redovno, posle 6. se pise molba NNVu, zakon to omogucava ali naravno ne garantuje uspeh. Ima i kreativnijih nacina, tipa mirovanje staza i slicno.

 

by TT via Nokia

Link to comment
  • 2 weeks later...

pa coveku (i zeni) je mnogo svakako. (mada nisam siguran da sam razumeo racunicu, jel to 4 x 100 x 7 = 2800 ispitnih radova za 150 sati? to mi dodje malo brzo po radu... mada sta znaju studenti)

 

ali skoro svaka druga poredjenja su dosta teska jer su razlike izmedju sistema izgleda ogromne.

 

mada mnogo je u smislu da god nas niko ne ocenjuje toliko (150 sati, da ne pricamo o hipotetickih 2800 radova...)

 

ja licno ocnjujem godisnje mozda 30-40 sati (150-200 ispitnih radova) nesto smisleno, sto je ok da ja radim, i mozda 10 sati neke idiotske niskolevelne laboratorijske izvestaje, sto radim zbog glupih pravila, a mogli bi u principu da rade i neki "asistenti".

 

sama cifra mozda nije relevantna ni za kakvo poredjenje, jer se moze reci da ima vise para pa i vise ocenjivaca po studentu (plus samo jedan ispitni rok za svaki predmet)

 

ono sto je mozda bitnija kvalitativna poredbena razlika da niko ne ocenjuje (znacajno) vise od mene i ostalog naucno-nastavnog osoblja.

doktoranti (i postdocovi) ako nece ne moraju da rade nista u nastavi, mada neki rade za dodatne pare ili radi iskustva.

zapravo nema asistenata u bg smislu, osim dobrovoljnih (za dodatne pare).

dve ograde glede dobrovoljstva:

1. obicno jesu neophodni volonterski asistenti da se pokriju sve moguce vezbe, tako da cirkulisu mailovi u kojima koordinatori nastave vrse blag pritisak da se neko prijavi, i pritisak za akademsko osbolje da potaknu vlastite studente i postdocove da se prijave... ali ne vrsi se direktan lican pritisak ni na koga.

2. jedini izuzetak o ovog pravila je da za masters-level kurseve predavac mora realno da pritisne vlastite postdocove da drze vezbe, jer niko drugi ne bi umeo, al to je tipicno do 12 sati godisnje (i za dodatne pare, plus je njihova oblast i jeste korisno iskustvo za kasnije prijave za akademske poslove).

 

sto se tice ove druge/polazne price oko zvanja, napredovanja itd., tu su tek razlike tolike da ne znam sta bih smisleno prokomentarisao.

 

(ovde, i generalno bi trebalo) univerzitet ima obavezu da svakome pomaze da napreduje (u svakom pogledu), i da ispuni sva eksplicitna i razumna implicitna obecanja koja odgovaraju datom ugovoru izmedju univerziteta i pojedinca (ne implicitnom razumevanju obaveza pojedinca od starne direktnog sefa).

u tom smislu raznorazna pomenuta lazna obecanja deluju strasno.

s druge strane ovde nema laznih obecanja jer nema nikakvih obecanja.

kad istekne ugovor default je da je to to. u medjuvremenu se moze otvoriti neka pozicija viseg ranga i na nju moze da se prijavi bilo ko bilo odakle.

na ovo opet postoje neke ograde... tipa da zakonski mislim da ne mozes nekoga da zaposlis privremeno na duze od X godina... 

sto se racunice tice, ponderisala sam malo u tom momentu, odokativno, posto ne izlaze svi studenti na sve rokove, ipak nekad neko i polozi, pa je to jedan komad manje u sledecim rokovima. ali nije da se udubljujem u odgovore. 

 

ostalo sto pises... pa ne zvuci lose, makar je jasno sta je ulog i sta je dobitak, tako mi se cini.

Pretpostavljam da je ovo retoricko pitanje.

 

Visestruki ispitni rokovi - najgora praksa drzavnog univerziteta.

Trosenje i profesorske i studentske energije za dzabe.

 

Da li se zna kada je i ko patentirao taj pronalazak?

nije retoricko, stvarno sam pitala, ne znam da procenim, posto to ionako nije moj posao :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...