Jump to content
IGNORED

academic slavery


kgmr

Recommended Posts

bubo, i meni je nesto ta generacija pedestogodisnjaka na meti... juce sam to pomislila, kad sam radila uzrasnu segregaciju :D

ja sam praktichno sad osvestila taj uvid, dok sam razmishljala shta mislim da ti kazem. imaju 1 notu bezdushnosti u odnosu prema saradnicima. i mnogo vole da imaju pojedinachne ochigledne miljenike, koje tetoshe i naturaju nanos svima (eto kako on/ona moze! a vi...). i da onda u jednom trenutku, a svakako pre kraja balade, ritualno prikolju miljenika, koji tada postaje kljuchni neprijatelj. i tako redom.

 

zabavno za gledanje. kad si spolja ^_^

Link to comment

ja sam praktichno sad osvestila taj uvid, dok sam razmishljala shta mislim da ti kazem. imaju 1 notu bezdushnosti u odnosu prema saradnicima. i mnogo vole da imaju pojedinachne ochigledne miljenike, koje tetoshe i naturaju nanos svima (eto kako on/ona moze! a vi...). i da onda u jednom trenutku, a svakako pre kraja balade, ritualno prikolju miljenika, koji tada postaje kljuchni neprijatelj. i tako redom.

 

zabavno za gledanje. kad si spolja ^_^

 

jbt! nisam znala da je ovo deo opšteg mehanizma.

Link to comment

jbt! nisam znala da je ovo deo opšteg mehanizma.

nisam ni ja.

 

dok nisam malo uchestvovala u opshtem mehanizmu ^_^

Edited by gospa buba
Link to comment

:)

 

pretpostavljam da ste upoznati sa sintagmom. međutim, temu započinjem pitanjem u vezi sa slučajem bliskog prijatelja, što baš i nije najbolji primer za ono o čemu bismo ovde pričali, ali me podsetilo da bismo mogli i ovim da se bavimo

 

elem, prijatelj radi kao asistent na fakultetu, na predmetima za koje taj fakultet nema nastavnika. imali su do pre dve godine, onda je taj dao otkaz i na narečenim predmetima ostaju taj moj prijatelj i njegova koleginica, kao asistenti i te jedne školske godine njih dvoje drže kompletnu nastavu (predavanja, vežbe i ispiti), a to potpisuje šef odeljenja kom pripadaju ti predmeti. u sklopu reformi, odeljenje je rasformirano i pretvoreno u katedru, a fakultet anagažuje profesora za ove predmete o kojima govorim sa fakulteta van beograda (to nije bitno, nego samo da lakše pamtite). taj profesor naredne dve godine drži jedno predavanje u dve do tri nedelje i potpisuje ocene u indeksu i na prijavi. prijatelj asistent je doktorirao u novembru aktuelne školske godine (2013-14.), a njegova koleginica u aprilu ove godine. tada im je dekan fakulteta rekao da će konkursi (ili konkurs) za docenta biti raspisan krajem školske godine, pošto je profesor angažovan toliko, što je i on potvrdio. e danas im je rečeno (njima dvoma) da od konkursa nema ništa i da oni imaju ugovore kao asistenti i da će to tako i ostati, pošto je ovaj profesor angažovan i za sledeću školsku godinu, i da će, manje-više, tako biti i dalje. inače, njih dvoje rade na tom faksu 5 godina. meni se tu sad nešto ne čini baš ok, u smislu da ih fakultet sprečava u napredovanju, ali možda je moje viđenje situacije besmisleno, pošto možda oni mogu da angažuju koga hoće, iako u kući imaju osposobljene ljude za dati posao. setila sam se da je par godina kod nas na faksu bio pokušaj angažovanja novog nastavnika, ali to nije prošlo na kadrovskoj komisiji, pošto su utvrdili da faks već ima dve osobe koje to mogu da rade (u pitanju je bio jedan jednosemestralni predmet), a koje nemaju veliko nastavničko opterećenje. ne znam da li je to bila legitimna odluka na osnovu legitimne procene, ili je u pitanju neki propis, ali tako je bilo.

 

a kad mi date povratnu informaciju o ovome, možemo da diskutujemo u maloj grupi podrške o prljavim poslovima koje ste morali da radite za svoje mentore, profane, koliko mnogo, da li ste imali vreme i obezbeđene fer uslove za napredovanje i usavršavanje i o sličnim primerima iz života

Kadrovska politika fakulteta je najvećim delom uslovljena sredstvima iz budžeta. Sredstva se uplaćuju za tačno određen broj nastavnika i saradnika, koji se utvrđuje na osnovu: procene potrebnog broja nastavnog osoblja u odnosu na broj studenata, normativa vezanih za broj studenata u nastavnim grupama (različite naučne oblasti pripadaju različitim normativnim kategorijama) i fonda časova (jedan nastavnik može da drži nastavu na više predmeta iz iste uže naučne oblasti i na taj način ostvari normu od šest časova nedeljno). Fakultet može da primi (ili izabere saradnika u nastavničko zvanje) više nastavnika nego što je predviđeno budžetom, s tim da u tom slučaju platu ili razliku u plati uplaćuje iz sopstvenih sredstava.

Inicijativu za raspisivanje konkursa za izbor u više zvanje, koju dekan može da prihvati ili odbaci, formalno ne pokreće potencijalni kandidat nego odeljenje ili katedra.

Uh, kako ovo suvoparno deluje, nadam se da je barem jasno.

 

Drugi deo: dešavalo se da me profesor obavesti par sati pred početak predavanja da treba da ga zamenim, pa sam ćerku (koja je tada bila baš mala), ako baka nije na raspolaganju, ostavljala kod sekretarice ili nekog od dežurnih, a ponekad i vodila na nastavu (90 minuta raspamećujućeg multitaskinga). Zauzvrat nisam dobila baš ništa (pod uslovom da to što me nije aktivno kinjio nije svojevrsna privilegija), ali, imajući u vidu šta su drugi asistenti doživljavali, super sam prošla. 

Link to comment

to je zvanichna procedura, ako se ulazi sa doktoratom i bez zvanja, mora se odraditi zvanje. (ekvivalent docentskog)

 

ja sama radim i svoje i tudje papire, ako imam (zajednichki) interes da se neshto odradi kako treba. svoje radim sama sve vreme ^_^

 

jebiga, ja najbolje radim papire :s_w:

 

naravno da nije. pusti se 2 maseca, pa se pishe engri leter. pa te u tom segmentu obichno odgovore. ili odjebu bez milosti ^_^

 

ropstvo se u nauci, po institutima sada imam utisak i pojachalo na neki nachin, kada su pochli da upravljaju ovi preterano ambiciozni pedesetogodishnjaci. u principu uvek imash choveka koji je zestoko najebao kao mlad i rekao sebi da niko njegov nece proci tako.taj je meri dzizs end dzouzef 3u1, bogotac. ali ih je malo. i drugu kategoriju, ja sam se muchio neizmerno (pri chemu je to muchenje zapravo bilo vrlo izmerno (ovo sam sad izmislila), nije izlazilo iz standardnog puta ama bash ni malo, naprotiv) i sad ja nisam bezveze neko da bih tek tako pushtao ljude. i onda to posle samo godinu dana upravljanja dobije neke vrlo jasne obrise mobinga. oni imaju ozbiljne reference i mnogo se pale ne sebe. oni matori bez referenci su bili samo bahati i zli. ovo je neki drugi mehanizam.

Beskrajno me iritira to što se neki nastavnici mlađe i srednje generacije nekolegijalno (najblaže rečeno) ponašaju prema svojim saradnicima. Zanimljivo je što su to često upravo oni koji su svojevremeno lamentirali nad svojom zlehudom asistentskom sudbinom. Više puta sam pomišljala da pokušam da razgovaram sa nekima od njih, ali se ne usuđujem zbog bojazni da to može da bude kontraproduktivno. Pa ih onda, u nemoćnom besu, podbadam na druge teme. Bljak.

Link to comment

Znam lika koji je nakon docentiranja jednostavno prestao da se javlja na hodniku asistentima i saradnicima, i uopšte nivo komunikacije sveo na strogo formalni mejl ili, ako je nužda velika, kratko usmeno obaveštenje šta da se radi.

Link to comment

Znam lika koji je nakon docentiranja jednostavno prestao da se javlja na hodniku asistentima i saradnicima, i uopšte nivo komunikacije sveo na strogo formalni mejl ili, ako je nužda velika, kratko usmeno obaveštenje šta da se radi.

Jedna koleginica, sa kojom sam pre njenog silaženja s uma bila relativno prisna, nakon izbora u zvanje docenta je zabranila ljudima iz studentske i tehničke službe (sa nekima od njih je bila na prst u donji deo leđa) da joj se obraćaju na ti, pri susretu govore ćao, i tako... moj pokušaj ukazivanja na prsnuće se nije slavno završio. 

Link to comment

Nisi baš priklala ali si ošurila miljenika :D

brate, staram se, kolko mi skromne snage dopushtaju, da imam samo tudje saradnike :lolol:

 

jako retko mi bude ovako zao sto nemam vremena za forum (od akademskog izrabljivanja).

uzitak je citati km.

ja ti ovo uzimam za zlo, da znash, sto nemash vremena za nas ^_^

Link to comment

Meni je (nekad davno) bilo najbolje kad bih dosao do malo fakultetskih para da otkupim samog sebe iz nastave. To najtoplije preporucujem... ali nisam nikog izrabljivao, svako je posteno placen (tudjim parama, ali dobro sad).

Link to comment

Meni je (nekad davno) bilo najbolje kad bih dosao do malo fakultetskih para da otkupim samog sebe iz nastave. To najtoplije preporucujem... ali nisam nikog izrabljivao, svako je posteno placen (tudjim parama, ali dobro sad).

Volela bih da mogu da otkupim samu sebe iz ispitnog ropstva. Nastavu uglavnom volim. 

Link to comment

Pa da, za ocenjivanje ispita i ide najvise para iz tog sto se kod nas zove teaching relief fund. A moze i za gostujuce predavace, mada ima dosta onih koji ce to gratis da odrade (posebno oni iz industrije).

Link to comment

Ja sam ih imao 100-300 u jednom semestru (varijabilno), i to sam im bio sve (u nekoliko predmeta koji su imali kod mene) i predavac i ocenjivac i hostesa i onlajn helplajn. Doduse, bio sam pristojno placen, ali je istrazivacki program tesko to podnosio. Pa sam zaista voleo da se otkupim, kad god je moglo.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...