Jump to content
IGNORED

academic slavery


kgmr

Recommended Posts

:)

 

pretpostavljam da ste upoznati sa sintagmom. međutim, temu započinjem pitanjem u vezi sa slučajem bliskog prijatelja, što baš i nije najbolji primer za ono o čemu bismo ovde pričali, ali me podsetilo da bismo mogli i ovim da se bavimo

 

elem, prijatelj radi kao asistent na fakultetu, na predmetima za koje taj fakultet nema nastavnika. imali su do pre dve godine, onda je taj dao otkaz i na narečenim predmetima ostaju taj moj prijatelj i njegova koleginica, kao asistenti i te jedne školske godine njih dvoje drže kompletnu nastavu (predavanja, vežbe i ispiti), a to potpisuje šef odeljenja kom pripadaju ti predmeti. u sklopu reformi, odeljenje je rasformirano i pretvoreno u katedru, a fakultet anagažuje profesora za ove predmete o kojima govorim sa fakulteta van beograda (to nije bitno, nego samo da lakše pamtite). taj profesor naredne dve godine drži jedno predavanje u dve do tri nedelje i potpisuje ocene u indeksu i na prijavi. prijatelj asistent je doktorirao u novembru aktuelne školske godine (2013-14.), a njegova koleginica u aprilu ove godine. tada im je dekan fakulteta rekao da će konkursi (ili konkurs) za docenta biti raspisan krajem školske godine, pošto je profesor angažovan toliko, što je i on potvrdio. e danas im je rečeno (njima dvoma) da od konkursa nema ništa i da oni imaju ugovore kao asistenti i da će to tako i ostati, pošto je ovaj profesor angažovan i za sledeću školsku godinu, i da će, manje-više, tako biti i dalje. inače, njih dvoje rade na tom faksu 5 godina. meni se tu sad nešto ne čini baš ok, u smislu da ih fakultet sprečava u napredovanju, ali možda je moje viđenje situacije besmisleno, pošto možda oni mogu da angažuju koga hoće, iako u kući imaju osposobljene ljude za dati posao. setila sam se da je par godina kod nas na faksu bio pokušaj angažovanja novog nastavnika, ali to nije prošlo na kadrovskoj komisiji, pošto su utvrdili da faks već ima dve osobe koje to mogu da rade (u pitanju je bio jedan jednosemestralni predmet), a koje nemaju veliko nastavničko opterećenje. ne znam da li je to bila legitimna odluka na osnovu legitimne procene, ili je u pitanju neki propis, ali tako je bilo.

 

a kad mi date povratnu informaciju o ovome, možemo da diskutujemo u maloj grupi podrške o prljavim poslovima koje ste morali da radite za svoje mentore, profane, koliko mnogo, da li ste imali vreme i obezbeđene fer uslove za napredovanje i usavršavanje i o sličnim primerima iz života

Link to comment

jes, pa da nas posle obradish u 1 doktoratu ^_^

 

nedavanje ljudima da napreduju izgleda da uopshte nije toliko retka stvar koliko sam ja mislila. samo je trebalo malo da promenim ugao.

Link to comment

IMHO, fakulteti teže da te ostave da odradiš posao po nižem zvanju, dakle ako imaš 2godišnji asistentski ugovor a doktorirao si 6 meseci po njegovom potpisivanju onda je najverovatnije da ćeš ostati da odradiš to do kraja. Caka je da ti možeš da tražiš izbor u zvanje ali oni ili ne raspišu konkurs za docenta ili dovedu nekog i ti si docent bez posla ili (ako može) docent na poziciji asistenta.

 

Znam sigurno za institute da mladi doktori koji su nakon doktorata počinjali da rade na projektu običnu bivali primljeni kao istraživači pripravnici, sve dok im ne prođe izbor u zvanje naučnog saradnika, što je cca 6 meseci.

 

Ovo zadnje - ja sam na instu, faljen isus i svi sveti, i u miru 1 kabineta odrađujem to što imam. Ako su me u okruženju i cimali uspeo sam to da kapitalizujem™ na razne načine - ili da mi otvaraju vrata zbornika, časopisa, konferencija, ili da mi plate deo školarine za PhD i slično. Znam vrlo dobro prilike sa par drugih faxova gde mi se čini da je situacija blago rečeno katastrofa, mentorka čupa asistentkinju za kosu, mobing je kao dobar dan, panduri ponekad dođu na sednicu NNVa i sl.

Link to comment

IMHO, fakulteti teže da te ostave da odradiš posao po nižem zvanju, dakle ako imaš 2godišnji asistentski ugovor a doktorirao si 6 meseci po njegovom potpisivanju onda je najverovatnije da ćeš ostati da odradiš to do kraja. Caka je da ti možeš da tražiš izbor u zvanje ali oni ili ne raspišu konkurs za docenta ili dovedu nekog i ti si docent bez posla ili (ako može) docent na poziciji asistenta.

kandidat ima pravo sam da traži, jesam li te dobro razumela? hvala.

 

a i razumem ja da teže da te drže u nižem zvanju zbog npr. love, ali ne vidim uštedu u slučaju koji sam navela, pošto moraju da plate nekog da pokriva predmet, plus putne troškove, smeštaj i slično, a potpuno je besmisleno. 

Link to comment

Ovo zadnje - ja sam na instu, faljen isus i svi sveti, i u miru 1 kabineta odrađujem to što imam.

 

+1000

 

Faljen Isus i Svitla Divica Marija!

Link to comment

tema ja za survivore i svedoke, ne za hvalisavce :P

 

osim toga, pogledajte malo oko sebe, sigurno postoji neka podredjena osoba koja sredjuje papire i za vas. i da, prospero, sta zace "otvorena vrata za zurnal"?

Link to comment

"Ozbiljno mu pogledajte tekst i nemojte da ga držite u fioci godinu dana a da ga niste poslali ni na recenziju" npr. Ja sam prva dva teksta poslao uredno na mejl adresu uredništva i ni pisma ni razglednice nekih pola godine. Tada sam još spremao ispite na doktorskim pa mi nije bila neka žurba. Onda sam redigovao rad, poslao ga kroz "otvorena vrata", dobio recenzentske komentare, odradio to i dobio 1 objavljivanje.

 

 

Oko prvog - slažem se da u ovom slučaju nema neke uštede jer već plaćaju mesto docenta. Možda stariji prosto vole da imaju roblje, to je trivijalan zaključak, ili ne baš suptilna poruka da svoju akademsku karijeru grade negde drugde jer starija okolina ne smatra da su pogodni za to mesto. Stariji kolega mi često prepričava događaje od pre x godina, i pominje da su umeli da mlađi svet upute na sličan način, mada najčešče jer su se teme istraživanja kod njih razlikovale od profila kuće.

Link to comment

kandidat ima pravo sam da traži, jesam li te dobro razumela? hvala.

 

a i razumem ja da teže da te drže u nižem zvanju zbog npr. love, ali ne vidim uštedu u slučaju koji sam navela, pošto moraju da plate nekog da pokriva predmet, plus putne troškove, smeštaj i slično, a potpuno je besmisleno. 

 

 

Pa taj drugi verovatno ima neku vezu, dal preko nekoga, il ce da im zavrsi nesto, il se samostalno slizao sa nekim ko odlucuje o davanju posla itd.

 

Na kraju, nisam sigurna, ali logicno bi mi bilo da fakultet odlucuje o izboru nastavnika po svom nahodjenju. Ono sto je medjutim interesantan momenat je da covek drzi po jedno predavanje u 2-3 nedelje. Koliko mi je poznato, svo nastavno osoblje mora da na kraju semestra upise odrzane casove. Mnogi tu malo dodaju, ali to u principu ne bi smelo da se radi. Pretpostavljam da taj vanbeogradski profesor takodje malo doteruje svoje izvestaje. Tu bi koiko kapiram bila neka ocigledna neregularnost.

 

Inace cisto da pomenem, kod nas u inostranstvu su skresali budzet za nauku na pola, lete ljudi koji su bili assistent professors godinama na ulicu pa ko se kako snadje, a tek za doktorante nakon PhDja niko ni ne pita. Realno, ne bih rekla da im fakultet duguje nista mimo trenutnog ugovora, pa ni to napredovanje u struci, mada kapiram da bi bilo lepo da kad biraju te docente itd biraju od najboljih a ne od onih sa vezom. Ali to je opste mesto trazenja posla, i privatnog a narocito drzavnog u zemlji Srbiji (a i drugde naravno, samo je kod nas to podignuto na neki nivo gde se uzimaju i nekvalifikovani ljudi da radeposao koji zahteva kvalifikacije). E da, i za docenta bar na PMFu, mora da se ima postdok. Ne znam kako stoje stvari na drugim fakultetima.

Link to comment

ovo je grozno, je l' vam u tim casopisima uvedena politika maksimalnih rokova za odgovaranje autoru?

 

Ne, naravno, urednik je matorac od 75+ godina koji nema nameru da ode, i ima svoju logiku uređivanja. Za drugi nemam pojma do čega je bio problem, ali mi sada stvarno više nije ni bitno, voda ispod mosta...

 

 

 

edit: načelno, mislim da bi bilo dobro da ljudi ne ostaju na faksu na kom su doktorirali, tj da postoji cirkulacija kadrova po fakultetima u Srbiji. To nije moguće iz mnogih strukturalnih razloga, naravno. Inače sam sklon da mislim da fakultet ne mora da ima tu obavezu da osigurava napredak u karijeri, tj da je OK da dovedu nekog sa strane ako je NNV ustanovilo na osnovu objektivnih kriterijuma da je to bolja opcija za fakultet.

Link to comment

nacelno se i ja slazem, ovo dvoje i nisu doktorirali na tom fakultetu o kom govorim. ovde je, sto je dagmar napomenula, problem, primera radi, sto ovo dvoje mladih imaju vise sci referenci od dovucenog matorog profesora za tacno 100%. i uopste, sto on zaista ne radi posao itd.

 

ovo poslednje sto kazes bih preformulisala u sledece: fakultet ima obavezu da obezbedjuje napredak i usavrsavanje (pa i u karijeri), bez obzira na to da li su u pitanju ljudi iz kuce ili sa strane. ne radi se tu samo o tituli i o parama, nego o tome sta su mogucnosti nastavnika, a sta asistenta. u ovom konkretnom slucaju, dovedeni nastavnik je odbacio relevantnu literaturu (da dodam i subjektivnu procenu vecine kolega: u pitanju je ubedljivo najbolji udzbenik koji na srpskom postoji za psihologiju), jer ga ne razume, pa valjda pretpostavlja ni da ga studenti nece razumeti. umesto toga, dao je svoju knjigu iz koje bih izdvojila neke citate, ali mi sad nije priruci, pa ako ste voljni, verujte mi na rec da problem nije zastarelost, vec milion materijalnih gresaka, sto za posledicu ima direktno onesposobljavanje studenata da procitaju, a kamoli da izvedu, pristojno istrazivanje. drugim recima, stvar je u onepismenjavanju buducih strucnjaka. da ne davim vise, mozes da razumes u kom pravcu idu moja razmisljanja, tako da se u konacnici slazem da meritokratija jeste resenje, naravno.

 

inace, u poslednjih par godina vidjam nesto sto ranije nisam - i vidjam to sve vise - a mislim na toliko opterecenje saradnika u nastavi ili asistenta, da je doslovno nemoguce da ispune naucne kriterijume u zadatim rokovima, omase za par meseci. a rade zaista ko konji, vredno i odgovorno i rade tudj posao. ako, kojom miloscu, nadredjeni odluci da se zauzme i zadrzi roba, onda ispada da je ucinio robu uslugu, jer se zauzeo da se izbunari neko produzenje roka. ja, npr., ne bih u zivotu pristala da mi iko ikada ucini takvu laznu uslugu, ali mogu da razumem dilemu koja je nametnuta pocetniku. 

da dodam i to da ovo nije pravilo, ali da znam za mnogo takvih situacija (a nisu mi ti ljudi prijatelji, neki mi cak stvarno idu na zivce). paralelno sa tim, obitavaju cetrdesetogodisnji asistenti (vec 20 godina) i neki profani koji su na desetogodisnjim semestralnim odsustvima.

Link to comment

 Znam sigurno za institute da mladi doktori koji su nakon doktorata počinjali da rade na projektu običnu bivali primljeni kao istraživači pripravnici, sve dok im ne prođe izbor u zvanje naučnog saradnika, što je cca 6 meseci.

to je zvanichna procedura, ako se ulazi sa doktoratom i bez zvanja, mora se odraditi zvanje. (ekvivalent docentskog)

 

tema ja za survivore i svedoke, ne za hvalisavce :P

 

osim toga, pogledajte malo oko sebe, sigurno postoji neka podredjena osoba koja sredjuje papire i za vas. i da, prospero, sta zace "otvorena vrata za zurnal"?

ja sama radim i svoje i tudje papire, ako imam (zajednichki) interes da se neshto odradi kako treba. svoje radim sama sve vreme ^_^

 

jebiga, ja najbolje radim papire :s_w:

 

ovo je grozno, je l' vam u tim casopisima uvedena politika maksimalnih rokova za odgovaranje autoru?

naravno da nije. pusti se 2 maseca, pa se pishe engri leter. pa te u tom segmentu obichno odgovore. ili odjebu bez milosti ^_^

 

ropstvo se u nauci, po institutima sada imam utisak i pojachalo na neki nachin, kada su pochli da upravljaju ovi preterano ambiciozni pedesetogodishnjaci. u principu uvek imash choveka koji je zestoko najebao kao mlad i rekao sebi da niko njegov nece proci tako.taj je meri dzizs end dzouzef 3u1, bogotac. ali ih je malo. i drugu kategoriju, ja sam se muchio neizmerno (pri chemu je to muchenje zapravo bilo vrlo izmerno (ovo sam sad izmislila), nije izlazilo iz standardnog puta ama bash ni malo, naprotiv) i sad ja nisam bezveze neko da bih tek tako pushtao ljude. i onda to posle samo godinu dana upravljanja dobije neke vrlo jasne obrise mobinga. oni imaju ozbiljne reference i mnogo se pale ne sebe. oni matori bez referenci su bili samo bahati i zli. ovo je neki drugi mehanizam.

Edited by gospa buba
Link to comment

@KM

 

Meni ne padaju na pamet drugi razlozi zašto bi držali takvog predavača osim da tu nešto debelo nije u redu. Može da bude više razloga ali se bojim da nijedan ne spada u korpus stručnih, akademskih ili finanskijskih.

 

Ovo drugo - to je moje generalno viđenje položaja saradnika u nastavi / asistenta danas, zato sam i napisao ono za rad na instu (a Dr Arslanagić ushićeno potvrdio :)). Možda je zanimljiva i jedna druga okolnost koju sam primetio - kada pokušavaju da ubace na projekat svoje doktorante, na fakultetskim projektima i saradničkim pozicijama ostavljaju "manje drage" doktorante, a ove koje smatraju kvalitetnijim pokušavaju da ubace na institutske projekte jer znaju da će se tamo kvalitetnije baviti i svojim doktoratom i naukom uopšte. Uzorak za to mi je baš mali, 2-3 katedre sa 2 faksa, ali eto...

 

 

Moja ex je manje-više zakucala sa doktorskim radom i stručnim usavršavanjem sveukupno usled obaveza u nastavi. Njenoj koleginici su 2 dana nakon odbrane na sva usta hvaljenog doktorata otvoreno rekli da ne očekuje docenturu koju su joj godinama stavljali u izgled, popizdela je i pala u depresiju, posle nekih 6 meseci je uspela da se ubaci na odgovarajući inst i, koliko čujem, sasvim je zadovoljna, nivo stresa je daleko manji.

Link to comment

bubo, i meni je nesto ta generacija pedestogodisnjaka na meti... juce sam to pomislila, kad sam radila uzrasnu segregaciju :D

@KM

Meni ne padaju na pamet drugi razlozi zašto bi držali takvog predavača osim da tu nešto debelo nije u redu. Može da bude više razloga ali se bojim da nijedan ne spada u korpus stručnih, akademskih ili finanskijskih.

Ovo drugo - to je moje generalno viđenje položaja saradnika u nastavi / asistenta danas, zato sam i napisao ono za rad na instu (a Dr Arslanagić ushićeno potvrdio :)). Možda je zanimljiva i jedna druga okolnost koju sam primetio - kada pokušavaju da ubace na projekat svoje doktorante, na fakultetskim projektima i saradničkim pozicijama ostavljaju "manje drage" doktorante, a ove koje smatraju kvalitetnijim pokušavaju da ubace na institutske projekte jer znaju da će se tamo kvalitetnije baviti i svojim doktoratom i naukom uopšte. Uzorak za to mi je baš mali, 2-3 katedre sa 2 faksa, ali eto...


Moja ex je manje-više zakucala sa doktorskim radom i stručnim usavršavanjem sveukupno usled obaveza u nastavi. Njenoj koleginici su 2 dana nakon odbrane na sva usta hvaljenog doktorata otvoreno rekli da ne očekuje docenturu koju su joj godinama stavljali u izgled, popizdela je i pala u depresiju, posle nekih 6 meseci je uspela da se ubaci na odgovarajući inst i, koliko čujem, sasvim je zadovoljna, nivo stresa je daleko manji.

pa da, i meni tako deluje, zato se i raspitujem, zamolili su me. medjutim, statut univerziteta kaze da izbor u vise zvanje ne sme kasnije od 6 meseci pre isteka prethodnog zvanja (ako je nastavnicko zvanje), odnosno 3 za niza zvanja. i to je sve. tako da za ovo dvoje imaju jos 2,5 godine da ih drze kao asistente, naravno, ako ovo dvoje pristanu na to. 

 

da, znamo za slicne price. ali super za tu devojku sto je uspela da udje na institut :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...