Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Sta znam, meni je okej politicka korektnost u vezi sa davno raspravljenim stvarima, dakle pre svega onih koji se ticu etnije, rase, religije... S druge strane, ja i jos uvek nisam cuo neki ultimativni argument koji bi me ubedio da je psiholog/skinja superiorno u odnosu na samo psiholog. Jbg, po mom misljenju je malo paradoksalno da sa ciljem uspotavljanja i ucvrscavanja rodne ravnopravnosti naglasavamo polne razlike odvajajuci imena za zanimanja, kao da je ono sto radi psiholog sadrzajno drugacije od onog cime se bavi psiholoskinja. Nije sad da mi smeta kad neko koristi ovaj "novogovor", jok, ali kad me neko zaskace zbog stvari koja nije toliko jednoznacna niti jednostavna, to mi smeta.

Zar ne mislis da je tu prevashodna uloga navike? Ono sto nam zvuci prihvatljivo je ono sto postoji odavno (kuvarica), a ovo sto nam zvuci rogobatno su uglavnom profesije u kojima je masovno prisustvo zena novitet (ekoloskinja). Taj rad.

 

A sad stvarno odoh da odmorim.... makar smo se odmakli malo od Roma.

Link to comment

Verovatno postoje žene svake profesije još od 19. veka, poenta je da ih nije bilo ovoliko koliko ih ima danas. Nije bilo uobičajeno da je bave mnogim profesijama kojima se danas bave u velikom broju.

 

 

moram ti skrenuti paznju da postoji (za mene iznenadjujuce) veliki broj zena koje se protive rodnom oslovljavanju. pricam o srbiji. 

Link to comment

moram ti skrenuti paznju da postoji (za mene iznenadjujuce) veliki broj zena koje se protive rodnom oslovljavanju. pricam o srbiji. 

 

To je OK. Svako treba da ima mogućnost da izabere.

Link to comment

sigurna sam da je silnom narodu u 19tom veku užasno i rogobatno zvučalo učiteljica i vaspitačica i medicinska sestra, šta bi te žene još i da se školuju i da rade, i još nas teraju da tu nešto menjamo naš najnormalniji jezik, strašno strašno

telefonistkinje !

Link to comment

moram ti skrenuti paznju da postoji (za mene iznenadjujuce) veliki broj zena koje se protive rodnom oslovljavanju.

postoji i ogroman broj žena koje podržavaju patrijarhalne stvari

 

i ogroman broj muškaraca koji ih ne podržavaju

  • +1 1
Link to comment

Zar ne mislis da je tu prevashodna uloga navike? Ono sto nam zvuci prihvatljivo je ono sto postoji odavno (kuvarica), a ovo sto nam zvuci rogobatno su uglavnom profesije u kojima je masovno prisustvo zena novitet (ekoloskinja). Taj rad.

 

Upravo.

Link to comment

Sta znam, meni je okej politicka korektnost u vezi sa davno raspravljenim stvarima, dakle pre svega onih koji se ticu etnije, rase, religije... S druge strane, ja i jos uvek nisam cuo neki ultimativni argument koji bi me ubedio da je psiholog/skinja superiorno u odnosu na samo psiholog. Jbg, po mom misljenju je malo paradoksalno da sa ciljem uspotavljanja i ucvrscavanja rodne ravnopravnosti naglasavamo polne razlike odvajajuci imena za zanimanja, kao da je ono sto radi psiholog sadrzajno (ili jos gore, kvalitativno) drugacije od onog cime se bavi psiholoskinja. Nije sad da mi smeta kad neko koristi ovaj "novogovor", jok, ali kad me neko zaskace zbog stvari koja nije toliko jednoznacna niti jednostavna, to mi smeta.

 

Mislim da nije cilj da se psiholog i psihološkinja uspostave kao dva različita zanimanja nego da se otkloni stereotip da se određenim zanimanjima bave samo muškarci. U srpskom jeziku je apsolutno moguće da imenice koje označavaju zanimanja imaju i muški i ženski rod, pa ne postoji razlog zašto bi se to primenjivalo samo na neka zanimanja, ona tradicionalno ženska, a na druga ne.

Link to comment

meni je u onom tekstu koji sam okačila (koji je sa sajta, nije neki dopis, dakle, javna je stvar) smešno kako je maja položio ispite. student generacije mi nije zaparalo uši, a zanimljivo je da kad bi se napisalo 'studentkinja generacije' da bi većina pomislila na najbolju žensku osobu, i možda se zapitala da li je birana i najbolja muška osoba, nešto kao prom queen. 

  • +1 1
Link to comment

postoji i ogroman broj žena koje podržavaju patrijarhalne stvari

 

i ogroman broj muškaraca koji ih ne podržavaju

 

da. mislio sam i to da pomenem. na licnom uzorku zena koje poznajem, a koje su takvog stava, sve su slucajevi tezeg oblika balkanskog patrijarhata, koji je za mene jednak ponizavanju i zlostavljanju. ja bas tesko funkcionisem sa takvim zenama, po bilo kom osnovu.    

Link to comment

ne razumem primer. ali bih volela da čujem, ako nije problem, šta su ti zamerali u jeziku koji si koristio u svom radu.

Pa imao sam na primer, situaciju, da u nečemu što je neka vrsta igranog programa, budem teran da upotrebljavam "redarka" umesto "redar", i ako je prevodilac napisao "redar", kako se, uostalom i govori po školama. S obzirom da je životnost bitna u onome što ja radim, to mi je predstavljalo ozbiljan problem i prosto dani dijalog nije mogao da zvuči prirodno. I sve to mi je nametano od strane realizatora, koji je usput neobrazovani (u smislu da nema odgovarajuće škole) bizgov ( muško je, ne samo zato što je reč "bizgov" muškog roda :) )koga je neko naplašio da mora da bude korektan, pa je on u svom poltronskom maniru počeo da primenjuje korektnost onako kako je on shvata.

 

Kada postoji određeno autorstvo u poslu, mislim da ne bi smelo da bude uslovljavanja političkom korektnošću. Od novinske kolumne do igranog filma.

Edited by kobni zelaya
Link to comment

Mislim da nije cilj da se psiholog i psihološkinja uspostave kao dva različita zanimanja nego da se otkloni stereotip da se određenim zanimanjima bave samo muškarci. U srpskom jeziku je apsolutno moguće da imenice koje označavaju zanimanja imaju i muški i ženski rod, pa ne postoji razlog zašto bi se to primenjivalo samo na neka zanimanja, ona tradicionalno ženska, a na druga ne.

 

mene uvek nerviralo kad se uvede estetski agrument: psiholoskinja zvuci ruzno. a sluskinja zato zvuci mnogo lepo. 

Link to comment

Ja sam apsolutno za to da jezik prati život. I kad se omasovi "psihološkinja", onda ću i ja početi da to upoštrebljavam. S obzirom da niko osim aktivistkinja ne govori tako, držaću se svog starog "psiholog", odnosilo se to na muško ili žensko.

Netačno. Neke psihološkinje za sebe kažu da su, jelte, psihološkinje.

Link to comment
 

mene uvek nerviralo kad se uvede estetski agrument: psiholoskinja zvuci ruzno. a sluskinja zato zvuci mnogo lepo. 

 

Da  :D Rogobatno! Nakaradno!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...