Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Ti za sebe verovatno misliš da si pametan ili šta li već?

 

Eeeeej, normalno je da cigani idu u školu za mentole™ jer oni™ za školu nemaju vremena pa samo usporavaju drugi decu, a u školi za mentole™ ionako nauče sve što im treba za život. Ali ako se opet neko cigansko mladunče pokaže talentovanim, nema problema može među normalne belce. Sve si u pravu, čak i za ono da vekovna inkluzija nije dala nikave rezultate iako su se svi maksimalno trudili. 

 

Naravno da nije to diskriminacija, naravno, naravno. Kako bi uopšte to mogla biti diskriminacija?

 

Glavno je da si ti pametan, lep, dobar i velikodušan, neće tamo neki dokoni intelektualci, bogataši i smarači putem fejsbuka oduzimati najosnovnije ljudsko pravo da cigane zoveš ciganima. Pa zato su valjda tvoji preci krvarili.

+1

Naravno da su sami krivi. Društvo (ne samo srpsko) se ubi od primene kontinuiranih programa podrške (od elementarniih uslova za život do edukacije i socijalne integracije) a oni ništa, nezahvalnici jedni. 

Ne mogu da verujem.

Jbt, romskoj deci koja ne poznaju dovoljno srpski jezik su davani IQ testovi (na srpskom, naravno) na osnovu kojih su ih regrutovali u specijalne škole. Decenijama. Za one koji nekim čudom završe u redovnoj školi obično je rezervisana poslednja klupa i tretman za koji bi u nekoj normalnoj sredini nastavnik  popio zabranu bavljenja pedagoškim radom a dobar deo dece iz razreda meru pojačanog nadzora. Inkluzija je ponešto izmenila nabolje, ali daleko od dovoljnog.  . 

A škola za mentole? Dizelaški vokabular u punom sjaju. 

Edited by Notorious
Link to comment

ovaj, nisam ja kriv sto se sve ovo odigrava u srbiji... a bogami ni sto vi hocete da se pretvarate kako stvari nisu onakve kakve su, nego kakve bi trebale da budu. naravno da nije resenje slati ih u skolu za... decu sa specijalnim potrebama (jel valja?), ali ne pomaze ni pretvarati se da imaju istu startnu poziciju i uslove kao belci. nemaju. niti, usled toga, mogu ispratiti svo gradivo kao ostala deca. u sfrj smo upravo to imali na delu, cak ih je milicija ganjala ako ne salju decu u skolu, i opet rezultati nisu bili spektakularni. sto se mene tice treba ih dati na dopunsku nastavu dok ne sustignu bele vrsnjake, sa sve dz ishranom, i kaznama za one cija deca to ne pohadjaju, ali znate i sami kakav ce odgovor uslediti: nema para za to.

 

i sta onda?

Link to comment

ovaj, nisam ja kriv sto se sve ovo odigrava u srbiji... a bogami ni sto vi hocete da se pretvarate kako stvari nisu onakve kakve su, nego kakve bi trebale da budu. naravno da nije resenje slati ih u skolu za... decu sa specijalnim potrebama (jel valja?), ali ne pomaze ni pretvarati se da imaju istu startnu poziciju i uslove kao belci. nemaju. niti, usled toga, mogu ispratiti svo gradivo kao ostala deca. u sfrj smo upravo to imali na delu, cak ih je milicija ganjala ako ne salju decu u skolu, i opet rezultati nisu bili spektakularni. sto se mene tice treba ih dati na dopunsku nastavu dok ne sustignu bele vrsnjake, sa sve dz ishranom, i kaznama za one cija deca to ne pohadjaju, ali znate i sami kakav ce odgovor uslediti: nema para za to.

 

i sta onda?

 

Ajmo 85. put.

 

Prvo, nisu svi Romi isti, niti imaju istu startnu poziciju. Ja sam i u osnovnoj i u srednjoj imao po nekoliko Roma u školi/odeljenju i o njima kao o Romima sam počeo da razmišljam tek mnogo kasnije kada sam ih se sećao. Tokom školovanja nisam razlikovao ni njihovu boju, a kamoli nacionalnost. Verujem da je tako sa svima nama ovde, ali, jebi ga, inkluzija ne radi kako ti kažeš, pa onda sve ovo pada u vodu.

 

Drugo, karton siti ljudi i porodice, beskućnici, prosjaci i skupljači bakra™ ne žive tako zato što žele, ni zato što su povlašćeni, već zato što ih sistem i društvo stavljaju u taj položaj. Problem stanovnika karton sitija i beskućnika je sistemski problem i ne može se rešiti nikako drugačije do sistemski. Nikako. Drugačije. Što se tiče društva i odnosa društva (nas, komšija, kolega, rođaka) prema svim Romima, bez obzira da li su fakultetski obrazovani, govore devet jezika (ne izmišljam) ili su nepismeni prosjaci iz komšiluka, mi tu možemo, dakle MOŽEMO nešto da uradimo.

 

A prva od tih stvari je da se oslobodimo rečnika koji ima ogromno dodatno negativno značenje.

 

Bar toliko.

 

I evo, ja lično, kao prosečan čovek u Srbiji stvarno ne mogu da razumem kako to ljudi kojima nije hladno, koji imaju toplu tekuću vodu, nisu gladni i žedni, imaju čvrst krov nad glavom, mogu da idu kod lekara, zaposle se ili, daleko bilo kupe auto/motor, imaju OOOOOGROMAN i nepremostiv problem da promene jednu jebenu reč u svom rečniku. I još se ljute neviđeno, kao da im neko upada u stan i bušilicom buši donju vilicu dok pokušava da otpeva dramski rečitativ iz Pajaca. Jebote.

  • +1 1
Link to comment

ovaj, nisam ja kriv sto se sve ovo odigrava u srbiji... a bogami ni sto vi hocete da se pretvarate kako stvari nisu onakve kakve su, nego kakve bi trebale da budu. naravno da nije resenje slati ih u skolu za... decu sa specijalnim potrebama (jel valja?), ali ne pomaze ni pretvarati se da imaju istu startnu poziciju i uslove kao belci. nemaju. niti, usled toga, mogu ispratiti svo gradivo kao ostala deca. u sfrj smo upravo to imali na delu, cak ih je milicija ganjala ako ne salju decu u skolu, i opet rezultati nisu bili spektakularni. sto se mene tice treba ih dati na dopunsku nastavu dok ne sustignu bele vrsnjake, sa sve dz ishranom, i kaznama za one cija deca to ne pohadjaju, ali znate i sami kakav ce odgovor uslediti: nema para za to.

 

i sta onda?

Koje to posebne potrebe imaju?

Imaju potrebe kao i sva druga ljudska bića, način njihovog zadovoljavanja može da bude specifičan. 

Link to comment

Miraleme, nisi u pravu za ovo kako romska deca drasticno zaostaju za "belackom", pa da zato treba da idu na dodatnu i sta sve ne. Kod mene u gradu i romska deca su isla sa nama, i zaista po pravilu su bili jako losi djaci ali - u grupi sa bar duplo vise "belacke" dece. A tu decu koja su isto tako losa niko ne bi ni pomislio da salje u neku specijalnu skolu, jer premda jako losa daleko od toga da su sa specijalnim potrebama i sl. Pri tom imas benefit da romska deca idu sa ostalom decom, prave kontakte, druze se, nema ni razloga da se separatisu i getoiziraju, zar ne?

Jeste da su postizali generalno los nivo u skoli, ali kao sto rekoh, nisu jedini i nisu drasticno odudarali od druge dece koja su bila losi djaci. Takodje, svi su naucili da citaju i pisu, tako da nije u pitanju neko beskorisno sedenje na nastavi i sl.

Ovako kako ti pises, ispada kao da su "belacka" deca jedna grupa po uspehu u skolu, pa par mesta prazno, pa romska deca, a to uopste nije tako.

Link to comment

Drugari, ajde da svi uzmemo po jedan Snikers. Ne slažem se ni najmanje sa Miralemom po ovim pitanjima, slažem se sa vama (Lrdom, Zloglasnom i Vasom) ali znam da su mu namere dobre i da nema nikavog rasističkog podteksta u tome što tvrdi. Nije u pravu, iz razloga koje su mnogi već lepo i i ispravno naveli u ovoj raspravi, ali apsolutno sam siguran da iza toga ne stoji nikava rasitička motivacija. Ali kako već izvrteli sve argumente po hiljadu puta, ne vidim poentu u obrtanju i hiljadu prvog kruga, pa zato i ne učestvujem.

 

Inače, iz iskustva - sećam se da su Romi u mojoj školi redovno dobijali niže ocene od drugih iz predmeta u kojima smo skoro svi imali petice, kao što su fizičko i likovno - svi žvrljamo isto, svi ceo čas trčkamo za loptom dok nastavnik pije kafu u kancelariji, i na kraju ja dobijem peticu, a moj drugar iz klupe trojku. I onda bi to valjda trebalo da bude još jedan dokaz da ne mogu da se uklope u školu. Cvrc. Jedino za šta je to dokaz jeste sistemska diskriminacija.

 

Da poentiram - romska deca se sistemski obeshrabruju od školovanja.

Edited by Turnbull
Link to comment

sto se mene tice treba ih dati na dopunsku nastavu dok ne sustignu bele vrsnjake, sa sve dz ishranom, i kaznama za one cija deca to ne pohadjaju, ali znate i sami kakav ce odgovor uslediti: nema para za to.

 

Ovde si 100% u pravu, samo sto pare nisu jedini, mozda ni glavni problem. Osnovna skola je vec obavezna i kazne za roditelje su mislim vec predvidjene postojecim popisima, samo sto ih drzava ne sprovodi kad su u pitanju Romi. Razlika izmedju broja popisanih Roma u Srbiji i nezvanicnih procena je toliko velika da je ocigledno da je dobar deo njih potpuno "van sistema" u svakom smislu, obrazovnom, zdravstvenom, politickom, ekonomskom. Tu vise nije rec o "inkluziji", PC-ju, "pozitivnoj diskriminaciji", vec o tome da drzava ne ispunjava svoje obaveze, izbegava da sprovodi sopstvene zakone na veoma sistematski nacin kada su Romi u pitanju.

Link to comment

Ovde si 100% u pravu, samo sto pare nisu jedini, mozda ni glavni problem. Osnovna skola je vec obavezna i kazne za roditelje su mislim vec predvidjene postojecim popisima, samo sto ih drzava ne sprovodi kad su u pitanju Romi. Razlika izmedju broja popisanih Roma u Srbiji i nezvanicnih procena je toliko velika da je ocigledno da je dobar deo njih potpuno "van sistema" u svakom smislu, obrazovnom, zdravstvenom, politickom, ekonomskom. Tu vise nije rec o "inkluziji", PC-ju, "pozitivnoj diskriminaciji", vec o tome da drzava ne ispunjava svoje obaveze, izbegava da sprovodi sopstvene zakone na veoma sistematski nacin kada su Romi u pitanju.

 

 

off, ali jel zna koja je procena o kom procentu/broju Roma koji su potpuno van sistema se radi?

Link to comment

off, ali jel zna koja je procena o kom procentu/broju Roma koji su potpuno van sistema se radi?

 

"Prema zvaničnim podacima koji proističu iz popisa 2002. godine, Romi su činili 1,4% stanovništva Srbije, dok prema proceni Saveta Evrope, Romi na teritoriji Srbije, bez Kosova, čine više od 8%. U odgovorima na Upitnik Evropske komisije navodi se da najveći broj istrazivača procenjuje da u Srbiji zivi oko 450.000 Roma, što je bliže proceni Saveta Evrope nego rezultatima popisa.

 

Neusklađenost podataka je pokazatelj isključenosti Roma iz društva. Precizni podaci ne postoje jer veliki broj Roma živi u nelegalnim naseljima, deo njih nema dokumenta ni stalno prebivalište, a raseljeni Romi i izbeglice često nemaju regulisan status."

 

klik

Edited by Agni
Link to comment

Drugari, ajde da svi uzmemo po jedan Snikers. Ne slažem se ni najmanje sa Miralemom po ovim pitanjima, slažem se sa vama (Lrdom, Zloglasnom i Vasom) ali znam da su mu namere dobre i da nema nikavog rasističkog podteksta u tome što tvrdi. Nije u pravu, iz razloga koje su mnogi već lepo i i ispravno naveli u ovoj raspravi, ali apsolutno sam siguran da iza toga ne stoji nikava rasitička motivacija. Ali kako već izvrteli sve argumente po hiljadu puta, ne vidim poentu u obrtanju i hiljadu prvog kruga, pa zato i ne učestvujem.

 

 

Ja da mislim da je ovo pravi rasizam™, samo bih reportovao i ne bih se ni raspravljao. No, poenta je u tome, bez obzira da li je pravi ili je iz neznanja, pojavni oblici rasizma su isti: diskriminacija na osnovu boje kože ili nacionalne pripadnosti.

 

I sve to zato što nećeš da promeniš jednu jedinu reč. Ne razumem tu vrstu vehementnog inata.

 

off, ali jel zna koja je procena o kom procentu/broju Roma koji su potpuno van sistema se radi?

 

Ajoj. Nekakve ofrlje procente imaju NVO, ali nekakav popis beskućnika i davanje državljanstva, upisa u knjige zahteva angažovanje sistema. A toga ovde NEMA.

Kada su rušili mini karton siti kod mene u komšiluku (oko 30 ljudi je tu živelo), svratio sam da porazgovaram sa ljudima iz opštine koji su doveli bagere. E, bukvalno mi se plakalo od očaja. Ne samo da nisu imali baš nikakav plan gde će sa tim ljudima i decom, nego su sipali fraze "ma šta se brineš, imaju oni u *upisati mesto* veće kuće nego ti i ja zajedno" i sl.

Edited by Lrd
Link to comment

Ja da mislim da je ovo pravi rasizam™, samo bih reportovao i ne bih se ni raspravljao. No, poenta je u tome, bez obzira da li je pravi ili je iz neznanja, pojavni oblici rasizma su isti: diskriminacija na osnovu boje kože ili nacionalne pripadnosti.

 

I sve to zato što nećeš da promeniš jednu jedinu reč. Ne razumem tu vrstu vehementnog inata.

 

 

 

Da ti objasnim onako pajtićevski:

 

1) To

2) je

3) Miralem

 

:P

Edited by Turnbull
Link to comment

"Prema zvaničnim podacima koji proističu iz popisa 2002. godine, Romi su činili 1,4% stanovništva Srbije, dok prema proceni Saveta Evrope, Romi na teritoriji Srbije, bez Kosova, čine više od 8%. U odgovorima na Upitnik Evropske komisije navodi se da najveći broj istrazivača procenjuje da u Srbiji zivi oko 450.000 Roma, što je bliže proceni Saveta Evrope nego rezultatima popisa.

 

Neusklađenost podataka je pokazatelj isključenosti Roma iz društva. Precizni podaci ne postoje jer veliki broj Roma živi u nelegalnim naseljima, deo njih nema dokumenta ni stalno prebivalište, a raseljeni Romi i izbeglice često nemaju regulisan status."

 

klik

 

 

Ja sam anticipirala da ce link dati max 50% onih koji su van popisa. Ovo je potpuno ludilo. Jel zna neko, da li dobro pretpostavljam da u onom zadnjem popisu pre par godina nisu ni slali popisivace u romska divlja naselja?

Link to comment
Neusklađenost podataka je pokazatelj isključenosti Roma iz društva. Precizni podaci ne postoje jer veliki broj Roma živi u nelegalnim naseljima, deo njih nema dokumenta ni stalno prebivalište, a raseljeni Romi i izbeglice često nemaju regulisan status.

 

 

У селу где ми је тетка има бар тридесет тих кућа од беле фасадне цигле, већином на главном сокаку. По попису, Рома у селу има троје. Остале је неки њихов човек од поверења убедио да се изјасне као Румуни.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...