Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Gotovo nijedan društveni konstrukt nije u potpunosti odvojen od stanja koje nastoji da reflektuje. No, činjenica da ljudi sa ometenošću imaju ograničenja u različitim sferama života nije dovoljna da se na njih prilepi etiketa "inferioran". Tako bi arbitrarno mogli da inferiorizujemo svakog ko značajnije odstupa od standarda (proseka) u bilo čemu. 

 

Opet, ne "inferioran", nego inferioran u tom ili tom pogledu (nije sasvim isto znacenje, ovo prvo znaci manje vredan kao osoba, drugo znaci slabiji po nekoj karakteristici). Zene su u proseku fizicki inferiorne u odnosu na muskarce (imaju u proseku slabiju izdrzljivost, manju misicnu masu i manju snagu), mentalno zaostale osobe su intelektualno inferiorne u odnosu na prosek. 

 

Mislim da je razlika izmedju pogrdnih izraza za marginalne drustvene grupe i izraza kojima se imputira intelektualna inferiornost - idiot, kreten, moron, degen, retard i slicno - u tome sto je verbalna stigmatizacija drustvenih grupa sastavni deo njihove marginalizacije, dok sa druge strane nacin na koji koristimo ove drugu grupu  izraza ne utice na objektivno stanje mentalne zaostalosti ili na bilo sta drugo. Prostije receno PC ima neku svrhu kad se radi o drustvenim grupama, a kad se radi o osobama na cije stanje nije moguce uticati i koje nisu licno zainteresovane za jezicke suptilnosti, PC je isterivanje ne znam cega. 

 

 

Međutim, inferiornost je kvalifikativ sa izrazito negativnom konotacijom i potencijalom za generalizaciju, tako da je potpuno je pogrešno na taj način opisivati bilo koji fizički ili mentalni nedostatak.

 

 

Mentalna zaostalost ima takodje veoma negativnu konotaciju, jer znaci isto sto i intelektualna inferiornost. Ne postoji kontekst u kome reci nekom da je "mentalno zaostao" moze da ima pozitivnu, neutralnu, ili tek blago negativnu konotaciju (mislim cak da je "ti si mentalno zaostao" ostrija uvreda od "ti si mentalno inferioran").

Edited by Agni
Link to comment

Pisala sam o neminovnosti označavanja (tzv. pozitivne diskriminacije) par stranica ranije. Da bi se primenila terapija mora postojati dijagnoza, vrlo jednostavno. Međutim, inferiornost je kvalifikativ sa izrazito negativnom konotacijom i potencijalom za generalizaciju, tako da je potpuno pogrešno na taj način opisivati bilo koji fizički ili mentalni nedostatak. 

edit: obrisala ponovljenu reč

Ja mislim da je slepim ljudima ili slabovidim ljudima važno da društvo shvati njihov položaj, a najbolje će ga shvatiti kroz izraz. Ukini infereiornost i dobićeš povećanu ravnodušnost prema istim tim ljudima. Pa ti biraj.

Link to comment

Opet, ne "inferioran", nego inferioran u tom ili tom pogledu (nije sasvim isto znacenje, ovo prvo znaci manje vredan kao osoba, drugo znaci slabiji po nekoj karakteristici). Zene su u proseku fizicki inferiorne u odnosu na muskarce (imaju u proseku slabiju izdrzljivost, manju misicnu masu i manju snagu), mentalno zaostale osobe su intelektualno inferiorne u odnosu na prosek. 

 

Mislim da je razlika izmedju pogrdnih izraza za marginalne drustvene grupe i izraza kojima se imputira intelektualna inferiornost - idiot, kreten, moron, degen, retard i slicno - u tome sto je verbalna stigmatizacija drustvenih grupa sastavni deo njihove marginalizacije, dok sa druge strane nacin na koji koristimo ove drugu grupu  izraza ne utice na objektivno stanje mentalne zaostalosti ili na bilo sta drugo. Prostije receno PC ima neku svrhu kad se radi o drustvenim grupama, a kad se radi o osobama na cije stanje nije moguce uticati i koje nisu licno zainteresovane za jezicke suptilnosti, PC je isterivanje ne znam cega. 

Osnovnih ljudskih prava? 

Ne znam kako da ti kažem, ali ljudi sa ometenošću imaju i osećanja. Štaviše, većinom su, upravo zbog svog stanja i načina na koji se okolina odnosi prema njima, vulnerabilniji od drugih. Korišćenje njihovih dijagnoza kao uvreda samo uvećava korpus negativnih konotacija i produbljuje socijalnu distancu. 

Ti ljudi imaju i porodice koje, nažalost, takođe bivaju stigmatizovane (postoji zilion istraživanja na temu stigmatizacije porodica dece i odraslih sa ometenošću, mentalnim oboljenjima i sl.). 

Link to comment

Osnovnih ljudskih prava? 

Ne znam kako da ti kažem, ali ljudi sa ometenošću imaju i osećanja.

Ajde? I vise se osecaju pogodjenim kad neko kaze idiot umesto budala u konverzaciji koja se ne odnosi na njih?

 

Štaviše, većinom su, upravo zbog svog stanja i načina na koji se okolina odnosi prema njima, vulnerabilniji od drugih. Korišćenje njihovih dijagnoza kao uvreda samo uvećava korpus negativnih konotacija i produbljuje socijalnu distancu. 

Ti ljudi imaju i porodice koje, nažalost, takođe bivaju stigmatizovane (postoji zilion istraživanja na temu stigmatizacije porodica dece i odraslih sa ometenošću, mentalnim oboljenjima i sl.).

Nisam upoznat sa tim istrazivanjima, pa ostavljam mogucnost da si u pravu.

Link to comment

Ja mislim da je slepim ljudima ili slabovidim ljudima važno da društvo shvati njihov položaj, a najbolje će ga shvatiti kroz izraz. Ukini infereiornost i dobićeš povećanu ravnodušnost prema istim tim ljudima. Pa ti biraj.

Svodiš motive za pomoć ljudima sa ometenošću na mogućnost ispoljavanja superiornosti. Posmatranje izvorišta ljudskih motiva na nivou inferirnost/superiornost je previše svedeno i shematizovano za moj ukus.Naravno, moguće je da sam pogrešno iščitala tvoj post. 

 

edit: tipfeler

Edited by Notorious
Link to comment

Svodiš motive za pomoć ljudima sa ometenošću na mogućnost ispoljavanja superiornosti od strane drugih. Posmatranje izvorišta ljudskih motiva na nivou inferirnost/superiornost je previše svedeno i shematizovano za moj ukus.Naravno, moguće je da sam pogrešno iščitala tvoj post. 

Kako misliš pokrenuti širu društvenu akciju bez alarmiranja javnosti?

Link to comment

Ajde? I vise se osecaju pogodjenim kad neko kaze idiot umesto budala u konverzaciji koja se ne odnosi na njih?

 

 

Nisam upoznat sa tim istrazivanjima, pa ostavljam mogucnost da si u pravu.

Pretpostavimo da imaš upadljivo velike uši. U društvu se povede razgovor o tamo nekom n-tom liku i neko kaže: "Ma, on je klempavi luzer, ko bi njega hteo?". Bilo bi ti skroz kul jer se ne odnosi na tebe, ili? 

Kad koristiš  neki termin, npr. retardiran, da opišeš nečije ružno ponašanje ili pogrešno razumevanje, potencijalno produbljuješ otpor i negativne stavove sagovornika prema ljudima sa retardacijom. Bilo gde, bilo kad ili bilo pred kim to izgovorio. 

Link to comment

Kako misliš pokrenuti širu društvenu akciju bez alarmiranja javnosti?

Svakako ne tako što ću potencirati inferiornost i pružiti sirovinama šansu da se osećaju bitno, iz prostog razloga što ometenost ili mentalna oboljenja (bolest uopšte) ne podvodim pod tu kategoriju. 

Link to comment

U pravu si. 

Edukacija, edukacija, edukacija i edukacija, prvenstveno dece i mladih, svim raspoloživim sredstvima (mediji,radionice, neposredno iskustvo, igranje uloga, šta god da je na raspolaganju). 

Svakom od nas je u nečemu potrebna pomoć, veća ili manja, zato mislim da je važno da ljudi uvide da pružanje podrške nije nikakva milostinja, nego jednostavna ljudska razmena u kojoj učestvuju i ljudi sa ometenošću, onako i onoliko koliko mogu.

Link to comment

Nisam to znao. Eto ukrali ga mangupi.

 

a pade mi na pamet da se taj izraz u znacenju koje sam pomenuo zagubio tokom vremena, ispada da ga se secamo samo mi sredovecni, nisam ni znao da je dobio novo znacenje u skinheds supkulturi

 

a u mom kraju tako zvali belce koji imaju ciganske krvi :D

 

pa u rasistickom pogledu na svet to mu dodje isto: rom koji ima tzv. bele krvi u sebi i tzv. belac koji ima tzv. romske krvi u sebi

Edited by Pontijak
Link to comment

Nekad je u Srbiji moglo da se cuje, za muskarca: lep k'o Ciganin, nikako u negativnoj konotaciji, ali onako malo tajanstveno, urokljivo, tesko je opisati, bas kao sto je moglo da se cuje 'ima nesto cigansko u njemu/njoj'...

 

Cini mi se i da su Englezi imali nesto slicno sa onim 'ima nesto irsko...'

Edited by namenski
Link to comment

politički korektan govor nije loše koristiti čisto da čovek bude siguran da nije nekog nehotice uvredio

 

uopšte, kao i sa vi, sa dovoljno hladno odmerenim govorom, može sasvim lepo da drži ljude dovoljno daleko

 

ono kao opustimo se pa kenjamo, te smo bliski, sranje

 

sa druge strane ne mislim da će se približiti preimenovani iz nekorektnog u korektno, nego će biti orbnuto, stopićemo se, ali sa druge strane od prikazane projekcije ovim vrlim novogovorom

 

bićemo zajedno u obespravljenju, pa ćemo se još i međusobno diskriminisati, pošto smo svi zajedno, jedan poražen beslovesni puk

 

prava će biti dostupna naravno, svakome ko može da ih priušti

 

 

tako da ja mislim da je pc samo kupovina vremena i obična prodaja magle

 

nije samo to, doduše, ali je daleko tačnije od priče ovih humanista i altruista forumskih

Link to comment

 

tako da ja mislim da je pc samo kupovina vremena i obična prodaja magle

 

nije samo to, doduše, ali je daleko tačnije od priče ovih humanista i altruista forumskih

+1

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...