Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Nije ni slepilo nesto sto se bira, pa nije problem reci za nekog ko ne razmislja dovoljno unapred (ili ne uzima u obzir sve opcije) da je slepac. Meni je logicno da nazivi fizickih nedostataka budu korisceni u negativnom kontekstu u svakodnevnom govoru (sto nije isto sto i podsmevanje osobama koje pate od tih nedostataka).

 

Razumem i taj deo, ali mi ovo negde ima smisla. Opet kažem ponavljam™, nemam ništa slično u okruženju, niko mi nikada nije skrenuo pažnju na to, nisam se sretao sa tim, ali imam gde da proverim ovih dana na vrlo dobrom mestu.

U međuvremenu, Notorious, ako ima neki link za edukaciju da nas gađaš, bio bih ti zahvalan.

Link to comment

Tacno!

Pekic je upotrebio u Zlatnom runu izraz srbnuti se za jednog od Njegovana koji je poceo previse srpski da se ponasa :lolol:  srbnuti su smislu siznuti, flipnuti itd. danas je uobicajeno koristiti u pogrdnom znacenju pojam srbistan, jeste da je pravilno sirbistan i u turskoj drzavi to nije bio pogrdni pojam vec samo geografsko-etnicki, teritorija na kojoj zive srbi

Edited by Pontijak
Link to comment

Nije ni slepilo nesto sto se bira, pa nije problem reci za nekog ko ne razmislja dovoljno unapred (ili ne uzima u obzir sve opcije) da je slepac. Meni je logicno da nazivi fizickih nedostataka budu korisceni u negativnom kontekstu u svakodnevnom govoru (sto nije isto sto i podsmevanje osobama koje pate od tih nedostataka).

Priznajem da ne razumem misaoni sled koji te je doveo do takve logike.

Link to comment

 

Pa tako nema vise izraza kao sto su: mandov, kalafonac, ciganštura...

 

 

mala korekcija: izraz "mandov" koristi se medju skinhead populacijom. za "mandovsku" decu kaze se "mladuncad".

Link to comment

mala korekcija: izraz "mandov" koristi se medju skinhead populacijom. za "mandovsku" decu kaze se "mladuncad".

Eto gde je odlutao...

Nisam znao da je uopste preziveo, a kamoli da je zabasao u biologiju.

 

 

Edit: setih se jos jedne PC vratolomije.

Ovog puta oko izraza za prostitutku, sinonima, prenesenih i izvedenih znacenja, mada se PC aktivisti nisu po tom pitanju bas nesto pretrgli.

 

 

Edit 2: nije se nuzno odnosio na prostitutke, ali je meni u secanju ostao svojevremeni izraz: Folksvagine...

Link to comment

U redu, ti izgleda zaista ne shvataš da su astrophysics (astrofizika) i rocket science (recimo astronautika) dve POTPUNO različite discipline.

Dakle, to je kao kada bi napisao da te nervira što je politički korektan izraz za pedijatriju postao ortopedija.

У праву си, исправио сам и сад пише астронаутика, реч која је истиснута ракетном науком (а не науком на педале или на пару... тј и даље сматрам да је овакав раскид са оноликим вековима традиције да науке добијају латинска или грчка имена, блентав).

 

Nema vise ni izraza kao sto su: mrak, čamuga, sasvim dobrih srpskih ekvivalenata nekih drugih rasizama.

 

Занимљив је био израз угљеша. Чак није ни био нешто увредљив, више онако другарски, а ако неко пита, то је код нас краљевско име.

 

Ja kapiram negde. Nije retardacija nešto što se bira ili što je ispravljivo. Možda nešto tipa da osobe niže od sebe nazivaš kepecima ili tako nešto.

Mada je meni negde u glavi da je i pojam "retardacija" zamenjen, ali uopšte nisam siguran. Imam koga da pitam doduše.

 

Ретард буквално значи заостао, са одложеним дејством. Има и лекова са таквом ознаком. Код нас је било преведено као "ментално заостао", а стварно не знам како се то зове ове године.

 

Kod nas nije zvanično zamenjen jer se pridržavamo  WHO klasifikacije. Amerikanci su pre nešto više od decenije u svoj klasifikacioni sistem uveli termin intelektualna ometenost, koji je kod nas ušao u akademski rečnik, ali ne i u formalne nalaze. 

 

Амери се још држе IX ревизије, док су многи други прешли на X, која је изашла 1995 или још нешто раније. С друге стране, америчко психијатријско удружење има поприличну власт, и у складу са америчком навиком да заобилазе стандарде који важе у остатку света, сами изгласавају (!) свој списак болести, преименују их како им дође у главу и све скупа показују симптоме (како се сад зове аутизам?).

Link to comment

Razumem i taj deo, ali mi ovo negde ima smisla. Opet kažem ponavljam™, nemam ništa slično u okruženju, niko mi nikada nije skrenuo pažnju na to, nisam se sretao sa tim, ali imam gde da proverim ovih dana na vrlo dobrom mestu.

U međuvremenu, Notorious, ako ima neki link za edukaciju da nas gađaš, bio bih ti zahvalan.

Evo par informativnih linkova. 

http://www.medscape.com/viewarticle/782769

http://sath.org/page/Mental_Retardation_Is_No_More151New_Name_Is_Intellectual_and_Developmental_Disabilities/10130/741/

http://www.idrs.org.au/pdf/IDRS_%20Introduction_intellectual%20disability_17Feb09.pdf

Link to comment

mandov je mnogo stariji izraz od skinhedsa. nekada je oznacavao tzv. bele rome iliti rome koji imaju tzv. bele krvi u sebi

 

Nisam to znao. Eto ukrali ga mangupi.

Link to comment

mandov je mnogo stariji izraz od skinhedsa. nekada je oznacavao tzv. bele rome iliti rome koji imaju tzv. bele krvi u sebi

a u mom kraju tako zvali belce koji imaju ciganske krvi :D
Link to comment

 

Амери се још држе IX ревизије, док су многи други прешли на X, која је изашла 1995 или још нешто раније. С друге стране, америчко психијатријско удружење има поприличну власт, и у складу са америчком навиком да заобилазе стандарде који важе у остатку света, сами изгласавају (!) свој списак болести, преименују их како им дође у главу и све скупа показују симптоме (како се сад зове аутизам?).

 

Od države do države. Mnogi primenjuju novu APA (DSM V)  ili AAIDD klasifikaciju. U  časopisima (ne samo američkim) se insistira na upotrebi termina intelektualna ometenost.

Autizam se i dalje isto zove, ali je grupa poremećaja kojoj pripada promenila naziv iz Pervazivni razvojni poremećaju u Autistički spektar poremećaja. Ima i sadržajnih promena, ali ne bih više o tome, ionako sam duboko zagazila u oftopic. 

 

edit: skratila citat

Edited by Notorious
Link to comment

 

Занимљив је био израз угљеша. Чак није ни био нешто увредљив, више онако другарски, а ако неко пита, то је код нас краљевско име.

 

 

Ретард буквално значи заостао, са одложеним дејством. Има и лекова са таквом ознаком. Код нас је било преведено као "ментално заостао", а стварно не знам како се то зове ове године.

 

Jebemumater, sve sam ubedjeniji da je cela prica oko PC u stvari pokusaj da se skloni u stranu, zaobidje takozvana realnost i to spinovanjem bez kraja i konca.

Covek ne moze vise ni da umre, rikne kao covek, mora da ode....

Fali samo odgovarajuca tuzna muzika..

Link to comment

Priznajem da ne razumem misaoni sled koji te je doveo do takve logike.

 

Nije doveo samo mene vec 99% populacije, odnosno sve koji koriste te izraze kao pogrdne. Razlog je cinjenica su fenomeni na koje se ti izrazi odnose "losi". Neko ko je "mentalno ometen" ili "retardiran" nije samo razlicit od nekoga ko to nije, vec je intelektualno inferioran. Sami medicinski nazivi (ometenost, retardiranost) ukazuju da nesto nije kako bi trebalo da bude, da je razlicito u losem smislu. Posto su ti izrazi u startu negativni, sto nije moguce promeniti, ne vidim u cemu je problem kad se u svakodnevnom govoru koriste u prenesenom znacenju sa istom konotacijom intelektualne inferiornosti.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...