Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Brate Vasilije, na sve koji raspravu o, na primer, Romima (kad se vec njih uhvatismo) zapocnu pricom o politicki korektnom.

Ili na novokomponovane анатемисаче pusaca...

Ili - dopisi po izboru, znas bolje od mene na kakvu sortu mislim.

 

 

Znas, u neka praistorijska i ne tako davna vremena, jer mi smo poprilicna praistorija, u vremena kad su srbijanske varosice imale takozvane ciganske male sto mu dodje politicki korektan naziv za geto, romske zajednice su nezvanicno i van institucija birale takozvanog kuma.

Biran je izmedju, po njihovoj proceni, ljudi van male, dakle belaca, i po pravilu je bio ugledan covek koji je itekako znao da brani njihove interese, ali i da presudjuje u njihovim medjusobnim sporovima, buduci da s razlogom nisu imali ni poverenja ni strpljenja za takozvane redovne sudove.

Ali i zato sto su te zajednice bile na onaj u filmovima i literaturi opevan i slavljen i u teoriji beskrajno simpatican nacin sklone galami, svadjama svake vrste, itd, itd, do stereotipa.

Ciganska posla jednom recju i ja dandanas ne znam lepsi i tacniji naziv za tu vrstu graje i pratecih pojava.

Na stranu nemanje vode, kanalizacije, na stranu otpaci koji se gomilaju izmedju kucica od blata, na stranu prosecan zivotni vek kraci od 40 godina, ako i toliko.

E, vidis, imao sam prilike da upoznam nekoliko tih kumova i do danas ce mi njihovo ponasanje prema ljudima koji su ih, puni poverenja i izistinski demokratski izabrali, bez ikakvih drzava i drzavnih cinovnika, da ostane etalon ponasanja prema Romima.

Ali, imao sam prilike i da vidim kako kod njih dolaze stariji Romi na savetovanje, kafu ili samo na pricu.

Na njegovo gromoglasno 'de ste bre Cigani', oni su odgovarali 'zajebavaj ti, zajebavaj...'

I smejali se.

 

 

Nisam znao za tu vrstu moderacije, beskrajno zanimljiva anegdota :)

 

Hvala na pojašnjenju. Baš zbog ovakvih priča ne spadam u one koji bi nabijali na kolac svakoga ko govori Ciganin. (To rezervišem za one koji se slade tom rečju i govore je baš u inat)

Link to comment

Khm, kmh, čovek od slame zove Namenskog.

 

Е, је ли то политички коригован израз за страшило, или је за колонизацију? Да знам да ли сам промашио тему.

Link to comment

Е, је ли то политички коригован израз за страшило, или је за колонизацију? Да знам да ли сам промашио тему.

 

Deder pre toga objasni kako je astrophysics politički korektan izraz za rocket science.

Link to comment

Nisam znao za tu vrstu moderacije, beskrajno zanimljiva anegdota :)

 

Hvala na pojašnjenju. Baš zbog ovakvih priča ne spadam u one koji bi nabijali na kolac svakoga ko govori Ciganin. (To rezervišem za one koji se slade tom rečju i govore je baš u inat)

Inadzije k'o inadzije, i oni su potreba jednog modernog demokratskog drustva  :)

Rekoh, tako je bilo nekad.

Danas, na primer, imas na samo par kilometara od Budve, prestonice turizmatm , na nepun kilometar od plaze Jaz, naselje poznato po nadimku Palestina.

U njemu vise ne zive Cigani, zive Romi.

Da opisujem kako, nema potreba, lako je zamisliti.

Bave se poslovima koje su drustva okrenuta deklarativno politickoj korektnosti, sa sve masom NGO i slicnim bagazom, oznacila kao poslove za Rome.

Ali ce ti svaki uzireni domorodac koji ne vidi dalje od haube svog BMW-a, i koji ceka turiste, sve moleci boga da isti ne dodju nego prosto uputnicom posalju pare, s visoka reci: da nije njih, Budvu ne bi imao ko da cisti...

Tonom koji bez greske znaci: neka su i na tome zahvalni.

Edited by namenski
Link to comment

Е, је ли то политички коригован израз за страшило, или је за колонизацију? Да знам да ли сам промашио тему.

 

Nije, mi nemamo taj izraz. Imamo izraz "zamena teza" ali "čovek od slame", iako slična, nije ista vrsta greške. Ustvari možda i imamo, postoji po novinama nešto što se zove "konstrukcija".

 

Svakako bolji od ajzlibana, špajza, i turcizama, te sličnih izraza koji su zaista posledica kolonizacije, a ne ovih izmaštanih kojima se ti baviš.

Edited by Utvara
Link to comment

Deder pre toga objasni kako je astrophysics politički korektan izraz za rocket science.

 

Обратно. Нестаје астрофизика, појављује се ракетна наука. Нестаје неурохирургија, појављује се brain surgery. То је вероватно до новинара, који убацују такве изразе да не би изгубили читаоце, који ће да кликну на нешто друго чим се појави нека реч која их жуља између ушију. С друге стране, имаш разних, хм, научника, који ће да мало споје две-три области и измисле мултидисциплинарни приступ типа рупе на саксији, тј тамо где га је увек и било само се нико није сетио да му да име. За Earth science ће да тврде да није ни географија, ни геологија, ни екологија, ни метеорологија ни планетологија ни све то заједно него нешто друго, и објасниће зашто то није исти појам. А онда неки из поменутих области приђу томе да би отели мало светлости рефлектора, и полако се проређују ти појединачни називи у вестима, а овај нови преузима.

 

То сам стрпао међу политички кориговане само зато што 1) нисам имао друго место где бих га стрпао и 2) то ипак јесте нека политика, ситна, академска и без неког утицаја на тзв. стварност.

 

Бољи пример за стварно политичко наметање новог назива је преименовање болести. Онај ПТСД, например, се јављао после сваког рата, ал' откако је добио ово име, ја више не умем да се сетим како се раније звао. Нити сам приметио да се игде спомиње.

 

@утвара: одговор на колонизацији

Edited by расејан
Link to comment

Обратно. Нестаје астрофизика, појављује се ракетна наука. 

 

ali neeeeeeee :(

Link to comment

OK, mislim da razumem, ti hoces ustvari da kazes da je poststrukturalisticki pristup suvise moralno relativizatorski da bi dozvolio pozivanje na 'univerzalne vrednosti' kao sto su manjinska prava. Tu se delimicno slazem, ali samo delimicno, jer takvo citanje je suvise bukvalno. Evo nek bude ovako: ako je represija uvodjenje novog diskursa (makar i odozgo) koji ce biti alternativa dominantnom (i jedinom) diskursu koji se percipira kao 'prirodno stanje stvari', onda da, podrzavam 'represiju'. Samo ne treba zaboraviti da ako je nemoguca regulacija, nemoguca je i represija. Prosto uvodi se novi diskurs kao alternativa dominantnom.

 

Naravno da zakon o zabrani diskriminacije ima veze sa jezikom, diskriminacija se vrsi (i) upotrebom jezika.

 

Aj sad ti objasni kako se jezik prirodno menja, tj. kako prirodno prestajes da recimo homoseksualce zoves pederima?

Pa zakon o zabrani diskriminacije ima veze s jezikom, ali to što su ljudi homofobni, u suštini - nema. Danas ti čak i ekipa iz Dveri koristi reč "homoseksualac". Reč "peder" se smatra nenormativnom, dakle isto je što i psovka, nema je u javnom životu, ako sagovornici hoće da se ponašaju pristojno. Ne možeš nikako da je eliminišeš akademski, jer ona i ne postoji u akademskim okvirima. Dakle moj odgovor je - homoseksualce prestaješ da zoveš pederima zato što si lepo vaspitan. :)

 

@kobni zelaja

 

Za ovo ugrozavanje i tiraniju (ne vidim s telefona da li si to kasnije dodao, mozda mi je promaklo), moj stav je da recima itekako mozes da ugrozis nekog. Ne znam da li treba da objasnjavam kako, mislim da ne.

Ja mislim da i ako možeš nekog da ugroziš rečima, mnogo gadnije možeš da ga ugroziš fizički. :) Reč "Ciganin" nije imala negativnu konotaciju, vremenom je stekla, zbog rasističkog odnosa prema Romima. Potpuno isto će se, pre ili kasnije desiti i sa "Rom", ne postoji ni jedan valjan razlog da ne bude tako.

Osnovni problem političke korektnosti je u tome što nikako ne može da se utvrdi tačan efekat takvih, politički izazvanih intervencija u jeziku, dok istovremeno, neke štetne stvari, kao npr. cenzura su vrlo opipljive. Tako da je "kolateralna šteta" (a šta ćemo sa tom PK frazom?) uglavnom veća od koristi. PK je neka vrsta ideološkog spina.

Link to comment

Pa dobro, opet se vracamo na pocetak i u sustini vodimo raspravu sta je starije kokoska ili jaje. Ti mislis da reci samo reflektuju stvarnost koja vec postoji takva kakva je, ja kazem da je stvarnost takva i zbog toga kako pricamo o njoj. Ono sto ja ne kazem, a cini mi se da mi ti to pripisujes, je da ce se polozaj recimo Roma popraviti ako svi prestanu da ih zovu Ciganima. Ali to bi bilo, sto Vasudeva kaze, otvaranje novog semantickog polja, pravljenje simbolickog otklona od prethodne lose prakse, sto bi uticalo na promenu percepcije problema pa posledicno i na promenu materijalnih aspekata. Tako ja to vidim. Ne kazem da tvoj stav nije legitiman. Osim ako, kao slow, ne smatras koriscenje pogrdnih termina vrhunskim izrazom slobode.

Edited by sailorman
Link to comment

Pa dobro, opet se vracamo na pocetak i u sustini vodimo raspravu sta je starije kokoska ili jaje. Ti mislis da reci samo reflektuju stvarnost koja vec postoji takva kakva je, ja kazem da je stvarnost takva i zbog toga kako pricamo o njoj. Ono sto ja ne kazem, a cini mi se da mi ti to pripisujes, je da ce se polozaj recimo Roma popraviti ako svi prestanu da ih zovu Ciganima. Ali to bi bilo, sto Vasudeva kaze, otvaranje novog semantickog polja, pravljenje simbolickog otklona od prethodne lose prakse, sto bi uticalo na promenu percepcije problema pa posledicno i na promenu materijalnih aspekata. Tako ja to vidim. Ne kazem da tvoj stav nije legitiman. Osim ako, kao slow, ne smatras koriscenje pogrdnih termina vrhunskim izrazom slobode.

Samo što Vasudeva nema nikakve dokaze za to što smatra, već je to ono kako bi on voleo da bude.

 

 

Osim ako, kao slow, ne smatras koriscenje pogrdnih termina vrhunskim izrazom slobode.

 

Pa da živim u Rusiji, recimo, gde su uveli ovaj zakon o zabrani psovki, verovatno bih tako razmišljao. Naravno, pogrdni termini za čitave narode, je too much.

Link to comment

Pa valjda kada je nastala?

 

 

Термин Циганин је од речи черга, шатор, јер су они као номади између осталога служили и разне војске

Edited by kobni zelaya
Link to comment

Samo što Vasudeva nema nikakve dokaze za to što smatra, već je to ono kako bi on voleo da bude.

 

Ne znam kakav bi te dokaz zadovoljio™. Napisali ljudi hilajde i hiljade strana o tome kako određene reči nose određeno značenje, izazivaju različite asocijacije, oblikuju naše predstave o pojavama, povezuju se sa ostalim predstavama koje već imamo i na taj načim menjaju percepciju konkretnog problema. Ako ti to nije dosta, odustajem.

Link to comment

Kada nije imala negativnu konotaciju?

Nije imala otprilike do nacista, mada su sve evropske zemlje malo brljale sa svojim Romima.

Gipsy i Zigeuner su odgovarali nasim Ciganima u smislu svakodnevne upotrebe termina koji je poceo da se menja u Romi, Romani, itd, sa pojavom romskih organizacija, emancipacijom i pokusajima da se romska populacija integrise.

Srednjoevropskom purgerskom mentalitetu su, posle Jevreja, ostali kao dobrodosao ventil za svaku vrstu izivljavanja i pokrivanje svih mogucih diskriminacija i rasizama kroz stereotipe kao sto su prljavo, lopovsko, itd, itd...

Jednostavno nije imao ko da ih brani, a da se sami brane nisu mogli.

Uostalom, izraz se nije smatrao pogrdnim ni kad su cigarete Gitanes krstene po njima, ni kada su modeli automobila po njima dobijali ime, Austin Gipsy na primer...

Link to comment

Pa valjda kada je nastala?

 

Vikipedija na engleskom daje drugaciju (i uverljiviju) etimologiju - "The name originates with Byzantine Greek ἀτσίγγανοι (atsinganoi, Latin adsincani) or ἀθίγγανοι (athinganoi, literally "untouchables"), a term applied to the sect of the Melchisedechians" ) - dakle iz nekog razloga (mozda zato sto su se bavili proricanjem i zbog nekih higijenskih obicaja, napr izbegavanja fizickog kontakta sa strancima) Romima je (pogresno) prikaceno ime sekte sa sumnjivom reputacijom, koja u trenutku njihovog pojavljivanja u tom delu Evrope verovatno vise nije postojala. Dakle, od samog pocetka je ime naroda imalo negativnu konotaciju. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...