Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

 

Aj sad ti objasni kako se jezik prirodno menja, tj. kako prirodno prestajes da recimo homoseksualce zoves pederima?

 

kada se obogati

 

kao što je siromašan ludak, a bogat je ekscentrik

Link to comment

@kobni zelaja

 

Za ovo ugrozavanje i tiraniju (ne vidim s telefona da li si to kasnije dodao, mozda mi je promaklo), moj stav je da recima itekako mozes da ugrozis nekog. Ne znam da li treba da objasnjavam kako, mislim da ne.

Edited by sailorman
Link to comment

Kolko price ni oko cega, jbt.

 

Politicka korektnost je samo novogovorni ersatz za staru dobru i zaboravljenu pristojnost, dobar ukus, lepo vaspitanje, itd, itd, ima toga koliko 'oces, samo se treba potruditi, podsetiti...

Ovako, pc je danas u modi, sutra ce biti nesto drugo, mondisi ce vec da prate kako to vec ide, a iole pristojan i od minimum ukusa covek nece imati ama bas nikakvih problema da sa Romima saobraca kao sa Ciganima i obrnuto, kao sto nece imati problema da saslusa odgovarajuci politicki nekorektan vic. 

 

Cim se zatalasa i zamumulji, pocnu klasifikacije i nominacije, sa sve exterminacijama nepodobnih po bilo kom osnovu, eto belaja.

 

Problem je, kao sa svakom modom, politickom i ideoloskom pogotovo, sto je agresivna i netolerantna toliko da moze da posluzi kao uzor dobrom delu politicki nekorektnih artefakata proslih vremena.

Obaska sto je licemerna, pa tako u odjavnu spicu filma u kome se upucani ljudi broje na stotine, a prolivena krv i prosuti mozgovi ladno mogu da potope jedan Obrenovac, obavezno stavi napomenu da ni jedna jedina zivotinja koja je u snimanju filma ucestvovala nije ni na koji nacin zlostavljana niti joj je dlaka s glave falila.

Nije sve to bez nista: mozete bombama rasturiti bilo koje selo u bilo kojoj vukojebini, mozete se hvaliti time kao pobedom svojih svetonazora, mozete sve to - jer drugacije ne bi imalo smisla, prikazati urbi et orbi - sve vam je to uzalud ako pre prikazivanja nase pobede ne obavestite gledatelje da su scene koje slede malo uznemiravajuce, mozda vam presedne vecera.

Link to comment

U Srbiji verovatno ima manje ljudi koji govore Rom nego što ima onih koji svakodnevno hodaju na štulama. O kakvoj tačno modi govorimo?

Link to comment
...

znam da o problemima roma znas mnogo vise od proseka, to jest mene. intervencija je odlična, slikovita i direktna. sad mi je jasnije. usvajam. hvala.

 

ali se i dalje ne slazem da popravljanje njihovog (uzeto kao primer) polozaja treba poceti od jezika, ili da tom vidu popravljanja treba davati veliki, do presudan, znacaj.

brljanja po jeziku, inace, nista ne kostaju. osim nekih institutskih i akademicarskih plata. takođe, u jezik se svako razume, ko u fudbal. a onda dođu računi.

 

poz

Link to comment

U Srbiji verovatno ima manje ljudi koji govore Rom nego što ima onih koji svakodnevno hodaju na štulama. O kakvoj tačno modi govorimo?

Ako pitas mene: o modi sveobuhvatne, svepresudjujuce, sve(dis)kvalifikujuce politicke korektnosti.

 

 

 

Koja se, BTW, kao i sve humane mode poslednjih nekoliko decenija, pretvara u svoju suprotnost, bas zahvaljujuci dezurnim teracima svake mode.

Na nacin, recimo, Brizit Bardo i njene zastite foka: kad je vidim i cujem kako stiti foke i brine o njima, dobijem zelju da odem i tamanim male slatke foke...

Link to comment

ali se i dalje ne slazem da popravljanje njihovog (uzeto kao primer) polozaja treba poceti od jezika, ili da tom vidu popravljanja treba davati veliki, do presudan, znacaj.

 

Nema presudan značaj ali već i sama ova polemika pokazuje da je dilema Rom/Ciganin u srcu rasprave o njihovoj emancipaciji, čim izaziva toliko oštre polemike. Ima Namenski poentu, među pristojnim ljudima svejedno je da li se kaže Rom ili Ciganin. Ali, norme se ni ne prave zbog pristojnih ljudi i namera. Nije problem u samom imenu Ciganin, već u džinovskom bagažu koji ide uz tu reč. Svađate se kao Cigani, ciganska posla...

 

Kada neko usvoji izraz Rom, i počne svesno da ga koristi, time je otvorio novo semantičko polje, i potpuno zbrisao ono staro, kontaminirano predrasudama. To ni izdaleka nije dovoljno, ali je jako dobar simbolički početak. 

Link to comment

Ako pitas mene: o modi sveobuhvatne, svepresudjujuce, sve(dis)kvalifikujuce politicke korektnosti.

 

Koja se, BTW, kao i sve humane mode poslednjih nekoliko decenija, pretvara u svoju suprotnost, bas zahvaljujuci dezurnim teracima svake mode.

Na nacin, recimo, Brizit Bardo i njene zastite foka: kad je vidim i cujem kako stiti foke i brine o njima, dobijem zelju da odem i tamanim male slatke foke...

 

Voleo bih da kod nas stigne makar mrvica te mode. Što se tiče Brižit Bardo, njena fondacija dala je veliki novac za sterilizaciju pasa lutalica u prestonici, i njena inicijativa mogla je da posluži kao model za trajno rešavanje tog problema - da se sa time nastavilo, broj čopora bi bio znatno umanjen, manje ljudi bi bilo ujedano, manje pasa bi živelo bednim životom sa često grozno nasilnim krajem. Ali to je za nas bilo suviše politički korektno :)

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Voleo bih da kod nas stigne makar mrvica te mode.

Nas problem i jeste u vecitom cekanju da nesto stigne ovde.

Dug je taj put stizanja dovde, toliko dug da u medjuvremenu i oni koji su modu lansirali pocnu da je preispituju ili izmisle neku novu.

Mi, umesto da se presaberemo i vidimo sta je dobro, a sta ne, sta moze da kod nas fercera, a ste ne, dobijemo zapenusane branitelje te iste mode koja je tamo daleko mozda vec i prestala da bude moda, i to toliko zapenusane da su ekstremniji od onih koji su modu lansirali.

Znas ono: veci katolici od svetog tate....

Link to comment

Nas problem i jeste u vecitom cekanju da nesto stigne ovde.

Dug je taj put stizanja dovde, toliko dug da u medjuvremenu i oni koji su modu lansirali pocnu da je preispituju ili izmisle neku novu.

Mi, umesto da se presaberemo i vidimo sta je dobro, a sta ne, sta moze da kod nas fercera, a ste ne, dobijemo zapenusane branitelje te iste mode koja je tamo daleko mozda vec i prestala da bude moda, i to toliko zapenusane da su ekstremniji od onih koji su modu lansirali.

Znas ono: veci katolici od svetog tate....

 

Malo mi je sve to apstraktno, mislim da su ti branitelji više kao neki ljudi od slame.

Link to comment

Malo mi je sve to apstraktno, mislim da su ti branitelji više kao neki ljudi od slame.

Kad bolje pogledas, zagrebes ispod povrsine, i jesu.

Ali zato nisu nista manje agresivni i iskljucivi.

Hocu reci da u praksi imas manji problem sa Romima/Ciganima i odnosom prema njima ili prema bilo kojoj drugoj grupi koja se namesti, nego sa onima koji ih u ime politicke korektnosti brane.

A posebna je smejurija da je njima vise do politcke korektnosti jer je ista zaboga legitimacija za demokratsko, legitimno i sve ostalo sto uz to ide, nego do samih Roma.

 

Ili, da sam Rom, nikako ne bih voleo da me oni brane ili zastupaju, pa ma koliko politicko korektno to radili.

Link to comment

Dobro brate Namenski reci konkretno na koga misliš.

Brate Vasilije, na sve koji raspravu o, na primer, Romima (kad se vec njih uhvatismo) zapocnu pricom o politicki korektnom.

Ili na novokomponovane анатемисаче pusaca...

Ili - dopisi po izboru, znas bolje od mene na kakvu sortu mislim.

 

 

Znas, u neka praistorijska i ne tako davna vremena, jer mi smo poprilicna praistorija, u vremena kad su srbijanske varosice imale takozvane ciganske male sto mu dodje politicki korektan naziv za geto, romske zajednice su nezvanicno i van institucija birale takozvanog kuma.

Biran je izmedju, po njihovoj proceni, ljudi van male, dakle belaca, i po pravilu je bio ugledan covek koji je itekako znao da brani njihove interese, ali i da presudjuje u njihovim medjusobnim sporovima, buduci da s razlogom nisu imali ni poverenja ni strpljenja za takozvane redovne sudove.

Ali i zato sto su te zajednice bile na onaj u filmovima i literaturi opevan i slavljen i u teoriji beskrajno simpatican nacin sklone galami, svadjama svake vrste, itd, itd, do stereotipa.

Ciganska posla jednom recju i ja dandanas ne znam lepsi i tacniji naziv za tu vrstu graje i pratecih pojava.

Na stranu nemanje vode, kanalizacije, na stranu otpaci koji se gomilaju izmedju kucica od blata, na stranu prosecan zivotni vek kraci od 40 godina, ako i toliko.

E, vidis, imao sam prilike da upoznam nekoliko tih kumova i do danas ce mi njihovo ponasanje prema ljudima koji su ih, puni poverenja i izistinski demokratski izabrali, bez ikakvih drzava i drzavnih cinovnika, da ostane etalon ponasanja prema Romima.

Ali, imao sam prilike i da vidim kako kod njih dolaze stariji Romi na savetovanje, kafu ili samo na pricu.

Na njegovo gromoglasno 'de ste bre Cigani', oni su odgovarali 'zajebavaj ti, zajebavaj...'

I smejali se.

Link to comment

Kad bolje pogledas, zagrebes ispod povrsine, i jesu.

Ali zato nisu nista manje agresivni i iskljucivi.

Hocu reci da u praksi imas manji problem sa Romima/Ciganima i odnosom prema njima ili prema bilo kojoj drugoj grupi koja se namesti, nego sa onima koji ih u ime politicke korektnosti brane.

A posebna je smejurija da je njima vise do politcke korektnosti jer je ista zaboga legitimacija za demokratsko, legitimno i sve ostalo sto uz to ide, nego do samih Roma.

 

Ili, da sam Rom, nikako ne bih voleo da me oni brane ili zastupaju, pa ma koliko politicko korektno to radili.

Khm, kmh, čovek od slame zove Namenskog.

Link to comment

Khm, kmh, čovek od slame zove Namenskog.

Nije tu, otisao u Poljsku, onu izmedju dva svetska rata, poznatu kao uzornu demokratiju.

Jel da trazim kvot ili ces da se pokrijes usima i cutis?

 

Onu istu Poljsku koja je svojim Jevrejima propisivala kvote za skolovanje i jos svasta nesto, Rome da ne pominjem.

Ili si, zbog toga, namenski dosao ovde da o tome prodiskutujes?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...