Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Pa ne pripada im moc zato sto su Jevreji, stvar je prosto nasledstva i konekcija ko i kod bilo kojih drugih bogatuna. Ali drze kao zajednica (bogatuna, kapiram da oni bez para i nisu od nekog uticaja) do javnih prozivanja i uvreda, tako da ako je neko u vredjackom raspolozenju, bolje da udara po drugim grupama.

 Naravno da ima toga (veze su jako bitne u zivotu), medjutim ne bih to generalizovao (i to ne iz politicke, vec faktualne, korektnosti).

Link to comment

EDIT. @Sailorman, ja se s tvojim i Symetovim pozicijama slazem, ali ne i vasom filozofijom (i ne samo na ovoj temi). Mislim da je bolje da zanemarimo sholastiku (barem ja to imam nameru) i budemo saveznici u popravljanju onog sto se da popraviti.

 

Pa ja mislim da je promena jezika sastavni deo tog popravljanja onog što se da popraviti, i to važan deo. 

Link to comment

 Naravno da ima toga (veze su jako bitne u zivotu), medjutim ne bih to generalizovao (i to ne iz politicke, vec faktualne, korektnosti).

 

 

Generalizovao sta? Da paze na javne antisemitske nastupe i reaguju na to?

Link to comment

Pa ne pripada im moc zato sto su Jevreji, stvar je prosto nasledstva i konekcija ko i kod bilo kojih drugih bogatuna. Ali drze kao zajednica (bogatuna, kapiram da oni bez para i nisu od nekog uticaja) do javnih prozivanja i uvreda, tako da ako je neko u vredjackom raspolozenju, bolje da udara po drugim grupama.

mislim da je preciznije reći da je reč ne o Jevrejima kao grupi (baš briga Vudija Alena za ovaj slučaj) već o Antidefamacionoj ligi koja u ovakvim situacijama ima ogroman firepower.

Link to comment

Pa ja mislim da je promena jezika sastavni deo tog popravljanja onog što se da popraviti, i to važan deo. 

Mislim i ja, samo nam se interpretacija zasto to tako treba malko razilazi. Ne da bismo oko toga trebali da gubimo san, sto se ono kaze. To su ionako samo reci, a reci su... vetar.

 

Generalizovao sta? Da paze na javne antisemitske nastupe i reaguju na to?

Ne, mislio sam na ono prvo, na to da "preko veze" dolaze u poziciju da budu vrhunski reditelji ili producenti.

 

A to da neki od njih ostro i naizgled organizovano reaguju na napade (i "napade" - pod navodnicima posebno mislim na bilo kakvu kritiku politike drzave Izrael) sam naravno i ja primetio i naravno da ne simpatisem. Medjutim, nekako se uvek fokusiram na Jevreje ne-cioniste (koji su mi medju najomiljenijim ljudskim bicima, generalno), tako da me ta pojava ne pogadja narocito.

 

EDIT. Vaso, na zalost, u skorije vreme Woody (prema Googletu) dosta naginje ka poistovecivanju kritike Izraela sa antisemitizmom, u tom pogledu je na slicnoj putanji kao Mel Gibson, samo sa suprotne strane. A i ne pije toliko.

Edited by Indy
Link to comment

Rekao bih da je menjanje jezika neumitan proces, koji ima svoje vrline i mane. Sve vrline tog procesa su vezane uz fleksibilnost jezika - kada jezik, menjajući se, prati i odgovara na ono što zahteva život. Mane tog procesa su, upravo obrnuto - kada postoji svesna, nespontana akcija uperena na menjanje jezika, sprovedena zbog određenih ciljeva, koji ne moraju nužno biti politčki - akteri mogu biti marketing agencije, televizije, škole, itd...

 

Tamo gde postoje Pera, Žika i Laza koji su se dogovorili da hoće da sprovode određeni plan i da rade na tome da se nešto kaže ovako a ne onako (kako se inače priča), postoji represija, u manjoj ili većoj meri. I to važi u dijapazonu od obrazovanja do novogovora.

Link to comment

Mislim i ja, samo nam se interpretacija zasto to tako treba malko razilazi. Ne da bismo oko toga trebali da gubimo san, sto se ono kaze. To su ionako samo reci, a reci su... vetar.

 

Ne, mislio sam na ono prvo, na to da "preko veze" dolaze u poziciju da budu vrhunski reditelji ili producenti.

 

A to da neki od njih ostro i naizgled organizovano reaguju na napade (i "napade" - pod navodnicima posebno mislim na bilo kakvu kritiku politike drzave Izrael) sam naravno i ja primetio i naravno da ne simpatisem. Medjutim, nekako se uvek fokusiram na Jevreje ne-cioniste (koji su mi medju najomiljenijim ljudskim bicima, generalno), tako da me ta pojava ne pogadja narocito.

 

 

Uh, pa ne mislim to, nego koliko i bilo ko drugi, ima i tu self-made ljudi ali opet i za self-made napredovanje u tolike visine potrebna je kolicina konekcija i protezei. 1 u 100 u bilo kojoj struci je pao sa Marsa i iskljucivo svojim talentom i genijalnim proizvodom zainteresovao ljude oko sebe, za sve ostalo trebaju nam neke konekcije ili veze, koliko kome zapadne.

Link to comment

Uh, pa ne mislim to, nego koliko i bilo ko drugi, ima i tu self-made ljudi ali opet i za self-made napredovanje u tolike visine potrebna je kolicina konekcija i protezei. 1 u 100 u bilo kojoj struci je pao sa Marsa i iskljucivo svojim talentom i genijalnim proizvodom zainteresovao ljude oko sebe, za sve ostalo trebaju nam neke konekcije ili veze, koliko kome zapadne.

Slazem se u potpunosti kad se radi o nama normalnim ljudima, kad se radi o vanserijskim talentima, mozda oni svojim talentom malo zakrivljuju prostorno-vremenski kontinuum. Inace ne bi 1 Robert Zimmerman od svih oblasti u kojima moze da napravi mirakul izabrao bas folk muziku. To ti je kao kad bi 1 etnicki Albanac odlucio da postane superstar narodne muzike u Srbiji. Mislim, moze i to da se desi, ali nije bas verovatno.

Link to comment

Da, pošteđuje neprijatnosti (u najmanju ruku) osobu na koju, iz ko zna kojih pobuda, izlivaš (ti, ja, bilo ko) žuč. 

Naravno, ne mislim na reagovanje na bahatost ili bilo koji vid nepristojnosti. 

Ne vidim kako bi zajedničko dobro (ma šta ono bilo) moglo da bude ugroženo mojim stavom. 

izvini, mislila sam da se odnosi na pošteđivanje nekorektnog govornika.

ali, kad ja pred svojom kućnom pomoćnicom (kojoj ostavljam ključ i koja bolje zna gde nam šta stoji od mene same), u hladan junski dan, u vlažnjikavo-prohladnoj kući, kad izgreje sunce, kažem: evo nama ciganjske furune, ne izlivam žuč. samo sam brljiva.

tu dolazi ovo što je napisao kobni želaja: jezik će se prirodno promeniti kad se promeni život. pardon, kontekst.

do tada, mnogo će vode proteći dok se otplave ciganjske furune i ciganjska posla.

 

zajedničko dobro: tvoje i moje.

 

Pa politicka korektnost je delom i samo zvanicno zacrtana old-fashioned pristojnost. Dobro, ima tu i nekih nategnutih momenata i konstrukcija...

...Medjutim ako politicki nekorektno udaras po muslimanima ili istocnoevropljanima, sve uglavnom cool.

od pristojnosti se počelo. pa stiglo do nategnutih konstrukcija kojima se na silu pokušava modelovati stvarnost. pa ne ni stvarnost, nego njeni izlozi.

ovo drugo je zanimljiva varijacija teme različiti aršini.

 

Ne, ali ne postoji realnost nezavisna od toga kako mislimo i pričamo o njoj. Ili, drugim rečima, to kako pričamo je konstitutivni deo realnosti a ne samo neutralno sredstvo za interpretaciju.

neko je otrkrio rupu na saksiji, a neko sanders persa i de sosira.

sve u svoje vreme, a nešto i 100-150 godina kasnije.

 

poz

Link to comment

 

od pristojnosti se počelo. pa stiglo do nategnutih konstrukcija kojima se na silu pokušava modelovati stvarnost. pa ne ni stvarnost, nego njeni izlozi.

ovo drugo je zanimljiva varijacija teme različiti aršini.

 

U tom domenu uterivanja civilizacije je prisile oduvek bilo, a danas je ima manje nego ikad (cak i kad se tu ubroje sve armije politicki korektnih akademika sa zapadnih univerziteta). Leviathan je upravo ta prisila (anatema danas veoma popularnim varijacijama libertarijanizma). A neki stariji se secaju kad se pristojnost uterivala pruticem po dlanovima (a pre toga i daleko na bolnije nacine). "Moja deca" (sestrici, tj.) su prosli americko skolstvo prepuno te ah-uzasne politicke korektnosti (ono kada ne smeju za drugara tamne boje koze da javno primete da mu se boja koze razlikuje od njihove, i tome sl.) Sve je to luk i voda za ono sto su starije generacije prolazile u "obuci za zivot", a pritom cesto i sa daleko dubioznijim namerama (stariji se secaju moralno-politicke podobnosti zvanicno potencirane u oglasima za posao).

Link to comment

vaspitanje je prisila, samo takva. ali je neophodno za život u zajednici. što je takođe prisila <_< .

telesno kažnjavanje, i za to imamo temu. valjda.

moralno-politička podobnost je bila sinonim za članstvo u partiji. ne mogu da tvrdim, ali mislim da se tražila samo za određene profesije i od nekog mesta u hijerarhiji na više. ali, u pravu si: i tad je postojao pc. sama činjenica da znamo kako je prošao, i on, i stvarnost koju je projektovao objašnjava, recimo moje, zaziranje od sličnih projekata.

 

poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment

neko je otrkrio rupu na saksiji, a neko sanders persa i de sosira.

sve u svoje vreme, a nešto i 100-150 godina kasnije.

 

poz

Suvise si arogantan za nekog ko smatra da se ljudi sklanjaju od Roma zato sto sire svoje stvari okolo i da jezik treba da se menja iskljucivo 'prirodnim putem'. Valjda zato sto je prirodna tvorevina..

 

Inace, blizi su mi poststrukturalisti ;)

Link to comment

Suvise si arogantan za nekog ko smatra da se ljudi sklanjaju od Roma zato sto sire svoje stvari okolo i da jezik treba da se menja iskljucivo 'prirodnim putem'. Valjda zato sto je prirodna tvorevina..

Pa sad, šta je prirodni put je teško reći, ali nadam se da nisi za represiju kao način menjanja jezika?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...