Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Smanjuje sanse da svi imamo isti pogled na svet? Ne bih se slozila.

 

Poz

 

Ne nego da ce da taj svoj pogled deli samnom. Slazem se sa tobom da je to guranje problema pod tepih, ali da budem iskren ako ce neka izjava uvrediti nekoga ne mozemo insistirati da ona bude slobodna za iznosenje samo zato sto bi u suprotnom moglo da se pomisli da problem ne postoji. Problem postoji, ali treba naci nacin da se on resava uz to da ne moze svako da vredja koga stigne.

Link to comment

Hocu i ja u taj uctivi svet, gde zive vedri nisci, oslobodjeni osecanja ugrozenosti.

 

Neko je upotrebio izraz hipokrizija. Prevodim: foliranje i prenemaganje.

Postovanje coveka, portira, cistacice, smo zamenili pc-jem i cudimo se sto nesto tu ne stima.

 

Poz

I foliranje kao zamena za empatiju prema drugim bićima radi posao. Pošteđuje. 

Link to comment

Ne nego da ce da taj svoj pogled deli samnom. Slazem se sa tobom da je to guranje problema pod tepih, ali da budem iskren ako ce neka izjava uvrediti nekoga ne mozemo insistirati da ona bude slobodna za iznosenje samo zato sto bi u suprotnom moglo da se pomisli da problem ne postoji. Problem postoji, ali treba naci nacin da se on resava uz to da ne moze svako da vredja koga stigne.

A tvoj pogled je samo tvoj :lol:

Sve ok, samo se ne slazemo oko toga da smo nasli nacin da se ne vredjamo i tako uglavnom zavrsili posao. Ostalo nam je jos samo ono "treba da".

@nikolica

uglavnom zbog romstva.

E, jebiga. Onda ja nisam ljud, nego pc osoba. Kolutam na bahate smradove, bez obzira na naciju, pol, veru...

 

@notorious: postedjuje? Molim, stani. Za zajednicko dobro.

 

Nisam znala da vec imamo temu. Pa da se sastavi, a?

 

Poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment

Da, pošteđuje neprijatnosti (u najmanju ruku) osobu na koju, iz ko zna kojih pobuda, izlivaš (ti, ja, bilo ko) žuč. 

Naravno, ne mislim na reagovanje na bahatost ili bilo koji vid nepristojnosti. 

Ne vidim kako bi zajedničko dobro (ma šta ono bilo) moglo da bude ugroženo mojim stavom. 

Link to comment

Nisam čitao raspravu, ali moram da primetim za Gerija Oldmena - on je super lik, i baš ga volim kao glumca, a u par navrata sam stekao utisak i da je pametan, ali ovo je tako jedno standardno pucanje koje sad već postaje skoro pravilo za moćne bele muškarce u izvesnim godinama. 

Ja ga obozavam do izbezumljenja (i unazad.)

 

Ovo me je podsetilo na "decija usta", ili pak matore kad posenile, pa onda izgube inhibicije. Kao moja baba-tetka nedavno na porodicnoj svecanosti, "ovi kolaci nista ne valjaju, otkad se to potapa u cokoladu?" Valjda kontaju da nemaju vise sta da izgube, pa ko vele, e da im ja reknem. Kao ono sto Seinfeld prica za dede i babe na Floridi, kad idu u rikverc sa kolima, vise ne gledaju unazad. Kaze, "ja sam dovoljno ziveo, a ti vidi kakva ti je sreca".

Link to comment

A kakva je to politička korektnost van jezika?

 

+1  :huh:

 

Ja tek sad vidim da većina ljudi ovde, baš kao i mustang, smatra da postoji objektivna realnost nezavisna od diskursa ili, u najbolju ruku, da je diskurs samo simptom, nikako uzrok problema. Takva logika nužno vodi u zaključak da postoje 'velike istine' i tamo neki hrabri ljudi koji se usuđuju da ih izreknu, a i ovi drugi koji pod parolom političke korektnosti nameću nešto 'neprirodno'. U ekstremnim slučajevima kao što je slow to vodi u izopačeno shvatanje slobode prema kome je sloboda mogućnost da se neometano reprodukuju najgori stereotipi, a pokušaji da se objasni da to nije nikakva 'objektivna istina' nego samo rezultat višedecenijske/vekovne dominacije određenog diskursa se doživljavaju kao teror i totalitarizam. 

Link to comment

Sta smo znaci imali... nema objektivne realnosti?

 

Ovde su stvari proste, svi mi prdimo i onda se nadje neko ko misli da je neka fora da se sad to javno i kaze. Kao na zalost Oldman u ovom slucaju.

 

Ja donekle razumem tu potrebu da se bude magarac i kaze glasno ono sto svi vide a sto zarad nekog recimo viseg cilja socijalnog inzinjeringa (sto bi Pinker rekao, civiizirajuceg procesa) verovatno da je bolje ne reci.

 

Naravno ima ekstremnih stavova o ovome, i to u oba smera.

Link to comment

Pa politicka korektnost je delom i samo zvanicno zacrtana old-fashioned pristojnost. Dobro, ima tu i nekih nategnutih momenata i konstrukcija na koje sam ponekad znala da naletim citajuci nesto sa americke strane, ali to ne mora da se konzumira. To sto je ovaj nagrajisao na racun Jevreja je nesto drugo, Jevreji jesu masovno pozicionirani po USA, izmedju ostalog i u filmskoj industriji, i reaguju na ovakve stvari tj ne pustaju da to tek tako prodje, a imaju tu mogucnost da neko ko im se zamerio leti iz sveta biznisa ako im je to cilj. Medjutim ako politicki nekorektno udaras po muslimanima ili istocnoevropljanima, sve uglavnom cool.

  • +1 1
Link to comment

Sta smo znaci imali... nema objektivne realnosti?

 

 

Ne, ali ne postoji realnost nezavisna od toga kako mislimo i pričamo o njoj. Ili, drugim rečima, to kako pričamo je konstitutivni deo realnosti a ne samo neutralno sredstvo za interpretaciju.

 

Mislim, i to da realnost postoji nezavisno od diskursa je legitimna pozicija, ali IMHO sa očiglednim rupama.

Link to comment

@Evi

Jesu pozicionirani, ali ne zato sto su Jevreji. I u tome je Melova i Oldmanova glupost (u ovome). Plus da kazem da u najmanju ruku oni nisu nikakve zrtve, prema tome za koji q se sad zale. Ako treba da se neko zali na Jevreje, to sigurno nisu njih dvojica.

 

EDIT. @Sailorman, ja se s tvojim i Symetovim pozicijama slazem, ali ne i vasom filozofijom (i ne samo na ovoj temi). Mislim da je bolje da zanemarimo sholastiku (barem ja to imam nameru) i budemo saveznici u popravljanju onog sto se da popraviti.

Edited by Indy
Link to comment

Jesu pozicionirani, ali ne zato sto su Jevreji. I u tome je Melova i Oldmanova glupost (u ovome). Plus da kazem da u najmanju ruku oni nisu nikakve zrtve, prema tome za koji q se sad zale. Ako treba da se neko zali na Jevreje, to sigurno nisu njih dvojica.

 

 

Pa ne pripada im moc zato sto su Jevreji, stvar je prosto nasledstva i konekcija ko i kod bilo kojih drugih bogatuna. Ali drze kao zajednica (bogatuna, kapiram da oni bez para i nisu od nekog uticaja) do javnih prozivanja i uvreda, tako da ako je neko u vredjackom raspolozenju, bolje da udara po drugim grupama.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...