Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Način sprovođenja principa političke korektnosti me podseća na neke starije programe bihejvioralne modifikacije, čijom primenom se događalo da, na primer, uspešno suzbijanje tika proizvede kompulsivno prejedanje. Fokusiranje na simptom a ne na uzrok (u ovom slučaju lične/kolektivne frustracije koje za svoj ventil biraju određenu grupu ljudi) je svakako dobar početak, ali ne vodi ozbiljnijoj senzibilizaciji na prava i potrebe drugih. To što će se neko, usled bojazni od osude okruženja ili kazne, uzdržavati od toga da javno ismeva, na primer, Rome, neće umanjiti njegov otpor prema mogućnosti da ih ima u neposrednom komšiluku (može ga i uvećati, jer zabrana čiji smisao ne uviđa izaziva dodatnu frustraciju).

U tom grebanju po površini se pomalo oseća vonj hipokrizije.

Nezavisno od toga, politička korektnost (sa sve sankcijama za njeno nepoštovanje) je trenutno najbolji mehanizam koji imamo. Ćerka me je u prvom razredu, sva zbunjena i postiđena mogućnošću da izgovara psovku, pitala šta je to Ciganin (a nije da nije srela nijednog Roma u životu). Meni je to sasvim dovoljno.

Link to comment

O pa da, on nije počeo da priča o jevrejskoj zaveri, nego o anti-jevrejskoj zaveri američke levice. Njega je uhvatilo cionističko ludilo. Zato i kažem, kao lik iz sopstvenog filma.

Slabo pratim njegov rad, hvala na ovim linkovima. 

 

U svakom slučaju, dobro je da se Oldman izvinio, to znači da postoji delotvorni pritisak javnosti. Slično je bilo i sa slučajem Sterling, samo što je tu bilo nekih problematičnih pitanja druge vrste.

Link to comment

Ćerka me je u prvom razredu, sva zbunjena i postiđena mogućnošću da izgovara psovku, pitala šta je to Ciganin (a nije da nije srela nijednog Roma u životu). Meni je to sasvim dovoljno.

 

Prosto ne mogu da verujem da nisi dala detetu da se igra sa Romima pre nego što je krenulo u školu.  :P

 

 

 

Način sprovođenja principa političke korektnosti me podseća na neke starije programe bihejvioralne modifikacije, čijom primenom se događalo da, na primer, uspešno suzbijanje tika proizvede kompulsivno prejedanje. Fokusiranje na simptom a ne na uzrok (u ovom slučaju lične/kolektivne frustracije koje za svoj ventil biraju određenu grupu ljudi) je svakako dobar početak, ali ne vodi ozbiljnijoj senzibilizaciji na prava i potrebe drugih. To što će se neko, usled bojazni od osude okruženja ili kazne, uzdržavati od toga da javno ismeva, na primer, Rome, neće umanjiti njegov otpor prema mogućnosti da ih ima u neposrednom komšiluku (može ga i uvećati, jer zabrana čiji smisao ne uviđa izaziva dodatnu frustraciju).

U tom grebanju po površini se pomalo oseća vonj hipokrizije.

 

+1

 

 

 

Nezavisno od toga, politička korektnost (sa sve sankcijama za njeno nepoštovanje) je trenutno najbolji mehanizam koji imamo. 

 

ovo se ne slažem

Edited by slow
Link to comment

Đavo je u detalju, jezička politička korektnost je po svojoj suštini sistemski novogovor. Nije to korekcija savesti već intervencija spoljne prinude, dakle uterivanje proklamovane političke normalnosti drugim sredstvima. Nesloboda. Opet sistem brlja po našoj slobodi da kažemo nešto, bilo da je to i predrasuda. Ne želim da mi neko oduzme pravo da imenujem stvari onako kako ja hoću, makar bio sto puta u krivu. Kada nastrada sloboda izražavanja ostale slobode će nastradati po inerciji, pitanje je samo vremena.

Edited by slow
Link to comment

Prosto ne mogu da verujem da nisi dala detetu da se igra sa Romima pre nego što je krenulo u školu.  :P

 

 

 

+1

 

 

ovo se ne slažem

Naravno, uslov za druženje sa mojim detetom je davanje na uvid rodoslova do petog kolena, za početak.To što sam ja tek treća generacija u cipelama me nimalo ne remeti (smajli). 

Osnovni razlog što podržavam političku korektnost u jeziku je davanje obrasca ponašanja deci i veoma mladim ljudima.

edit: makar nešto

još jedan edit: Povređivanje drugih ne smatram izrazom slobode; ako neko nema uvid u to da omalovažavanje drugih (posebno zbog neke osobenosti na koju ne mogu da utiču - rasa, nacija, pol...nastavi niz) nije u redu, društo treba  da ga pošalje u ćošak (ni klečanje na kukuruzu nije zgoreg razmotriti). 

Edited by Notorious
Link to comment

Meni je politicka korektnost garant da nece svaka budala samnom da deli svoje vidjenje sveta. S druge strane to jeste guranje problema pod tepih. Ono sto nikako nije jeste represija protiv slobode govora.

Link to comment

Meni je politicka korektnost garant da nece svaka budala samnom da deli svoje vidjenje sveta. S druge strane to jeste guranje problema pod tepih. Ono sto nikako nije jeste represija protiv slobode govora.

To ti je garancija da ce svaka budala s tobom da deli imenovanje sveta.

 

Jesmo li pomenuli drustveni inzenjering? U oblasti jezika, to jest.

I, jel zabranjena ona donicetijeva ciganka? Ako nije, da se nadlezni sto brze obaveste, da se ispravi propust.

A i sekspir podriva: ruza mirise, kako god je zvali. Malo sutra, to je on o smradu pricao, nego se sakrio iza umetnicke slobode.

 

Poz

Link to comment

To ti je garancija da ce svaka budala s tobom da deli imenovanje sveta.

 

Jesmo li pomenuli drustveni inzenjering? U oblasti jezika, to jest.

I, jel zabranjena ona donicetijeva ciganka? Ako nije, da se nadlezni sto brze obaveste, da se ispravi propust.

A i sekspir podriva: ruza mirise, kako god je zvali. Malo sutra, to je on o smradu pricao, nego se sakrio iza umetnicke slobode.

 

Poz

Ako taj jezički normativ za budale pošteđuje neke ljude osećaja ugroženosti, rado ću ga prihvatiti. 

Link to comment

A kakva je to politička korektnost van jezika?

Neverbalna. Kad ne zakolutaš očima u pravednom gnevu što ti je zapalo da u vozu sediš pored Roma. 

Link to comment

Ako taj jezički normativ za budale pošteđuje neke ljude osećaja ugroženosti, rado ću ga prihvatiti.

 

Hocu i ja u taj uctivi svet, gde zive vedri nisci, oslobodjeni osecanja ugrozenosti.

 

Neko je upotrebio izraz hipokrizija. Prevodim: foliranje i prenemaganje.

Postovanje coveka, portira, cistacice, smo zamenili pc-jem i cudimo se sto nesto tu ne stima.

 

Pitanje: mislis li da ljudi kolutaju ocima zbog romstva, ili mozda zbog necijeg stepena nehigijene, rastezanja sa stvarima na i oko sedista i saputnika, gurkanja, itd?

 

Poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...