Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Проблем политичког кориговања је двојак. С једне стране, то је лађење уста, тј да се на речима нешто промени кад већ не (намеравамо да) мењамо било шта у стварности. Све те групе којима су качени увредљиви називи су у истом положају у ком су биле и након што су ти називи кориговани.

 

С друге стране, то не уме да стане. То је постала једна као бирократија, братија која је добила да уради посао, урадила га, и приметила да се нико није сетио да је укине, па наставила да ради и тако измишља себи разлог да постоји. Не пратим нешто овде, али тамо код Амера сам приметио доста тога. Више нема џунгле, сад су кишне шуме; нема радника, постоје запосленици и придруженици (associates); нема половних кола, само претпоседованих; нема лутака за клинце, само акционих фигура; војска се не повлачи него предузима акцију евазије (нећу да се трудим око превода овде); ништа се више не ради свакодневно него на дневној бази; некретнинаши не продају куће него домове; не постоје немачи појма из неке области него само обласно изазвани... ено списка, уосталом.

 

Nobody ever died of pre-owned smoke.

 

Ja se već sa drugom rečenicom ne slažem. Ti imaš isti pristup kao mustang - polazna pretpostavka vam je da postoji objektivna stvarnost i jezik, i da su te dve stvari odvojene. Meni je bliži stav da jezik jeste stvarnost. Naravno da upotreba politički korektnih termina neće nikoga nahraniti niti mu podići krov nad glavom, ali će promeniti percepciju problema, pa na taj način doprineti i promeni materijalne stvarnosti. Drugo je ovo što ti je Vasilije već rekao. Jesi baš siguran da su u istom položaju? Takva tvrdnja zahteva empirijske dokaze.

 

Što se tiče ove tabele, opet nisam baš sigurna da su ti stari termini sada forbidden. OK, to je možda figura. U svakom slučaju, promene u jeziku odražavaju dominantnu percepciju neke pojave i svaki od tih termina uslovljen je kontekstom u kom se upotrebljava. Same po sebi te promene nisu ni pozitivne ni negativne, zavisi šta se njima želi postići i šta se postiže. 

Edited by sailorman
Link to comment

Проблем политичког кориговања је двојак. С једне стране, то је лађење уста, тј да се на речима нешто промени кад већ не (намеравамо да) мењамо било шта у стварности. Све те групе којима су качени увредљиви називи су у истом положају у ком су биле и након што су ти називи кориговани.

 

Jeste, i crnci su u potpuno istom polozaju danas kao pre 60 godina kad ih je bilo normalno zvati nigerima.

Link to comment

Ja se već sa drugom rečenicom ne slažem. Ti imaš isti pristup kao mustang - polazna pretpostavka vam je da postoji objektivna stvarnost i jezik, i da su te dve stvari odvojene. Meni je bliži stav da jezik jeste stvarnost. Naravno da upotreba politički korektnih termina neće nikoga nahraniti niti mu podići krov nad glavom, ali će promeniti percepciju problema, pa na taj način doprineti i promeni materijalne stvarnosti. Drugo je ovo što ti je Vasilije već rekao. Jesi baš siguran da su u istom položaju? Takva tvrdnja zahteva empirijske dokaze.

 

Васа је, наравно, потегао Јевреје, који су ионако по свим питањима категорија за себе, не бих о томе.

 

А то са мењањем перцепције проблема, управо она друга мана шкоди оној првој. Јер кад промениш једне године један назив, па друге године други, онда свако има своју годину под рефлекторима, и онда та промена перцепције може до нечег да допре. Кад мењаш називе шаком и капом, огугла се и ништа ту више не привлачи пажњу, сад се зове овако сад се зове онако ал' рају боли патка шта је то чему се променио назив, а политички коректори имају покриће да су, ето, нешто радили. Не кажем да је то увек тако, али га има. И сам понекад тврдим да језик донекле обликује стварност, но се изгледа разликујемо у томе где су те некле.

 

Тврдњу о непромењеном положају нисам измислио. То сам мазнуо из неке расправе међу самим Америма.

 

Политичку коректуру смо имали своју, и то више пута. Целокупна привредна номенклатура се мењала како се мењао политички систем - до ЗУРа, за време њега, после њега. Било је на економском и/или правном испита на којима се падало ако кажеш предузеће уместо ООУР, а после обратно.

 

Što se tiče ove tabele, opet nisam baš sigurna da su ti stari termini sada forbidden. OK, to je možda figura. U svakom slučaju, promene u jeziku odražavaju dominantnu percepciju neke pojave i svaki od tih termina uslovljen je kontekstom u kom se upotrebljava. Same po sebi te promene nisu ni pozitivne ni negativne, zavisi šta se njima želi postići i šta se postiže.

 

 

Добро, ајде да сам претерао са тим забрањен, али за бар половину тих сам гуглао, и по правилу је стари израз губио са око десет према један.

 

И још ми нико није дао пример ниједне "међународне адресе" (мада знам да постоји једна, ал' нећу да им помажем).

Link to comment

Е, да, и гледе тих "није исто, ово је други појам" - не држи воду. Јер и за такве изразе важи да онај стари нестаје из употребе. Превише људи у глави има места само за један, и не мари за фине разлике између сродних појмова. За џунглу сам чак добио објашњење од једног Амера да је "мало неугодно да се назива онако, јер асоцира на, овај, џунглу".

Link to comment

Васа је, наравно, потегао Јевреје, који су ионако по свим питањима категорија за себе, не бих о томе.

 

 

Nisam ih ja potegao nego je priča počela od njih (povod je jadikovka Gerija Oldmana protiv političke korektnosti Holivuda, a u odbranu Mela Gibsona i njegovog antisemitskog ispada koji ga je puno koštao). Upao si u raspravu bez čitanja njenog početka i sada kažeš da ja potežem Jevreje. Isuse.

Link to comment

Nisam ih ja potegao nego je priča počela od njih (povod je jadikovka Gerija Oldmana protiv političke korektnosti Holivuda, a u odbranu Mela Gibsona i njegovog antisemitskog ispada koji ga je puno koštao). Upao si u raspravu bez čitanja njenog početka i sada kažeš da ja potežem Jevreje. Isuse.

 

Кад би се свака расправа на ппплогији држала тог читања од почетка, слабо би се писало.

 

Но, бар сам положио за Србина, доказао сам да ми меморија не покрива више од последњих пар сати.

Link to comment

@ rasejan

 

Ti hoćeš da kažeš da je uvođenje novih termina loše zato što:

 

1) ne doprinosi promeni stvarnosti - ovo je prilično suluda tvrdnja i u samo dva posta je opovrgnuta.

 

2) je nepromenljivost jezika vrednost po sebi?

 

3) zbunjuje ljude i doprinosi tome da ih boli patka? To samo ako su ljudi granično inteligentni i inače nezainteresovani za to o čemu se priča/piše.

Link to comment

Кад би се свака расправа на ппплогији држала тог читања од почетка, слабо би се писало.

 

Но, бар сам положио за Србина, доказао сам да ми меморија не покрива више од последњих пар сати.

 

:lolol:

Kako god, malo oštre rasprave nije na odmet. Neki je glibav dan, na više načina, prija malo mačevanja.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

 jer misliš da je to kul - pretpostavljam i da jeste u nekim eurotrash krugovima u kojima je neverovatno kul kada ponavljaš najgore mainstream predrasude, 

 

 

Isidora Bjelica je nekad pravila nazi zurke po Sarajevu.

 

Evo je danas pise za domacice koje ne umeju da koriste android. Hocu reci, politicka nekorektnost nije kul

Link to comment

@ rasejan

 

Ti hoćeš da kažeš da je uvođenje novih termina loše zato što:

 

1) ne doprinosi promeni stvarnosti - ovo je prilično suluda tvrdnja i u samo dva posta je opovrgnuta.

 

2) je nepromenljivost jezika vrednost po sebi?

 

3) zbunjuje ljude i doprinosi tome da ih boli patka? To samo ako su ljudi granično inteligentni i inače nezainteresovani za to o čemu se priča/piše.

 

1) доприноси, ал' само донекле; што се више троши као алат за ту сврху, то му слабије иде. Онај закон о опадању добитка.

 

2) можда, ако би се постигла, што није никад - чак се и латински мењао. Не волим кад се политика меша у језик, то никад није са добрим намерама. Језик ће се мењати, ту нема двојбе; смета ми кад се мења насилно, декретом. Не сећам се да је политичко-корективна акција икад кренула одоздо, а оних одозго сам се нагледао (зато сам спомињао ЗУР, као један велик талас силовања језика) и ниједна ми се није баш свидела. Има ту и "ми се јебемо откад знамо за себе, а они дођу па нам кажу да се то зове секс".

 

3) незаинтересовани су већина, нажалост. Многим кампањама за ову или ону ствар је главни циљ да скрену пажњу јавности, трчи се маратон за ово, организује се концерт у метроу за оно... Држим да већини пажња остане на таквим питањима још сат-два, можда, у вр главе до следећег пива.

 

Мислим, било је у реду да се увредљиви називи прогласе за увредљиве; нешто је мање било у реду да се замене рогобатним и тешким за изговор ("а да ли су становници потсахарске Африке Афрички Американци?") али ајде, ни не можеш очекивати да ће некаква комисија да смисли нешто лакше. Увођење родне равноправности у језик, свака част ако то изгурају; то је посао који већина језика никад није урадила. Али замена "туп за географију" будаластим "географски изазван" није никако у реду и мислим да су том врстом претеривања учинили себи медвеђу услугу (енгр: пуцали себи у ногу).

Link to comment

Али замена "туп за географију" будаластим "географски изазван" није никако у реду и мислим да су том врстом претеривања учинили себи медвеђу услугу (енгр: пуцали себи у ногу).

 

Dao si karikaturalan primer. No, sve i da je tako, meni se čini da je invazija preteranih PC termina trajala tokom jednog kratkog perioda pre oko dvadeset godina.

 

Nešto nisam siguran da je današnja Amerika mnogo opterećena PC finoćom. 

Link to comment

1) доприноси, ал' само донекле; што се више троши као алат за ту сврху, то му слабије иде. Онај закон о опадању добитка.

 

2) можда, ако би се постигла, што није никад - чак се и латински мењао. Не волим кад се политика меша у језик, то никад није са добрим намерама. Језик ће се мењати, ту нема двојбе; смета ми кад се мења насилно, декретом. Не сећам се да је политичко-корективна акција икад кренула одоздо, а оних одозго сам се нагледао (зато сам спомињао ЗУР, као један велик талас силовања језика) и ниједна ми се није баш свидела. Има ту и "ми се јебемо откад знамо за себе, а они дођу па нам кажу да се то зове секс".

 

3) незаинтересовани су већина, нажалост. Многим кампањама за ову или ону ствар је главни циљ да скрену пажњу јавности, трчи се маратон за ово, организује се концерт у метроу за оно... Држим да већини пажња остане на таквим питањима још сат-два, можда, у вр главе до следећег пива.

 

Мислим, било је у реду да се увредљиви називи прогласе за увредљиве; нешто је мање било у реду да се замене рогобатним и тешким за изговор ("а да ли су становници потсахарске Африке Афрички Американци?") али ајде, ни не можеш очекивати да ће некаква комисија да смисли нешто лакше. Увођење родне равноправности у језик, свака част ако то изгурају; то је посао који већина језика никад није урадила. Али замена "туп за географију" будаластим "географски изазван" није никако у реду и мислим да су том врстом претеривања учинили себи медвеђу услугу (енгр: пуцали себи у ногу).

 

Opet, ti misliš da su politika i jezik dva izolovana polja, ja mislim da je jezik sastavni deo politike i obrnuto. Što se tiče ovog menjanja odozgo, meni ne smeta ukoliko je cilj koji se želi postići legitiman. Baš kao što mi ne smeta, na primer, usvajanje zakona kojima se zabranjuje govor mržnje. I to je isto regulisanje upotrebe jezika odozgo.

Link to comment

Ja se već sa drugom rečenicom ne slažem. Ti imaš isti pristup kao mustang - polazna pretpostavka vam je da postoji objektivna stvarnost i jezik, i da su te dve stvari odvojene. Meni je bliži stav da jezik jeste stvarnost. Naravno da upotreba politički korektnih termina neće nikoga nahraniti niti mu podići krov nad glavom, ali će promeniti percepciju problema, pa na taj način doprineti i promeni materijalne stvarnosti. Drugo je ovo što ti je Vasilije već rekao. Jesi baš siguran da su u istom položaju? Takva tvrdnja zahteva empirijske dokaze.

 

Što se tiče ove tabele, opet nisam baš sigurna da su ti stari termini sada forbidden. OK, to je možda figura. U svakom slučaju, promene u jeziku odražavaju dominantnu percepciju neke pojave i svaki od tih termina uslovljen je kontekstom u kom se upotrebljava. Same po sebi te promene nisu ni pozitivne ni negativne, zavisi šta se njima želi postići i šta se postiže. 

Ma ceo resejanov post je totalno zbunjujuć, naročito kada znamo koliko insistira na jezičkoj kolonizaciji, u okviru čega se jezik posmatra kao glavno oruđe nametanja određenih kulturnih modela.

 

Rasejani tvrdi da smo kolonizovani ako koristimo frazu "igrač uzima šut" (što me, inače, užasno nervira), a istovremeno tvrdi da društveni položaj ugroženih manjina nema nikakve veze sa značenjima koja nose izrazi kojim se označavaju, i koji se pritom koriste protiv njihove volje. 

 

Dalje, elementarno je netačno da "Све те групе којима су качени увредљиви називи су у истом положају у ком су биле и након што су ти називи кориговани"

Rasejani je uzeo šut i promašio ne koš nego teren na kom se igra. 

 

edit: vidim da je diskusija odmakla.

Edited by pacey defender
Link to comment

Uzgred, moram da napomenem da mislim da african american umesto black i nije najsrećnije izabrano, i verovatno predstavlja neki kompromis ili plafon do kog se moglo doći. 

 

Ispada da su samo crnci dođoši. Rođen si u Americi, kao i tri generacije tvoje porodice pre toga, a nazivaju te afroamerikancem. Zapravo, istorijski gledano, belci su se nastanili u theUSofA tek nešto malo pre crnaca, da bi mogli da se smatraju lokalcima. I oni su nekakvi dođoši - evroamerikanci, takoreći. 

Edited by pacey defender
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...