Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

U kvalitetnijim novinama (od Hellitike™), 'rape' (i asocirana seksualna zlocinjenja) su uvek i samo 'sexual assault'.Licno, nisam pristalica tih eufemizama, ali tako pisu svi ovi sto drze do sebe. (To nema veze, barem ne direktno, sa pravnom stranom stvari - to je jednostavno taj jezik ublazavanja, kojim pristojni mediji vole da se sluze).
Pravna strana stvari je ipak bitna: negde je "sexual assault" naziv za silovanje u krivicnom zakonu, a drugde je posebno krivicno delo, i tu se ne koristi kao sinonim (nevezano za kvalitet novina: Guardian ili New Tork Times upotrebljavaju "rape" kad treba). Drugim recima, ovo sto radi D. Mail nije suzdrzavanje od koriscenja eufemizma ili strucnih termina, nego poseban vid hajkacke propagande ( u paru sa sugestijom da je mladic postedjen zatvorske kazne zato sto je sudija kulturni relativista koji je uvazio cinjenicu da muslimani smatraju da su zene bezvredne, sto nema blage veze sa obrazlozenjem presude).
Link to comment

Ne dovodim u pitanje hajkacku prirodu Dejli Mejla (dapace). Ali, pisao sam vec poodavno o koriscenju tih "ublazivackih" eufemizama u novinama, navodeci i neke linkove (stvarno nemam vremena da sad kopam da to nadjem). Poenta je, nisam ja to jedini primetio.

Link to comment
Ne dovodim u pitanje hajkacku prirodu Dejli Mejla (dapace). Ali, pisao sam vec poodavno o koriscenju tih "ublazivackih" eufemizama u novinama, navodeci i neke linkove (stvarno nemam vremena da sad kopam da to nadjem). Poenta je, nisam ja to jedini primetio.
Mozda si generalno u pravu, ali ako ukucas "rape" u pretrazivac recimo Guardian-a, videces da je rec upotrebljena u preko 76 000 clanaka i depesa, tako da u primeru silovanja ne stoji da se uobicajeno koriste nekakvi eufemizmi.
Link to comment
Posle jos malo guglanja vise nisam siguran da se svaki seks sa maloletnikom (posle promene UK zakona 2003) ne racuna automatski u silovanje.edit: nasao: ne racuna se, osim ako je maloletnik mladji od 13 godina. Znaci ipak D. Mail sere.
Meni je super da se izjava 13-godišnje devojčice da je imala dobrovoljni seks uzima zdravo za gotovo (hej, zakon je rekao 13. godina je OK starost za takve akcije, šta se tu može <_< ), a da se oko klipana od 18 godina obigrava šta je znao i koliko je znao.Ja bih tu granicu oborio na 10 godina, sigurno ima još samosvesnijih devojčica tog doba pa je glupo da neobavešteni i nesigurni mladići rizikuju da ih neka malo starija devojka odbije, nego eto im ove mlađe, da se nauče. :piggy:BTW, sudija mu je rekao da je i prema učenjima koje je dobio u školi prekršio pravila (nema sexa pre braka) što znači da je junak naše priče džabe prolazio kroz školu kad nije ona kroz njega.edit: libo me racq za Daily Mail, a i za General Trust obaška.
Link to comment

Oket, ali nije u pitanju neki dirty old man, nego 18-godišnjak, dakle i sam jedva punoletan. A koliko shvatam, glavni sudijin argument i jeste upravo da je ovaj klinac neiskusan i balav, uprkos svojim godinama. Mislim dajte, lakše malo sa lomačama, there is such a thing as Romeo and Juliet laws.Kako je Radagast već primetio, Dejli Mejl besramno laže, i lupeta o medrasi itsl. (malac je posle seksa otišao pravo u džamiju! coincidence?), a Hella revnosno prenosi.

Edited by Syme
Link to comment
Meni je super da se izjava 13-godišnje devojčice da je imala dobrovoljni seks uzima zdravo za gotovo (hej, zakon je rekao 13. godina je OK starost za takve akcije, šta se tu može <_< ), a da se oko klipana od 18 godina obigrava šta je znao i koliko je znao.Ja bih tu granicu oborio na 10 godina, sigurno ima još samosvesnijih devojčica tog doba pa je glupo da neobavešteni i nesigurni mladići rizikuju da ih neka malo starija devojka odbije, nego eto im ove mlađe, da se nauče. :piggy:BTW, sudija mu je rekao da je i prema učenjima koje je dobio u školi prekršio pravila (nema sexa pre braka) što znači da je junak naše priče džabe prolazio kroz školu kad nije ona kroz njega.edit: libo me racq za Daily Mail, a i za General Trust obaška.
Lose si ukapirao. Zakon ne kaze da je 13 godina OK starost za takve akcije, nego da je seks sa maloletnicom do 13 godina uvek silovanje, od 13 pa navise je silovanje samo ako nije bilo pristanka, a uz pristanak je je sexual assault (sto je jos uvek krivicno delo, znaci nije OK).
Link to comment
... ali ako ukucas "rape" u pretrazivac recimo Guardian-a, videces da je rec upotrebljena u preko 76 000 clanaka..
Btw, ne setih se ranije da primetim, daleko od toga da Guardian objavljuje samo vesti (na to sam mislio kad sam napisao "novine"). U stvari, to je otprilike najmanje bitno u vezi Guardiana. U Australiji (a od nedavno je Guardian i australijski) prakticno nema vesti o silovanju, zato sto u vestima se ta rec ne pominje.
Link to comment

tamo nećemo emigrirati jer je ladno ali glupo. :fantom:

You expect movie ratings to tell you whether a film contains nudity, sex, profanity or violence. Now movie theatres in equality-minded Sweden are introducing a new rating to highlight gender bias, or rather the absence of it. To get an ‘A’ rating, a movie must pass the so-called Bechdel test, which means it must have at least two named female characters who talk to each other about something other than a man.‘The entire Lord of the Rings trilogy, all Star Wars movies, The Social Network, Pulp Fiction and all but one of the Harry Potter movies fail this test,’ said Ellen Tejle, the director of Bio Rio, an art-house movie theatre in Stockholm's trendy Sodermalm district.

Link to comment
  • 2 weeks later...
http://www.youtube.com/watch?v=E0CazRHB0sovruca temawhy all the fuss about this?zestoko je napadnuta (pretezno od strane feministkinja) zbog rasizma zbog izabora samo tamnoputih devojaka koje tverkuju, 'izabrala sam samo najbolje tverkerke i nema veze s rasizmom' -odbranau stvari napadnuta je zbog degradiranja i tretiranja, nachina prikazivanja (tamnoputih) devojaka - and calling'em bitchesart forma, parodija ili ne, namerni ili nenamerni rasizam,a?
Link to comment
Couldn't care less (sa svim respektom prema IL)
lol, pa sto imas potrebu da kazes i to? :)meni je malo cudno sto se tolika prasina digla, skroz mi je ocigledna i prenaglasena ta 'uvredljivost', prosto preuzimanje medijske slike i uloge a ne iskazivanje stava.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...