Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Mogu li srbi i Srbija da dobiju drugo, PC ime? Ovo sadasnje vuce lose konotacije svuda po svetu (jos ako ima i gastosa koji srbuju... tim gore). Isti kurac ko cigani romi. Rekao bih da novo ime nije lose za resetovanje predrasuda ali za njihovo nestajanje mora se promeniti situacija koja radja predrasude. Ko prosi? Uglavnom romi. Ko radi najnize, najprljavije poslove? Uglavnom romi. Posledicno dobijas etno grupu koja je procentualno najsiromasnija, najneobrazovanija, najkrimogenija (sitan kriminal doduse), sa najgorim uslovima zivota, najmanje higijene itd...Sustina je da se to promeni kroz bolje obrazovanje, bolje poslove itd... PC govor je samo privremeno resenje koje ce vrlo brzo zahtevati novi krug.

Link to comment

Dešavalo mi se da se ljute na mene zato što ne prelazim sa Vi na Ti. Najčešće se nisu stvarno ljutili, već više pro forme. I to mi je bilo OK, ja sam starijim kolegama izražavao poštovanje mojim obraćanjem, oni su meni izražavali poštovanje insistiranjem da pređemo na Ti. Sve je na poslu bilo na svom mestu, baš zbog tog dela formalnog u odnosima. Slično, imao sam dosta drugara Roma, koji su za sebe govorili da su Cigani. I nisu se ljutili kada pomenem Rome, niti su to shvatali na PC novogovor. Jednostavno korišćenje naziva kao način izražavanja poštovanja u međusobnoj komunikaciji. Tako gledam i na PC novogovor, kao na prisiljavanje ljudi da uvedu bar malo poštovanja u međusobnu komunikaciju. Lakše se mnoge stvari rešavaju. Manje je napetosti zbog prevelikih očekivanja i odnosi ostanu zdraviji ukoliko se zadrži deo formalne distance uz izražavanje "blanko" poštovanja.Slično mislim da bi i na forumima bilo manje banova da smo svi na Vi, ma koliko to zgražavalo na prvi pogled.

Link to comment

šta znam, iskreno ne vidim kako bi "vi" formalizam, kako reče, smanjio broj banova..."opet jedete g..." ili "vi ste retard" mi deluje žešće i podjebavačkije nego što zvuči u "ti" obraćanju

Link to comment
Mogu li srbi i Srbija da dobiju drugo, PC ime? Ovo sadasnje vuce lose konotacije svuda po svetu (jos ako ima i gastosa koji srbuju... tim gore). Isti kurac ko cigani romi.
Мађари су нас ономад звали "Раци". Па нам је сметало као Ромима Цигани. Можда да то вратимо.
Link to comment
...PC govor je samo privremeno resenje koje ce vrlo brzo zahtevati novi krug.
Verovatno si u pravu, ali šta nas se tiče kako će reč evoluirati za par desetina godina.Šta nas se tiče kako Romi / Albanci / bilo ko sebe međusobno nazivaju.Hajde da danas, u svakodnevnoj komunikaciji, koristimo nazive koji ni u kom kontekstu nisu uvredljivi.
Link to comment

Ja predlazem da u svakodnevnoj komunikaciji ne koristimo nikakve nazive, ni etnicke, ni rasne, ni licne, vez oznake poput X, Y, Z i tomu slicno. Jedino tako cemo biti sigurni da se niko nece naci uvredjen.

Link to comment

Indy, Zugurosh, Frile i ostali su sasvim lepo objasnili zašto PC jezik predstavlja jedan elementarni napor da se iskaže međusobno poštovanje. Niti PC treba da posluži kao zamena za supstancijalnije napore popravljanja socijalnog stanja Roma u Srbiji (i inače), niti je to iko rekao. Ipak, kritičari se stalno obračunavaju sa tim stromenom.Isto tako, kritičari PC-ja malo, malo, pa potegnu argument da je to hipokritski, jerbo istovremeno sa jačanjem PC-ja jača i rasizam u Evropi. Na to je lepo odgovorio Indi primetivši da se tu radi o vrlo različitim, i zapravo suprotstavljenim snagama. Levica je za PC, desnica je protiv imigranata. Dakle, nikakve hipokrizije tu nema.I šta? Ništa. Kao i uvek videli smo da argumenti protiv PC-ja slabo ferceraju, ali da to ne sprečava one koji ih iznose da izvoze još jedan krug bezveznih šala na tu temu.

Edited by Syme
Link to comment

iako rec 'rom' moze da dobije vremenom losu konotaciju (sto se obicno i desava sa pc jezikom koji nije propracen korenitim promenama, brdo primera sa engleskim izrazima za crnce postoji), ja i dalje imam utisak da koriscenjem te reci u ovom istorijskom trenutku pravim stejtment koji automatski stavlja do znanja drugoj strani da sam protiv diskriminacije. pa ce mozda da se zamisli da li preda mnom da isprica neki vic o cigi i oralnom seksu i mirisu gorgonzole. kad dodje u situaciju da ima tu kocnicu pred mnogim ljudima a ne samo pred nekolicinom, pa, manje ce da seje stetne stereotipe. posle ce rec rom da postane posprdna, ali nesto stete je do tada vec uklonjeno. pa tako u krug, koliko god puta da je potrebno.

Link to comment

Ne znam odakle jednom, sve vecem broju ljudi na ovom forumu potreba i smelost da sopstvena shvatanja morala, korektnosti, duhovitosti, dobrog ukusa i svega ostalog proglasavaju univerzalnim i opste obavezujucim. Pocinje da mi biva pun kurac toga da mi neko odredjuje kakve viceve smem da pricam i kakve nazive da koristim. To sto neko oseca nostalgiju za vremenima cenzure i verbalnog delikta ne bi trebalo da zanima ikoga, osim eventualno njega i njegovog psihoterapeuta.

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

u romanskim jezicima cigani su cigani, a ne romikoristim izraz cigani, ne tice me se politicka korektnost. sa ciganima nemam nikakav problem, ne sutiram ih i ne podrzavam njihovu diskriminaciju, naprotiv.ali formalno cistunstvo me se ne tice.

Edited by morgana
Link to comment
Ne znam odakle jednom, sve vecem broju ljudi na ovom forumu potreba i smelost da sopstvena shvatanja morala, korektnosti, duhovitosti i svega ostalog proglasavaju univerzalnim i opste obavezujucim.

photo-5809.jpg?_r=1348135176

Šalu na stranu, ne vidim da ovde iko išta proglašava univerzalnim ili opštevažećim. Razgovaramo o jednoj praksi - političkoj korektnom izražavanju - i dajemo razloge za i protiv nje. To je sve.

Edited by Syme
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...